Jump to content



Μηχανοκίνητος Αθλητισμός


astrolabos

Recommended Posts

Ο αγώνας κατά την άποψή μου ήταν μέτριος....

ο vettel νομίζω πρέπει να πάρει βραβείο "τύχης"

ο hamilton από την άλλη πρέπει να φάει κανένα -10 στους βαθμούς μπας και ηρεμήσει λίγο...κατέστρεψε τους αγώνες δύο ατόμων

τέλος η ferrari σήμερα την ψιλο-πάλευε.. ο massa πήγαινε καλά μέχρι να βγει off λόγω hamilton

και ο alonso μπορεί να νικούσε(με την βοήθεια των χάλια ελαστικών του vettel)αν δεν είχαμε κόκκινη σημαία

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φάει μαυρη σημαία ο χαμιλτον μιλαμε για σκάνδαλο.

ήμουνα τόσο σίγουρος οτι θα το λεγες αυτό :hehe:

εντάξει το παλικάρι οδηγά επιθετικά αλλά νομίζω οτι η μαύρη σημαία είναι υπερβολική.....

άλλωστε για μονακό μιλάμε και πολύ στενούς δρόμους....αν δεις στο ριπλέη ναι μεν ο χάμιλτον κόβει εσωτερικά σε δύσκολη στροφή από την άλλη όμως και ενώ είναι στο ύψος του μισού αυτοκινήτου ο μάσσα κόβει αριστερά για να τον κλείσει ενώ θα μπορούσε άνετα να ανοιχτεί δεξιά και να αποφευχθεί η σύγκρουση...

αγώνας πάντως ότι να ναι......

Link to comment
Share on other sites

ε μονοκό είναι αυτό.Αγώνας για να πάνε οι φραγκάτοι να πουλάνε μούρη και οι ξεκωλιάρες να βρουν κανέναν φραγκάτο.

Πέρα από αυτό είναι ένας παντελώς αδιάφορος αγώνας που περιμένεις ποιος γιωτάς θα πέσει στις μπαριέρες να τα γαμήσει όλα και να δώσει λίγο ενδιαφέρον.

Είναι ευτύχημα που και φέτος δεν σακατεύτηκε κάποιος σε αυτό το γελοίο σιρκουί.Δηλαδή δεν βλέπουν ότι δεν γίνεται έτσι όπως το έχουν?Εκεί στην έξοδο του τούνελ δεν μπορούν να κόψουν αυτό το κωλό ζικ ζακ μπας και δούμε κανένα προσπέρασμα?Μετά αναρωτιούνται γιατί η f1 έπιασε πάτο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

αν δεις στο ριπλέη ναι μεν ο χάμιλτον κόβει εσωτερικά σε δύσκολη στροφή από την άλλη όμως και ενώ είναι στο ύψος του μισού αυτοκινήτου ο μάσσα κόβει αριστερά για να τον κλείσει ενώ θα μπορούσε άνετα να ανοιχτεί δεξιά και να αποφευχθεί η σύγκρουση...
Aσ'το... δεν σώζεται με τίποτα.

Στο Μονακό, αυτή η οδήγηση δεν είναι επιθετική, είναι βλακεία. Εγώ αν ήμουν ένας από τους 2-3 οδηγούς που πέταξε έξω σήμερα ο Απέθαντος θα τον μαυριζα στο ξύλο στα πιτς στο τέλος.

_________________________

Θες να δείς επιθετική οδήγηση στο μονακό ? Δες τον αγώνα του 92 Μανσελ με το-robot-που-κερδιζει-Williams εναντίον Σέννα με την "ψόφια"-ΜcLaren.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-O8yn5gb25c]YouTube - ‪Formula 1 1992 Ayrton Senna vs Mansell GP Monaco‬‏[/ame]

Εκεί στην έξοδο του τούνελ δεν μπορούν να κόψουν αυτό το κωλό ζικ ζακ μπας και δούμε κανένα προσπέρασμα?Μετά αναρωτιούνται γιατί η f1 έπιασε πάτο.

