Jump to content



nVidia GeForce GTX280


hipro5

Recommended Posts

Αυτή τη στιγμή η GTX280 είναι η γρηγορότερη κάρτα που υπάρχει και η τιμή της είναι προσιτή.

Θυμηθείτε τι δίναμε για τις 8800GTX.

Εδινες 500ευρώ για την albatron ομως μισο χρονο ( απο το καλοκαιρι ως τα χρισουγεννα που ηρθε η 2900..... )επαιζε μονη της , δεν ειχες εναλακτικες...

Τωρα εχεις εναλακτικες . με λιγοτερα $$$$$ παιρνεις 2 Χ 4850 και εισαι και πιο γρηγορος και με ρεστα ...

Η στην τελικη παιρνεις μια 4870 και εισαι ελαφρως πισω με πολυ φθηνοτερη καρτα.... Οταν επαιζε η 8800gtx εναλακτικη υπηρχε μονο η 1950χτχ 512.... που ηταν.. δχ9

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 556
  • Created
  • Last Reply

amdnikos

Μιλάμε για μονές υλοποιήσεις. Τις λύσεις CF, SLI και διπλές κάρτες τις έβγαλα απ' έξω για να μην μπερδευτούμε. Αφού όμως μπήκαν στη μέση οι διπλές υλοποιήσεις, θα αναφερθώ σε αυτές παρακάτω.

cptkoulis

Δεν είναι αντικειμενική η υπερβολή. Ένα ξερό ΟΧΙ, ότι δεν αξίζει τα λεφτά της η 280GTX δεν είναι σωστό και εξήγησα το λόγο. Δεν πάει μόνο με την απόδοση η τιμή της ναυαρχίδας μιας εταιρίας. Πάντα ήταν υπερτιμημένες. Η GTX280, είναι λιγότερο υπερτιμημένη από ποτέ.

Η άποψη μου είναι ότι οι GT200, αξίζουν τα λεφτά τους, συγκρινόμενες με τις λύσεις τις τελευταίας διετίας. Αυτή τη στιγμή οι τιμές τους παίζουν στα 386€ για την GTX280 ASUS και στα 238€ για την GTX260. Δεν έχουν καμιά σχέση με τις προηγούμενες υλοποιήσεις της Nvidia, που χαρακτήρισα κατά καιρούς ανεπαρκείς, σάντουιτς και αναμασήματα της 8800GTX. Ακόμα και για τις 8800GTX είχα γράψει την αντίθεση μου, για την τιμή τους και την κοροιδία του DX10 που μας λάνσαραν πριν δύο χρόνια, χωρίς αντίκρυσμα τότε, αλλά και για την ελλειπή υποστήριξη των DX10 καρτών και του SLI από τα Vista όταν εμφανίστηκαν.

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα διπλή κάρτα που να στηρίζεται σε SLI ή σε CF. Θα πρέπει να ωριμάσουν οι διπλές υλοποιήσεις προς την κατεύθυνση των διπλοπύρηνων GPU για να τις προτιμήσω.

Ξέρω το SLI στην πράξη τρία χρόνια και το προτείνω. Όσες φορές υπήρξαν προβλήματα, τα έγραψα και συνεχίζω να τα γράφω. Είδαμε κάτι αντίστοιχο για το crossfire πουθενά? Εδώ άλλαξε άρδην η αρχική υλοποίηση και το δεν πήραμε χαμπάρι. Ποιός μας έγραψε τις εμπειρίες του και τα προβλήματα που αντιμετώπισε στην εφαρμογή του crossfire, για να αποκτήσουμε κάποια γνώμη?

Αν λοιπόν υπάρχει μητρική SLI, οι δύο GTX280 δεν παίζονται στις μεγάλες οθόνες, ενώ για τα 1920X1200, δύο GTX260 είναι κατά τη γνώμη μου η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή, τόσο γιατί εμπιστεύομαι το SLI, όσο και από άποψη τιμής και διαχείρισης ενέργειας. Για τις μητρικές Intel, η κορυφαία λύση είναι δύο 4870 σε CF και ο Θεός βοηθός, μια και οι περισσότεροι δεν ξέρουμε τι παίζει με το CF.

Link to comment
Share on other sites

amdnikos

Μιλάμε για μονές υλοποιήσεις. Τις λύσεις CF, SLI και διπλές κάρτες τις έβγαλα απ' έξω για να μην μπερδευτούμε. Αφού όμως μπήκαν στη μέση οι διπλές υλοποιήσεις, θα αναφερθώ σε αυτές παρακάτω.

