Jump to content



Οθόνη 24'' - προτάσεις!


armored

Recommended Posts

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά σας χαιρετώ κι εγώ με την σειρά μου...

Αποφάσισα κι εγώ να πάρω καινούρια οθόνη και κατέληξα στις 2 παρακάτω:

1)Samsung SM-T240

2)LG W2452V-PF

Θα ήθελα και την δική σας γνώμη για τις δύο αυτές οθόνες, ή αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη, όχι ακριβότερη από 330 ευρώ.

Εχω επίσης και δύο άλλα σημεία που θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πριν προχωρήσω στην αγορά...

1) Όταν δουλεύω στον υπολογιστή, βρίσκομαι σε απόσταση περίπου 90cm. Θα είναι υπερβολικά μεγάλη μία οθόνη 24""? (τώρα έχω 19"" οθόνη 4:3)

2) Έχω αυτή την κάρτα γραφικών... Θα μπορώ να έχω τις ανάλογες αναλύσεις σε παιχνίδια (βασικά παίζω μόνο Pro Evolution Soccer) ή δεν θα σηκώνει η κάρτα γραφικών μου?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

οι οθόνες είναι μια χαρά. εγώ όταν την πήρα δεν μπορούσα να την συνηθήσω και δουλεύω στα 30 εκατοστά. η κάρτα γραφικών σου πετάει εγώ με την δικιά μου παίζω pro9 όλα foul

στα 1920*1200 και δεν έχω κανένα πρόβλημα. δες την υπογραφή μου.

επίσης θα μπορούσες να πάρεις και 23" οθόνη που ίσως είναι και καλύτερα.

δες και αυτήν

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=83241DAD48972D4798972AF80B889D65&pa=4BD6FE9E0023DF4C903F20B665A6D6BD

και αυτήν

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=F0FC85C3B44FCA42A1A9282F598347A1&pa=4BD6FE9E0023DF4C903F20B665A6D6BD

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και για τις προτάσεις σου, αλλά θα επιμείνω στις 24" (μια ψυχή που 'ναι να βγει...).

Να πω ότι η LG κερδίζει αρκετό έδαφος λόγω της ανακοίνωσης της εταιρίας ότι δίνει zero pixel εγγύηση και στις 22", 23" και 24", ενώ η Samsung επιμένει (προς το παρόν φαντάζομαι) στα 7 pixels.

Από θέμα ποιότητας, είναι κάποιος που έχει δει και τις 2 από κοντά και μπορεί να έχει ολοκληρωμένη άποψη? Οι διαφορές τους είναι ότι η LG έχει 400 cd/㎡ φωτεινότητα και 10000:1 αντίθεση (800:1 τυπικό), ενώ η Samsung έχει 300 cd/㎡ φωτεινότητα και 20000:1 αντίθεση (1000:1 τυπικό). Δεν ξέρω όμως ποιό από τα 2 χαρακτηριστικά παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο στην ποιότητα της εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...πηρα την προηγουμενη εβδομαδα την dell 2409w....η οθονη ειναι παρα πολυ καλη...εχει καλα χρωματα χωρις ομως να κουραζουν το ματι....δεν εχει lag στα games και το κυριοτερο οτι εχει πολυ καλες γωνιες θεασης για tn panel,σε σχεση τουλαχιστον με κατι samsung και lg που ειχα παλιοτερα....ν αναφερω επισης οτι τελικα κατι ηξερα που ηθελα ν ανοιχτει η συσκευασια στο καταστημα...ενω η οθονη φαινοταν καινουργια με αυτοκολητα και τα σχετικα,μεσα απο τη συσκευασια ελειπε το καλωδιο του ρευματος και επισης η οθονη ειχε 4 ασπρες δακτυλιες μπροστα(με λιγο τριψιμο εφυγαν)....μετα πηγα να παρω το καλωδιο το οποιο σαν κλασσικος ελληνας ο πωλητης μου το χρεωσε extra(3 ευρω ηταν,χαλαλι).ευτυχως δεν ειχε καμμενα pixel....εχω ενα προβλημα ομως,για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα οποιος ξερει ας βοηθησει....ενω βαζω την full αναλυση της οθονης(1920χ1080),η επιφανεια εργασιας δεν καλυπτει ολη την οθονη...ειναι νορμαλ αυτο ή πρεπει να κανω κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...πηρα την προηγουμενη εβδομαδα την dell 2409w....η οθονη ειναι παρα πολυ καλη...εχει καλα χρωματα χωρις ομως να κουραζουν το ματι....δεν εχει lag στα games και το κυριοτερο οτι εχει πολυ καλες γωνιες θεασης για tn panel,σε σχεση τουλαχιστον με κατι samsung και lg που ειχα παλιοτερα....ν αναφερω επισης οτι τελικα κατι ηξερα που ηθελα ν ανοιχτει η συσκευασια στο καταστημα...ενω η οθονη φαινοταν καινουργια με αυτοκολητα και τα σχετικα,μεσα απο τη συσκευασια ελειπε το καλωδιο του ρευματος και επισης η οθονη ειχε 4 ασπρες δακτυλιες μπροστα(με λιγο τριψιμο εφυγαν)....μετα πηγα να παρω το καλωδιο το οποιο σαν κλασσικος ελληνας ο πωλητης μου το χρεωσε extra(3 ευρω ηταν,χαλαλι).ευτυχως δεν ειχε καμμενα pixel....εχω ενα προβλημα ομως,για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα οποιος ξερει ας βοηθησει....ενω βαζω την full αναλυση της οθονης(1920χ1080),η επιφανεια εργασιας δεν καλυπτει ολη την οθονη...ειναι νορμαλ αυτο ή πρεπει να κανω κατι αλλο;

Πολυ καλη η αγορα σου φιλε...

