Jump to content



x48 versus p45!


armored

x48 versus p45  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ποιο θα προτιμούσατε από αυτά τα δυο chipset και γιατί?

Για μνήμες 4gb ddr2.

Δεν θα είναι 24/7 overclocked ο cpu.

Για Crossfire στο μέλλον.

και πάνω από όλα Σταθερότητα.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Δεν πειράζει αν είναι προτεινετε μου και μητρική :upside:

Δεν ξέρω, δε έχει και πολύς κόσμος dfi.

Αυτό που με νοιάζει πολύ είναι η σταθερότητα.

-------------------------

εκτός του ότι σε crossfire στο p45 οι θύρες θα δουλεύουν σε x8 για ποιο άλλο πράγμα δεν το προτείνετε?

Η εκτός αν έχει τόσο μεγάλη μείωση στις επιδόσεις με το να δουλεύουν οι θύρες σε x8 :hmm:

Link to comment
Share on other sites

εκτός του ότι σε crossfire στο p45 οι θύρες θα δουλεύουν σε x8 για ποιο άλλο πράγμα δεν το προτείνετε?

Η εκτός αν έχει τόσο μεγάλη μείωση στις επιδόσεις με το να δουλεύουν οι θύρες σε x8 :hmm:

Ναι σε 8x δουλευουν οι θυρες στο P45, αλλα απ' οτι εχω ακουσει η διαφορα σε αποδοσεις ειναι γυρω στο 4-5% (100-200 marks στο 06)

http://forums.tweakguides.com/showthread.php?t=4040

Επισης εχω την εντυπωση οτι το Eaglelake (P45) κυκλοφορισε πιο μετα απο το X48, οποτε θεωρητικα θα πρεπει να ειναι πιο σταθερο/ανεκτικο (?)

Τωρα για τις DFI λενε οτι θα σου βγαλουν το λαδι μεχρι να βρεις τις καταλληλες ρυθμησεις, αλλα οταν τις βρεις, το συστημα θα ειναι βραχος.. Εαν νομιζεις οτι μπορεις να την παλεψεις με το Bios της DFI, go for it.. Αλλιως υπαρχουν και οι ASUS (P5Q/Maximus II) οι οποιες ειναι παρα πολυ καλες και clockαρουν με ανεση..

Θεωρω οτι η διαφορα στις αποδοσεις μεταξυ X48-P45, ειναι παρα πολυ μικρη για να δικαιολογισει τη διαφορα του κοστους. Therefore, my vote goes to P45.

Link to comment
Share on other sites

οριστε πιο προσφατο (ρε johnnygr του 2006 και εσυ:p)

http://www.tweaktown.com/articles/1472/1/intel_p45_vs_x48_crossfire_performance/index.html

αυτο που βλεπω ειναι οτι η διαφορα σε αναλυσεις 2560χ1600 ειναι μεγαλη..

Link to comment
Share on other sites

οριστε πιο προσφατο (ρε johnnygr του 2006 και εσυ:p)

http://www.tweaktown.com/articles/1472/1/intel_p45_vs_x48_crossfire_performance/index.html

αυτο που βλεπω ειναι οτι η διαφορα σε αναλυσεις 2560χ1600 ειναι μεγαλη..

Αυτο βρηκα στα γρηγορα, αυτο εβαλα.. :p

Ποσοι ομως εχουνε monitor που παιζει σε 2560x1600? Εαν παντως ο armored εχει, εγω παω πασο.. Απλα ειπα τη γνωμη μου, βασει τη χρηση που κανω/θα-κανω. :giveup:

σορυ αλλα η ερωτηση δεν εχει νοημα:giveup:

το ενα ειναι απλα καλυτερο αντικειμενικα:p

Προφανως παιζει και το budget ρολο για να ρωταει το παιδι, αλλιως θα πηγαινε να παρει κατευθιαν καμια Rampage Extreme και θα τελειωνε το πανηγυρι.. (Μη πεταχτειτε για το DDR3, το ξερω, απλα ανεφερα ενα παραδειγμα.. :giveup: )

Link to comment
Share on other sites

Λογικα και με το P45 κανεις τη δουλεια σου τοτε.. Εαν το budget σου δεν σηκωνει το X48 that is.

Εγω παντως δεν βρησκω λογο να δωσω 40+ ευρω παραπανω για ενα 4-5%, το καλυπτω με το o/c εαν θελω..

PS: Εδω περα ενας λεει οτι βρηκε το πολυ 10 fps διαφορα (σε 1920x1200) και αυτες οχι σε απαιτητικα παιχνιδια οπως το Crysis ή το Flight Simulator X (You can guess why.. Drivers)

Αυτα απο μενα, τωρα δες και τι θα σου πουνε και τα αλλα παιδια και πραξε αναλογως.. Καλοδουλευτη οποια και να παρεις.. :T:

Link to comment
Share on other sites

Μα δε ρώτησε μητρική.. chipset ρώτησε :hi:

armored, τσίμπα μια LanParty

Ποιο θα προτιμούσατε από αυτά τα δυο chipset και γιατί?

Για μνήμες 4gb ddr2.

Δεν θα είναι 24/7 overclocked ο cpu.

Για Crossfire στο μέλλον.

και πάνω από όλα Σταθερότητα.

Αυτά!

Σταθεροτητα ζηταει το παιδι...και του δινω λυση...:T:

Δεν φημίζονται οι LanParty για την σταθεροτητα τους...παντος...:hm:

Έχω ακούσει ότι έχει υψηλές θερμοκρασίες αυτή,,, ισχύει?

Ισχυει αλλα αμα ασχοληθείς και αλλαξεις παστουλες και βαλεις ενα αθορυβο 6αρακι θα πεσουν...εμενα χωρις αλλαγης παστας με 8αρη coolermaster(ψωφιο) ειναι στους 41 ΝΒ/43 SB με 1.40Vnb

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.