Jump to content



Οθόνη 24'' - προτάσεις!


armored

Recommended Posts

ον τοπικ.

η l245wp υπαρχει ακομη....και ψαχνεστε με ΤΝ?:X:

Η ΗP LP2475w που ψαχνομαστε ειναι το τελευταιο Η-ΙPS της LG (με παρα πολυ καλό μαυρο) -

μετα calibration

και overall μαλλον καλυτερο (?) απο το P-MVA της l245wp.

σιγουρα ειναι πολυ καλη και η l245wp

μια που ειπα μαυρο...

If we compare the calibrated black depth of all the 24"+ models we have tested, you can see the LP2475W performs very well here. The results here are perhaps not what one might expect in the battle of TN Film vs IPS vs PVA vs MVA however! The best black depth after calibration we have here is from the TN Film based (and very cheap) Samsung SM245B (0.16), only just ahead of the H-IPS based LP2475W (0.17)! Who would have thought that TN Film and IPS technology would beat VA matrices in this regard?! True, VA panels, particularly PVA panels, are more consistently impressive in terms of black depth, but with advances like this in H-IPS, and particularly TN Film, it seems PVA panels could be getting a run for their money very soon. The best performing PVA panel here was that used in the Dell 2408WFP (0.18), with the ViewSonic VX2435WM representing the S-MVA generation (0.22). I was suitably impressed with the LP2475W in black depth, an area where I previously felt IPS was lacking.

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/hp_lp2475w.htm

το μονο που με ενοχλεί στην ΗP LP2475w ειναι η ανομοιομορφία που αναφερουν μερικοι

σε hardforum/overclockers.co.uk του πρασινου/κοκκινου απο τα αριστερα προς τα δεξια.

μερικοι λένε οτι δεν το εχουν...

ειναι Wide Gamut Display κοντα 95% ειναι καπως oversaturated

αλλα αυτο διορθωνεται ευκολα πιστευω (όχι τελειως) ειτε απο το sRBG

αν εχεις ΑΤΙ και απο το CCC....στις nVidia το ερυθρο ειναι λιιιγο πιο κατω απ τους drivers.

αυτοι που δουλευουν επαγγελματικα με adobe και δεν θελουν να δωσουν 1000-1500 μαλλον θα

βγουν οφελημενοι απ το παραπάνω.

επισης

The Monitor does not have a A-TW (advanced true white) polarizer. So a white glow when viewed from an angle is to be expected.The Hazro's doesn't either

http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=17911883

το κακο ειναι αυτα τα panels δεν εχουν μια σταθερη ποιοτητα απ οτι εχω καταλαβει....

τα ιδια λένε και για τις Samsung,Lg,Benq,Dell κτλ.

όλες ακομα και αυτες που εχουν 1000αρικο εχουν ελλατωματα...

Η ΗP w2408h ειναι απο τα καλυτερα ΤΝ πανελ.

αν σε καποιον δεν πειραζει το gloss που εχει

και οι γωνιες πανω κατω ειναι πολυ καλη προταση.

προσωπικα μου αρεσει το gloss (δεν εχω παραθυρο πισω μου)

και πιστευω βοηθαει στην ομοιομορφια και στα χρωματα.

επισης κακο ειναι..... οτι επειδη οι αριθμοι δεν λενε την αληθεια στα πανελς

βλεπεις γνωμες αλλων...και ως γνωστό το 90% των ανθρωπων που παιρνουν

ενα monitor ειναι και το καλυτερο του κοσμου.

υπαρχουν και καποιοι που καλυπτουν και ενα μερος του παραπανω 90%

που λενε " την εχω αγορασει ειναι πολυ ξεκουραστη μπλα μπλα μπλα"

ερχεται μετα καποιος και ποσταρει,.... ορθα κοφτα ... "δεν δειχνει καλα τα γραμματα"

και οι ιδιοι που εκθιαζαν το monitor τους την γυρνανε πισω, χωρις δευτερη κουβεντα, χωρις να ψαξουν τι φταιει :hehe:

και τα νευρα σου γινονται δαντελες που καθησες και διαβασες τα σεντονια posts

ανθρωπων που αλλαξαν γνωμη απο ενα Post μιας σειρας ενος ......μπορει και ανυπαρκτος

προβληματος.

