Jump to content



Απόψεις σχετικά με ...Αγορά τροφοδοτικού


skate

Recommended Posts

Αρχικά καλησπερίζω, στη συνέχεια παραθέτω τον προβληματισμό μου...:shifty:

Θέλω να αγοράσω ένα τροφοδοτικό και είμαι ανάμεσα σε 2 (άν έχετε να μου προτείνετε κατι άλλο, όλες οι απόψεις δεκτές... :T:)

είμαι ανάμεσα στοHiper HPU-5K680, 680W, USB Hub (8+1) και το 750W 24pin της Chieftec.

Να πώ πως το τροφοδοτικό που θέλω εγώ είναι το 1ο γιατί 1) έχει θύρες USB στα οπίσθιά του (:dots: :happy2:) τα οποία με εξυπηρετούν για τον εξωτερικό μου δίσκο και για τα MP3 που συνδέω στον υπολογιστή για να τα φορτίσω...

και 2) ο παραγώμενος θόρυβος του ανεμιστήρα (~20 db) ο οποίος δουλεύει στις 1000-1800 στροφές..(!), στο οποίο είμαι και πολύ αυστηρός με τον υπολογιστή μου.. (να παράγει το λιγότερο δυνατό θόρυβο..)

για την απόδοσή τους είμαι σίγουρος πως και τα 2 θα κάνουν αρκετά καλή δουλειά...

any suggestion?:p:fist:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

20 db νομίζω ακούγεται! Αν οι στροφές ρυθμίζονται αυτόματα (με τη θερμοκρασία) τότε πάω πάσο γιατί μάλον δεν θα είναι πάντα τσιτωμένο στις 1800.

Για τα USB τί να πω! Όλα τα USB στο πίσω μέρος είναι άβολα. Επίσης θα χρειαστείς και πηγαίο USB για να δώσει το τροφοδοτικό USB. Δηλ. USB καλώδιο από το τροφοδοτικό σε άλλη USB θύρα.

Link to comment
Share on other sites

20db ακούγεται σαν ανεμιστιράκι :o ενω τα 39,0 dB ακούγεται σαν να προσπαθεί ο γείτονας να κουρέψει τα κλαδιά του δέντρου.. :banging::T::D (ισως και το δέντρο ολόκληρο..:p)

edit: γενικώς οτιδήποτε ανεμιστιριοδός πράγμα που να λειτουργεί κάτω από 2000 στροφές (το μέγιστο) δέν ακούγεται σε ενοχλητικό θόρυβο ενώ κάθε άλλο διακρίνεται και λίγο πιο δύσκολα (εξαρτάται πάντα και το μέγεθος του ανεμιστήρα..)

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτή η HYPER?Καινούρια?Chieftec από εμένα.Σίγουρα πράγματα.Στο δεύτερο PC μου έχω τροφοδοτικό της και δεν καταλαβαίνει τίποτα εδώ και 6 χρόνια και μάλιστα χωρίς UPS!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα φιλε μου το καλυτερο ειναι το corsair

Σου δινει τα παντα και τα 40db ειναι σε 100% load...εχει εξερετικη ποιότητα..

Οσο για το Hiper τα 8 USB τι να τα κανεις ? 6 με 8 δινει απο μονη της η καθε μητρικη! Εαν εσυ εισαι ''αχορταγος'' και θες 16 τι να πω...καλη ορεξη....Αχρηστα τα USB...:slap:

Φιλικα παντα...

Link to comment
Share on other sites

1.Zalman 850 + 1000 (MONO)

2.Enermax 82+ (εχει 2 σειρες)

3.Corsair HX

Aν το χαιπερ εχει 20db εγω ειμαι αστροναυτης.

Για μενα φιλε μου το καλυτερο ειναι το corsair

Σου δινει τα παντα και τα 40db ειναι σε 100% load...εχει εξερετικη ποιότητα..

Μακρια απ αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Ηyper απο εμενα ...εχω ενα παρομοιο(880w) με usb πισω και απλα βολευει αφανταστα

ασε που ειναι και αθορυβο!!!!!!

