Jump to content


Δικαιώματα καταναλωτή


JdCZT

Recommended Posts

Να ρωτήσω: Για τους υπολογιστές και τα εξαρτήματά τους έχουμε πει ότι η εγγύηση είναι 2 έτη. Με τις καρέκλες γραφείου τι γίνεται; Γιατί στις 7/1/2010 είχα αγοράσει αυτήν την καρέκλα, και τώρα 1 χρόνο και κάτι ψιλά, άρχισε να διαλύεται το αριστερό μπράτσο της [βλ. φωτογραφίες]. Δικαιούμαι αλλαγή; Όχι τπτ άλλο, αλλά δεν γίνεται να σκάω κάθε χρόνο 150άρια για καρέκλα

post-4171-1416074948,3489_thumb.jpg

post-4171-1416074948,4246_thumb.jpg

post-4171-1416074948,5363_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω: Για τους υπολογιστές και τα εξαρτήματά τους έχουμε πει ότι η εγγύηση είναι 2 έτη. Με τις καρέκλες γραφείου τι γίνεται; Γιατί στις 7/1/2010 είχα αγοράσει αυτήν την καρέκλα, και τώρα 1 χρόνο και κάτι ψιλά, άρχισε να διαλύεται το αριστερό μπράτσο της [βλ. φωτογραφίες]. Δικαιούμαι αλλαγή; Όχι τπτ άλλο, αλλά δεν γίνεται να σκάω κάθε χρόνο 150άρια για καρέκλα

Χωρις να ειμαι βεβαιος νομιζω οτι δε δικαιουσαι αλλαγη. Ειναι πολυ πιθανο ομως να βρεις ενα μπρατσο για να το αλλαξεις με 15-20 ευρω. Καλυτερα να επικοινωνησεις μαζι τους :)

ΥΓ. μπρατσο σε καρεκλα ειχα σπασει οταν "αραζα" σε στυλ εκει ακουμπουν τα ποδια :p

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση και από εμένα....

Παρήγγειλα Δεκέμβριο του 08 το ποντίκι της υπογραφής από το ΠΡΗΞΜΑΝΙΑ μαζί με το case ...

37€ το ποντίκι , 124€ το case(μαζί με συμβόλαια εγυημένης αγοράς και @@ μύδια)= 161+έξοδα αποστολής+ ΦΠΑ =226,5 το κοστούμι....

Πριν κανα 2μηνο άρχισε να εκτελεί διπλό κλικ σε κάθε μονό που έκανα 3/10 φορές. (η χαρά του crafter..) Το στέλνω λοιπόν πίσω με δικά μου έξοδα.Μετά από καθυστέρηση 30 ημερών μου έρχεται σήμερα mail πως πιστώθηκε στον ΡΙΧοκουμπαρά μου 39,9€........Ενώ υπάρχει το deathadder re-spawn στο site τους, η τύπισσα στο τηλ επέμενε πως ΔΕΝ γινόταν αντικατάσταση......Το respawn αυτή τη στιγμή έχει 56,65+φπα και αμφιβάλλω αν είναι τελική μετά τις όποιες άλλες..προσαυξήσεις...

RAZER Ενσύρματο ποντίκι

Και η απορία μου... Α "δικαιώθηκα" τώρα εγώ,που θα μου βγεί στο τέλος το ποντίκι 100€ με τα πάνε-έλα έξοδα αποστολής +τη διαφορά ποου πρέπει να πληρώσω πάλι εγώ και δε βγάζω κιχ?

Η Β επιμένω στο γνωστό "..ιδίων ή αντίστοιχων δυνατοτήτων.." , πετάω Γαλλία και τα κάνω γιάμπαλα στου Άιφελ το κουτούκι?

τωρα ειδα αυτο το μηνυμα.διαβαστε προσεκτικα γιατι εχει ζουμι

Οταν εχετε σαν ελληνες καταναλωτες διαφορα με μαγαζια ΕΝΤΟΣ ΕΕ μπορειτε να κινηθειτε δικαστικα αν θελετε στα δικαστηρια της ελλαδας ,λογω του Κανονισμου Ρωμη 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μπορει καποιος που εχει εμπειρια να μου πει σε ποσο διαστημα μπορω να επιστρεψω ενα προιον που δεν με ικανοποιει στην αρχικη συσκευασια του?

