Jump to content



Recommended Posts

DSC_1604.th.jpg DSC_1633-1.th.jpg DSC_1630.th.jpg DSC_1627.th.jpg DSC_1626.th.jpg DSC_1620.th.jpg DSC_1596.th.jpg DSC_1597.th.jpgDSC_1605.th.jpg DSC_1614.th.jpg DSC_1587-1.th.jpg DSC_1586.th.jpg DSC_1582.th.jpg DSC_1565.th.jpg DSC_1563.th.jpg DSC_1560.th.jpg DSC_1558.th.jpg

Nikon D50 + Nikkor 50mm f1.8.

ο 50αρης είναι ο φακός που τελικά αποδεικνύεται πως τον πήρα κατά λάθος και δεν έχω τι να τον κάνω, αλλά με κάνει να ασχολούμαι όλο και πιο πολύ μαζί του.

ο φακός αγοράστηκε για βόλτες το βράδυ και συναυλίες, με το σκεπτικό ότι το f1.8 είναι must και με αρκετούς ενδοιασμούς για τα 50mm (75mm). τελικά στην πρώτη "επίσημη" το 1.8 αποδεικνύεται δύσκολο (μικρό βάθος πεδιού + καπνός= εγγύηση ότι δε θα εστιάσει) και δεν κάνει για συναυλίες (ο πρωταρχικός λόγος αγοράς), και τα 50mm τελικά δεν είναι κι άσχημα. στην πορεία μάλλον βρήκα τρόπο να τραβάω με ένα αποδεκτό αποτέλεσμα και τελικά κατοχυρώθηκε το f4, οπότε ξαναγυρνάω στην αρχή: τον 17-55 f2.8, ο οποίος όμως είναι τεράστιος μπροστά του και έχει σχεδόν το δεκαπλάσιο κόστος, ενώ ο 50αρης είναι διακριτικός και ίσως λίγο πιο καθαρός. αλλά δεν έχει το ευρυγώνιο..

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε, πολύ ωραίες οι φωτογραφίες! Δεν είμαι και πολύ σχετικός με τη φωτογραφία, αλλά μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα. Είναι πολύ ατμοσφαιρικές...

Σου τα γράφω αυτά γιατί παίζω σε μια ορχήστρα με σμυρναίικα και ζήλεψα τις φωτογραφίες!! Οι δικές μας είναι τρισάθλιες...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
(Ξανα)Κοιτώντας τις φωτογραφίες του 38-45, βλέπω πόσο χρήσιμος είναι ένας 50mm f1.8
πόσο χρήσιμος είναι; το 1.8 δε μπήκε παρά μόνο στην αρχή, μέχρι να καταλάβω ότι δε μπορώ να δουλέψω μαζί του σε αυτές τις συνθήκες.
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά ο canon είναι πολύ χρήσιμος, ωραίος για παιχνίδι και ωραίος σαν παιχνίδι. Χρόνια εξέλιξης στα labs της fisher price κατέληξαν σε αυτό το πλαστικό δοχείο από ανακυκλωμένη σαγιονάρα, AF από lego ώστε το focus να το ζεις, να το ακούς και να το νιώθεις. Τουλάχιστον το κρύσταλλο φαίνεται να μην είναι από πάτους άδειων μπουκαλιών, ευγενική χορηγεία του marketing τμήματος της canon όταν είδαν τον αντίστοιχο 50ρη της nikon. rant ovah

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά ο ζοομ 2,8 είναι πολύ πιο ακριβός από τον 50mm f1.8 :p Με αυτή τη λογική το λέω ;) Αυτή τη στιγμή, βεβαια, μπορεί και να βολευτώ με έναν δε_θυμάμαι_μάρκα 135mm f2.8 για την model 7 της Canon :p (εκτός κι αν δεήσει καμιά φορά η intersys να κοιτάξει και τη μηχανή μου)

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά ο canon είναι πολύ χρήσιμος, ωραίος για παιχνίδι και ωραίος σαν παιχνίδι. Χρόνια εξέλιξης στα labs της fisher price κατέληξαν σε αυτό το πλαστικό δοχείο από ανακυκλωμένη σαγιονάρα, AF από lego ώστε το focus να το ζεις, να το ακούς και να το νιώθεις. Τουλάχιστον το κρύσταλλο φαίνεται να μην είναι από πάτους άδειων μπουκαλιών, ευγενική χορηγεία του marketing τμήματος της canon όταν είδαν τον αντίστοιχο 50ρη της nikon. rant ovah

Εν τέλει όντως ο Nikon μάλλον είναι καλύτερος. Είδα τον Canon πάνω σε 40d και μου έκανε έκπληξη το αργό focus όταν στην d300 είναι σχεδόν instant, χωρίς ιδιαίτερη διαφορά στην d50.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.