Αν κόψουν το σικαίην αυτό θα θρηνούσαμε θύματα στην πρώτη στροφή μετά το τουνελ.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Εκεί στην έξοδο του τούνελ δεν μπορούν να κόψουν αυτό το κωλό ζικ ζακ μπας και δούμε κανένα προσπέρασμα?Μετά αναρωτιούνται γιατί η f1 έπιασε πάτο.

αν κόψουν το ζικ ζακ τότε στην επόμενη καμπή....happy μπαριέρα σε κάθε γύρο θα έχουμε...τα τρακαρίσματα θα είναι όχι πολλά αλλά παίζει να μην συμπληρώνουν στο τέλος ούτε δεκάδα

edit:tifozif1 με πρόλαβες

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το drive through penalty δεν είναι αρκετό, για τον Hamilton. Δε το λέω μόνο για αυτό που έγινε με τον Massa, ήταν γενικά επικίνδυνος σε όλο τον αγώνα.

PS. Ο Massa ο καημένος προσπαθούσε να κάτι κάτι καλό σήμερα και του μαμήθηκε όλος ο αγώνας...

Link to comment
Share on other sites

ε άμα δεν μπορούν να το κάνουν ενδιαφέρον για το κοινό να το βγάλουν εντελώς να σταματήσουν και εμάς να πονάνε τα μάτια μας και να μας παίρνει ο ύπνος.

Link to comment
Share on other sites

ε άμα δεν μπορούν να το κάνουν ενδιαφέρον για το κοινό να το βγάλουν εντελώς να σταματήσουν και εμάς να πονάνε τα μάτια μας και να μας παίρνει ο ύπνος.

στο να βγεί ο αγώνας συμφωνώ....

είναι ανούσιο και κυρίαρχα επικίνδυνο για τους οδηγούς

από την άλλη αν βγει τότε πως θα ζήσει το monte-carlo??

(hint: φορολογία στο monte-carlo αν δεν θυμάμαι λάθος απλά δεν υπάρχει...το πριγκιπάτο την βγάζει με τα λεφτά της f1)

edit αν θέλουνε να το κάνουν τόσο πιο ενδιαφέρον ας πάνε πίσω to the green hell Nordschleife αλλά εκεί θα είχαμε πάρα πολλούς νεκρούς

Υπάρχει κάποιος που να υποστηρίζει Red Bull; Το λέω επειδή είναι σχετικά καινούρια ομάδα.

κατά την δική μου άποψη η red-bull είναι εδώ που είναι τώρα επειδή ρίχνει τα πιο πολλά λεφτά...

προσωπικά γούσταρα πολύ williams την χρονιά που έκανε ντεμπούτο ο rosberg που με οικονομικά προβλήματα ήταν αρκετά ανταγωνιστική στο πρώτο μισό της season...

τώρα είμαι με την ferrari αν και δεν έχουμε το kimi....

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

ε άμα δεν μπορούν να το κάνουν ενδιαφέρον για το κοινό να το βγάλουν εντελώς να σταματήσουν και εμάς να πονάνε τα μάτια μας και να μας παίρνει ο ύπνος.
Πόσο ΠΙΟ ενδιαφέρουν να το κάνουν όταν βλέπεις αυτοκίνητα να περνάνε με 270 ξυστά από μπαριέρες ? Για μένα αυτός είναι ο μόνος λόγος που θα έπρεπε να μην μετρά στο πρωτάθλημα. Έχουμε δεί απειρες σούπες και σούπες σε Ιμολες, Μοντσες, Βαρκελώνες, Σιλβερστονες, Γαλλίες κτλ σε "παραδοσιακά" σιρκουϊ δηλαδή.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον Alonso παρόλο που τον αντιπαθούσα παλιότερα, νομίζω πως έχουν καλυτερέψει τα πράγματα. Είναι σοβαρός. Δεν είναι το κwλόπαιδο που ήταν στην McLaren.