στην αποδειξη γραφει 7, στο εφπολις νομιζω διαβασα 10 και στο Μπορείτε να υπαναχωρήσετε; :: Δικαιώματα καταναλωτών :: Dolceta.eu 14 μερες. :fist::wall::sick:

τσακωνα σου κανω poke.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος που εχει εμπειρια να μου πει σε ποσο διαστημα μπορω να επιστρεψω ενα προιον που δεν με ικανοποιει στην αρχικη συσκευασια του?

στην αποδειξη γραφει 7, στο εφπολις νομιζω διαβασα 10 και στο Μπορείτε να υπαναχωρήσετε; :: Δικαιώματα καταναλωτών :: Dolceta.eu 14 μερες. :fist::wall::sick:

τσακωνα σου κανω poke.

για συμβασεις απο αποσταση (τηλ/ιντερνετ) 14 μερες.Για οτι αγοραστηκε δια ζωσης,λιεκ τιποτα.(εφοσον μιλαμε για μη ελαττωματικη συσκευη)

Link to comment
Share on other sites

επειδη το πηγα σημερα και μου ειπαν οτι μετα απο 7 μερες δεν δινουν πισω λεφτα, αλλα μετα που τους εδειξα οτι πουλανε μαιμου για sony μου τα δωσανε. ειχα ετοιμασει και νομικη υποστηριξη σε περιπτωση που το επαιζαν αλεκοι.

η αποδειξη αναγραφει επιστροφες σε 7 ημερες παντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια, με συγχωρειτε που ανασταινω το θεμα, απ την αλλη ισως ειναι και καλο...

Εχθες πηγα το νετμπουκ μου στα μουλτιραμα για εγγυηση επειδη ανοιγοκλεινε κατα βουληση και σημερα με πηραν τηλεφωνο να με ενημερωσουν..

Μου ειπε ο τεχνικος οτι δεν του ανοιγε οντως και το εβαλε και στο ρευμα μηπως ηταν μπαταρια και παλι τιποτα.. Μου ειπε πως αυτο κατα 99% ειναι η μητρικη αλλα οτι το νετμπουκ εχει 1 χρονο εγγυηση και δεν μπορουν να το καλυψουν..

Πηγα πριν μια ωρα στο καταστημα με τον νομο 3043/2002 εκτυπωμενο και του λεω μα δεν ισχυει το 1 χρονος, ειναι δυο χρονια υποχρεωτικα η εγγυηση για τα προιοντα που πωλουνται μεσα στην ευρωπαικης ενωσης..

Μου λεει οχι δεν ειναι ετσι και δεν μπορω να το καλυψω..

Του δειχνω και το νομο και του λεω κοιταξτε να δειτε, ξερουμε και εγω και εσεις πιστευω, θα σας εχουν τυχει σιγουρα πολλες παρομοιες περιπτωσεις, πως με το που κανω καταγγελια στον ινκα, υπαρχει δεδικασμενο και ο νομος ειναι με το μερος μου και θα μου το καλυψετε, γιατι ομως να μπω σ αυτη τη διαδικασια?

Αρχισε να μου λεει αυτα να τα πειτε στην αντιπροσωπεια, εμενα η αντιπροσωπεια μου δινει κατι και μου λεει παρτο πουλα το και λεγε πως εχει ενα χρονο εγγυηση.. Απο κει και περα εγω δεν εχω σχεση, αν θελετε να σας το δωσω να το πατε στην αντιπροσωπεια να τους τα πειτε..

Μα εγω του λεω απο το μαγαζι το αγορασα δεν το αγορασα απο την αντιπροσωπεια οποτε ακομα και η αντιπροσωπεια να εχει την ευθυνη, εσεις θα μεσολαβησετε για να δικαιωθω απο κει..

Και μου λεει θελετε δηλαδη να πω στον τεχνικο μου να επικοινωνησει με την αντιπροσωπεια, και να σας παρει να σας ενημερωσει?

Σαφως του λεω..

Ενταξει μου λεει..

Ευχαριστω πολυ του λεω..

Γεια σας..

Σορρυ για το μεγαλο ποστ παιδια απλα ηθελα να γνωριζετε την κατασταση.. Οποτε εγω τωρα τι αλλο κανω αν μου πουνε μα-μου?

Τις συμβουλες σας...

