Jump to content



Ti θα θέλαμε από τα επόμενα Windows?


mariosalice

Recommended Posts

Γιατί να βγούν προγράμματα 64 bit? Δηλαδή αν το Nero ήταν 64bit τι παραπάνω θα έκανες?

Το photoshop π.χ. στο οποίο η ram χρειάζεται, υπάρχει σε 64bit.

Τα games βολεύονται για την ώρα με 3GB που είναι το όριο σε 32bit. Χώρια που το αγοραστικό κοινό έχει κατά βάση 32bit OS. Δεν έχουν όρεξη οι εταιρίες να συντηρούν δύο εκδόσεις από τα προγράμματά τους χωρίς να είναι απολύτως αναγκαίο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
Γιατί να βγούν προγράμματα 64 bit? Δηλαδή αν το Nero ήταν 64bit τι παραπάνω θα έκανες?

Το photoshop π.χ. στο οποίο η ram χρειάζεται, υπάρχει σε 64bit.

Τα games βολεύονται για την ώρα με 3GB που είναι το όριο σε 32bit. Χώρια που το αγοραστικό κοινό έχει κατά βάση 32bit OS. Δεν έχουν όρεξη οι εταιρίες να συντηρούν δύο εκδόσεις από τα προγράμματά τους χωρίς να είναι απολύτως αναγκαίο.

μα γιατι δεν κανουν 1 OS που να διαβαζει πολυ ram....;)

Εγω θα ηθελα με το μερος μου...ελαφρυ OS , ενα πολυ καλο defrag...γρηγορη απόκριση...ευκολία,ασφάλεια,καλο σχεδιασμενα χωρις ελλείψεις και κενα τα οποια με τον καιρο δημιουργουν προβληματα..Και πιο ευκολοχρηστα βρε παιδια...γιατι τα Vista τα παραεκαναν μπερδεμενα...και στον πινακα ελεγχου γινοταν χαμος...μεχρι να τα μαθεις σου εσπαγαν τα νευρα...ασε που τα ξέχναγες αργοτερα :TD:

Link to comment
Share on other sites

neuromancer μπορεις να ανεβασεις ενα, δυο printscreen οπως εσυ εχεις φτιαξει το κομαντερ?

Δεν μπορώ.. δεν τα πάω καλά με τα online απωθετήρια αρχείων...

Βασικά έφτιαξα ένα custom toolbar και στα buttons έβαλα ζόρικα icons από τα άπειρα collections που υπάρχουν στο web. Επίσης τα δείχνω μεγαλύτερα (32 pixels) για να γουστάρει και το μάτι λίγο. Έχω κάμποσα tabs σε κάθε panel για να πηγαίνω εύκολα στα folders "υψηλής δραστηριότητας". Δύο από αυτά αφορούν σε εικόνες και mp3s. Σε αυτά έχω custom προβολές για να φαίνονται διαφορα metadata (id3 tags από mp3s και exif metadata από εικόνες).

Κοίτα, το look είναι το λιγότερο. Το πρόγραμμα είναι φτιαγμένο από power user για power users. Σε πολύπλοκο file management κάνεις τη δουλειά σωστά και τουλάχιστον 10 φορές γρηγορότερα. Στα win λιώνεις στο κλικ και τιποτα δεν κάνεις.

Αν πας στο forum στο site του προγράμματος θα δεις διάφορα looks από χρήστες. Επίσης δες και τα διάφορα plug-ins που κάνουν το τέλειο ...τελειότερο. Πώς θα σου φαινόταν να βλέπεις το registry σαν folder? Τα services (και να τα πειράζεις εννοείται)? Τι υπάρχει στο περίφημο RUN και τρέχει στο boot (και να τα πειράζεις εννοείται)? Secure ftp? Να βλέπεις μέσα σε Canon μηχανές χωρίς άλλο λογισμικό? Folder Tree συγχρονισμό? μεταφορά από ftp server σε ftp server χωρίς να περνάνε τα data από εσένα? file compare σε επίπεδο περιεχομένου με δυνατότητα edit (για text files προφανώς)? Virtual temporary folder με search results που τα κάνεις ότι θές (copy, delete, zip, κτλ), multi-rename δυνατότητα (άπαιχτο!), μπορώ να γράφω με τις ώρες....... ούτε να με πλήρωνε ο τύπος που το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βγούν προγράμματα 64 bit? Δηλαδή αν το Nero ήταν 64bit τι παραπάνω θα έκανες?

