Jump to content



Δικαιώματα καταναλωτή


JdCZT

Recommended Posts

[MENTION=5087]CrazyAnt[/MENTION] Προς το παρόν έφυγε ένα email προς WD. Μετανιώνω που δεν έστειλα τον δίσκο κατευθείαν σε αυτούς, αλλά μου κόστισε 20€, τόσο θα μου κόστιζαν τα μεταφορικά...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω τρομερά νέα τα οποία με εξοργίζουν μπορώ να πω:

Επικοινώνησα χθες όπως είχα πει με την WD και μου απάντησαν σήμερα κιόλας:

Dear Theodoros,

Thank you for contacting Western Digital Customer Service and Support. My name is Lembe .

The serial number ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ was used to request a replacement with Western Digital on 02/24/2012. It means that we will ship a replacement product linked to this request. You have to find a solution with your reseller as Western Digital can not intervene in a private issue. For your information,it will be fine for you to request a replacement directly from our web site. See the link below:

Link allowing you to apply for replacement( RMA ):

WD Support / Warranty Services / End User / Product Replacement for End Users

If you have any further questions, please reply to this email and we will be happy to assist you further.

Sincerely,

Lembe

Western Digital Service and Support

WD - Service & Support Home

Τους ρώτησα βέβαια τώρα πως μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση αφού δεν έχω πλέον τον χαλασμένο δίσκο και περιμένω απάντηση.

Οι να-μην-τους-πω του Getitnow όπως φαίνεται μου είπαν ψέματα ότι τους έγινε πίστωση, αφού η WD λέει ξεκάθαρα ότι έγινε αντικατάσταση! Θα πάρω τηλέφωνο πάλι στο Getitnow να δω τι θα μου πουν τώρα... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω τρομερά νέα τα οποία με εξοργίζουν μπορώ να πω:

Επικοινώνησα χθες όπως είχα πει με την WD και μου απάντησαν σήμερα κιόλας:

Τους ρώτησα βέβαια τώρα πως μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση αφού δεν έχω πλέον τον χαλασμένο δίσκο και περιμένω απάντηση.

Οι να-μην-τους-πω του Getitnow όπως φαίνεται μου είπαν ψέματα ότι τους έγινε πίστωση, αφού η WD λέει ξεκάθαρα ότι έγινε αντικατάσταση! Θα πάρω τηλέφωνο πάλι στο Getitnow να δω τι θα μου πουν τώρα... :wall:

Αποκαλύφθηκαν [και αυτές] οι λαμογιές [και αυτού] του κωλομάγαζου ! Ουστ ρε αλήτες !

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION] βάστα γερά !

Link to comment
Share on other sites

Εχω δωσει και γω κατι στο συγκεκριμενο μαγαζι και περιμενω απαντηση αντιπροσωπιας.

Το καλοκαιρι ειχα παρει ενα καλωδιο δικτυου που δεν δουλευε. Το εστειλα πισω και αφου περναγε ο καιρος και μου ελεγαν οτι το ελεγχουν τους εριξα κραξιμο οτι για 7ευρω με ταλαιπωρουν και αλλα τετοια ωραια και μετα μου το εστειλαν.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω τρομερά νέα τα οποία με εξοργίζουν μπορώ να πω:

Επικοινώνησα χθες όπως είχα πει με την WD και μου απάντησαν σήμερα κιόλας:

Τους ρώτησα βέβαια τώρα πως μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση αφού δεν έχω πλέον τον χαλασμένο δίσκο και περιμένω απάντηση.

Οι να-μην-τους-πω του Getitnow όπως φαίνεται μου είπαν ψέματα ότι τους έγινε πίστωση, αφού η WD λέει ξεκάθαρα ότι έγινε αντικατάσταση! Θα πάρω τηλέφωνο πάλι στο Getitnow να δω τι θα μου πουν τώρα... :wall:

αυτο μειλ επιβεβαιωνει αυτο που εδω και καιρο λεμε αρκετοι

τα καταστηματα (οπως και το Πλαισιο κατα κορον) παιρνουν τους δισους, τους κανουν RMA και μετα δεινουν στον πελατη πιστωτικο σε εξεφτελιστικη για τα σημερινα δεδομενα τιμη

