Jump to content



the official TARIFAS adventures thread, (ανυποψιαστοι Users warning)


crio

Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply
Όσοι βράζετε τους πάντες στο ίδιο καζάνι και κρίνετε κατά σύνολα, μάλλον πρέπει να κάνετε καμιά ψυχανάλυση πρώτα. Το εννοώ. Όποιος προσβληθεί, είναι γιατί έχει κακοχαρακτηρίσει και ας κοιτάξει πρώτα να μην κρίνει σύνολα και μετά να μου την πει.

Κάποτε πρέπει να μάθουμε να κοιτάμε όλο το σύνολο όταν θέλουμε να χαρακτηρίσουμε κάτι τόσο γενικό.

Είμαι σίγουρος ότι μόνο το 10-20% των ταξί που έχετε μπει σας έχει χαλάσει, αλλά είναι σαν το RMA εδώ, μόνο όταν είναι κακό θα βγεις να κράξεις και μόνο αυτό θυμάσαι.

Κακώς κρίνετε ένα ολόκληρο κλάδο από μερικά κακά παραδείγματα μόνο. Αν θέλετε να κράξετε, κράχτε το καθ'ένα, όχι "οι ταρίφες". Άλλα κι άλλα τα προσπερνάτε έτσι.

Όσο για τα 0,20€ άνετα αφήνετε 2,00-3,00€ στη σερβιτόρα με το ωραίο πωλαράκι, αλλά δεν φταίτε φυσικά εσείς, φταίει κι εδώ το G700 (φταίει; )

Μονος σου φασκεις και αντιφασκεις

λες οτι τους κρινουμε ολους και χρειαζομαστε ψυχαναλυση,και μετα λες οτι εχουμε δει μονο το 10-20% να ειναι κακοι...

δηλαδη αν ειχαμε δει το 99% να ειναι κακοι?θα ηταν οκ τοτε?

δεν θα τσουβαλιαζαμε και το υπολοιπο 1%?

δηλαδη αν ειναι δυνατον,για να εχουμε αποψη πρεπει να εχουμε μπει σε ολους τους ταξιτζηδες της ελλαδας?

σε πληροφορω οτι ουτε μια φορα δεν θυμαμαι ταξιτζη να ηταν οκ.

και στο κατω κατω το να ειναι ενταξει ειναι υποχρεωση του.

και ναι στη σερβιτορα με τον ασπρο πατο θα αφησω 20 λεπτα

και ξερεις γιατι?

γιατι τα αφηνω αν γουσταρω εγω,θα αφησω οσα γουσταρω,αν εχω και αν μου περισσευουν

ο ταριφας θα στα παρει με το ζορι.

βρηκανε φαινεται ολοι την ευκολη δουλεια...

ουτε καποιες γνωσεις θελει,ουτε πτυχιο ουτε μορφωση.

παιρνας κατι εξετασεις του...πατου...και μετα οδηγας μεσα στη πολη κλεβοντας οτι μπορεις

και ναι ειναι δουλεια με δυσκολιες,αλλα δεν τους υποχρεωσε κανεις να γινουν ταξιτζηδες.

τι να πουν δηλαδη και οι εργατες στις οικοδομες...:flex:

Link to comment
Share on other sites

Μονος σου φασκεις και αντιφασκεις

λες οτι τους κρινουμε ολους και χρειαζομαστε ψυχαναλυση,και μετα λες οτι εχουμε δει μονο το 10-20% να ειναι κακοι...

δηλαδη αν ειχαμε δει το 99% να ειναι κακοι?θα ηταν οκ τοτε?

δεν θα τσουβαλιαζαμε και το υπολοιπο 1%?

δηλαδη αν ειναι δυνατον,για να εχουμε αποψη πρεπει να εχουμε μπει σε ολους τους ταξιτζηδες της ελλαδας?

σε πληροφορω οτι ουτε μια φορα δεν θυμαμαι ταξιτζη να ηταν οκ.

και στο κατω κατω το να ειναι ενταξει ειναι υποχρεωση του.