Ευχαριστω πολυ, Δημητρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα αυτο το μηνυμα.διαβαστε προσεκτικα γιατι εχει ζουμι

Οταν εχετε σαν ελληνες καταναλωτες διαφορα με μαγαζια ΕΝΤΟΣ ΕΕ μπορειτε να κινηθειτε δικαστικα αν θελετε στα δικαστηρια της ελλαδας ,λογω του Κανονισμου Ρωμη 2

Λίγο αργά για μένα πλέον.....ξανά ούτε τη σακούλα τους δεν παίρνω απο εκεί....

@Mpilias Έχε τους στο μαστίγωμα και στο πρήξιμο διαρκώς μέχρι να γίνει το επόμενο βήμα, όποιο και αν είναι αυτό! Άντε μπας και αλλάξουν ρότα μερικοί 'καταστηματάρχαι'

Link to comment
Share on other sites

Ναι οταν δικαιουμαι κατι δεν κανω πισω..

Αλλα αν μου πουνε μα-μου τι πρεπει να κανω..

Εχει καποιος καποιες συμβουλες? Τσακωνα εσυ που φαινεσαι να το κατεχεις τι λες για την περιπτωση μου, τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

αρ. 5 παρ.4 ν.2251/1994

Στην εγγύηση πρέπει να δηλώνονται, με σαφήνεια και

πληρότητα, τα δικαιώματα που έχει ο καταναλωτής σύμφωνα με το εφαρμοστέο

δίκαιο και να διευκρινίζεται ότι τα δικαιώματα αυτά δεν θίγονται από την

εγγύηση. Η εγγύηση πρέπει να είναι σύμφωνη με τους κανόνες της καλής πίστης

και να μην αναιρείται από υπερβολικές ρήτρες εξαιρέσεων. Η διάρκεια της

εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με την πιθανή διάρκεια ζωής του

προϊόντος. Ειδικά, για τα προϊόντα τεχνολογίας αιχμής, η διάρκεια της

εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με το χρόνο κατά τον οποίο τα

προϊόντα αυτά αναμένεται ότι θα παραμένουν σύγχρονα από τεχνολογική άποψη,

αν

ο χρόνος αυτός είναι συντομότερος από την πιθανή διάρκεια ζωής τους."

αρ. 5 παρ.3 ν.2251/1994

Κατά την πώληση, ο προμηθευτής οφείλει να ενημερώνει τον

καταναλωτή για την πιθανή διάρκεια ζωής του προιόντος. Πιθανή διάρκεια

ζωής του προιόντος είναι ο εύλογα αναμενόμενος χρόνος κατά τον οποίο το

προϊόν θα μπορεί να χρησιμοποιείται σύμφωνα με τον προορισμό του, έστω

και έπειτα από επισκευή ή αντικατάσταση ανταλλακτικών, εωσότου η φθορά

από την τακτική χρήση καταστήσει το προϊόν άχρηστο ή την περαιτέρω

χρήση του οικονομικά ασύμφορη.

στην θεση σου εγω θα παταγα στο οτι σε στελνουν στην αντιπροσωπεια.Ο κοσμος ναρθει αναποδα,αφου αγορασες απο αυτους, αυτοι πρεπει να σου κανονισουν το θεμα της εγγυησης

αρ.1 παρ.4 2251/1994

β) Προμηθευτής, κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο το οποίο, κατά την άσκηση της

επαγγελματικής ή επιχειρηματικής δραστηριότητας του, προμηθεύει προϊόντα ή

παρέχει υπηρεσίες στον καταναλωτή. Προμηθευτής νοείται και ο

διαφημιζόμενος."

αναφορα στο ΙΝΚΑ ΚΕΠΚΑ Συνηγορο του καταναλωτη ασαπ χασαπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ευλογο χρονικο διαστημα δεν ειναι κατι σαφες και δεν μπορω να τους πω τιποτα γι αυτο.. εγω ισχυριστηκα τον νομο 3043/2002 τα αρθρα 554 και 555 και οπως λες κι εσυ επεμενα να μεσολαβησουν αυτη με την αντιπροσωπεια για να δικαιωθω αφου απο το μαγαζι τους το πηρα κι οχι απ την αντιπροσωπεια..

Το θεμα ειναι αυριο αν μου πουνε μιλησαμε με την αντιπροσωπεια και δεν το δεχεται η οτιδηποτε τι να κανω και τι να τους πω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια..

Μολις με πηρε ο τεχνικος και μου ειπε οτι μιλησε με την αντιπροσωπεια η οποια ειπε οτι το μηχανημα ειναι εκτος εγγυησης και δεν μπορουν να κανουν τιποτα..

