Jump to content



Νερά, θερμοκρασίες κι ευτράπελα...


Chosen

Recommended Posts

Οι συνθέσεις και τα Coretemp screenshots

Fileserver:

Q6600 @ 3600MHz 1.475V

Gigabyte G33M-DS2R

Koolance αντλία 400 lt/h

Blackice 240 w/ 2x120mm Coolermaster fans (push)

Koolance Aluminum block

q6600qc4.jpg

Main PC:

E8600 @ 4300MHz 1.425V

Asus P5Q Deluxe

Alphacool αντλία 600 lt/h

XSPC 360 w/ 6x120mm Scythe fans (push+pull)

Swiftech Apogee GT block

e8600ju9.jpg

Θεωρητικά το κύριο PC μου έχει καλύτερη υδρόψυξη και λιγότερο φόρτο (2 πυρήνες) από τον fileserver μου. Παραδόξως, οι θερμοκρασίες στον fileserver είναι χαμηλότερες, όπως και το delta (διαφορά idle-load temperature).

Τι μπορεί να παίζει; Θερμοκρασία δωματίου δεν ξέρω πόση είναι, αλλά είναι κοινή και για τα δυο μηχανάκια (το ένα είναι δίπλα στο άλλο). Διαφορά idle-load για την "χειρότερη" υδρόψυξη του Quad είναι 15C, ενώ για τον διπύρηνο είναι 31C (!!)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν θες να κάνεις συγκρίσεις, θα πρέπει να τους βάλεις και τους 2 στην ίδια συχνότητα με το ίδιο voltage.

Μήπως η αύξηση της κατανάλωσης του διπύρηνου δεν είναι π.χ. γραμμική μετά από κάποια συχνότητα (π.χ. 4GHz) αλλά εκθετική, και ξεπερνά αυτή του 4-πύρηνου?

Μέτά είναι και το θέμα της "καλύτερης" υδρόψυξης. Άλλο το καλύτερη στα χαρτιά και άλλο το καλύτερο στην πράξη. Θα κάτσεις όμως να κάνεις τράμπα τις υδροψύξεις για να το διαπιστώσεις? Εγώ δεν θα τό 'κανα!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να δεις τι βγάζει με την τελευταία Beta του RealTemp??

Οταν πρώτο έστησα την υδρόψυξη χρησιμοποιουσα Coretemp και εδιχνε +10.

Aν και η 0.99 τα διχνει οκ τωρα.

Θα βαλλω και τον δικο μου 8400 εκει..για να συγκρινουμε.

ΒΤW Linkpack or Prime?

Link to comment
Share on other sites

Realtemp κι από μένα για συγκρίσεις.

Η υδρόψυξη αν είναι καινούργια, σημαίνει λιγότερες αντιστάσεις στο κύκλωμα.

Αν είναι παλιά πιάνει πουρί εσωτερικά στο block και στο ψυγείο και σκόνη στα fins εξωτερικά και θέλει καθάρισμα.

Δηλαδή μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις υδρόψυξης, αν είναι και οι δύο καινούργιες με ίδιους επεξεργαστές, σε ίδια συχνότητα.

Αν θέλουμε να συγκρίνουμε επεξεργαστές, βάζουμε δύο ίδιες υδροψύξεις (καινούργιες), σε ίδια θερμοκρασία περιβάλλοντος με δύο διαφορετικούς επεξεργαστές σε ίδια συχνότητα load 15 λεπτά (πχ με το πρόγραμμα της Intel).

Link to comment
Share on other sites

το black ice ειναι το pro ή extreme? (παχος 25 ή 40mm)

η alphacool ειναι η εκδοση pumpstation βυθισμενη στο τανκ?

η κοοlance ειναι στοκ ή με καποιο προσθετο καπακι?

τι σωληνες εχει το καθε κυκλωμα?

εχουν παρομοιο μηκος διαδρομης?

πατημα block & hsf ειναι τσεκαρισμενα να υποθεσω...

αν επρεπε να μαντεψω...

θα προτεινα μια τραμπα στις αντλιες

παιζει και να βελτιωθει το main rig

ενω το fileserver να παραμεινει σχεδον στα ιδια επιπεδα

Link to comment
Share on other sites

Και στους 45nm η αύξηση κατανάλωσης δεν είναι γραμμική. Κοίτα εδώ πως πάει Q6600 και 8500 με το ίδιο w/c.

Πάντως κάτι άλλο φταίει για τις δικές σου θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

A) το black ice ειναι το pro ή extreme? (παχος 25 ή 40mm)

B) η alphacool ειναι η εκδοση pumpstation βυθισμενη στο τανκ?

C) η κοοlance ειναι στοκ ή με καποιο προσθετο καπακι?

D) τι σωληνες εχει το καθε κυκλωμα?

E) εχουν παρομοιο μηκος διαδρομης?

F) πατημα block & hsf ειναι τσεκαρισμενα να υποθεσω...

αν επρεπε να μαντεψω...

