Jump to content


Περίεργο πρόβλημα έξοδος ήχου 5.1


Aligator21

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα όσον αφορά την έξοδο του ήχου σε 5.1

Καταρχάς να σας πω, πως έχω την μητρική Gigabyte P35-DS3L και από όσο είδα (σύμφωνα με το Everest), φοράει το chipset Realtek ALC888/S/T.

To λειτουργικό είναι Windows XP SP3 (εάν παίζει κάποιο ρόλο αυτό)

Πρόσφατα σύνδεσα το PC σε έναν τελικό ενισχυτή 6.1 (Yamaha) με ηχεία Crystal Audio 5.1.

H σύνδεση μεταξύ τους έχει γίνε με οπτική ίνα, αλλά έχει δοκιμαστεί και με coaxial καλώδιο.

Όταν πάω να παίξω ένα DvD ή ένα DivX αρχείο με ήχο 5.1 (AC3) ο ενισχυτής ΔΕΝ αναγνωρίζει το σήμα ως 5.1 αλλά ως Stereo 2 καναλιών.

Δοκίμασα τους παρακάτω Players με τα ίδια αποτελέσματα :

  • PowerDvD 8
  • VLC
  • Windows Media Player
  • Zoom player
  • (Και ένας άλλος που ούτε που τον θυμάμαι)

Οι δοκιμές έχουν γίνει με εγκατεστημένο το XP Codec Pack αλλά και με το K-Lite Codec Pack.

Και ειδού τώρα το μέγα ερώτημα!!!

Με τους παραπάνω players δεν μπορώ με τίποτα να ακούσω σε 5.1.

Για καλή μου τύχη δοκιμάζω να παίξω ένα DivX με τον Media Player Classic και ως διαμαγείας ο ενισχυτής αναγνώρισε ότι έχει σήμα 5.1 και ακουγόταν τέλια!!!!!!!!!!!

Τι στο καλό μπορεί να φταίει;;; Γιατί μόνο ο Classic "βγάζει" 5.1????

Έχω φάει τα λυσακά μου, έχω ψάξει ένα σωρό forums και λοιπές σελίδες χωρίς κάποιο αποτέλεσμα!

Έχει να προτείνει κάποιος κάποια ιδέα/λύση; Του έχει συμβεί ποτέ αυτό;

Υ.Γ. Μέσα από το control panel της Realtek έχει επιλεχθεί ως ηχεία 5.1 - στο test που έχει ακούγονται ΜΟΝΟ τα 2 μπροστά (δεξί-αριστερό) και όχι τα υπόλοιπα.

Υ.Γ.2 ΚΑΙ στα settings του AC3 έχει επιλεχθεί 5.1 σύστημα.

Help :(

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το Realtek HD audio manager από το εικονίδιο στην μπάρα εργασίας και πας εκεί που λέει digital output και το ρυθμίζεις. Όλα αυτά εφόσον έχεις περάσει τους οδηγούς του HD.

Τους οδηγούς θα τους βρεις στο site της gigabyte

Link to comment
Share on other sites

Το Digital Output είναι σωστά ρυθμισμένο, ειδάλλως νομίζω δεν θα έβγαζε 5.1 ούτε με τον media player classic.

Όταν λες HD οδηγούς, για πιούς ακριβώς μιλάς; Είναι διαφορετικοί από τους Drivers της κάρτας ήχου;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, οι ίδιοι είναι.

Ο ενισχυτής είναι σωστά ρυθμισμένος να υποθέσω?

Ναι, αφού χωρίς να πειράξω κάτι μέσο του Media player classic παίζει μια χαρά σε 5.1. Στους υπόλοιπους players δεν παίζει.

Εχεις επιλεξει 5.1 στο control panel στο pc?????

Ναι, και από το control panel (sound settings) και από τις ρυθμίσεις του control panel της realtek.

Link to comment
Share on other sites

Στο VLC που έχω και ξέρω, εφόσον έχεις βάλει και παίζει η ταινία η οποία είναι 5.1, επιλέγεις από το μενού επάνω Audio -> Audio Device -> και διαλέγεις 5.1

Έχει επιλεχθεί και αυτό αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα :(

Άσε που όταν η ταινία έχει ήχο 5.1 το επιλέγει από μόνο του.

κατι δεν εχεις κανει καλα κοιτα την ρυθμιση στον ενισχυτη

Ο ενισχυτής αναγνωρίζει αυτόματα μόνος του το σήμα και αλλάζει από "2 channel Stereo" σε "5.1".

Άλλωστε όπως είπα στον Media Player Classic παίζει μια χαρά ο ήχος σε 5.1.

Σήμερα δοκίμασα μια επιλογή που έχει στα Settings του το AC3filter, "Use SPDIF" και πλέον και ο Media Player παίζει 5.1.

To θέμα είναι ο VLC γιατί δεν παίζει! Πια ρύθμιση πρέπει να αλλάξω; :/

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ρυθμισεις σε ολους τους Players και audio codec να παιζει ο ηχος απο SPDIF...passthrough.

Τον VLC τι τον θες? Τοσοι καλοι players υπαρχουν.

Πρότεινε μου έναν καλό Player για DvD & DivX (εάν θες φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

kplayer

media player classic

αααααααα μπράβο!!!

Ο Player που γράφω στο αρχικό μου post οτι δεν θυμάμαι την ονομασία του, αυτός είναι, ο kplayer!

Ούτε με αυτόν δούλευε το 5.1!

Τέλος πάντων, μην σας κουράζω άδικα.

Θα τα βλέπω με media player classic

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω φιλε μου http://www.thelab.gr/showthread.php?t=54486

Με τον Media Player Classic ούτως η άλλως έπαιζε κανονικά 5.1

Με τους υπόλοιπους players έχω πρόβλημα.

Και ας έκανα ότι έλεγε ο Μιχαλής

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.