Jump to content



Στις 12 Αυγουστου το PhysX pack 1


JohnnyX

Recommended Posts

Nαι αλλά παρατήρησα ότι στην Physx πίστα του unreal 3, με ενεργοποιημένο το PhysX, είτε έχεις ενεργοποιήσει SLI είτε όχι, ίδιες επιδόσεις έχεις. Που σημαίνει ότι και με το SLI enabled, η μία κάρτα κάνει μόνο PhysX επεξεργασία

Μου ακούγεται λογικό.

Δηλαδή οι δύο κάρτες με ενεργοποιημένο physx θα ίδιες δώσουν επιδόσεις είτε ενεργοποιήσουμε το SLI είτε όχι.

Αν ενεργοποιήσουμε το SLI, η μια κάρτα κάνει physx και η άλλη γραφικά. Αν το απενεργοποιήσουμε, το ίδιο.

Αν όμως απενεργοποιήσουμε το physx ποια θα είναι η διαφορά? Εκεί σε θέλω. Υπάρχει διαφορά στα fps με ενεργοποιημένο ή απενεργοποιημένο το physx?

Πάντως αυτό σημαίνει ότι ειδικά για τα παιχνίδια που θα στηρίζονται πολύ έντονα σε physx, θα δίνουν παραπάνω επιδόσεις οι δύο κάρτες σε όλες τις μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply
Στο nVidia.com οι τελευταίοι drivers που έχει είναι οι 177.79, και είναι 13-Αυγ.

Τους 180.χχ (και όχι τους 177,83) δεν περιμέναμε ?

Ναι και τους περιμένουμε ακόμα, αλλά όχι για το physx, αλλά για τις επιπλέον δυνατότητες που θα έχουν

- Τranscoding

- SLI με δύο οθόνες,

- OpenGL 3.0.

- βελτιωμένες επιδόσεις.

- 10-bit displayport.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=772609&postcount=1

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπορί να εξηγήσει κάποιος τι ακριβως κάνει το PhysX?

Ακόμα με τους drivers που είχαν βγεί τελευτέα φορά για τις καινούργιες κάρτε πολλοί χρήστες είχαν προβλήματα σε παιχνίδια όπως το Call of duty 4...Με αυτους τους drivers υπάρχουν ακόμα η τα έχουν φτιάξει?Και γενικά αξίζει να το περάσουμε η να κάτσουμε στα αυγά μας?

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία.

αν έχεις μητρική χωρίς sli ακα maximus formula και εχεις 2 κάρτες τότε δουλεύει η μια για γραφικά και η άλλη για φυσική?

η πρέπει να έχεις sli για να γίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία.

αν έχεις μητρική χωρίς sli ακα maximus formula και εχεις 2 κάρτες τότε δουλεύει η μια για γραφικά και η άλλη για φυσική?

η πρέπει να έχεις sli για να γίνει αυτό?

Στο review του guru3d λέει πως δεν χρειάζεται nforce μητρική για να το κάνεις αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι καλυτερο, να βαλεις μια 2η ''μικρη'' καρτα για φυσικς (οπως 9600gt) ή να βαλεις την καρτα της ageia (αυτη με τα 1280mb μνηνμη) ??

Ρωταω γιατι εχω μια ageia στην ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό σημαίνει ότι ειδικά για τα παιχνίδια που θα στηρίζονται πολύ έντονα σε physx, θα δίνουν παραπάνω επιδόσεις οι δύο κάρτες σε όλες τις μητρικές.

Ούτε αυτό το διαπίστωσα. Με απενεργοποιημένο το SLI, είτε επέλεγα στο physx panel, να κάνει επεξεργασία physics η κυρίως κάρτα που έχω το monitor πάνω, είτε η 2η, ίδιες επιδόσεις είχα.

Με λίγα λόγια, αν οπωσδήποτε θες physX, η 2η nvidia κάρτα είναι εντελώς περιτή, αφού ούτε frames κερδίζεις με sli ενεργοποιημένο, ούτε παίζει ρόλο αν την επεξεργασία physX την κάνει η ίδια κάρτα ή η 2η, με το sli απενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτό το διαπίστωσα. Με απενεργοποιημένο το SLI, είτε επέλεγα στο physx panel, να κάνει επεξεργασία physics η κυρίως κάρτα που έχω το monitor πάνω, είτε η 2η, ίδιες επιδόσεις είχα.

Με λίγα λόγια, αν οπωσδήποτε θες physX, η 2η nvidia κάρτα είναι εντελώς περιτή, αφού ούτε frames κερδίζεις με sli ενεργοποιημένο, ούτε παίζει ρόλο αν την επεξεργασία physX την κάνει η ίδια κάρτα ή η 2η, με το sli απενεργοποιημένο.

Μήπως με αυτούς τους drivers δεν μπορείς να δουλέψεις SLI και PhysX μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτό το διαπίστωσα. Με απενεργοποιημένο το SLI, είτε επέλεγα στο physx panel, να κάνει επεξεργασία physics η κυρίως κάρτα που έχω το monitor πάνω, είτε η 2η, ίδιες επιδόσεις είχα.

Με λίγα λόγια, αν οπωσδήποτε θες physX, η 2η nvidia κάρτα είναι εντελώς περιτή, αφού ούτε frames κερδίζεις με sli ενεργοποιημένο, ούτε παίζει ρόλο αν την επεξεργασία physX την κάνει η ίδια κάρτα ή η 2η, με το sli απενεργοποιημένο.

Δεν κατάλαβα τη λογική σου.

Βγάλε τη μια κάρτα και σύγκρινε επιδόσεις μια κάρτα με δυο κάρτες για μπορείς να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι οι δύο κάρτες δεν δίνουν παραπάνω από τη μια κάρτα.

Δεν πάει έτσι που το λες.

Γιατί θα έπρεπε να έχεις διαφορετικά αποτελέσματα, στη περίπτωση που κάνει τους υπολογισμούς physx η πρώτη κάρτα ή η δεύτερη κάρτα?

Αυτό είναι άσχετο με το αν έχεις ενεργοποιημένο το SLI είτε το έχεις απενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο λειτουργικό?

D.J.AleXXX_gr

Προς το παρόν μην κάνεις τίποτα.

Το πιθανότερο είναι ότι μια πολύ φθηνή μεταχειρισμένη κάρτα Nvidia για δεύτερη θα κάνει την ίδια δουλειά στο Physx με μια ακριβή.

Αλλά ας το δοκιμάσει κάποιος πρώτα να μας πει ότι λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.