Jump to content



LG TFT 26" W2600HP-BF από 919 στα 499!!!!


Recommended Posts

Υπερβολή is my middle name :p

Θα τη δοκιμάσω με xbox360 μέσα στις επόμενες μέρες.

Εντωμεταξύ παρατήρησα το εξής:

Έχω μια 802 και μια 803 και οι 2 με το τελευταίο firmware. Παρ όλα αυτά οταν φλασάρονται δεν χάνονται οι ρυθμίσεις. Αυτό που παρατήρησα ειναι οτι στο service menu έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις στα RGB gains.

Αναρωτιέμαι αν για κάθε batch απο panels οι ρυθμίσεις προσαρμόζονται ανάλογα... Πάντως στα ίδια settings οι οθόνες δεν εχουν την ίδια θερμοκρασία χρώματος.

Αν μπορεί κάποιος με οθόνη 802 ας ποστάρει ενα screenshot του service menu του... Και κάποιος με 803 επίσης για να δώ αν αλλάζουν οι ρυθμίσεις απο οθόνη σε οθόνη... ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολή is my middle name :p

Θα τη δοκιμάσω με xbox360 μέσα στις επόμενες μέρες.

Εντωμεταξύ παρατήρησα το εξής:

Έχω μια 802 και μια 803 και οι 2 με το τελευταίο firmware. Παρ όλα αυτά οταν φλασάρονται δεν χάνονται οι ρυθμίσεις. Αυτό που παρατήρησα ειναι οτι στο service menu έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις στα RGB gains.

Αναρωτιέμαι αν για κάθε batch απο panels οι ρυθμίσεις προσαρμόζονται ανάλογα... Πάντως στα ίδια settings οι οθόνες δεν εχουν την ίδια θερμοκρασία χρώματος.

Αν μπορεί κάποιος με οθόνη 802 ας ποστάρει ενα screenshot του service menu του... Και κάποιος με 803 επίσης για να δώ αν αλλάζουν οι ρυθμίσεις απο οθόνη σε οθόνη... ;)

Παραξενο....εγω εχω 804 μπορεις να δεις το μενου στην προηγουμενη σελιδα και να συγκρινεις αν μπορεις κανε κι εσυ ενα ποστ τα μενου

Link to comment
Share on other sites

Παραξενο....εγω εχω 804 μπορεις να δεις το μενου στην προηγουμενη σελιδα και να συγκρινεις αν μπορεις κανε κι εσυ ενα ποστ τα μενου

Λοιπόν ειναι όντως περίεργο, κάθε οθόνη τελικά εχει διαφορετικά settings στο service menu. Δηλαδή και οθόνες με ίδιο σειριακό (π.χ. 802).

Λογικά καθώς φτιάχνουν τα πάνελ τους κάνουν ενα 'καλιμπράρισμα' για να έχουν πάνω κάτω όλα την ίδια φωτεινότητα και χρώματα.

Για παράδειγμα, στις 2 οθόνες μου, με το ίδιο firmware (1.60) για να έχουν το ίδιο λευκό και φωτεινότητα έχω διαφορετικά settings στα Red & Green και στο brightness (2 ή 3 levels)...

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι τοσο το brightness αλλα το saturation...δηλαδη ο υπερκορεσμος των ολων χρωματων και οχι μόνο στο κόκκινο. Ολα τα χρώματα εχουν προβλημα...απλα το κοκκινο φαινεται στοο ματι...το πρασινο ειναι απαραδεκτο...

Δειτε λιγο τα τελευταια επιπεδα μεσα απο το τεστ του Everest. Ειναι φανερο το προβλημα καθως δεν υπαρχει ορατη διακριση μεταξυ των επιπεδων.

post-418-1416073663,3647_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από kallileo
Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω αυτές του prad και μ'έχουν βολέψει.

Brightness:0 ,Contrast:70 ,R:43 ,G:39, B:50

brightness 0???δεν σου φαινεται πολυ σκοτεινη????ειδικα οπως ειπαν και τα παιδια μετα την αναβαθμιση η οθονη χανει σε φωτεινοτητα.Εγω το εβαλα το brightness στο 70,ενω πριν το ειχα στο 30

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι τοσο το brightness αλλα το saturation...δηλαδη ο υπερκορεσμος των ολων χρωματων και οχι μόνο στο κόκκινο. Ολα τα χρώματα εχουν προβλημα...απλα το κοκκινο φαινεται στοο ματι...το πρασινο ειναι απαραδεκτο...

Δειτε λιγο τα τελευταια επιπεδα μεσα απο το τεστ του Everest. Ειναι φανερο το προβλημα καθως δεν υπαρχει ορατη διακριση μεταξυ των επιπεδων.

H oθόνη αυτή ειναι Wide Color Gamut, κοινώς χρειάζεται calibration και σωστό ICC profile, αλλιώς τα χρώματα φαίνονται oversaturated.

ICC profilε έχεις περασμένο kalileo όταν έκανες το τεστ του Everest?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω περασμενο τιποτα...και ειμαι για την ωρα χωρις με το παλιο firmware.

Ψιλο στα default πρεπει να ηταν....

Tράβα την οθόνη σου για αναβάθμιση, ASAP ...

Τοτε θα καταλάβεις την διαφορά....:worship:

Link to comment
Share on other sites

Εγω που δοκιμασα τα τεστ του εβερεστ με νεο f/w και περασμενο ICC profile(εκεινο που ειχε προτεινει ο silencer λιγες σελιδες πιο πισω) δεν μπορεσα να καλιμπραρω την οθονη ετσι ωστε να βλεπω καλα τα χρωματα στα τεστ.Δηλαδη υπαρχει υπερκορεσμος οπως αναφερθηκε και πριν αν καποιος τα καταφερει ας μας πει κι εμας:turn:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.