Link to comment
Share on other sites

Τον Alonso παρόλο που τον αντιπαθούσα παλιότερα, νομίζω πως έχουν καλυτερέψει τα πράγματα. Είναι σοβαρός. Δεν είναι το κwλόπαιδο που ήταν στην McLaren.

οπως της αξιζε της συμπεριφεροταν..

ο αλονσο ξερει να πλεσιωνει μια ομαδα και να την υποστηριζει και επισης οταν αυτη κανει λαθη να περνει μεριδιο ευθυνης.

σε αντιθεση με τον χαμιλτον που στις δηλωσεις του πριν λιγο εκραξε τους παντες

Link to comment
Share on other sites

κατά την δική μου άποψη η red-bull είναι εδώ που είναι τώρα επειδή ρίχνει τα πιο πολλά λεφτά...

προσωπικά γούσταρα πολύ williams την χρονιά που έκανε ντεμπούτο ο rosberg που με οικονομικά προβλήματα ήταν αρκετά ανταγωνιστική στο πρώτο μισό της season...

τώρα είμαι με την ferrari αν και δεν έχουμε το kimi....

Η redbull είναι εκεί που είναι γιατί έχει έναν αεροδυναμιστή που μαμάει, τον νιούι δλδ. Αυτό για τα λεφτά που λες είναι τελείως άκυρο.

Edit: Από την άλλη τί να πει κανείς για τον μάγκα τον πουρναράκη που πετάει μπιχτές για τον κιμι λέγοντας "με τί τρέχουν αυτοί εκεί (nascar), με κάτι αγροτικά δεν τρέχουν;"

Το είχε πει και την περασμένη Κυριακή.

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

.....Μετά αναρωτιούνται γιατί η f1 έπιασε πάτο.

Αυτό ισχύει εδώ και πολλά χρόνια....Απο τότε που φύγαν οι 2 μιχαλάκηδες, το ενδιαφέρον στην F1 περιορίζεται στο ποιος οδηγός και ποια ομάδα θα κάνει το καλύτερο διαφημιστικό spot. Όλα τα άλλα είναι βιτρίνα και μακιγιάζ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανει limit down το θέαμα στην F1. Και το Μονακό που κάποτε συνήθιζε να είναι, με αγώνες όπως ο παραπάνω, το πιο θεαματικό GP, έχει πλέον καταλήξει να είναι trendy απόδραση απο την καθημερινότητα για τους πλούσιους.

Παρακαλάμε να δούμε κανα τρακάρισμα ή κανα σπασμένο μοτέρ για να δούμε διακύμανση στα αποτελέσματα. Δεν γίνεται δουλειά ετσι. Και για ποιούς "πιλότους" μιλάτε πλεόν; Χειριστές έχουν γίνει.

Μέχρι να αναλάβει κάποιος με κοχόνια στο μέγεθος του πορτοφολιού του Μπέρνι, η F1 είναι σαν να βλέπω την Ελπίς Χορτερού σε τοπικό ντέρμπι την Κυριακή του Πάσχα, μετά απο μεγάλο φαγοπότι, πιωμένος και ζαλισμένος. Αηδία δηλαδη.

Δεν γίνεται προκοπή ετσι ρε παιδιά. Πως μπορείς να κρίνεις αν ο Φέτελ ειναι Σουμάχερ ή ο Αλόνσο ωρίμασε; Δεν σε αφήνουν τα μηχανήματα να δείξεις χαρακτήρα. Πλεόν είσαι τόσο καλός όσο το μονοθέσιο που οδηγείς. Και εννοείται πλέον πως το θέμα εχει αναχθεί σε κούρσα τεχνολογικής υπεροχής. Αυτο δεν μου αρέσει.