αυτό ακριβώς ήθελα να εξακριβώσω φίλε μου ευχαριστώ πολύ :D:T:

Link to comment
Share on other sites

Οπα ρε φιλε...δηλαδη εσυ εισαι ολη μερα σε 100% load? και ακους 40db? μην με τρελενεις τωρα...

Παρε να εχεις...

το είδα και από κοντά το τροφοδοτικό αυτό, απλά έχω και ακόμη έναν λόγο να προτιμήσω της hiper.(αυτόν με τα usb)

Link to comment
Share on other sites

H σειρα TX της corsair κατασκευαζεται απο την cwt και δεν ειναι εφαμιλλης ποιοτητας με τα HX (κατασκευης seasonic).

Κλασικο προβλημα ειναι οτι ο ανεμιστηρας γυρναει σε φουλ στροφες με μικρο φορτιο και επισης εχουν μικροτερη ανοχη σε υπερφορτωση απο τα HX (οχι οτι ειναι ευκολο να ριξεις 600+w φορτιο αλλα τεσπα).

Προσωπικα για ~600W θα διαλεγα corsair 620 με κλειστα τα ματια, παρολο που ηταν το πρωτο που εβγαλε ειναι ισως το καλυτερο που εχει να προσφερει και απο τα κορυφαια στην κατηγορια του.

Link to comment
Share on other sites

Με εβαλες σε υποψιες τωρα φιλε jois21...Εκει που θα επερνα το Corsair μου το πεταξες αυτο και.....

Πιστευεις πως αμα το κανει αυτο δεν μπορω να το παω για rma?

Τωρα σκευτομαι σοβαρα για αυτο ή αυτο:wall::wall::wall:

Αλλα μαλλον για το 2ο...5 χρονια εγγυηση βλεπεις....

Link to comment
Share on other sites

Μη νομιζεις οτι ειναι και για πεταμα τα ΤΧ, απλα δεν ειναι κορυφη.

Απο τα 2 που λες προσωπικα θα προτιμουσα το silencer...

Παντως αν εννοεις για το συστημα της υπογραφης ενα καλο 500w φτανει και περισσευει χαλαρα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα ελεγα αυτο: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700768 modular, πιο καινουριο απο το αλλο και μαλλον πιο ησυχο.

Aλλα αν δινεις 155Ε για το ενερμαξ, δωσε 5Ε παραπανω για αυτο: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806340 ,οτι πιο αθορυβο υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Modu82+ κατά τη γνώμη μου για πολλούς λόγους.

http://www.silentpcreview.com/article806-page1.html

Bronze 80+ (το μεγαλύτερο efficiency στην κατηγορία του, άρα κρύα και οικονομική λειτουργία) νέες προδιαγραφές που θα ισχύουν από τον Ιούνιο κτλπ κτλπ ...

πχ συμβατό και με UPS που δεν βγάζουν sine wave, πιστοποιημένο για τέσσερις κάρτες γραφικών και το πλέον αθόρυβο τροφοδοτικό από όλα.

Considering that we are the choice review site for brands catering to the quiet PC market, it's likely that the Modu82+ is, in fact, the quietest fan-cooled PSU in the world today.
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις πολλαπλές απόψεις σας...

τώρα είμαι ανάμεσα στο hiper και στο enermax.. όσο για το crossair απλά λειτουργεί σε 100% στην αποδοτικότητα ενώ δέν το χρειαζωμαι αυτό θέλω ο υπολογιστής μου να δουλεύει όσο πρέπει να δουλέψει έχοντας μια σταθερά στις θερμοκρασίες του, και να ελέγχεται καλά το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού...

αυτό που με προβληματίζει με το enermax όμως είναι η τιμή... δέν σκοπεύω να δώσω τόσα χρήματα σε τροφοδοτικό γιαυτό και κλείνω τόσο στο hiper..

edit: υπολογίζω να ξοδέψω σε τροφοδοτικό μέχρι και 120 Ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.