Jump to content



Οθόνη 24'' - προτάσεις!


armored

Recommended Posts

Χαιρετώ τα τσακάλια,

Ψάχνομαι κι εγώ για μία οθόνη 24άρα που να έχει κ pivot (για να έχω κ portrait mode, χε χε)μέχρι 400 ευρώπουλα.

Κάνω και γραφικά, οπότε θέλω να είναι καλής ποιότητας(όσο γίνεται), αλλά δεν δίνω παραπάνω λεφτά, οπότε θα συμβιβαστώ με τα NT panels.. και παίρνω μία καλή eizo πιο μικρή για dual monitor setup, αργότερα :cool:

Βασικά έχω μία της samsung 22' (δεν θυμάμαι μοντέλο,αλλά ήταν στα 300 ευρώ πριν κάνα χρόνο) και είχα διαβάσει ότι έρχεται με φτηνό nt panel, αλλά με το κατάλληλο color correction θα φαίνεται διαφορετική.Δεν είδα κάτι τέτοιο, ομολογουμένως, αν και δν με κουραζε στη χρήση (καλά,να κάνω γραφικά ούτε συζήτηση..). την δουλεψα λίγο.

Βασικά είχε κάπως περίεργη ανομοιομορφία χρωμάτων (σαν να είχαν υπερβολικό contrast). θέλω πραγματικά μία μεγάλη οθόνη με pivot.

Τώρα που κοιτούσα ξαναείδα αυτή:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1199196&Manufacturer=Eizo&category=69978102&catalog=23&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE11FC1F00686CD2E1C7FE773740819442534BA3D8D70879A959A1D011D0D79EE8AE1166D56484FA803B37ECE52F70DE55DA887ADF50830BE8C842413677F4A4C6665A9459685AB0FDCC1988C976B76A932E889DEAD8A7DC590ADA597C3140F73C928A4ABA5ACE1CFAC1D1FD310920EAE8F8F98CB476150903

που λέει ότι έχει pivot η βάση της.

Αλλά αν είναι ίδια ποιότητα με μία LG 24... καλύτερα η LG με τα zero pixels!

Τι λέτε?

Σε αυτή την οθόνη θα κάνω τα πάντα,λίγο πολύ για κάθε χρήση.Συμβιβάζομαι και με 22' αρκεί να είναι ευχάριστη στα μάτια (θα περνάω πολλές ώρα μαζί της :rolleyes:).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply
Σήμερα παρέλαβα και εγώ την καινούργια μου 24" HP lp2475w και είναι τρέλα.....:dance3::dance3:

Άν κάποιος γνωρίζει κάποιες ρυθμίσεις έτοιμες ας της γράψει.

Μπορείς να μου πεις από πού την πήρες; Περιμένω 1 μήνα περίπου από smart computer και δεν βλέπω φως...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Steve here. Ενδιαφέρομαι για την 24" HP lp2475w που ειπες ότι πήρες από την εταιρεία που δουλευεις. Απ ότι γράφεις πρεπει να είναι κορυφαία! Θα μπορούσες να μου πεις μία τιμή, εγγυηση για καμμένα pixels (φτου - φτου) και εγγύηση γενικά;

Ε, και το panel της ειναι H-IPS ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

(μπορείς να μου στείλεις pm. Sorry για την ταλαιπωρία, αλλά δεν μπορω να σου στείλω εγώ, γιατί είμαι νέο μέλος <10 posts...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος θέλει πληροφορίες για το που και πόσο ας μου στείλει πμ για να μην χαλάσουμε το thread.

Να πω ότι έχω βάλει τις ρυθμίσεις από το tft central μετά το calibration και μου φένοντε καλά στα μάτια μου και δεν με ενοχλεί κάτι και έχω παραμείνει με αυτές.

Η οθόνη είναι κορυφή και σε βίντεο 1080p είναι απλά κόλαση....

Μόνο 1080p θέλω να βλέπω ακόμα και τα 720p μου φένοντε άσχημα....:jump1::jump1:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους...Είμαι κάτοχος της NEC MultiSync 24WMGX3 η όθονη είναι πολύ καλή χωρίς lag.Την πείρα απο Αγγλία απο το OCUK 520 euro μαζί με έξοδα αποστολής. Ευτυχώς δεν έχει dead pixel! Την παράγγειλα παρασκεύη και μου ήρθε τρίτη!!! Να πω την αλλήθεια ψηνόμουνα και εγω για την Hp αλλά σε πολλα forum που διάβασα έχει πολυ input lag και δεν κάνει για gaming, στο prad de αν θυμαμαι καλά το λέει και στο review που την έχει!Θα πρόσπαθησω να την κάνω ενα σύντομο Review και να ανεβάσω καμία foto άμα θέλετε!! Για όσους δεν θέλουν να δαπανείσουν αυτό το ποσό είδα σε ενα friend μια την καινούργια της dell την 22αρα η όποια με εντυπωσίασε θα των ρωτήσω και θα σας πω μοντέλο!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα,

Χρόνια τώρα με μια NEC crt multisync 19" -αθάνατη η άτιμη- είπα να ελαφρύνω το έρμο το γραφείο μου.

Εδώ και κάτι μήνες ψάχνω για 24" -εκτός TN- και είμαι μεταξύ HP LP2475 και της NEC 24WMGX3 -τώρα ειδικά που το overclockers την έχει προσφορά στις 400 GBP.

Yosakis, γράψε καμμιά εντύπωση από τη NEC και από τη συναλλαγή σου με το overclockers.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά προχώρησα στην παραγγελία της 24wmgx3 από ocuk, από την έρευνα που έκανα νομίζω ότι είναι μια καλή επιλογή στη δεδομένη τιμή. Νεότερα όταν με το καλό την παραλάβω

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1210998&isnew=1&category=69978102&catalog=23

Τι συγκεκριμενη την εχει καποιος να μας πει τι λεει?

Ψαχνω για μονιτορ 24αρι full HD με οριο 300 ευρω περιπου.

Εχετε να προτεινετε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Dell SP2309W - €230

80,000:1 (max) dynamic contrast ratio

2048 x 1152 resolution

που το βρηκες ρε συ αυτο το monitor????εβλεπα τα specs και αφου τα ειδα ολα μετα ειδα αναλυση....οτι να ναι υπαρχει πουθενα εδω?κανα review??και ειμαι στο τσακ για το 2408 αλλα μαλλον εκει θα μεινω γιατι με φοβιζει αυτη η αναλυση σε επιφανεια,φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.