και ναι στη σερβιτορα με τον ασπρο πατο θα αφησω 20 λεπτα

και ξερεις γιατι?

γιατι τα αφηνω αν γουσταρω εγω,θα αφησω οσα γουσταρω,αν εχω και αν μου περισσευουν

ο ταριφας θα στα παρει με το ζορι.

βρηκανε φαινεται ολοι την ευκολη δουλεια...

ουτε καποιες γνωσεις θελει,ουτε πτυχιο ουτε μορφωση.

παιρνας κατι εξετασεις του...πατου...και μετα οδηγας μεσα στη πολη κλεβοντας οτι μπορεις

και ναι ειναι δουλεια με δυσκολιες,αλλα δεν τους υποχρεωσε κανεις να γινουν ταξιτζηδες.

τι να πουν δηλαδη και οι εργατες στις οικοδομες...:flex:

Αδερφέ αν ήταν το 99% σκάρτοι, θα ήταν τρομοκράτες και όχι ταξιτζήδες. Απλά γενικοποιείτε τα πράγματα και πως να το κάνουμε, δεν συμφωνώ.

Για να έχεις άποψη, μπορείς να μπεις σε έναν μόνο, αλλά έχεις άποψη για αυτόν και μόνο και όχι για τους "Ταρίφες" όλους.

Ωραία, εσύ δεν μπήκες μία φορά και να είναι εντάξει λες. Εγώ έχω μπει πολλές φορές και ήταν σχεδόν όλοι άψογοι. Ποιος μου λέει λοιπόν εμένα ότι δεν είσαι εσύ ο παράξενος φίλε μου;

Προσωπικά όσες φορές ήταν 3,80€ πχ μου τα έδωσαν και ποτέ δεν μου πήραν 4,00€ με το ζόρι, πάντα λέω "κράτα τα" αλλά είχαν ήδη κάνει κίνηση να μου τα δώσουν.

Οπότε, αν εσύ θέλεις να τους βγάλεις όλους σκάρτους δικαίωμα μου να κρατήσω την άποψή μου και να την υποστηρίξω όπως κι εσύ.

Με συγχωρείτε για το "ψυχανάλυση", ήταν εκ παραδρομής και πάνω στα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνεται :OT:.Εδώ απλά βγαίνουμε τελικά για να λέμε τα παράπονά μας,τις ιστορίες μας και στην τελική να γελάσουμε με τον κλάδο αυτό που αν μη τι άλλο προφέρει εκτός απο πολλά νεύρα και πολύ γέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ενα παρόμοιο περιστατικό είχα με έναν ταξιτζή.12:00 η ώρα, Κηφισίας στο ύψος του Μαρουσίου ερχόταν ενα ελεύθερο ταξί και μπαίνω μέσα.Ρωτάει "που πας?","Σπατα" του λεω.. μου λεει δεν μπορώ να σε πάω μέχρι εκει κτλπ.. και μετα απο 10 μέτρα με κατεβάζει.. ******* μου που δεν κρατησα την πινακίδα του..

Βεβαια μου εχει ξανατύχει παρομοια διαδρομή όπου ολη την ώρα αφου με πήρε άρχησε να γκρινιαζει οτι θα βραχει το αμαξι και μολις το επλυνε και που πηγα να μείνω..

Link to comment
Share on other sites

orone σ'αρέσει τώρα ο τίτλος???

Ο τίτλος είναι αυτός που αρμόζει του πλέον.Γιατί αυτοί είναι οι ταρίφες διάολε!!:jump1::happy2:

Πέρα της πλάκας, φίλε jpavly δεν κρίναμε τους ταρίφες ως άνθρωπους στην προσωπική τους ζωή, αλλά την στιγμή που κάνουν κάποιο λειτούργημα.Μπορεί όταν είναι μακριά από το τιμόνι να είναι πραγματικά χρυσοί ανθρωποι, αλλα εμείς επικεντρωθήκαμε στις στιγμές που έχουν ενδιαφέρον.Επιπλέον δεν χρειάζεται να μπείς σε όοοολους τους ταξιτζιδες για να παρατηρίσεις οδήγηση, και δεν πιστεύω όοολοι εδω μέσα να έχουμε μπει στους ίδιους.Και συμφωνω με τον κοστα007 : τα 20 λεπτά παραπάνω θα τα αφήσω άμα θέλω.Τι έγινε ο ταρίφας?Κρουαζιέρα που επιβάλει το φιλοδώρημα στους υπαλλήλους?και 100 φορές παραπάνω στην σερβιτόρα γιατί μπορεί να πέταξε κάνα χαμογελάκι και καμμιά ματιά παραπάνω:inlove:

Στο θέμα μας, εννοείται οτί οι ιππότες της ασφάλτου έχουν κάνει το λιγότερα έρωτα με 2 γυναίκες στο πίσω κάθισμα + δεν το ξεκίνησαν εκείνοι το σκηνικό!

Link to comment
Share on other sites

βρηκανε φαινεται ολοι την ευκολη δουλεια...

Κι εγω ετσι πιστευα.

Αλλα ρωτησα 2 φιλους ταξιτζηδες και μου ειπαν οτι στο 8ωρο βγαζεις τα εξοδα σου και για να βγαλεις κατι,πρεπει να οδηγησεις 12ωρο.

Απο τοτε που το εμαθα αυτο,τους βλεπω με αλλο ματι και καταλαβαινω γιατι υπαρχουν τοσοι πολλοι απο δαυτους, που οδηγουν τ ο σ ο χαλια

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετσι πιστευα.

Αλλα ρωτησα 2 φιλους ταξιτζηδες και μου ειπαν οτι στο 8ωρο βγαζεις τα εξοδα σου και για να βγαλεις κατι,πρεπει να οδηγησεις 12ωρο.

Απο τοτε που το εμαθα αυτο,τους βλεπω με αλλο ματι και καταλαβαινω γιατι υπαρχουν τοσοι πολλοι απο δαυτους, που οδηγουν τ ο σ ο χαλια

τα εξοδα σου?εννοεις τα εξοδα του σπιτιου ας πουμε

πιστευεις οτι με 8 ωρες δουλεια τη μερα βγαζουν λιγοτερα απο 1000 ευρω το μηνα?

εστω οτι παιρνουν κατα μεσο ορο 5 ευρω ΚΕΡΔΟΣ απο καθε κουρσα και κανουν 10 τη μερα

(εστω οτι ειναι 100% νομιμοι)

50 ευρω τη μερα επι 20 μερες σου λεω 1000 ευρω μινιμουμ

Link to comment
Share on other sites

τα εξοδα σου?εννοεις τα εξοδα του σπιτιου ας πουμε

πιστευεις οτι με 8 ωρες δουλεια τη μερα βγαζουν λιγοτερα απο 1000 ευρω το μηνα?

εστω οτι παιρνουν κατα μεσο ορο 5 ευρω ΚΕΡΔΟΣ απο καθε κουρσα και κανουν 10 τη μερα

(εστω οτι ειναι 100% νομιμοι)

50 ευρω τη μερα επι 20 μερες σου λεω 1000 ευρω μινιμουμ

Ξερεις ποσο στοιχιζει ενα ταξι???Η αδεια για το ταξι???

Επιχειρηση ειναι και αυτο και πρεπει καποια στιγμη να κανει αποσβεση το κεφαλαιο που διεθεσε.Δεν ειναι κοροιδα για να αγοραζουν το ταξι(για καλο αυτοκινητο και αδεια θες πανω απο 150Κ Ε) και μετα να καθονται 8-10-12 ωρες πισω απο ενα τιμονι και να μας πηγαινοφερνουν για ενα χιλιαρικο το μηνα

Κι επειδη και τα 2 παιδια που ειπα οτι γνωριζω ειναι αποφοιτοι ΑΕΙ και την εχουνε ψαξει τη δουλεια,11Ε* την ωρα κανει τζιρο ενα ταξι(κατα δηλωση τους -Ιουλιος 2007-δεν βρισκω λογο να μου ειπαν ψεματα)

Βγαλε πετρελαια,τελη,συντηρηση/φθορα και αποσβεση κεφαλαιου....

