Jump to content



S-video -> Ethernet : Τρελη πατεντα


JohnnyX

Recommended Posts

Εχω ενα καλωδιο s-video που πηγαινει απο το δωματιο στο σαλονι και πλεον δε μου χρειαζεται.

Αντιθετως μου χρειαζεται ενα ethernet καλωδιο.

Σκεφτομαι λοιπον το αυτο...το s-video κουβαλαει 5 καλωδια. Το ethernet κουβαλαει 8 αλλα νομιζω οτι χρειζεται μονο τα 4 . Θυματε/γνωριζει κανει ποια ειναι αυτα τα 4?

(αν θυμαμε καλα αχρειαστα ειναι τα : μπλε-μπλεασπρο-καφε-καφεασπρο, θυμαμε καλα ?)

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται το ανάποδο από αυτό θέλεις να κάνεις (δηλαδή να χρησιμοποιήσεις Cat3/5 καλώδιο για μεταφορά σήματος video). Συνήθως όμως το υλοποιούν με συσκευές σαν κι αυτή: http://www.nti1.ca/svideo-extender.html

Το καλώδιο του S-Video όμως δεν νομίζω να μπορεί να λειτουργήσει ως καλώδιο για ethernet. Κατ' αρχάς το S-Video δεν έχει 5 συρματάκια αλλά 4 (έχει Chrominance, Luminance και 2 γειώσεις). Τα δε συρματάκια έχουν διαφορετική χαρακτηριστική αντιστάση από αυτή του UTP (75Ω έναντι 100) οπότε ποιος ξέρει τις θα γίνει όταν το συνδέσεις πάνω στις κάρτες δικτύου. Εκτός των άλλων δεν είναι και συνεστραμμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω νεοτερα

Δουλευει το κολπο

Αγορασα ενα s-video για να μην χαλασω αυτο που περναει μεσα απο το τοιχο το εκοψα, εκοψα και ενα utp τα ενωσα και voila !!!. Καμια απωλεια ειμαι στο <1 msec με το router

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για μικρές αποστάσεις πιθανώς δεν θά 'χει πρόβλημα.

Αλλά για να φτάσεις τα π.χ. 100 μέτρα, τότε πιθανώς θα παίζει και κάποιο ρόλο η αντίσταση και το πώς είναι πεπλεγμένο.

Ιδιαίτερα όταν του ζητάς μεγαλύτερο bandwidth.

Link to comment
Share on other sites

Αναθεωρηση...

Ενω δουλευε οκ στα 1-2 μ , στα 20 μ παπαλος..

Δεν υπαρχει καμια επικοινωνια router-καρτας.

Οταν δοκιμασα router-router (προφανως υπαρχει μεγαλυτερη ενισχυση σηματος) υπηρχε επικοινωνια με ενα τραγικο ομως 50% packet loss

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.