Jump to content



Πρόβλημα με το boot του Ubuntu live cd


JohnG85

Recommended Posts

Σε έναν υπολογιστή με δύο σκληρούς καταστράφηκε ολοσχερώς η εγκατάσταση των windows και είπα να σώσω μερικά αρχεία με τη βοήθεια του Ubuntu live cd. Αφού επέλεξα γλώσσα και του είπα να μπουτάρει, το linux φόρτωνε αιώνια και έμεινε στη μπάρα που πάει πέρα δώθε το πορτοκαλί κουτάκι. Μετά από πολλούς πειραματισμούς διαπίστωσα ότι όταν αποσυνέδεα και τους δύο σκληρούς το Ubuntu φόρτωνε ταχύτατα και με την πρώτη. Οποτε τους συνέδεα πάλι τα ίδια. Τελικά έκανα format στο σκληρό με τα windows και τα ξαναπέρασα αλλά μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα του τι συνέβη για να μάθω ένα δύο πράγματα παραπάνω ?! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιθανότατα ο δίσκος είχε πρόβλημα να γίνει mount και το ubuntu προσπαθούσε αιώνια να τον κάνει. Μια λύση που θα μπορούσες να κάνεις είναι να τον είχες αποσυνδεδεμένο, να έκανες boot και μετά να τον συνδέδεες ώστε να δεις και τα error messages.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν έβλεπε κανέναν?

Κατ'αρχάς δεν είναι πολύ καλό να βάζεις / βγάζεις δίσκους με το pc ανοικτό, γιατί δε νομίζω να έχουν hotplug.

Έστω ότι τό κανες όμως, να τον δει = να τον κάνει mount δεν πρόκειται.

Αυτό που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι να τον κάνεις mount με το χέρι.

Π.χ. mount /dev/hda1 /mnt/sotiris

πειράζοντας ταυτόχρονα κάποια options, και εκεί θα έβλεπες τα όποια λάθη (τα πετάει συνήθως στο syslog, δηλ. με tail -f /var/log/syslog τα βλέπεις live).

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν έβλεπε κανέναν?

Κατ'αρχάς δεν είναι πολύ καλό να βάζεις / βγάζεις δίσκους με το pc ανοικτό, γιατί δε νομίζω να έχουν hotplug.

Έστω ότι τό κανες όμως, να τον δει = να τον κάνει mount δεν πρόκειται.

Αυτό που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι να τον κάνεις mount με το χέρι.

Π.χ. mount /dev/hda1 /mnt/sotiris

πειράζοντας ταυτόχρονα κάποια options, και εκεί θα έβλεπες τα όποια λάθη (τα πετάει συνήθως στο syslog, δηλ. με tail -f /var/log/syslog τα βλέπεις live).

Με το δεν τους έβλεπε εννοώ ότι όσο ήταν κουμπωμένοι οι σκληροί το Ubuntu δεν φόρτωνε με τίποτα οπότε τους αποσύνδεσα και αφού φόρτωσε τότε τους ξανασυνέδεσα και δεν τους έβλεπε. Εκείνη τη στιγμή αυτό μου έκοψε να κάνω από την κούραση κάτι το οποίο ήταν τελικά βλακεία γιατί ναι οι σκληροί δεν είναι hotplug! Θα πρέπει να με επηρέασε ένα άρθρο που διάβαζα για τους servers πριν κάτι ώρες και πως μου έκατσε το hotplug στο μυαλό και πήγα να το δοκιμάσω στο desktop pc :hehe:

Ωραία, τώρα ξέρω πάντως τι να κάνω για την επόμενη φορά που θα μου συμβεί ! (Μέχρι τώρα δύο!) Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !

Θα σου συνιστούσα για hotplug να έχεις ένα κουτάκι εξωτερικό για δίσκο και να τους βάλεις εκεί και να το δοκιμάσεις.

Μην σου κάνει περισσότερη ζημιά.

Σωστά με ένα κουτάκι θα τους είχα κάνει εξωτερικούς και θα μπορούσα να τους προσπελάσω. Τέσπα, δεν πειράζει ! Την επόμενη φορά ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και εμενα δεν μου μπουταρει το live cd ubuntu 8.10.. Ουτε το 8.04.. Εννοω μπαινει ο υπολογιστης στα vista (αν και πρωτο boot device ειναι το cdrom) και μετα ενω ανοιγει το cd απο τα vista

1)Κολλαει στο install

2)Αν του πω να μπει με restart στο demo και να κανω ετσι μετα install κανει restart κανονικα και ξαναμπαινει windows.. Παιζει καποια ασυμβατοτητα με το P45 ή το RAID0??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.