Μονη υλοποιηση ειναι και η 9800GX2.Απο το κουτι εβγαλα μια καρτα.Στο tower καταλαμβανει 1 θυρα pci-x καθως και δεσμευει ενα slot.Τωρα μεσα δε πα να χει και 2000 χιλιαδες καρτες με 8000 πυρηνες αλλου παπα ευαγγελιο.Να στο ξαναπω αλλη μια φορα η τιμη της θα παλευοταν ΑΝ ηταν η ναυαρχιδα της εταιριας που ομως δεν εναι γιατι παραμενει σε αποδοση στη σκια της 9800GX2 νιωθει την καυτη ανασα της 4870 με τα μισα φραγκα και παραμενει ενα υπερτιμημενο προιον σε σχεση με αυτα που προσφερει.

Link to comment
Share on other sites

Για ανάλυση 1680χ1050 σε 22αρα η GTX θα τα παίζει δλδ όλα full στο χαλαρό ?

μια 8800GTS sli το ίδιο full ολα??

Πολύ άνετα ακόμα και σε 1920χ1200. Το ίδιο περίπου ισχύει και για 2 8800GTS σε sli (αυτό εννοούσες έτσι??).

Link to comment
Share on other sites

το ρωτάω γιατι νομίζω ολοι έχουμε μια μανία να τις αλλάξουμε με τις νέες ατι/nvidia που βγήκαν-έρχοντε...αμα δεν έχω πρόβλημα σε τέτοια ανάλυση γιατι να αλλάξω...!

Σε αυτή την ανάλυση ακόμα και με μία 8800GTS ή 8800GTX είσαι άνετος. Ούτε sli δε χρειάζεται. Τώρα τη μανία του καινούριου την έχουμε όλοι οι λαμπίτες λίγο ως πολύ, χωρίς όμως να έχει σημαντικό αντίκρυσμα σε επιδόσεις συνήθως.

Τί να κάνεις???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και νέες μειώσεις τιμών

Οι GTX280 στα 319€ και οι GTX260 στα 199€.

http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=8875&Itemid=34

Δηλαδή με 398€ αγοράζουμε δύο GTX260 για SLI.

Θάθελα να ξέρω πώς τα πάνε δύο GTX260 SLI σε σύγκριση με μια 4870x2

Link to comment
Share on other sites

Θάθελα να ξέρω πώς τα πάνε δύο GTX260 SLI σε σύγκριση με μια 4870x2

Σύμφωνα με τη δοκιμή του anandtech είναι αρκετά χειρότερες. Σε πολύ λίγες περιπτώσεις την ξεπερνούν ελάχιστα, εκτός ίσως του crysis.

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3372&p=4

Link to comment
Share on other sites

το ρωτάω γιατι νομίζω ολοι έχουμε μια μανία να τις αλλάξουμε με τις νέες ατι/nvidia που βγήκαν-έρχοντε...αμα δεν έχω πρόβλημα σε τέτοια ανάλυση γιατι να αλλάξω...!

Οχι ολοι

Η μανια αυτη λεγεται υλισμος και υπερκαταναλωτισμος...

Σε ενα hardware site oπως αυτο θα βρεις πολλες τετοιες περιπτωσεις...

Στο driverheaven και Nvnews εκει να δεις...

Ολα τα μελη τους εκει αλλαζουν hardware λες και προκειται για καραμελες

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vasot έχεις δίκιο για τον υπερκαταναλωτισμό. Απλά συνήθως όποιος μπαίνει στο χορό (αλλαγή hardware) αναγκάζεται και να χορέψει. Θέλω να πω κάτι άσχετο όμως. Μου άρεσε πολύ αυτό που γράφεις στην υπογραφή σου. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη αλήθεια από αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τη δοκιμή του anandtech είναι αρκετά χειρότερες. Σε πολύ λίγες περιπτώσεις την ξεπερνούν ελάχιστα, εκτός ίσως του crysis.

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3372&p=4

Ένα συγκριτικό που δεν μας λέει ούτε τη σύνθεση, τους οδηγούς κτλ. δεν μπορώ να το πάρω στα σοβαρά.

Αυτό το θεωρώ πολύ σοβαρό συγκριτικό από κάθε άποψη.

http://www.computerbase.de/artikel/hardware/grafikkarten/2008/test_ati_radeon_hd_4870_x2/8/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.