κλεισουρα? απομακρυνση απο την φυση? οπου φυσαει ο ανεμος? η καλωδιακή?

Nephilim το quote για σενα ειναι οι 2 πρωτες γραμμες....τα αλλα ειναι "κουβεντα να γινεται"

στο Thread "Οθόνη 24'' - προτάσεις!"

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply
Η ΗP LP2475w που ψαχνομαστε ειναι το τελευταιο Η-ΙPS της LG (με παρα πολυ καλό μαυρο) -

μετα calibration

και overall μαλλον καλυτερο (?) απο το P-MVA της l245wp.

σιγουρα ειναι πολυ καλη και η l245wp

Nephilim το quote για σενα ειναι οι 2 πρωτες γραμμες....τα αλλα ειναι "κουβεντα να γινεται"

στο Thread "Οθόνη 24'' - προτάσεις!"

οκ man.

no prob:bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Η ΗP w2408h ειναι απο τα καλυτερα ΤΝ πανελ.

αν σε καποιον δεν πειραζει το gloss που εχει

και οι γωνιες πανω κατω ειναι πολυ καλη προταση.

προσωπικα μου αρεσει το gloss (δεν εχω παραθυρο πισω μου)

και πιστευω βοηθαει στην ομοιομορφια και στα χρωματα.

για να κάνω αυτόν που περιγράφεις :rolleyes: η σειρά της HP w2207 kai w2408 είναι σίγουρα οι πιο ποιοτικές οθόνες ΤΝ που κυκλοφορούν με εντυπωσιακότατο design και ποιότητα κατασκευής. Έχω εδώ και ένα χρόνο την "μικρή" w2207. Αρνητικό η σχετικά πλατιά βάση , και αρνητικό για κάποιους αλλά εντυπωσιακό για άλλους η glossy οθόνη. Αν δε σε ενοχλεί ότι πρέπει να τα πληρώσεις παραπάνω αυτά, οπότε δεν έχει καλή απόδοση/τιμή και δεν θα αναρωτιέσαι συνέχεια μήπως έπρεπε να πάρω κάτι άλλο, πάρτην .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έχουν σπάσει τα νεύρα, θα μπορούσε κάποιος κάτοχος της lp2475w να μας πει αν ανταποκρίνεται εντάξει στα

games?? γιατί ναι μεν την βρήκα, αλλά από αναμονή σε αναμονή με πάνε και έχω μια καινούρια σύνθεση να με κοιτάει τόσο καιρό πάνω στο γραφείο μου.....Τουλάχιστον να την παρατήσω αν δεν αξίζει και να προβώ σε αγορά άλλης!:mamba:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν ανταποκρίνεται καλά στα παιχνίδια? Ναι είναι εξαιρετική το imputlag υπαρχή μεν οπός σε όλες τις TFT δίπλα σε μια CRT άλλα είναι περίπου 18ms συγκρίνοντας με την EIZO που έχω(έχω ανάβαση και φωτογραφίες εδω, στην σελ.3 είναι). Ώμος στην πραγματικότητα αποδίδει ποιο γρήγορα λόγο του χαμηλού g2g. Προσωπικά η οθόνη αγνίζει την τελειότητα από απόδοση χρωμάτων σε τέτοιο επίπεδο που ακόμα και στο ιντερνέτ όλα μου φαίνονται διαφορετικά από πριν. Επίσης στο WoW στο PVP δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα(αντίθετος λόγου τις μεγαλύτερης επιφάνια μου βοηθαει), έπαιξα το Crysis και όλα κυλούσαν ομαλά (ε αν και είχα κάποια σπασίματα άλλα ήταν λόγο τα εφέ και την ανάλυση με όλα στο Full και 4AA υπόθετο είναι λογικό :hehe: ) τώρα για CoD4 δεν ξέρω άλλα πρέπει ο αντίπαλος και εσύ να είσαι :pleasantry:l33t:pleasantry: για να πεις ότι ναι φταίει το :pleasantry:imputlag:pleasantry: που σε σκότωσε, άλλα από την στιγμή που το 95% τον gamer χρησιμοποιούν TFT δεν πρόκειται να το καταλάβεις. Ενώ για τα προβλήματα που λένε ότι έχει δεν μπορώ να τους καταλάβω...σε κάποια φάση με είχαν μπερδέψει και έμενα άλλα όταν πρόσεξα ότι λέει πως το ίδιο έκανε και με τις προηγούμενες 9 οθόνες φέτος, ε λογικά δεν του φταίει η οθόνη ετσι?! Παντός δεν χιάζετε να κάνη κάνεις calibration στην οθόνη, απλός πηγαίνει στο tftcentrall και κατεβάζει το ICC και βάζει τις ρυθμίσεις που αναγραφούν και θα έχει ένα τέλειο αποτέλεσμα. Και τέλος ... χμ τελικά μάλλον στο μέλλον θα χρεαστω και μια 2 επειδή με όλα τα εργαλεία ανιχτα στο 3dsMAX και το photoshop στο background δεν μου φτάνει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

