Jump to content



DFI ME .. ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ BIOS


χαριηs

Recommended Posts

Καθως εψαχνα στιν απο8ικη βρικα μια dfi cfx3200 intel,την οποια ειχα αγορασει απο πλαισιο πριν πολι καιρο...κατα τιν αναβαθμιση σε κενουργιο βιοσ τοτε κοπικε το ρευμα , με αποτελεσμα να μιν ψαναδοθλεψει απο τοτε.. κσερει κανεισ αν μπορο να τιν επαναφερο στιν ζωη??

8α μποροθσα να βαλο το βιοσ τησ σε usb stick και να ξεκιναει απο εκει ?? (οπως γινετε με τιν ασυσ )????????

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε κάτσε.

Δηλαδή τα έπαιξαν μόνο τα bios?? Το pc ανοίγει? Βαράει το biper?

Δεν κάηκε η mobo δλδ ?

Ναι η λύση είναι να πας σε ένα άλλο pc να κατεβάσεις την version bios της μητρικης σου απο την dfi και να την bootάρεις με κανα floppy .

ΥΓ: Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο βέβαια και δεν ξέρω αν τελικά θα παίξει

Link to comment
Share on other sites

Καθως εψαχνα στιν απο8ικη βρικα μια dfi cfx3200 intel,την οποια ειχα αγορασει απο πλαισιο πριν πολι καιρο...κατα τιν αναβαθμιση σε κενουργιο βιοσ τοτε κοπικε το ρευμα , με αποτελεσμα να μιν ψαναδοθλεψει απο τοτε.. κσερει κανεισ αν μπορο να τιν επαναφερο στιν ζωη??

8α μποροθσα να βαλο το βιοσ τησ σε usb stick και να ξεκιναει απο εκει ?? (οπως γινετε με τιν ασυσ )????????

ναι με USB αλλα πρεπει να το κανεις bootable.

Link to comment
Share on other sites

κανε διορθωση στον τιτλο σου...οχι greeklish στο thelab..

δεν με αφεινη να κανω διορ8οση στο θέμα .....(

---------------------------------------------------------------------------------------΄

διλαδη δεν γινετε με υςβ στικακη.....

που 8α μπορουσα να βρω τσιπακι με ετοιμο bios ??

μονο στιν δφι μαλλον¨(

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και να κάνεις με δισκέτα bios update στα τυφλά. Δηλαδή γράφεις σε 1 δισκέττα το flash utility, το αρχείο bios και ένα autoexec.bat με κάποιες εντολές μέσα. Στη συνέχεια ξεκινάς το pc και αυτό δουλεύει μόνο του. Μου το είχε κανει πριν κάνα 6άρι χρόνια ο αδερφός μου σε 1 μητρική και πέτυχε. Google it, αν δεν τα καταφέρεις πες μου να βάλω τον brother να γράψει tutorial (αν τον καταφέρω βέβαια...)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και να κάνεις με δισκέτα bios update στα τυφλά. Δηλαδή γράφεις σε 1 δισκέττα το flash utility, το αρχείο bios και ένα autoexec.bat με κάποιες εντολές μέσα. Στη συνέχεια ξεκινάς το pc και αυτό δουλεύει μόνο του. Μου το είχε κανει πριν κάνα 6άρι χρόνια ο αδερφός μου σε 1 μητρική και πέτυχε. Google it, αν δεν τα καταφέρεις πες μου να βάλω τον brother να γράψει tutorial (αν τον καταφέρω βέβαια...)

8α το δοκιμασο το σαββατο... σας ευχαριστω ολους..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και να κάνεις με δισκέτα bios update στα τυφλά. Δηλαδή γράφεις σε 1 δισκέττα το flash utility, το αρχείο bios και ένα autoexec.bat με κάποιες εντολές μέσα. Στη συνέχεια ξεκινάς το pc και αυτό δουλεύει μόνο του. Μου το είχε κανει πριν κάνα 6άρι χρόνια ο αδερφός μου σε 1 μητρική και πέτυχε. Google it, αν δεν τα καταφέρεις πες μου να βάλω τον brother να γράψει tutorial (αν τον καταφέρω βέβαια...)

+1, παίζει!

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει για καρτα γραφικων αλλα δεν εχω ξανακουσει οτι μπορει να γινει σε μητρικη...

Χωρις το bios πως αναγνωριζει η μητρικη τις συσκευες?

Το καλυτερο ειναι να παρεις βγαλεις το chip και να το βαλεις σε αλλη μητρικη και να περασεις το bios.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι να παρεις βγαλεις το chip και να το βαλεις σε αλλη μητρικη και να περασεις το bios.

Ναι, αλλά σχεδόν ανέφικτο (που θα βρεις ίδια μητρική και ιδιοκτήτη πρόθυμο να στη δανείσει για να της "βάλεις χέρι";) και λίγο επικίνδυνο, μια και θα πρέπει να είναι σε λειτουργία για να αλλάξεις τα τσιπάκια. Επιμένω στη λύση με τη δισκέττα, αν αποτύχει, τότε βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η λυση με την δισκετα ειναι η καλυτερη....αν δουλεψει.

Η μητρικη δεν χρειαζεται να ειναι ιδια απλα το τσιπακι να μπορει να μπει σε αυτην...απο κει και περα συνηθως με καταλληλα switches μπορεις να κανεις override το check συμβατοτητας του κανει το προγραμμα εγγραφης και να περασεις οτι bios θες στο τσιπακι.

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια γελοία ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση να παίζει external EEPROM programmer για να μπορείς να βγάζεις το τσιπάκι και να του φλασάρεις το BIOS απο ενα τρίτο μηχάνημα?

π.χ με ενα τέτοιο κίτ? http://www.sivava.com/EPROM_Programmer_4.html

Link to comment
Share on other sites

Aξίζει η μητρική σου τα 40ευρό??

Γιατί αν δεν κάνω λάθος στο πρώτο ποστ σου είπες οτι την βρήκες στην αποθήκη κλπ...

Η αξία της αυτή την στιγμή είναι πάνω των 40?? Αν ναι , οκ προχώρα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.