Jump to content



Τι μέσο χρησιμοποιείτε για το Backup των αρχείων σας


nobig

Τι μέσο για backup δεδομένων  

86 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλημέρα, με το απεριόριστο Internet έχουν αρχίσει και γεμίζουν οι δίσκοι μου. Χρησιμοποιώ τον εξής τρόπο για την αποθήκευση των αρχείων, στο σταθερό έχω ένα δίσκο 200G που είναι μόνιμα πάνω και αποθηκεύω αρχεία που κατεβάζω απο το σταθερό ή τον φορητό. Υπάρχει και ένας 3ος δίσκος που τον συνδέω μερικές φορές και σε αυτόν γράφω παιχνίδια και HD ταινίες μόνο και ύστερα τον βγάζω για τον φόβο των Ιουδαίων. Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα DVDR αλλά πλέον η χωρητικότητα τους δεν φτάνει για τίποτα σχεδόν, τους δίσκους τους φοβάμαι μην σκάσουν και μετά :nuke: πολλά GB δεδομένων.Blue ray είναι ακόμα πολύ ακριβό, οπότε... αναγκαστικά δίσκοι

Αυτό που σκέφτομαι είναι να φτιάξω ένα NAS με ένα δίσκο 1 τέρα αλλά πάλι τίθεται θέμα αξιοπιστίας δίσκου, ίσως 3Χ640 σε raid 5 αλλά όταν γεμίσουν τι κάνουμε; Αντιγραφή περιεχομένων σε 1 μεγάλο δίσκο και αποθήκευση;

Θα ήθελα να μου πείτε τι τρόπους χρησιμοποιείται για αποθήκευση δεδομένων και αν έχετε χάσει δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα είχα και εγώ δίσκους για αποθήκευση δεδομένων, παιχνιδιών, ταινιών και προγραμμάτων και φυσικά της δουλειές μου. Και ξαφνικά ο ένας 500GB χτύπησε και :nada: τα έχασα όλα... περιμένω να δω για τα data τώρα.

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, έτσι οι απαντήσεις θα με βοηθήσουν και εμένα να μάθω καλύτερα. Το NAS τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, με το απεριόριστο Internet έχουν αρχίσει και γεμίζουν οι δίσκοι μου. .

Πλέον με το γρήγορο Internet δε μαζεύω μόνιμα σχεδόν τίποτα παρά ελάχιστα, έχει πάρει φωτιά το delete από τότε που μπήκε dsl. Για προσωπικά αρχεία, DVD και μεταφορά σε καινούριο σκληρό διπλής χωρητικότητας κάθε περίπου 1 με 1,5 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα αρχεία τα κρατάς στο raid5 ή κάνεις και κάποιο έξτρα backup απο αυτό; Windows server 2008?

@Dorian

Λίγο άτοπο αυτό που λες γιατί η χωρητικότητα του internet δεν είναι πανάκεια, αν θελήσεις να ξανακατεβάσεις κάτι το οποίο είχες κατεβάσει πριν 5 χρόνια να δω που θα το βρείς

Link to comment
Share on other sites

Πλέον με το γρήγορο Internet δε μαζεύω μόνιμα σχεδόν τίποτα παρά ελάχιστα, έχει πάρει φωτιά το delete από τότε που μπήκε dsl. Για προσωπικά αρχεία, DVD και μεταφορά σε καινούριο σκληρό διπλής χωρητικότητας κάθε περίπου 1 με 1,5 χρόνο.

Την ασπαζεται και φιλος αυτην την θεωρια με την οποια δεν συμφωνω. Εχει τυχει να βρω σε torrent και DC++ αρχεια τα οποια δεν ξαναβρηκα ποτε.

Ψηφισα DVD αλλα παντα κραταω δεδομενα και σε DVD και σε 2 ιδιους εξωτερικους σκληρους. Εαν την εχεις πατησει μαθαινεις

Link to comment
Share on other sites

Πολλούς εσωτερικούς σκληρούς.

Έτσι όπως είναι η τιμές? Γιατί dvd? :p να σου σπάνε τα νεύρα, να έχεις και απώλιες δεδομένων κτλ..

Καθάρισα με 3 εσωτερικούς

Έχει τύχει να χάσω δεδομένα σε dvd (rar αρχεία κυρίως)

Άσε που σου σπάει τα νεύρα έτσι αργά που πάνε.

Link to comment
Share on other sites

DVD5 αν και τώρα λέω να περάσω σε DVD9 μια και φτήνηναν. Επίσης και εγώ δεν κρατάω αντίγραφα από αυτά που κατεβάζω (ταινίες και παιχνίδια) παρά μόνο σε προγράμματα και προσωπικές ψηφιακές φωτογραφίες και έγγραφα.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ θεωρεί ο καθένας ως σημαντικό αρχείο ;

Ποιές είναι οι «πραγματικές» ανάγκες του καθενώς ;

Πόσο συχνά έχει ανάγκη να βρεί κάτι και πόσο γρήγορα το χρειάζεται ;

Τα παραπάνω ερωτήματα είναι αυτά που καθορίζουν το είδος και το μέγεθος των απιθηκευτικών μέσων που θα χρειασοτύμε.

Προσωπικά θεωρώ ότι τα ποιό σημαντικά αρχεία για τα οποία πρέπει να κρατάμε 2 backup είναι:

1- ψηφιακές φωτογραφίες μας

2- διάφορα προσωπικά αρχεία όπως εργασίες, λίστες δεδομένων (διευθύνσεις,τηλέφωνα) κλπ.

Λιγότερο σημαντικά θεωρώ τα:

3- μουσική

4- ταινίες, ντοκιμαντέρ κλπ.

5- παιχνίδια

Backups διαφόρων εκδόσεων προγραμμάτων τα θεωρώ άχρηστα αφού σε 1-2 χρόνια είναι πλέον πεπαλαιωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους nasακι έχεις φτιάξει; Με το synch toy κάνεις access τα αρχεία στο NAS μέσω samba;

http://www.dlink.com/products/?pid=509

Το nas είναι mapped ως Z drive, οπότε δεν χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω πέρα από το δηλώσω το Z ως destination.

Link to comment
Share on other sites

δουλεύω σε 2-3 υπολογιστές και τα data μου είναι σε όλους (όχι όλα, αλλά τα περισσότερα) - ψιλοχύμα κατάσταση δηλαδή για αυτό και σκέφτομαι το RAID1 του ενός υπολογιστή να το πάω σε 0+1. Έχω και κάμποσα DVD και ένα εξωτερικό 80άρη USB.

Τώρα που το σκέφτομαι πόσο χαοτικό είναι με πιάνει μια ανατριχίλα.... πρέπει να συμμαζέψω επιγόντως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.