Jump to content



Δικαιώματα καταναλωτή


JdCZT

Recommended Posts

Και εγώ αυτό σκέφτηκα, αλλά επικοινωνώντας με το support της corsair για ένα refurbished στικάκι που πήρα τον φεβρουάριο του 13 μου είπαν, παρέχουμε 30 μέρες εγγύηση για refusbished, sorry :crazy:

Το γράφουν και στην σελίδα τους, και το έγραφαν και στην σελίδα του mymemory όταν το αγόρασα (νομίζω).

Παρ' όλα αυτά ήθελα να ρωτήσω, μπας και...

Αν το έχεις πάρει από κατάστημα, υπεύθυνος για την παροχή εγγύησης είναι ο καταστηματάρχης. Αν βέβαια το είχες πάρει από το ηλεκτρονικό κατάστημα της Corsair, τότε σωστά θα απευθυνόσουν εκεί.

Ο μόνος λόγος για τον οποίο μπορώ να φανταστώ να δικαιολογούνται να περιορίσουν την εγγύηση κατασκευαστή είναι το προϊόν να ήταν EOL όταν το αγόρασες και να το γνώριζες. Ακόμη κι έτσι όμως, κανονικά πρέπει να σου προσφέρουν νεότερο προϊόν.

Είμαι απολύτως βέβαιος ότι ο νόμος διευκρινίζει σαφώς ότι ειδικά σε θέματα ασφάλειας δεν προβλέπεται διάκριση ανάμεσα σε καινούρια, μεταχειρισμένα και ανακατασκευασμένα προϊόντα.

Σε θέματα εγγύησης δε θυμάμαι να γίνεται χωριστή αναφορά, αλλά σε αυτήν την περίπτωση σε καλύπτει η γενική πρόβλεψη του νόμου. Δεν ευκαιρώ αυτή τη στιγμή, αλλά εσύ ρίξε και μια ματιά στους σχετικούς συνδέσμους πιο πίσω από ΓΓΚ και ec.europa.eu για επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ειδικά αν το αγόρασες εξ' αποστάσεως (τηλέφωνο, ίντερνετ, κατάλογος κ.λ.π) μπορείς να αλλάξεις γνώμη και doa να μην είναι. Σε χαλασμένο προϊόν φυσικά τα δικαιούσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καρτα γραφικων MSI GTX580 με 3 χρονια εγγυηση ενος γνωστου μου παρεδωσε πνευμα στα 2 και κατι. Την παω 10 Δεκεμβριου στο Πλαισιο με την ελπιδα οτι δεν εχει "χαλασει" τοσο πολυ σα μαγαζι οσο ακουγα και οτι δε θα μεινει ο γνωστος μου χωρις gaming ολα τα χριστουγεννα...ειδικα δε ειχα προσωπικα καλη εμπειρια απο MSI προιοντα στο Πλαισιο (παιζει ρολο και η μαρκα γιατι εχει καλο rma η MSI που συνεπαγετο και καλυτερη εξυπηρετηση απο το καταστημα).

Μου λενε ομως οτι θα την κοιταξουν και αν εχει προβλημα ισως παει αντιπροσωπια κλπ κλπ και μπορει να παρει μεχρι και 1 μηνα η επιστροφη της νεας/επισκευασμενης. Τελοσπαντων ελπιζα να μην παει αντιπροσωπια και την αφησα...

Να μη τα πολυλογω οχι μονο εμεινε ολες τις γιορτες με την Onboard ο φιλος, αλλα μεχρι και σημερα δεν υπαρχουν νεοτερα δηλαδη εχουμε υπερβει ακομα και τον 1 μηνα κατα 3 μερες...

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι δικαιουμαι να ζητησω? Γιατι κατι ειχα διαβασει οτι απο τις 15 μερες και μετα δικαιουσαι προσωρινο προϊον αντικαταστασης και τετοια. Ειπα να μη το παω με το τυπικο της υποθεσης ακομα και να ισχυει το παραπανω και να κανω υπομονη, αλλα οσο εισαι καλος τοσο σε εκμεταλευονται οποτε πλεον που περασε ο μηνας και εξαντληθηκε, θα ηθελα να ξερω τα δικαιωματα μου και τι μπορω να ζητησω.... Γιατι πλεον κατι περιεργο νομιζω πως συμβαινει, δε δικαιολογειται το να παει εξωτερικο και αν γυρισει ακομα και με γιορτες μεσα να παρει πανω απο 1 μηνα...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 15 ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΕΣ και ΟΧΙ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ Δικαιουσαι να σου δωσουν καποια αλλη προιον μεχρι να τη φτιαξουν.