γνωμη μου ειναι πως πλεον δεν εχεις να περιμενεις τιποτα αλλο απολυτως και πρεπει να κοινοποιησεις την αλληλογραφια αυτη, μαζι με μια ομορφη επιστολη στις αρμοδιες αρχες

φυσικα τους καιροσκοπους του περιπτερου ΠαρτοΤωρα, μπορεις να τους κανεις ρομπες σε ολο το ιντερνετιο, καθως αυτο ειναι το σωστο και οχι απο κακια :whip:

Φωτια και Τσεκουρι...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION]

εχουν αναφερθει κομματια του και σε αυτο το νημα αλλα και στο αλλο που αφορα την εξυπηρετιση απο το Π

ψαξε λιγο και θα βρεις τις πληροφοριερς που χρειαζεσαι

επισης νομιζω πως η ζωη σου θα γινει ευκολοτερη αν επικοινωνησεις με την αρχη που ανεφερε μερικα ποστ πιο πισω ο τσακονας

θα γνωριζουν αυτοι τι δικαιουσαι σιγουρα και θα σε καθοδηγησουν αναλογα φανταζομαι

Το μονο σιγουρο ειναι πως απο τη στιγμη που εστειλαν RMA για τον δισκο, αλλα εσενα δεν σου δινουν το προιον και σου προσφερουν πιστωτικο, εχουν κανει πατατα οποτε και κυνηγα τους αλυπητα :triniti:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα παραπάνω θέλω να σας κάνω ένα τεστ!

Ποιο μαγαζάκι όταν είναι να αγοράσεις έχεις από τρεις πωλητές δίπλα σου και όταν είναι να επιστρέψεις κανένας;

Τις επόμενες ημέρες θα σας εξιστορήσω την προσωπική μου περιπέτεια με το "φιλικό κατάστημα"...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω δωσει ενα προιον στο σερβις εταιριας 1/3 και σημερα ενημερωθηκα οτι δεν μπορει να επισκεαστει απο την ελληνικη αντιπροσωπια και θα σταλει στην ευρωπαικη και θα κανει αλλες 15 εργασιμες.

Δεν δικαιουμαι αντικατασταση αφου εχει περασει ηδη καιρος και συνολικα θα φτασει περιπου 40μερες;

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω δωσει ενα προιον στο σερβις εταιριας 1/3 και σημερα ενημερωθηκα οτι δεν μπορει να επισκεαστει απο την ελληνικη αντιπροσωπια και θα σταλει στην ευρωπαικη και θα κανει αλλες 15 εργασιμες.

Δεν δικαιουμαι αντικατασταση αφου εχει περασει ηδη καιρος και συνολικα θα φτασει περιπου 40μερες;

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Αντιγράφω (έμφαση δική μου) από το κείμενο "Κωδικοποίηση σε ενιαίο κείμενο των διατάξεων του Νόμου 3587/2007 και του Νόμου 2251/1994", όπως υπάρχει στη ΓΓΚ Κωδικοποίηση σε ενιαίο κείμενο των διατάξεων του Νόμου 3587/2007 και του Νόμου 2251/1994

5. Η παράβαση των διατάξεων της προηγούμενης πα¬ραγράφου δεν θίγει το κύρος της εγγύησης, την οποία ο καταναλωτής μπορεί να επικαλεσθεί και να απαιτήσει την τήρησή της. Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό. Εάν κατά τη διάρκεια ισχύος της εγγύησης εμφανισθεί στο προϊόν ελάττωμα και ο προμηθευτής αρνείται ή βραδύνει την επισκευή πέραν του αναγκαίου κατά περίπτωση χρόνου, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την αντικατάσταση του προϊόντος με νέο ίσης αξίας και ποιότητας ή να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση. Αν ο απαιτούμενος χρόνος επισκευής υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) εργάσιμες ημέρες, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την προσωρινή αντικατάσταση του προϊόντος για όσο χρόνο διαρκεί η επισκευή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερωτηση: Ειχα παρει ενα mouse τον σεπτεμβρη του 2010. Τον φλεβαρη το εδωσα πισω γιατι τα ειχε φτυσει. Στο καταστημα μου ειπαν οτι πιστωθηκε σε ενα ποσο (οσο ειχε καινουριο αν δεν κανω λαθος) και με μια διαφορα πηρα ενα λιγο καλυτερο. Τωρα η εγγυηση ειναι απο την αρχη η εχω απο το σεπτ του 2010 οσο εχει ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.