Το photoshop π.χ. στο οποίο η ram χρειάζεται, υπάρχει σε 64bit.

Τα games βολεύονται για την ώρα με 3GB που είναι το όριο σε 32bit. Χώρια που το αγοραστικό κοινό έχει κατά βάση 32bit OS. Δεν έχουν όρεξη οι εταιρίες να συντηρούν δύο εκδόσεις από τα προγράμματά τους χωρίς να είναι απολύτως αναγκαίο.

Γιατί όπως και τώρα τα 64bita δεν έχουν και την τρελή υποστήριξη από drivers. Έτσι θα αναγκαστούν να τα υποστηρίξουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες ποια είναι η θέση σου... Από την μιά είσαι εσύ (κι εμείς) και από την άλλη οι εταιρίες λογισμικού. Αυτοί είναι "οι άλλοι".... και έχουν συννενοηθεί πότε θα μας πάνε στα 64 bit.

Link to comment
Share on other sites

jogi

Κάνουν προσπάθεια να μειώσουν το μέγεθος στο δίσκο. Το έχουν δηλώσει, αλλά δεν είναι εύκολο, γιατί δεν νομίζω ότι θα αλλάξει το σύστημα των Vista όπου αντιγράφεται όλη η εικόνα που περιέχει το κομμάτι της εγκατάστασης που κάνουμε πχ (Vista Ultimate 64) από το DVD.

Απλά θα είναι λίγο μικρότερο και μετά κατά την εγκατάσταση θα επιλέγουμε τι θέλουμε. πράγμα που δεν γίνεται στα Vista.

"Να υπάρχει μια virtual registry ανα εφαρμογή, η οποία να γίνετε delete με το που απεγκαθιστάτε η εφαρμογή!"

Μακάρι να γινόταν κάτι τέτοιο.

Δεν το έχουν ανακοινώσει ότι θα το κάνουν, αλλά υπάρχουν στοιχεία ότι το πάνε προς τα εκεί.

"H start bar θελει επειγόντως redesign. Γιατι να μην μπορώ να εχω τις εφαρμογές μου σε μορφή φακέλου, όπως στο OSX?"

Μπορείς.

Με δεξί κλικ στο start επιλέγεις άνοιγμα όλων των χρηστών.

Είναι στη διαδρομή

C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu

1. Μπορείς να φτιάξεις ένα link στο pane αν σύρεις τα Προγράμματα εκείμέσα.

2. Υπάρχει ακόμα καλύτερος τρόπος.

Άνοιξε τα "Προγράμματα"

Στην "Οργάνωση - Επιλογές φακέλων και αναζήτησης - Αναζήτηση" επιλέγεις τη "Χρήση Αναζήτησης Φυσικής Γλώσσας"

Σώζεις και στο παράθυρο "Προγράμματα" στην αναζήτηση πληκτρολογείς lnk

Στην toolbar, επιλέγεις Αποθήκευση αναζήτησης.

Στο παράθυρο για να το σώσεις σώσε το με το όνομα Προγράμματα.search-ms

Τώρα πήγαινε στο pane Αγαπημένες Συνδέσεις (αριστερά) και επιλέγεις αναζητήσεις.

Θα είναι επιλεγμένος ο φάκελος "Προγράμματα"

Σύρε τον φάκελο μέσα στο Pane.

Τώρα όπου και να είσαι Θα έχεις όλα τα προγράμματα.

Μπορείς να φτιάξεις link και μέσα στη γρήγορη εκκίνηση(quick launch) στην taskbar.

Έτσι με ένα μόνο κλικ θα έχεις τα προγράμματα με ότι ταξινόμηση και ότι εμφάνιση θέλεις.

Καλύτερα από ότι στους MAC, όπου δεν ξέρω αν έχεις τόσες δυνατότητες όσες στα Windows. I'm PC. LOL.

Από εδώ και πέρα, ότι πρόγραμμα εγκαθιστάς θα εμφανίζεται αυτόματα.