Φυσικα και θα επιμεινεις αλλιως σε εκμεταλλευονται ! ( Οχι οτι θα καταλαβουν οτι ξερεις )

Πας ευγενικα και λες :

Τι εγινε με την καρτα (περιμενετε κτλ κτλ)

ΟΚ Δωστε μου αλλη να κανω τη δουλεια μου ΤΩΡΑ (Δεν γινεται μα μου ...)

Τον Διευθυντη παρακαλω !!!

Επιμενεις ευγενικα και μας λες τι εγινε ! Αν δεν δεχτουν τους λες να σου δωσει χαρτι οτι αρνειται και οτι επιτοπου θα κανεις καταγγελια. Και καλο ειναι να ειστε 2 ατομα για να εχεις μαρτυρα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 15 ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΕΣ και ΟΧΙ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ Δικαιουσαι να σου δωσουν καποια αλλη προιον μεχρι να τη φτιαξουν.

Φυσικα και θα επιμεινεις αλλιως σε εκμεταλλευονται ! ( Οχι οτι θα καταλαβουν οτι ξερεις )

Πας ευγενικα και λες :

Τι εγινε με την καρτα (περιμενετε κτλ κτλ)

ΟΚ Δωστε μου αλλη να κανω τη δουλεια μου ΤΩΡΑ (Δεν γινεται μα μου ...)

Τον Διευθυντη παρακαλω !!!

Επιμενεις ευγενικα και μας λες τι εγινε ! Αν δεν δεχτουν τους λες να σου δωσει χαρτι οτι αρνειται και οτι επιτοπου θα κανεις καταγγελια. Και καλο ειναι να ειστε 2 ατομα για να εχεις μαρτυρα.

η καρτα προσωρινης αντικαταστασης μπορει να ειναι και μια ισχνη gtx 620 πχ? Ειναι καλυμενοι σε τετοια περιπτωση?

Αποκει και περα ακομα και καρτα προσωρινης αντικαταστασης να παρω, υπαρχει καποιο νομικο deadline για την επιστοφη της αρχικης περαν του οποιου μπορω να απαιτησω τα χρηματα πισω πχ?

Τελος, οταν με το καλο ερθει η νεα απο την MSI, επειδη πλεον αρχιζω να φοβαμαι για το τι θα παραλαβω (εχοντας ακουσει και ιστοριες τρομου με καρτες που εμφανιστηκαν χωρις παρελκομενα σε μια σακουλα και ηταν μαλλον απο το stockhouse) εκει τι ισχυει? Εγω παρεδωσα καρτα με το αρχικο κουτι της, παρελκομενα κλπ....επισης η νεα καρτα συνεχιζει την εγγυηση της παλιας ή ανανεωνεται?

Link to comment
Share on other sites

θα πεις οτι τη θελεις για rendering στο 3d και οτι η 620 δεν σε καλυπτει και οτι θες 580 και πανω. Δεν σε νοιαζει αν δεν εχουν...Και μολις στο πουν πηγαινε στο ραφι και δειξτους μια 680 !!!

Απο εκει και μετα μολις στη δωσουν κανεις οτι crash test μπορεις για να τη φερεις στα ορια να δεις αν εχει προβλημα

Ο νομος δεν λεει χρονικο περιθωριο (για αυτο και λεει να σου δωσουν αντικατασταση)...περα απο το ΕΥΛΟΓΟ*** που το μεταφραζει ο καθενας οπως θελει...Συνεπως ευλογο ειναι να σε εξυπηρετησουν οταν αρχισεις να κραζεις και αφου εκανες ενα μηνα υπομονη και βαλε το ευλογο εχει περασει

Στις 3 αντικαταστασεις και μετα δικαιουσαι να μην δεχτεις αλλη.

***Εφοσον ειναι δυνατο : Δηλαδη αν εχεις αυτοκινητο του 1970 με lifetime εγγυηση (θεωρητικα λεμε) και σου χαλασει το 2014 πρεπει να περιμενεις γιατι τα ανταλλακτικα δεν ειναι αμεσα διαθεσιμα..Αλλα η 580 δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση αυτο...Εχουν και μαλιστα και καλυτερη..

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση επισκευής η εγγύηση συνεχίζει απλα.

Σε περίπτωση αντίκατάστασης με καινούργια ειναι σαν να την αγόρασες εκείνη την μέρα.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

θα πεις οτι τη θελεις για rendering στο 3d και οτι η 620 δεν σε καλυπτει και οτι θες 580 και πανω. Δεν σε νοιαζει αν δεν εχουν...Και μολις στο πουν πηγαινε στο ραφι και δειξτους μια 680 !!!

