Jump to content



Στις 12 Αυγουστου το PhysX pack 1


JohnnyX

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply
Sorry, αυτά παθαίνει κανείς αν στηρίζεται σε άλλους.

Πρόσεξα ότι έχουμε ίδια μηχανάκια.

Πώς σου φαίνονται οι οδηγοί?

Δοκίμασες τα demo της Nvidia?

φίλε μόλις τα έκανα ολα εγκατάσταση αλλά δεν προλαβαίνω να τα τσεκάρω να δω διαφορές....

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τη λογική σου.

Βγάλε τη μια κάρτα και σύγκρινε επιδόσεις μια κάρτα με δυο κάρτες για μπορείς να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι οι δύο κάρτες δεν δίνουν παραπάνω από τη μια κάρτα.

Δεν πάει έτσι που το λες.

Γιατί θα έπρεπε να έχεις διαφορετικά αποτελέσματα, στη περίπτωση που κάνει τους υπολογισμούς physx η πρώτη κάρτα ή η δεύτερη κάρτα?

Αυτό είναι άσχετο με το αν έχεις ενεργοποιημένο το SLI είτε το έχεις απενεργοποιημένο.

Μα, όταν έχεις απενεργοποιημένο το SLI, η 1η κάρτα μόνο παράγει 3D. Προφανώς και θα έπρεπε να έχω διαφορετικά αποτελέσματα, αν επέλεγα η 1η κάρτα, πέρα από 3D, να παράγει και physics, με το να την "ελαφρύνω" επιλέγοντας η 2η να παράγει physics.

Γιατί να αφαιρέσω την 2η κάρτα για να τα δω αυτά, αρκεί να απενεργοποιήσω το sli και να ορίσω ΚΑΙ τα physics στην 1η κάρτα.

Απορώ λοιπόν τι δεν καταλαβαίνεις στη λογική μου.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ένα. Δεν μας δίνεις μια εικόνα όπου να φαίνεται σε Vista ότι επιλέγεις κάρτα για physx και έχεις και SLI ενεργοποιημένο ή απενεργοποιημένο?[/QU

Μα δεν είπα ότι έχω Vista. XP έχω. Αλλά Ούτε στα XP σε αφήνει να επιλέξεις κάρτα με SLI on

Link to comment
Share on other sites

Σε XP Sp3 δοκιμασμένο.

Σε σύστημα με rampage formula και 8800gtx έβαλα τους οδηγούς και μετά το απαραίτητο restart πήγα στον πίνακα ελέγχου για να δω αν βλέπει την κάρτα για PhysX όπως και τη βλέπει.

Έτρεξα μερικά από τα demo της nvidia για να δω πως πάει με την 8800gtx. Ειδικά το demo με το νερό.

Μετά έβαλα στο σύστημα μια κάρτα 8500gt ( μαζί με τον dvi μετατροπέα, γιατί μόνη της δεν τη βλέπει ) και επέλεξα αυτή για επεξεργαστή φυσικής.

Το demo με το νερό σερνόταν. Λες και έβλεπα το νερό σε slow motion. Βέβαια ήταν πιο γρήγορο από το software που έχει αλλά δεν ήταν τόσο smooth όπως με τη 8800gtx.

Άρα χρειάζομαι άλλη κάρτα πιο γρήγορη από την 8500gt άμα δεν θέλω να κόβω από την 8800gtx σε απόδοση.

Το όλο σύστημα βέβαια χρήζει βελτίωσης αλλά είναι αρκετά ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχει πολύ ενδιαφέρον (εκτός του αν το physX κάνει δουλειά) είναι αν μπορούμε να βάλουμε μία nvidia για physX και μία ΑΤΙ για γραφικά.

Ή ακόμα καλύτερα μία nvidia για physX και 2χ 4850 για παράδειγμα για γραφικά σε μία μητρική με ιντελ τσιπάκι

Link to comment
Share on other sites

mpapad, βασιζόμενος στις διαπιστώσεις σου, δεν αξίζει κάποιος που έχει μια καλή 8άρα ή 9άρα geforce, να αγοράσει μια 2η μικρή μόνο για physx. Και αν οι δικές μου αρχικές διαπιστώσεις ισχύουν (θα τεστάρω διεξοδικότερα από βδομάδα), δεν αξίζει καν να πάει σε 2η καλή 8άρα ή 9άρα, να την έχει μόνο για physX. Εκτός κι αν έχει ήδη ati κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.