thx για την καταχωρηση BuffaloBill.

Εγω αυτην θα παραγγειλω και ελπιζω να μην τα δειχνει πρασινοκοκινα ροζ απο τα αριστερα προς τα δεξια

οπως λένε μερικοι......οσο για τα fonts ή δεν την εχουν ρυθμισει σωστα ή βλέπουν την σκια απ το cleartype Που το κανουν ολες οι τφτ και την στελνουν πισω....

νομιζω ειναι καλυτερη και απο την BENQ FP241W

http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=931795&ext=skroutz <---- 460ε.

http://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=29139 <----- 966ε ?????

το μονο κακο ειναι οτι αμα χρειαστω την εγγυηση.... μπλεξαμε

θα κανει που θα κανει κανα 20μερο για να ερθει.....

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας ευτυχής κάτοχος της HP.Την παρέλαβα χθες.

Να πω εδω ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παλικάρια του thelab που αν πλέον μπαίνω πολύ σπάνια , όταν ψάχνω να βρω τεκμηριωμένες απόψεις για μια επικείμενη αγορά πάντα εδώ έρχομαι.

Στα της οθόνης τώρα.

Πολύ καλή η πρώτη εντύπωση και σαν ποιότητα κατασκευής.Την έβαλα δίπλα σε μια samsung 215TW 21" (S-PVA) & μια CRT NEC 22" fp1375.Πρώτη εντύπωση το μέγεθος , η 215tw δείχνει πλεον μικρή.:man_in_love:

Πολύ καλό μαύρο σε σχέση με την 215 και πολύ καλύτερη σε θέμα backlight.Από θέμα uniformity δεν παρατήρησα κανα σοβαρό θέμα.

Για χρωματική απόδοση δε θα πω πολλά μεχρι να πάρω το colormunky και να κάνω ένα καλό calibration.Μέχρι τότε έβαλα τις ρυθμίσεις του tftcentral.

Eπειδή κάποιοι ανέφεραν έλλειψη, θα αναφέρω πως εγώ την πήρα από το www.smartcomputer.com.gr στα 572€.Θεωρώ πολύ καλή την τιμή γι αυτήν την οθόνη.Αν είχαμε όλοι τα λεφτά για μια coloredge eizo θα ήταν καλύτερα βέβαια αλλά μέχρι τότε ας είναι καλά η LP2475w.

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας ευτυχής κάτοχος της HP.Την παρέλαβα χθες.

Να πω εδω ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παλικάρια του thelab που αν πλέον μπαίνω πολύ σπάνια , όταν ψάχνω να βρω τεκμηριωμένες απόψεις για μια επικείμενη αγορά πάντα εδώ έρχομαι.