Δεν χρειάζεται να φτιάχνεις εσύ λινκ.

Για την εμφάνιση των φακέλων η καλύτερη για μένα, τόσο για Documents όσο και για τα προγράμματα είναι η Προβολή Μεσαία εικονίδια ταξινομημένα κατά την ημερομηνία τροποποίησης.

Για να είναι μόνιμο το αποτέλεσμα καλό είναι πριν κάνεις οτιδήποτε να δηλώσεις το φάκελο

C:\Users\ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ\Searches από τη θέση C:\Users\ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ\ ως Documents με δεξί κλικ στο Αναζητήσεις (searches) σε ένα πρότυπο. Δες το σχετικό για τα πρότυπα θέμα στα sticky.

Το αυτό. Να έχουνε πραγματικό multithreading και να είναι πιο tweakable όσον αφορά τους δίσκοι.

Σχετικά με το πραγματικό multithreading και για το θέμα των δίσκων κάπου διάβασα δήλωση από τη Microsoft ότι θα γίνουν και τα δύο και θα υπάρχει σωστή υποστήριξη και για τους SSD.

Πάντως όλες σχεδόν οι επιθυμίες που διαβάζω εδώ, τις έχουν ήδη σχολιάσει στελέχη της Microsoft.

Δεν λένε ότι θα τα κάνουν αλλά αφήνουν υπονοούμενα ότι θα τα κάνουν ή ότι εργάζονται προς αυτή την κατεύθυνση.

32 - 64bit

Προς το παρόν δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Τα Seven θα υποστηρίζουν και τα δύο.

Μελλοντικά όμως θα πάνε 64 bit αποκλειστικά.

Είναι πολύ καλύτερα, ειδικά για τις βάσεις δεδομένων.

Όλο το λειτουργικό, η registry, τα πάντα, στηρίζονται σε αρχεία βάσης δεδομένων.

Με virtualization όμως θα υποστηρίζονται και παλιά προγράμματα.

Για μένα τα 64bit με 8GB μνήμη είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

το hardaware του υπολογιστη σου το παιρνεις τσαμπα? ΟΧΙ

το αυτοκινητο? ΟΧΙ

το σπιτι? ΟΧΙ

το software γιατι πρεπει να ειναι δωρεαν?

για όλα δουλευουν ανθρωποι και πληρωνονται γιαυτο.

μηχανικοι ειναι ολοι τους γιατι καποιοι ειναι αυτονοητο οτι πρεπει να πληρωθουν και καποιοι αλλοι όχι?

Εγώ δεν είπα να είναι δωρεάν να είναι open-source είπα. Δηλαδή όταν αγοράζεις τα Windows να σου δίνεται

μαζί και ο κώδικάς τους. Επειδή το linux είναι open-source και free δε σημαίνει οτι όπου ακούς open-source πρέπει

να καταλαβαίνεις free.

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι open source ο κώδικας των Windows Seven, δεν θα μπορούν να απαγορεύσουν τη δωρεάν διανομή των Ubuntu 7win. Θα μπούνε πολλοί στο παιχνίδι, το Linux θα ενισχυθεί σε τεράστιο βαθμό και πιθανότατα δεν συμφέρει τη Microsoft κάτι τέτοιο. Μην ξεχνάμε και τις πατέντες που κατέχουν στελέχη της και τρίτοι και της παρέχονται έναντι αμοιβής.

Ήδη η Microsoft κάνει ανοίγματα στο ανοικτό λογισμικό, με διάθεση κώδικα, που έχει δική του End User License Agreement (θέλει προσοχή). Κατά τη γνώμη μου στο μέλλον οι αξιόλογες εφαρμογές ανοικτού λογισμικού μάλλον θα πωλούνται, παρά θα βρίσκουμε δωρεάν εκδόσεις του. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Όλο το παιχνίδι πιστεύω θα παιχτεί στο θέμα της EULA, όπου η Microsoft θέλει να γίνουν αλλαγές. Κάποια στιγμή θα τα βρούνε.