*Ναι,κι εμενα λιγο μου φανηκε γιατι συνηθως παιρνουν τη μια κουρσα πισω απο την αλλη

Link to comment
Share on other sites

Επειδη έχω θείο που είναι ταξιτζής τα λ7 ειναι αρκετά περισσότερα.Όταν σε ώρα αιχμής παίρνει σε μια ώρα 5 κουρσες και μάλιστα 2πλες-3πλες τα λ7 είναι πολύ περισσότερα απο 11€.Επίσης υπήρχε (μπορεί να υπάρχει ακόμα) κονδύλη για ανανέωση ταξί δηλαδή 6κ€ για αγορά νέου ταξί.΄Τα λ7 που βγάζουν είναι αρκετά περισσότερα.Πίστεψε με.Εδώ σε χωριό και βλέπεις τους ταριφες με mercedes-bmw κτλ.Ακόμα εδώ στην αθ'ηνα μπορείς να νοικιάσεις ταξί άρα αυτό με τα 150Κ πάει πέθανε.

Link to comment
Share on other sites

@crio

Δεν αμφισβητω τα νουμερα που παραθετεις αλλα για σκεψου λιγο τι εισπρατουν πχ Δευτερα βραδυ απο τις 22:00 εως τις 7-8 το πρωι...

Μπορειτε να ρωτησετε ποσες ωρες οδηγουν,την επομενη φορα που θα μπειτε σε ταξι,ετσι απο περιεργεια.

Αλλα για ελατε λιγο στη θεση τους,να οδηγεις 5-10-20-30 χρονια επι 8-10-12 ωρες μεσα στην Αθηνα...

Link to comment
Share on other sites

ταξι δεν παιρνω συνήθως...

για 1 μηνα χρειάστηκε να παιρνω οταν μου πηραν πινακιδες/διπλωμα/αδεια για τις βραδυνες μετακινήσεις μου και μάλλον ημουνα τυχερος καθώς στα 20-30 ταξι που πηρα συνολικα ηταν ολα νεα παιδια, cool τυπάκια, ευγενέστατοι, οδηγουσαν σαν ανθρωποι, εκραζαν τις ορχιδεες των συναδελφων τους στο δρομο, μου εδωσαν ολοι αποδειξη και τα σωστα ρεστα...

Ειλικρινα μακάρι να μπει νεο αιμα στα ταξι γιατι προφανως ο τομέας θέλει ανανέωση ;)

Link to comment
Share on other sites

ταξι δεν παιρνω συνήθως...

για 1 μηνα χρειάστηκε να παιρνω οταν μου πηραν πινακιδες/διπλωμα/αδεια για τις βραδυνες μετακινήσεις μου και μάλλον ημουνα τυχερος καθώς στα 20-30 ταξι που πηρα συνολικα ηταν ολα νεα παιδια, cool τυπάκια, ευγενέστατοι, οδηγουσαν σαν ανθρωποι, εκραζαν τις ορχιδεες των συναδελφων τους στο δρομο, μου εδωσαν ολοι αποδειξη και τα σωστα ρεστα...

Ειλικρινα μακάρι να μπει νεο αιμα στα ταξι γιατι προφανως ο τομέας θέλει ανανέωση ;)

Εχεις απολυτο δικαιο ...

Οσες φορες εχω μπει σε ταξι με "νεο" οδηγο ολα ηταν κομπλε...

Οι old shool τα χαλανε λιγο και στην καθαριοτητα στην συπμεριφορα και λαμογιες αλλα και παλι δεν ειναι ολοι ;)

Link to comment
Share on other sites

προχθες ειμαι μεσα στο ταξι... καθως πηγαινουμε και μου εχει πει ο τυπος

την ιστορια της ζωης του χτυπαει το τηλεφωνο μου και ειναι η κοπελα μου...