Στα της οθόνης τώρα.

Πολύ καλή η πρώτη εντύπωση και σαν ποιότητα κατασκευής.Την έβαλα δίπλα σε μια samsung 215TW 21" (S-PVA) & μια CRT NEC 22" fp1375.Πρώτη εντύπωση το μέγεθος , η 215tw δείχνει πλεον μικρή.:man_in_love:

Πολύ καλό μαύρο σε σχέση με την 215 και πολύ καλύτερη σε θέμα backlight.Από θέμα uniformity δεν παρατήρησα κανα σοβαρό θέμα.

Για χρωματική απόδοση δε θα πω πολλά μεχρι να πάρω το colormunky και να κάνω ένα καλό calibration.Μέχρι τότε έβαλα τις ρυθμίσεις του tftcentral.

Eπειδή κάποιοι ανέφεραν έλλειψη, θα αναφέρω πως εγώ την πήρα από το www.smartcomputer.com.gr στα 572€.Θεωρώ πολύ καλή την τιμή γι αυτήν την οθόνη.Αν είχαμε όλοι τα λεφτά για μια coloredge eizo θα ήταν καλύτερα βέβαια αλλά μέχρι τότε ας είναι καλά η LP2475w.

Καλοριζικη adams!

Μόνο αυτό πες μου.

Βλέπεις αυτο? Είναι πιο κοκκινη απο τα δεξιά?

Αν το βλέπεις (που το απευχομαι) είναι λόγος να την γυρισεις πίσω.

Η HP την παιρνει πίσω χωριε 2η κουβεντα.

dem1.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες..Αυτές τις μέρες θα προχωρήσω σε αγορά 24αρας για το pc. Περίπου 360€ το πολύ μπορώ να δώσω.

Είμαι ανάμεσα σε αυτή και σε τούτη :p.

Είμαι ανοιχτός σε άλλες προτάσεις.Κυρίως για gaming και καμμιά HD ταινιούλα θα βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες..Αυτές τις μέρες θα προχωρήσω σε αγορά 24αρας για το pc. Περίπου 360€ το πολύ μπορώ να δώσω.

Είμαι ανάμεσα σε αυτή και σε τούτη :p.

Είμαι ανοιχτός σε άλλες προτάσεις.Κυρίως για gaming και καμμιά HD ταινιούλα θα βλέπω.

καμια απ τις 2.

Samsung SM-245B+

ή καλύτερα

BenQ G2400WD <----320e

ΗP 2408h <-----370e

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες..Αυτές τις μέρες θα προχωρήσω σε αγορά 24αρας για το pc. Περίπου 360€ το πολύ μπορώ να δώσω.

Είμαι ανάμεσα σε αυτή και σε τούτη :p.

Είμαι ανοιχτός σε άλλες προτάσεις.Κυρίως για gaming και καμμιά HD ταινιούλα θα βλέπω.

Λοιπόν εγω προτείνω αυτή στις 22'' και ας λογοκριθώ:http://www.tftcentral.co.uk/reviews/hp_lp2275w.htm :dance3::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

stolis που τη βρήκες φίλε γιατί είναι σε έλλειψη μου είπαν;:dirol:Για κανα 10ημερο περίπου θα υπάρχει σε online store...

review:http://www.tftcentral.co.uk/reviews/hp_lp2475w.htm

και greekshops και Ματσούκα!! Την περιμένω μεθάυριο!

Link to comment
Share on other sites

Η HP LP2475W εχει καταπληκτικη τιμη, μια χαρα input lag(πολυ λιγοτερο απο κατι dell), αλλα θελεις hardware colorimeter για να πετυχεις σωστα χρωματα. Μεσω των κουμπιων ειναι σχεδον αδυνατον. Το θεμα ειναι οτι το πιο φθηνο hardware κοστιζει καπου 80 ευρο(Spyder 2),αλλα μαλλον δεν πρεπει να κανει καλη δουλεια. Τα καλα(lacie pro) κοστιζουν απο 250 ευρο και πανω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.