Κι εμένα θα μου άρεσε να έβλεπα τα windows να ενσωματώνουν κώδικα ανοικτού λογισμικού (να είναι open source). Ίσως στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

1. Να έχει microkernel για αρχή, ούτε hybrid, ούτε monolithic (όπως του linux)... αν και είναι ήδη hybrid και υποτίθεται modular κλπ θα ήταν ιδανικό να γίνει full microkernel... ultra light kernel, ότι θες το φορτώνεις και μετά το ξεφορτώνεις, ότι crash-άρει είναι σε user mode και το σύστημα δεν παθαίνει τπτ...

2. σε σχέση με το προηγούμενο, να σου δίνεται η δυνατότητα, αν θες, την ώρα της εγκατάστασης να διαλέξεις τι modules/services κλπ θα εγκατασταθούν... όχι sleepsteam και τέτοια...

3. Να μην μοιάζει ξανά με windows... όλα τα windows από τα 95 και μετά είναι σχεδόν ίδια... start κλπ...

4. Multitasking για τα processes...

5. Parallelization και multi-threading για τα threads...

6. Να μην γίνουν σαν τα 2008 και δοθεί συνέχεια στο virtualization, καλύτερα το 4 και το 5...

7. Υποστήριξη και άλλων filesystems εκτός του ntfs, όπως JFFS2 ή LogFS (για τους SSD), XFS, Reiser 4 κλπ... ίσως και ένα fs με encryption support (πχ ZFS) θα ήταν χρήσιμο σε πάρα πολλούς επαγγελματίες...

8. Ίσως δυο εκδόσεις, μια managed για τους πολλούς και μια unmanaged (πάλι για πολλούς)... ας τρέχουν τα προγράμματα σε user mode, αλλά το ring0 state να μην περιλαμβάνει όλο το hardware ή έστω να υπάρχει ένα tunneling από το ring3 στο ring0 χωρίς αναγκαιότητα drivers ή απλά στις unmanaged version των win να έχει το ρίσκο ο χρήστης... καλή η ασφάλεια αλλά μην γελοιώμαστε είναι εικονική, αν κάποιος θέλει να κάνει ζημιά μπορεί...

9. Θάνατος στο .Net τώρα... απόλυση όσων εργάστηκαν σε αυτό το project και απόσυρση των πτυχίων τους από την αγορά...

10. Θα μου άρεσε το GDI να δουλεύει σαν τον x-server...

11. Να φέρουν πίσω το hyperterminal και το telnet...:whip:

12. Πάντως ότι και να κάνουν για το λειτουργικό τους, το σημαντικότερο είναι φτιάξουν σωστά εργαλεία development για αυτό... είναι απαράδεκτο να πάει προς εξάλειψη το native executable στις μέρες μας... έχουμε φτάσει στο σημείο η borland να υποστηρίζει καλύτερα τα windows απ' ότι η microsoft...

Τις ικανότητες τις έχουν αναμφίβολα, τα λεφτά τα έχουν, όλα μπορούν να τα κάνουν... ας τα κάνουν λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

..έχουμε φτάσει στο σημείο η borland να υποστηρίζει καλύτερα τα windows απ' ότι η microsoft...

Αυτή η εταιρία έκανε πολλές λαλακίες και "πουλήθηκε" φτηνά σε κάποια φάση στην MS ("σκότωσε" το Kylix και μας φόρτωσε το .NET στην πλάτη γιατί αλλιώς δε δούλευε το Help στα IDE tools).

Link to comment
Share on other sites

[OFFTOPIC]Στο Code Gear Studio 2009 η .net είναι τελείως προαιρετική, αν θες την εγκαθιστάς... αλλά τουλάχιστον η c++ και η delphi του βγάζουν native... πολύ καλή σε ταχύτητα και σε υποστήριξη από vcl objects κλπ...

'Οσο για το clx εντάξει και με την 2006 κάνεις δουλειά, αλλά όντως μλκ που το εξαφάνισαν... cost reduction, microsoft χείρα ποιός ξέρει...

Σημασία έχει ότι, για μένα, είναι πολύ ανώτερη από 2Κ5 2Κ8 .net...[/OFFTOPIC]

Link to comment
Share on other sites

Jaco

We’ve seen a lot of comments and I have gotten a lot of email talking about re-architecting Windows ...