ελα της λεω στο ταξι ειμαι και ερχομαι (με αυστηρο ηφος γιατι τον εβλεπα

οτι ηταν μ@λ@κοπιτουριδης ο τυπος)...... ελα γεια και το κλεινω το τηλ.

ταξητζης:Το γκομενακι ηταν??(λες και με ξερει χρονια)

δεν απανταω...

ταξητζης:Δεν γ.....τε εσεις οι νεοι....καληνυχτακιδες εισαστε.. :nerd::nerd:

παλι καλα που ....... εμεις οι τις παλιας σχολης.γιατι αν περιμεναν απο εσας..

τι να πει κανεις....!!!!!

επεισης να πω οτι καθε φορα που αφηνω την κοπελα μου να παρει ταξι περνω και τον αριθμο....

εχουν τυχη πολλα......

ο αλλος ο θρασης της λεει να πανε απο το σπιτι που εχει κατι ταινιες(ΧΧΧ) να τις παρει να τις παει στο βιντεο κλαβ για επιστροφη

πιεζωντας της παραλληλα να ανεβουνε να τις δουνε.....πριν τις παει...

ετσι ηθελα να ηξερα εχουν βατεψει ολοι την αττικη???

παλι καλα που υπαρχουν και αυτοι και δεν εχει χοθει το ανθρωπινο ειδος....

Link to comment
Share on other sites

Σε ταξί πολύ σπάνια θα μπω, αλλά έχω συναντήσει πρόβλημα... συνήθως δεν τους μιλάω και δεν μου μιλάνε (τουλάχιστον όχι μετά από 3-4 απανωτά γειώματα)... εντάξει τρώνε την ζωή τους στους δρόμους, άλλοι δύσκολα τα φέρνουν βόλτα, αλλά έτσι είναι και όλος ο υπόλοιπος κόσμος, τι να κάνουμε δηλαδή...

Καταγγελίες και τέτοια δεν περνάνε και συνήθως καταλήγουν στην δική τους μαύρη τρύπα (αντίστοιχη του lab)... μόνο αν δεις ότι σε παίρνει πουλάς λίγο μούρη για να βρεις το δίκιο σου... πάρτε το χαμπάρι ο απλός πολίτης είναι έρμαιο γιατί δεν υπάρχει τίποτα να τον προστατέψει πέρα από τον εαυτό του...

Πάντως για να ευθυμήσουμε, είχα μπει μια μέρα σε έναν και όλο μου έλεγε κάτι πράγματα, καταστάσεις και ανθρώπους τα οποία δεν τα καταλάβαινα, μάλλον τα είχε δει στην τηλεόραση... παρμένος λοιπόν του λέω,

- Ξέρεις τι είναι αυτό στο παρ-μπριζ σου (εννοώντας το RFID)...?

- Ναι, μου λέει, ένα τσιπάκι για την προστασία μας ώστε να ξέρουν που είμαστε...

- Α, του λέω, έτσι σας έχουν πει, ε...?

- Τι εννοείς...? μου λέει...

- [καθίκι mode] Με αυτό το τσιπάκι παρακολουθούν το κάθε σας βήμα και το καταχωρούν σε μια βάση δεδομένων, υπάρχει δορυφόρος που σας παρακολουθεί... ξέρουν που πήγατε, τι κάνατε, με ποιους ήσασταν, τι λέτε, τα πάντα... το έχει επιβάλλει η ευρωπαϊκή αστυνομία και εμπλέκονται οι μυστικές υπηρεσίες στο σχέδιο... όταν χρειαστούν σας έχουν στο χέρι και αποσπούν πληροφορίες και πίστεψέ δεν θες να σου τύχει... κτλ κτλ κτλ...[/καθίκι mode] σε κάποια φάση είχα πει τόσες μλκιες που δεν με πίστευα... το γέμισα και με ένα κάρο τεχνικές λεπτομέρειες αντικρούοντας οποιαδήποτε αμφιβολία του, μάλλον θα το σκεφτόταν καιρό με τους φίλους του... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.