Θέλω να δώ ξυλο, θελω να δώ παλι το βρωμικο παιχνίδι του Σεννα, θελω να δω παλι το μουστάκι του Μανσελ ρε αδερφέ, πως να το κάνουμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανει limit down το θέαμα στην F1. Και το Μονακό που κάποτε συνήθιζε να είναι, με αγώνες όπως ο παραπάνω, το πιο θεαματικό GP, έχει πλέον καταλήξει να είναι trendy απόδραση απο την καθημερινότητα για τους πλούσιους.

Παρακαλάμε να δούμε κανα τρακάρισμα ή κανα σπασμένο μοτέρ για να δούμε διακύμανση στα αποτελέσματα. Δεν γίνεται δουλειά ετσι. Και για ποιούς "πιλότους" μιλάτε πλεόν; Χειριστές έχουν γίνει.

Μέχρι να αναλάβει κάποιος με κοχόνια στο μέγεθος του πορτοφολιού του Μπέρνι, η F1 είναι σαν να βλέπω την Ελπίς Χορτερού σε τοπικό ντέρμπι την Κυριακή του Πάσχα, μετά απο μεγάλο φαγοπότι, πιωμένος και ζαλισμένος. Αηδία δηλαδη.

Δεν γίνεται προκοπή ετσι ρε παιδιά. Πως μπορείς να κρίνεις αν ο Φέτελ ειναι Σουμάχερ ή ο Αλόνσο ωρίμασε; Δεν σε αφήνουν τα μηχανήματα να δείξεις χαρακτήρα. Πλεόν είσαι τόσο καλός όσο το μονοθέσιο που οδηγείς. Και εννοείται πλέον πως το θέμα εχει αναχθεί σε κούρσα τεχνολογικής υπεροχής. Αυτο δεν μου αρέσει.

Θέλω να δώ ξυλο, θελω να δώ παλι το βρωμικο παιχνίδι του Σεννα, θελω να δω παλι το μουστάκι του Μανσελ ρε αδερφέ, πως να το κάνουμε.

Υπερβάλλεις νομίζω.

Βλέπω μονακό σχεδόν κάθε χρόνο (τους άλλους ποτέ) και είναι πολύ θεαματικός αγώνας ακόμη και σήμερα.

Και σήμερα η πρώτη προσπέραση νομίζω του Hamilton στον Schumacher ήταν ξυράφι. Απίστευτος έλεγχος και από τους δύο, και ο σούμι (που δεν τον πάω) άνοιξε με τα 4 και το μάζεψε εκατοστά πριν την μπαριέρα.

Και στην πρώτη θέση είχε ενδιαφέρον προς το τέλος που είχε ξεμείνει χωρίς λάστιχα ο vetel.

Τώρα αν λες γενικά, έχω να δω formula από εποχής Mika - Schumi, τώρα δεν έχει ενδιαφέρον, τουλάχιστον αγωνιστικά. Το έχασε όταν ο Σουμάχερ πήρε 5 πρωταθλήματα χωρίς αντίπαλο, και αν και κάνουν φιλότιμες προσπάθειες, δεν πιστεύω ότι έχει επανέλθει η τηλεθέαση.

Γενικότερα:

-Το βρώμικο παιχνίδι του Hamilton πάντως δεν μου αρέσει, ο Σένα χτύπαγε π.χ. τον Προστ επειδή του κάνανε φουστιές από την ομάδα, ο Hamilton επ' ουδενί δεν θυμίζει Σένα. Coulthard θυμίζει που ξεμπάζωνε τους αντιπάλους του Mika.

-Το Μονακό είναι η καλύτερη πίστα, μπορεί να είναι για τους πλούσιους και για τα ξέκωλα όπως λέτε, αλλά οδηγικά είναι μοναδικό, κυρίως λόγω του ακριβούς ελέγχου που απαιτείται στο μονοθέσιο, της διαρκούς συγκέντρωσης και της διαρκούς ανατροπής. Άλλωστε ακόμη και στην Κωνσταντινούπολη που είναι πολύ καινούρια πίστα, τα εισητήρια είναι στα ~600 ευρώ. Ε, λογικό στο μονακό να είναι στα 3000.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.