Jump to content



Αγορα φτηνης φωτογραφικης


Recommended Posts

Θελω να παρω μια φτηνη φωτογραφικη για το καλοκαιρι μονο και μονο για να βγαλω καμια φωτογραφια και τιποτα παραπανω. Γενικα ειμαι ασχετος με το θεμα. Budget 90 - 130 euros. Αν γινεται να ειναι πολυ μικρη σε μεγεθος.

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eίχε χθες μία προσφορά στα carrefour, samsung s 1060, 10 Megapixel, 5x μόλις 49ευρά ! Δεν ξέρω το μέγεθός της, πάντως η τιμή είναι δελεαστικότατη. :T:

(αν είσαι τυχερός, μπορεί να προλάβεις κάνα κομμάτι).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδή είναι "Sony" και "7.2MP", σημαίνει ότι θα είναι καλή;

Ένας φίλος έχει πάρει μια Sony (μοντέλο δε θυμάμαι) με 7.1ΜΡ και κόστος ~150€. Η μηχανή είναι απλά ΑΘΛΙΑ!! Ακόμα και την ημέρα, οι φωτογραφίες είναι τίγκα στο θόρυβο. Σαν να είναι τραβηγμένες από κινητό..

Μου αρέσει που έχει και αυτοκολλητάκι "1000 ISO".. Τι 1000, εδώ στα 100 είναι ΓΤΚΠΜΚ.. :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος έχω εδώ και 2 χρόνια sony 6.0Mpixel και οι φωτογραφίες που βγάζω είναι απίστευτες. Μόνο τα ΖΩΝΤΑΝΑ χρώματα να βάλεις και τη σωστή φωτεινότητα δεν θές τίποτα άλλο.

2 φίλοι μου πήραν olympus φέτος και οι δικές τους με τις δικές μου δεν έχουν καμία όμως σχέση...Κυρίως είναι άχρωμες και ο φωτισμός απ το φλας δεν διανέμεται σωστά, αλλά πάει σε ένα σημείο με αποτέλεσμα να φαίνεται σαν έκληψη ηλίου...!!!Άσε και τα ΚΟΚΚΙΝΑ μάτια...Σαν βαμπιρ φαίνονται

Τώρα δεν ξέρω αν και τι ρυθμίσεις εχει κάνει ο φίλος σου

Link to comment
Share on other sites

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά εμένα δεν μου λένε τίποτα.

Απο κοντά βλέπεις τι πραγματικά αξίζει και τις δυνατότητες που έχει η κάθε sony και η κάθε olympus...

Ας εξιγχρονιστεί λίγο η olympus και μετά το συζητάμε....Το οτι λειτουργρεί με μπαταρίες το προσέξατε????Ακόμα και η πιο φθηνή sony διαθέτει επαναφορτιζόμενη.....Αν είναι να μου κοστίσει το 10πλάσιο απ'ότι την αγόρασα(το κόστος για τις μπαταρίες εννοώ) καλύτερα να μήν πάρω καθόλου

Link to comment
Share on other sites

To έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα, δεν είναι απαραίτητα μειονέκτημα στις compact οι μπαταρίες τύπου ΑΑ, καθώς ούτε λιγότερο κρατάνε. Προσωπικά πάντα είχα προτίμηση σε αυτό, με 1-2 ζευγάρια ΑΑ στη τσέπη. Σιγα το κόστος που έχουν..

Ελπίζω ο kallileo να πήρε ψηφιακή και να πήγε διακοπές, από τις 22-6 είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

επαναφορτιζόμενες ΑΑ rule!!! πας διακοπές, έχεις μαζί τον φορτιστή σου και μερικές ΑΑ πάνω από 2000 mAh και δεν ανησυχείς μήπως σου τελειώσει η μπαταρία την πιο ακατάλληλη στιγμή...ανά πάσα στιγμή έχεις γεμάτες μπαταρίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τώτε μπορείς να πάρεις άλλη μια σαν αυτή που θα έχει η μηχανή σου και να την έχεις στην περίπτωση που σου τελειώσει....Άλλωστε και οι 2 τύποι μπαταρίας θέλουν ρεύμα για να φορτίσουν...

Εγώ πάντως περνάω πολύ καιρό χωρίς να φoρτήσω τη sony.Μάλιστα μια βδομάδα σε διακοπές την είχα ξεσκίσει κυριολεκτικά και την γύρισα με 1 "νταμάκι" να απομένει..δεν είχα πάρει φορτιστή μαζί γιατί ήξερα οτι θα κρατήσει.....και δεν γέμιζα την τσέπη μου με μπαταρίες σε περίπτωση που θα με αφήσει....

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τώτε μπορείς να πάρεις άλλη μια σαν αυτή που θα έχει η μηχανή σου και να την έχεις στην περίπτωση που σου τελειώσει....Άλλωστε και οι 2 τύποι μπαταρίας θέλουν ρεύμα για να φορτίσουν...

Εγώ πάντως περνάω πολύ καιρό χωρίς να φoρτήσω τη sony.Μάλιστα μια βδομάδα σε διακοπές την είχα ξεσκίσει κυριολεκτικά και την γύρισα με 1 "νταμάκι" να απομένει..δεν είχα πάρει φορτιστή μαζί γιατί ήξερα οτι θα κρατήσει.....και δεν γέμιζα την τσέπη μου με μπαταρίες σε περίπτωση που θα με αφήσει....

ετσι για την ιστορια μια η αλλη ειναι guys.

Aν ειναι να επωμιστει καποιος το extra κοστος της compact μπαταριας (40E +) καλυτερα να παρει φορτιστη και ΑΑ (με καποια αξιολογη μηχανη βεβαιως βεβαιως).

Σε καποιο μεγαλο μαγαζι(μπορει και supermaket) μπορεις να βρεις τετοιες μπαταριες(ή αντιστοιχες απο αλλη μαρκα) τις οποιες τις αγοραζεις φορτισμενες και καταναλωνονται οσο τις χρησιμοποιεις.Στο τελος απλα τις φορτιζεις.

Καλη η compact μπαταρια οκ..αλλα να εχει καποια αυτονομια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bump .. μια sony cybershot 5mp έμεινε στον ήλιο, πήρε φως και τα βγάζει όλα ροζ. Να την τσιμπήσω την Canon PowerShot A 590 IS ή να δώσω τίποτα παραπάνω για κάτι καλύτερο. Γενικώς φωτογραφίες δεν ξέρω να βγάζω (μόνο με τη μηχανή του 38-45 βγάζω καλές :p) και δε ψήνομαι και πολύ για κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.