Jump to content



Γινεται να κλοκαρω αλλα να κρατησω ολα τα καλουδια EIST?


ea6gka

Recommended Posts

απλο το ερωτημα . Βλεπω στην Ρ5Ε οτι αν αρχισω να χρονιζω τον επεξεργαστη αν και κατεβαζει τα ρολογια του επεξεργαστη τα Volt δεν τα ριχνει. Γιατι το κανει αυτο και πως γινεται αν γινεται να ριχνει και το ρευμα σε κατασταση IDLE

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η P5K θελει το Vcore στο auto. Και βασικα κατι διαφορετικο νομιζω δεν θα ηταν stable γιατι δεν μπορει να ξερει η μητρικη τι ρευμα θελει η overclocked "χαμηλη" συχνοτητα. Εννοω οτι δεν ειναι σταθερο αυτο το ρευμα.

Παρολα αυτα εγω παντα, τα αφηνω ολα αυτα enabled με αποτελεσμα να πεφτει ο πολλαπλασιαστης απο 9-->6 οταν ο cpu ειναι idle, το vcore ομως μενει σταθερο. Και δεν βρισκω τον λογο να μην αφηνεις το multi να πεφτει και να "χαλαρωνει" ο cpu οταν δεν τον χρησιμοποιεις. Προβληματα stability που καποιοι αναφερουν εγω δεν εχω παρατηρησει ποτε, σε κανεναν απο τους 2 core2 που ειχα (Ε6850 και Q6600)

BTW, τωρα που το σκεφτομαι, στα 3.2 που τον παιζω για καθε μερα ο Q6600 μου παιζει με λιγοτερο απο το default ρευμα, οποτε μου φαινεται οτι πρεπει να τον γυρισω σε auto για να πεφτει και το ρευμα :D

Link to comment
Share on other sites

αν παίζεις με λιγότερο από default δεν αξίζει να το κάνεις άσε μόνο το EIST γιατί στα load θα τρώει πιο πολλά οπότε καλύτερα να πέφτουν μόνο τα Mhz πάλι θα πέσουν οι temps σε idle

Link to comment
Share on other sites

στα 3 γιγα παιζω και θα ηθελα σε idle να πεφτει και το ρευμα μαζι με τα ρολογια. Εχω τα παντα AUTO εκτος απο το ΑΙ overclocker. Και δε ριχνει το ρευμα . Να υποθεσω ειναι το μπαζοBIOS της Ρ5Ε

Link to comment
Share on other sites

και μετά λένε asus είναι καλές :p καλά κάνω και δεν τις χωνεύω δες αν δεν έχεις το latest να έχει βγει κανένα που να διορθώνει κανένα bug τέτοιου τύπου

Link to comment
Share on other sites

To loadline calibration πρεπει να ναι disabled κ C1E on για να ριχνει Vc. Αν το κανεις ομως αυτο τοτε ισως χρειαστει να αυξησεις Vc διοτι λογω vdroop δε θα ναι stable το μηχανημα στα ιδια settings που ναι τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να παίζει ενεργοποιόντας όλα τα καλούδια του EIST.

Αρκεί να κρατήσεις τον πολλαπλασιαστή default.

Αλλά μην περιμένεις να κατεβάζει ρεύματα.

Μόνο χρονισμό κατεβάζει, ρίχνοντας τον πολλαπλασιαστή.

Τουλάχιστον έτσι δουλεύει στη δική μου μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Ναι....καλα εγω 975 εχω αλλα ξερωντας τις θερμοκρασιες του 6600 στα 1,19v και 1,30v (2,4 - 3,2) σε idle και στις συχνοτητες (και Multi) δεν νομιζω να λεει ψεμματα το guru.

δες και το power option του cp μπας και....αλλα δεν νομιζω..... εφοσον σου ριχνει το multi.....

μαλλον το bios της Asus ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.