θα προτεινα μια τραμπα στις αντλιες

παιζει και να βελτιωθει το main rig

ενω το fileserver να παραμεινει σχεδον στα ιδια επιπεδα

A) Κανένα από τα δύο, ένα Stealth είναι (aka Blackice GTS240, 297mm πάχος). To XSPC είναι πιο τούμπανο (400mm πάχος)

B) Ναι

C) Καμία σχέση, είναι αυτή που είναι ενσωματωμένη στην κορυφή ενός Lian-Li 1200

D) 3/8" και στα 2

E) Ναι. Αν και το Cosmos S είναι μεγαλύτερο σαν κουτί, οι διατάξεις είναι τέτοιες που οι σωλήνες είναι παρόμοιου μήκους

F) Ε ναι, και τα 2 με backplates

To Realtemp το δοκίμασα, δείχνει όντως 5-7 βαθμούς C κάτω από το CoreTemp, αλλά πάλι έχει 30C διαφορά μεταξύ idle & load.

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ... ΚΑΙ λιγότερο load (διπύρηνος) ΚΑΙ καλύτερη αντλία (200+ lt/h) ΚΑΙ καλύτερο block (χαλκός Vs αλουμίνιο) ΚΑΙ καλύτερο ψυγείο (3πλό 400mm Vs 2πλό 297mm) ΚΑΙ 3πλάσιους ανεμιστήρες (6 Vs 2) και παρ'όλα αυτά ανεβαίνει 30 βαθμούς πάνω σε load, ενώ το χρέπι με τον τετραπύρηνο και τους κουλούς ανεμιστήρες ανεβαίνει 15C μόνο...

Chosen@lost.com

Link to comment
Share on other sites

A) Κανένα από τα δύο, ένα Stealth είναι (aka Blackice GTS240, 297mm πάχος). To XSPC είναι πιο τούμπανο (400mm πάχος)

B) Ναι

C) Καμία σχέση, είναι αυτή που είναι ενσωματωμένη στην κορυφή ενός Lian-Li 1200

D) 3/8" και στα 2

E) Ναι. Αν και το Cosmos S είναι μεγαλύτερο σαν κουτί, οι διατάξεις είναι τέτοιες που οι σωλήνες είναι παρόμοιου μήκους

F) Ε ναι, και τα 2 με backplates

To Realtemp το δοκίμασα, δείχνει όντως 5-7 βαθμούς C κάτω από το CoreTemp, αλλά πάλι έχει 30C διαφορά μεταξύ idle & load.

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ... ΚΑΙ λιγότερο load (διπύρηνος) ΚΑΙ καλύτερη αντλία (200+ lt/h) ΚΑΙ καλύτερο block (χαλκός Vs αλουμίνιο) ΚΑΙ καλύτερο ψυγείο (3πλό 400mm Vs 2πλό 297mm) ΚΑΙ 3πλάσιους ανεμιστήρες (6 Vs 2) και παρ'όλα αυτά ανεβαίνει 30 βαθμούς πάνω σε load, ενώ το χρέπι με τον τετραπύρηνο και τους κουλούς ανεμιστήρες ανεβαίνει 15C μόνο...

Chosen@lost.com

Πετραν νομιζω πως η αντλια που περιεχεται στα κιτακια αυτα

πρεπει να ειναι η Pmp-400, με 500l/h αλλα 4,6m μανομετρικο σε σχεση με το 1,3 της Alphacool

ειναι ευκολο να κλεισεις τα σωληνακια με ενα μανταλακι για μα τραμπα των αντλιων?

με την ευκαιρια ξανατσεκαρε και παστες πατηματα καπακια κτλ...

κοιτα και και το ψυγειο, θα πρεπει να ζεσταινεται στο ρακορ επιστροφης, αν εχεις 70c στο cpu

και αν παταει σωστα το μπλοκ

Link to comment
Share on other sites

3/8 σωληνες ε?χμμμ

λιγο μου φαινεται...

υπαρχει βεβαια και η περιπτωση ενας απο τους 2 να δειχνει λαθος θερμοκρασια

δοκιμασε update τελευταιο bios και αν μπορεις με κανα θερμομετρο να μετρησεις θερμοκρασια νερου

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λέει ο γιωργος.

δες ρακορ επιστροφής. αν όντως είναι 70C τότε το νερό θα είναι αρκετά ζεστό.

η αντλία της alphacool ούτε 200λιτρα δεν είναι :p είναι από τις πρώτες φαντάζομαι. δοκίμασε καμιά άλλη αν έχεις.

πάντως η ψαλίδα είναι δραματικά μεγάλη...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να έχεις διαμαντάκι Q6600 καταρχάς. Οι temps του Q είναι πάρα πολύ καλές!!! Τώρα για τον 8600, εγώ με TRUE 120 ultra είμαι 36 idle και 58 load στα 4ghz με 1.29 (στην τύχη το ρεύμα, στην προηγούμενη mobo μου έπαιζε 4ghz@1.19Vcore 24/7). Kαι ο ΑΝ7 μου έλεγε ότι είναι πολύ ζεστός ο 8600 του, άρα δεν το βρίσκω αδύνατον να έχεις 70c @ 4.300. Αν δεν βαριέσαι, παίξε full load στα 4ghz με ρεύμα 1.29 να δουμε. Ξέρω ότι άλλο αέρας, άλλο νερό, αλλά αν παίζεις στα 4ghz, θα βγάλουμε ένα καλύτερο συμπέρασμα :flower:

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον: Ψάχνωντας το ελάχιστο δυνατό ρεύμα που θέλει ο Ε8600 για τα 4.4 γίγα, κατέβασα το Vcore από 1.475 σε 1.450 και οι μέγιστες θερμοκρασίες του Ε8600 είναι πλέον 59-61C...

45nm f4il?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.