Τι κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια..

Μολις με πηρε ο τεχνικος και μου ειπε οτι μιλησε με την αντιπροσωπεια η οποια ειπε οτι το μηχανημα ειναι εκτος εγγυησης και δεν μπορουν να κανουν τιποτα..

Τι κανω τωρα?

...

αναφορα στο ΙΝΚΑ ΚΕΠΚΑ Συνηγορο του καταναλωτη ασαπ χασαπ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πές μου ότι είναι το multirama Ηρακλείου Κρήτης γιατί πολλοί γνωστοί μου έχουν θέμα με τον εκεί τεχνικό.

Παρόλα αυτά, ενημέρωσέ μας για την κατάληξη του θέματος.

Δεν γίνεται κάθε φορά να κάνουμε καταγγελίες για να τηρούν τους νόμους.

Link to comment
Share on other sites

αρ. 5 παρ.4 ν.2251/1994

αρ. 5 παρ.3 ν.2251/1994

στην θεση σου εγω θα παταγα στο οτι σε στελνουν στην αντιπροσωπεια.Ο κοσμος ναρθει αναποδα,αφου αγορασες απο αυτους, αυτοι πρεπει να σου κανονισουν το θεμα της εγγυησης

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει πάντα αυτό. Νομίζω ότι εξαρτάται από τον κατασκευαστή- αντιπροσωπεία - εισαγωγέα - επισκευαστικά κέντρα, τι συμφωνίες έχουν γίνει μεταξύ τους κτλ.

Μην το βλέπεις που είναι κατάστημα πληροφορικής στην περίπτωση αυτή. Αν το είχε αγοράσει από Μαρινόπουλο πχ, δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθούν με την εγγύηση οι ίδιοι (super market είναι που πουλάει μαζί με τα μακαρόνια και τις σερβιέτες και ηλεκτρικές συσκευές:))

Το μόνο που θα κάνουν είναι να σου δώσουν τα στοιχεία του υπεύθυνου της εγγύησης για να επικοινωνήσεις μαζί τους.

Επίσης υπάρχουν εταιρίες που είναι οι ίδιες και μόνο οι ίδιες υπεύθυνες για τα προϊόντα τους πχ dell ή sony.

Άσχετα από που το αγόρασες μα είναι πλαίσιο, multirama, infoquest ή οποιοσδήποτε άλλος, μόνο με τους ίδιους μιλάς για εγγύηση. Ο προμηθευτής δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει ακόμα και αν το θέλει.

Δεν μιλώ σαν γνωστής καθότι δεν είμαι, απλά παραθέτω κάποιες σκεψεις - αμφιβολίες μου.

Έγινε επεξεργασία από mike299_1999
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμενα σημερα μου ειπε ενα καταστημα οτι αν στην παραγγελια μεσω τηλεφωνου δεν με καλυπτει το προιον δεν μπορω να το γυρισω πισω γιατι δεν ειναι απλο προιον οπως τα αλλα!! :dance3::dance3:

κεραια για wifi

:o:O

Eννοειται οτι ελπιζω πως δεν θα χρειαστει αλλαγη, αλλα επειδη ημουν αναμεσα σε 2 ειδη κεραιας ειπα να ρωτησω.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Εμενα σημερα μου ειπε ενα καταστημα οτι αν στην παραγγελια μεσω τηλεφωνου δεν με καλυπτει το προιον δεν μπορω να το γυρισω πισω γιατι δεν ειναι απλο προιον οπως τα αλλα!! :dance3::dance3:

κεραια για wifi

:o:O

Eννοειται οτι ελπιζω πως δεν θα χρειαστει αλλαγη, αλλα επειδη ημουν αναμεσα σε 2 ειδη κεραιας ειπα να ρωτησω.

Καλά άστους να λένε. Διαφορετικοί κανονισμοί υπάρχουν μόνο για λογισμικό/μουσική/ταινίες (να μην έχουν ανοιχθεί/χρησιμοποιηθεί), υπηρεσίες (δε μπορεί να ζητηθεί επιστροφή/ακύρωση αφού έχει αρχίσει η υπηρεσία κλπ) και κομμένα-ραμμένα προϊόντα (να παραγγείλεις π.χ. iPad με custom σκάλισμα "Σούλα σ'αγαπώ, Ρόρης" στο αλουμίνιο και μετά το επιστρέψεις).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.