Απο εκει και μετα μολις στη δωσουν κανεις οτι crash test μπορεις για να τη φερεις στα ορια να δεις αν εχει προβλημα

Ο νομος δεν λεει χρονικο περιθωριο (για αυτο και λεει να σου δωσουν αντικατασταση)...περα απο το ΕΥΛΟΓΟ*** που το μεταφραζει ο καθενας οπως θελει...Συνεπως ευλογο ειναι να σε εξυπηρετησουν οταν αρχισεις να κραζεις και αφου εκανες ενα μηνα υπομονη και βαλε το ευλογο εχει περασει

Στις 3 αντικαταστασεις και μετα δικαιουσαι να μην δεχτεις αλλη.

***Εφοσον ειναι δυνατο : Δηλαδη αν εχεις αυτοκινητο του 1970 με lifetime εγγυηση (θεωρητικα λεμε) και σου χαλασει το 2014 πρεπει να περιμενεις γιατι τα ανταλλακτικα δεν ειναι αμεσα διαθεσιμα..Αλλα η 580 δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση αυτο...Εχουν και μαλιστα και καλυτερη..

στην πρωτη ερωτηση μιλαω ομως για την προσωρινη αντικατασταση. (Αν εχω καταλαβει καλα, αν περασουν 15 μερες υποχρεουνται να μου δωσουν καρτα να "κανω τη δουλεια μου" μεχρι να ερθει η πραγματικη αντικατασταση, αυτο εννοω προσωρινη). Μηπως σε αυτην την "προσωρινη" καλυπτονται με το να μην ειναι ομοια/δυνατοτερη η καρτα?

Αποκει και περα επειδη μεχρι σημερα δεν ειχα ακουσει για τετοια περιπτωση ποτε (προσωρινης αντικαταστασης), υποτιθεται θα μου δωσουν μια 680 (ας πουμε) και οταν ερθει η 580 απο την MSI θα επιστρεψω την 680 και θα παρω σε κουτι κλπ την 580? Ακουγεται λιγο περιεργο (με την εννοια οτι η 680 θα ειναι μεταχειρησμενη πλεον, τι θα την κανουν αυτοι κλπ). Οντως μπορει να γινει αυτο ή απλα ειναι ενας μοχλος πιεσης να μου δωσουν νεα καρτα σαν κανονικη αντικατασταση για να μην μπουν σε αυτην την διαδικασια που προβλεπει ο νομος (και που μαλλον δε τους συμφερει, εκτος αν εχουν μεταειρησμενες καρτες στην ακρη...)?

Link to comment
Share on other sites

Α επισης (και το εχω κανει) αν σε καθυστερησουν υπερβολικα ζητας επεκταση εγγυησης διοτι εχεις μεινει χωρις προιον και χωρις αντικατασταση επισης

Ουσιαστικα ολα αυτα ειναι θεωρητικα μεσα πιεσης...

Αν ειναι καθικια μετα τους 6 μηνες μπορει να σου πουν : ΕΣΥ ΤΗ ΧΑΛΑΣΕΣ και πρεπει να απιοδειξεις οτι δεν το εκανες...Πριν τους 6 ΜΗΝΕΣ πρεπει να αποδειξουν αυτοι οτι το προιον δεν ειναι ελαττωματικο

Γενικως στην ελλαδα ολα αυτα καλα ειναι αλλα μεχρι να σπασουν τα νευρα του ενος απο τους δυο με αγνωστη γενικως καταληξη

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν προκειται να σου δωσουν 680 γιατι δεν θα ανοιξουν καμια

Λειοτουργει εκβιαστικα ολο αυτο (ο νομος ειναι με το μερος σου) για να τελειωνουν το κωλοβαρεμα η οτι αλλο κανουν

Δεν εχεις ακουσει γιατι ειναι ελλαδα και κανενας δεν επιμενει η δεν το ξερει οτι δικαιουται...

Προιον Αντικαταστασης σημαινει να μπορεις να κανεις τη δουλεια σου...Εκει αν κανεις 3D θα πεις οτι η 620 δεν σε καλυπτει...και οτι αν ηταν απλως να βλεπεις το σημα στην οθονη εχει και ο επεξεργαστης ενσωματωμενη

γενικως στο πλαισιο αν επιμεινεις δεν θελουν φασαρια και στο αλλαζουν αρκει να μη σου σπασουν τα νευρα...Θελει υπομονη και επιμονη να βρεις το δικιο σου χωρις να φτασεις στα ακρα

Σε αλλα μαγαζια (γειτονιας) που δεν εχουν στοκ δεν προκειται να βγαλεις ακρη και στο τελος η πρεπει να πας δικαστηρια (γιατι για 300 ευρω να δωσεις κανα 1000αρικο???) Η να τα παρατησεις....