Λοιπον...Επειδη εχω και εγω την ιδια οθονη μπορεις να κανεις το Auto Adjust και να παει κανονικα στην θεση της...

Με το Κατω βελακι που εχει στα πλαγια μπορεις να την φτιαξεις..δοκιμασε το... :)

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω φιλε pro....το κανα αυτο που μου πες αλλα δεν γινεται τιποτα...την οθονη την εχω συνδεδεμενη με hdmi με τον φορητο...μηπως αυτο παιζει καποιο ρολο;αν την συνδεσω με μετατροπεα dvi μηπως δουλεψει κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω φιλε pro....το κανα αυτο που μου πες αλλα δεν γινεται τιποτα...την οθονη την εχω συνδεδεμενη με hdmi με τον φορητο...μηπως αυτο παιζει καποιο ρολο;αν την συνδεσω με μετατροπεα dvi μηπως δουλεψει κανονικα;

Δεν γνωριζω...Δοκιμασε για καλο και για κακο με DVI και πες μας...:...:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα χρησιμοποιώ CAD, Rhino etc η HP LP2475 θα κάνει την καλύτερη δουλειά απ' ότι έχω καταλάβει???? Αρά να κινήθώ προς τα εκεί αν είναι....

Ναί από εμένα.Έχεις και τη δυνατότητα να παίξεις άνετα και κανένα παιχνιδάκι στα break σου, έτσι "για να ξεκουράσεις λίγο τα μάτια σου" που έλεγε και ένα φιλαράκι μου :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα ποιότητας, είναι κάποιος που έχει δει και τις 2 από κοντά και μπορεί να έχει ολοκληρωμένη άποψη? Οι διαφορές τους είναι ότι η LG έχει 400 cd/㎡ φωτεινότητα και 10000:1 αντίθεση (800:1 τυπικό), ενώ η Samsung έχει 300 cd/㎡ φωτεινότητα και 20000:1 αντίθεση (1000:1 τυπικό). Δεν ξέρω όμως ποιό από τα 2 χαρακτηριστικά παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο στην ποιότητα της εικόνας.

Είμαι και εγώ στο ίδιο δίλημμα.Μπορεί κάποιος να μας πει πια είναι καλύτερη τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντρέα από την μικρή εμπειρία που έχω, αυτό που φαίνεται να παίζει μεγαλύτερο ρόλο στην ποιότητα της εικόνας είναι η τυπική αντίθεση. Πήγα να τις δω από κοντά αλλά δυστυχώς δεν υπήρχαν σε demo. Πρόσεξα όμως ότι οθόνες Samsung με 3000:1 αντίθεση και 1000:1 τυπικό, ήταν πολυ καλύτερες από άλλες οθόνες με 20000:1 αντίθεση αλλά με 800:1 ή 700:1 τυπικό.

Σε άλλο φόρουμ που ρώτησα, ένα παιδί είχε και τις δύο (πιστεύω η πιο αντικειμενική άποψη) και μου είπε ότι η Samsung ήταν κατά πολύ καλύτερη, αλλά είχε με το καλημέρα 2 καμμένα pixels και αυτό είναι που με προβληματίζει στην Samsung, αφού η LG δίνει πλέον zero pixel εγγύηση και στις 24" (σου την αλλάζουν με άλλη επισκευασμένη - όχι καιρούρια).

Προσωπικά κλίνω προς την Samsung και ελπίζω να μην έχω την ατυχία των καμμένων Pixels...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Απο την αρχή σκεφτόμουν για την samsung αλλά με έβαλε σε σκέψεις η πρόσφατη επέκταση της εγγύησης της lg.Θα προσπαθήσω να δω και τις δυο απο κοντά να μου φύγει κάθε ενδοιασμός

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Απο την αρχή σκεφτόμουν για την samsung αλλά με έβαλε σε σκέψεις η πρόσφατη επέκταση της εγγύησης της lg.Θα προσπαθήσω να δω και τις δυο απο κοντά να μου φύγει κάθε ενδοιασμός

Αν τα καταφέρεις να τις δεις από κοντά, λες και σε 'μας τις εντυπώσεις σου...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αλλαξα συνδεση απο hdmi-hdmi,σε hdmi-dvi στην dell 2409w και πλεον η επιφανεια εργασιας καλυπτει ολη την οθονη....λυθηκε το προβλημα δηλαδη....η εικονα τωρα μου φαινεται καλυτερη σε σχεση με πριν....πολυ γ@μ@τη οθονη....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θελω να αλλάξω οθόνη και εχω βρει αυτή http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1210998&isnew=1&category=69978102&catalog=23 λεει καθόλου η μπα???

καλη φαινεται και σε πολυ καλη τιμη....

Link to comment
Share on other sites

Όσοι πάντως δεν έχουν πρόβλημα να περιμένουν...

Φέτος περιμένουμε e-ips panels και led backlit σε affordable prices.:victory:

Ευελπιστώ ότι η τιμές σε 24άρες TN έχουν πέσει για αυτό τον λόγο.

e-ips 23inches από την LG

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.