We’ve also gotten a lot of feedback about how a major release is one that breaks with supporting the past.

.... re-architecting leads to better performance, breaking with the past leads to using less memory....

a state where we fix all the things we know to fix, but we don’t yet know what we might introduce, break, or otherwise not fix. ....

The key is always a balance....

We can have small changes have a big impact...

... each type of customers will find things that make the product worthwhile

--Steven

Από τον Sinofski, σχετικά με τα Seven.

Με λίγα λόγια δεν θα έχουμε αλλαγές που θα σπάσουν τη συμβατότητα. Στόχος είναι όλοι να έχουν κάτι να κερδίσουν από τα Seven.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι μια αναμενόμενη απάντηση και πάνω στα βήματα της πολιτικής της εταιρίας τα τελευταία χρόνια... το αν είναι σωστή ή όχι ας το αποφασίσει ο καθένας για τον εαυτό του...

εμένα πάντως μου μένει το "αυτό έχουμε, δεν το αλλάζουμε"... σίγουρα η αλλαγή της αρχιτεκτονικής δεν γίνεται σε μια μέρα, ειδικά όταν όλος ο κόσμος έχει βασίσει γνώσεις και πτυχία πάνω σε αυτό και η αγορά η ίδια κρέμεται από ένα λειτουργικό... αλλά είναι σα να λες ότι αφού έχεις ένα κάρο και κάνεις την δουλειά σου να μεταφέρεις εμπορεύματα από το ένα μέρος στο άλλο, δεν χρειάζονται αυτοκίνητα, αεροπλάνα κτλ, αλλά θα βάφουμε το κάρο κάθε 5-10 χρόνια και θα του βάζουμε μπιχλιμπίδια να αλλάζει όψη και όλα καλά... αυτό δεν είναι λύση και το κυριότερο δεν συνάδει με την υπόλοιπη τεχνολογική αγορά όπου ο τομέας του hardware έχει αφήσει πίσω κατά πολύ το software, με αποτέλεσμα να μένει ανεκμετάλλευτος... από την άλλη, θα μου πεις όμως και η x86 αρχιτεκτονική δεν θα έπρεπε να υπάρχει πλέον, αλλά υπάρχει...

Όπως και να έχει δεν μπορούμε να παίζουμε κρυφτό μεταξύ μας... η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται ριζική αλλαγή, αλλά κανείς (από τις εταιρίες) δεν είναι διατεθειμένος να την κάνει για οικονομικούς και μόνο λόγους... και γι' αυτούς καλά κάνουν, απλά οι υπόλοιποι μπορούμε να ελπίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι ήδη σε testing phase : Θα ήθελα να είναι το τελευταίο λειτουργικό που να τρέχει χωρίς emulation τα κακογραμμένα προγράμματα που μας προσφεραν.

Το μεθεπόμενο να δούμε, αν θα έχει γεναίες και ριζικές αλλαγές που χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω τα επόμενα Windows να είναι

1. σταθερά

2. σταθερά

3. ελαφριά

4. ελαφριά

5. γρήγορα

και φυσικά να μην μας παιδεύουν με ένα σωρό κλικ όπως τα vista.

Όλα τα παραπάνω δεν εννοώ να είναι με τον πιο σύγχρονο υπολογιστή της εποχής που θα βγουν αλλά με τον χειρότερο της δικής μας εποχής.

Η εμφάνιση δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Ούτε τα εφέ. Έτσι κι αλλιώς στα ΧΡ που έχω τώρα έχω το windows classic σαν θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω τα επόμενα Windows να είναι

1. σταθερά

2. σταθερά

3. ελαφριά

4. ελαφριά

5. γρήγορα

και φυσικά να μην μας παιδεύουν με ένα σωρό κλικ όπως τα vista.

Όλα τα παραπάνω δεν εννοώ να είναι με τον πιο σύγχρονο υπολογιστή της εποχής που θα βγουν αλλά με τον χειρότερο της δικής μας εποχής.

Η εμφάνιση δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Ούτε τα εφέ. Έτσι κι αλλιώς στα ΧΡ που έχω τώρα έχω το windows classic σαν θέμα...

Εσύ δε θες windows, εσύ θες DOS! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.