Μου εχει τυχει 3-4 φορες να ερθω σε ρηξη με μαγαζια...αλλες φορες βρηκα ακρη αλλες οχι...ΟΛΕΣ Παντως εχω πει ΜΑΥΡΗ η ωρα που εκανα αναβαθμιση και αρκετες οσο περισσοτερο χρονο επεμενα τοσο περισσοτερο χρονο εχανα ! Αλλα δεν ηταν δυνατον να πεταξω πραγματα 300 ευρω επειδη επεφτα σε μαλακες...γινοταν χαμος...Μονο 2 φπρες δεν το εφτιαξαν ποτε...Τη μια ειμουν αρκετα μικρος και ανιδεος και εχασα τα λεφτα μου, τη δευτερη μετα απο 2 μηνες βαρεθηκα να κανω φασαρια για 80 ευρω (αν και θα το τραβαγα στελνοντας email ακομα και στην κατασκευαστρια στο εξωτερικο αφου ελλαδα δεν βρηκα ακρη...αλλα το ελυσα μονος μου το προβλημα τυχαια...ηταν μια κουλη ασυμβατοτητα που την ανακαλυψα και μεσω λαμιας το ελυσα)

Ελλαδαρα...

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, είτε πάρεις επισκευασμένο προϊόν είτε προϊόν αντικατάστασης, η εγγύηση ξεκινάει από την αρχή από την νέα ημερομηνία που το παρέλαβες. Τυπικά για το αντικείμενο που διορθώθηκε πχ αν σε ένα αυτοκίνητο χαλάσει το ψυγείο και το φτιάξουν εντός εγγύησης, δεν επεκτείνεται και η εγγύηση της μπαταρίας...

Σε περιπτώσεις όπως της κάρτας έχεις την ίδια εγγύηση που είχες όταν την αγόρασες, με την απόδειξη παραλαβής σαν ημερομηνία έναρξης.

Link to comment
Share on other sites

Εμενε μου την ειχαν επεκτεινει με καταγγελια στο ΙΝΚΑ διοτι με καθυστερουσαν μηνες. (και για την ακριβεια το επαιρναν και το επεστρεφαν παλι χαλασμενο 2 φορες μαλιστα)

Και αυτο καπου το 2005 ειχε γινει σε μεγαλο πολυκαταστημα ( αφου με δουλευαν για καιρο τα πηρα στο κρανιο και τους πηρε και τους σηκωσε)

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει μαγικες ικανοτητες αυτο το thread, αλλα πριν μιση ωρα με πηραν τηλεφωνο απο μονοι τους οτι θα αντικατασταθει με καινουρια msi gtx760...

Συνεπως ειμαι ευχαριστημενος, γιατι και καλυτερη καρτα ειναι, αλλα και αναγκαστικα αφου ειναι αλλο μοντελο θα ξεκινησει εγγυηση απο την αρχη για 3 χρονια...

Επιφυλασσομαι βεβαια λιγο ακομα μεχρι να την παρω στα χερια μου, γιατι μου ειπαν σε ~3 μερες θα την εχουν...

Λογικα θα μου δωσουν αυτην :

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/MSI-VGA-PCI-X-N760-2GD5-OC-2GB.htm

Δε θελω να πουσαρω την τυχη μου γιατι ειμαι ευχαριστημενος γενικα απο αυτην την καταληξη, αλλα για την ιστορια και μονο, θα μπορουσα να ζητησω αυτην :

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/MSI-GTX-760-TF-2GD5-OC-2GB.htm

επειδη η 580 ηταν η twinfrozr και ηταν αθορυβη κλπ ενω η πρωτη εχει το μουφα reference?

Δε προκειται να το κανω, οποια και να μου δωσουν απο τις 2 ευχαριστημενος ειμαι, απλα ετσι θεωρητικα ρωταω...

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει μαγικες ικανοτητες αυτο το thread, αλλα πριν μιση ωρα με πηραν τηλεφωνο απο μονοι τους οτι θα αντικατασταθει με καινουρια msi gtx760...

Συνεπως ειμαι ευχαριστημενος, γιατι και καλυτερη καρτα ειναι, αλλα και αναγκαστικα αφου ειναι αλλο μοντελο θα ξεκινησει εγγυηση απο την αρχη για 3 χρονια...

Επιφυλασσομαι βεβαια λιγο ακομα μεχρι να την παρω στα χερια μου, γιατι μου ειπαν σε ~3 μερες θα την εχουν...

Λογικα θα μου δωσουν αυτην :

MSI VGA PCI X N760 2GD5/OC 2GB - Κάρτες γραφικών (VGA) - plaisio.gr

Δε θελω να πουσαρω την τυχη μου γιατι ειμαι ευχαριστημενος γενικα απο αυτην την καταληξη, αλλα για την ιστορια και μονο, θα μπορουσα να ζητησω αυτην :

MSI GTX 760 TF 2GD5/OC 2GB - Κάρτες γραφικών (VGA) - plaisio.gr

επειδη η 580 ηταν η twinfrozr και ηταν αθορυβη κλπ ενω η πρωτη εχει το μουφα reference?

Δε προκειται να το κανω, οποια και να μου δωσουν απο τις 2 ευχαριστημενος ειμαι, απλα ετσι θεωρητικα ρωταω...

Αν διαβάζουν lab την πάτησες :)

Link to comment
Share on other sites

απλα μερικες φορες εδω περιπλεκεται το θεμα οταν δεν υπαρχει ακριβως το ιδιο προϊον να σου δωσουν, τι θεωρειται καλυτερο?

Ειδικα σε μητρικες μπορει να γινει χαμος με το τι ειναι καλυτερο και τι οχι...

Καποτε ειχα παει μια Abit P35 για αλλαγη και μου δωσανε μια ECS P45....

επειδη με ενδιεφερε το overclocking, ηταν σαφως χειροτερη η ecs αλλα τυπικα ηταν με νεοτερο chipset! Και αυτο ειναι ενα χοντρο παραδειγμα, αλλα φαντασου καποιος να "κολλησει" επειδη η νεα μητρικη μπορει να ειναι σε ολα σχεδον καλυτερη αλλα να εχει pci-e layout που να μη τον βολευει πχ...

Τεσπα, πισω στην καρτα γραφικων, θα μπορουσα να πω οτι η 580 ηταν εντελως αθορυβη με το twinfrozr2 που ειχε σαν ψυξη, και η 760 με αυτο το μουφα reference blower που εχει θα κανει θορυβο...με 20 ευρω παραπανω εχουν την 760 twinfrozr4...τυπικα ισως επρεπε να μου δωσουν εκεινη :p Θα δουμε βεβαια και τι θα ερθει....γιατι η reference δεν ειναι διαθεσιμη κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει μαγικες ικανοτητες αυτο το thread, αλλα πριν μιση ωρα με πηραν τηλεφωνο απο μονοι τους οτι θα αντικατασταθει με καινουρια msi gtx760...

Συνεπως ειμαι ευχαριστημενος, γιατι και καλυτερη καρτα ειναι, αλλα και αναγκαστικα αφου ειναι αλλο μοντελο θα ξεκινησει εγγυηση απο την αρχη για 3 χρονια...

Επιφυλασσομαι βεβαια λιγο ακομα μεχρι να την παρω στα χερια μου, γιατι μου ειπαν σε ~3 μερες θα την εχουν...

Λογικα θα μου δωσουν αυτην :

MSI VGA PCI X N760 2GD5/OC 2GB - Κάρτες γραφικών (VGA) - plaisio.gr

Δε θελω να πουσαρω την τυχη μου γιατι ειμαι ευχαριστημενος γενικα απο αυτην την καταληξη, αλλα για την ιστορια και μονο, θα μπορουσα να ζητησω αυτην :

MSI GTX 760 TF 2GD5/OC 2GB - Κάρτες γραφικών (VGA) - plaisio.gr

επειδη η 580 ηταν η twinfrozr και ηταν αθορυβη κλπ ενω η πρωτη εχει το μουφα reference?

Δε προκειται να το κανω, οποια και να μου δωσουν απο τις 2 ευχαριστημενος ειμαι, απλα ετσι θεωρητικα ρωταω...

τουλάχιστον τα περασμένα χρόνια το plaisio είχε άτομα που διαβάζανε τα forum και απαντούσανε σαν απλοί χρήστες, ίσως αυτό να το συνεχίζουν και τώρα και έτσι να διαβιβάστηκε η ιστορία σου,

σε ότι αφορά το θέμα της κάρτας, να τους ζητήσεις να πάρεις την MSI και το πολύ να πληρώσεις την διαφορά στην τιμή, αν σου το ζητήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.