Jump to content



Apple 24 LED cinema display vs Dell 24 vs Dell 27


blade_pan

Recommended Posts

Mια απορια σχετική...μηπως σε αυτα τα panel ανω των 24" τιθεται θεμα ευκρινειας ?

δηλ. 1920χ1200 στα 24

1920χ1200 στα 26

1920χ1200 στα 27

κοκ.

το μεγεθος των pixel?

Σίγουρα θα παίζει ρόλο το μεγεθος του pixel στην ευκρίνεια , μεγάλο pixel, μεγάλα κενα μεταξύ των pixel.

Προσωπικά, εαν έπαιρνα οθόνη πανω απο 24" θα ηταν 30"

Απο αυτές που παρέθεσε ο blade_pan καλύτερη θα ηταν η 27" , εαν δεν τον πειράζει τo μεγεθος των pixel, δεν τον αντιλαμβάνονται ολοι οι άνθρωποι το ίδιο.

Μια χαρά ειναι οι 27", σε λίγες μερες θα την συνηθίσεις και θα σου φαίνεται μικρή :nerd:

Link to comment
Share on other sites

μεγάλη σας φαίνεται, οταν την δουλέψετε λιγες μέρες θα σας φαίνεται κανονικη και με τον καιρό μικρή....;)

1) ^^

και 2) Οι οθόνες των Mac, σε Leopard. Σε Windows γενικά έχω ακούσει ότι δε δείχνουν όπως "πρέπει", ώντας εν τέλει χειρότερες από αντίστοιχες Dell/Samsung/Eizo/κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Οι οθόνες των Mac, σε Leopard. Σε Windows γενικά έχω ακούσει ότι δε δείχνουν όπως "πρέπει", ώντας εν τέλει χειρότερες από αντίστοιχες Dell/Samsung/Eizo/κτλ κτλ

πολυ κουφο μου ακουγεται αυτο...κανουν detect bill gates product και ριχουν την ευκρινεια? :p

Περα απο την πλακα ο μονος τροπος να γινοταν αυτο θα ηταν αν ειχαν κατι διαφορετικο το οποιο θα βολευε το περιβαλλον εργασιας του leopard, αλλα δε βλεπω κατι τετοιο. 16:10 1920χ1200 παλι εχουμε...τα ιδια πραγματα...

Αυτο που θα με ενδιεφερε ειναι αν η συγκεκριμενη εχει την γυαλιστερη επιστρωση που εχει αυτη η 24" που ειναι ενσωματωμενη στον mac που κυκλοφορει εδω και μηνες και δυστυχως δεν υπηρχε σε "σκετη" οθονη. Ηταν η μοναδικη glossy 24" 1080p με σοβαρο panel (=οχι TN) αλλα δε μπορουσες να την παρεις ουσιαστικα μονο την οθονη...

Επισης βλεπω οτι παλι εχει τα 2 γνωστα χαρακτηριστικα της apple. Απαιχτο design και τιμη φαρμακι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από κάποιο διάστημα που δούλευα Sony 32άρα HD-ready στο 1-μέτρο, η 24άρα DELL μου φαίνεται μπόμπος. Είναι όμως πολύ δυνατή σε ευκρίνεια, αλλά για τα γούστα μου τα δείχνει μικρά. Λογικά μια 30-32 full hd (τηλεόραση) θά ναι ιδανική για τα γούστα μου.

Link to comment
Share on other sites

πολυ κουφο μου ακουγεται αυτο...κανουν detect bill gates product και ριχουν την ευκρινεια?
κι αλλού το έχω ακούσει αυτό, ότι στα mac forum, παραπονιούνται γι αυτές τις οθόνες.

από την άλλη, η Apple δίνει παλέττα 16.7 Million και η Dell 1.07 billion colours; 110% colour gamut.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ αγόρασα πριν από 10 μέρες τη DELL 2408wfp και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Την πήρα 550 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά από overclockers.co.uk Δεν ξέρω πόσο καλή θα είναι η apple αλλά σίγουρα είναι πάρα πολλά τα 1000 ευρώ που κοστίζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry, αλλά ίσως να είμαι και λίγο off topic σε αυτό που θα πω, αλλά σήμερα που είχαμε κενό στο Ε.Μ.Π, καθόμουν στα pc του εργαστηρίου τα οποία έχουν oθόνες dell και κατάλαβα για τα καλά ότι είναι ένα βήμα μπροστά σε σχέση με τις άλλες, όχι μόνο από άποψη αισθητικής, αλλά και από άποψη ποιότητας.....Αυτά για τις DELL τις θεωρώ από τις κορυφαίες λύσεις για οθόνη....Κρίμα που δεν έχω μια:weep:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry, αλλά ίσως να είμαι και λίγο off topic σε αυτό που θα πω, αλλά σήμερα που είχαμε κενό στο Ε.Μ.Π, καθόμουν στα pc του εργαστηρίου τα οποία έχουν oθόνες dell και κατάλαβα για τα καλά ότι είναι ένα βήμα μπροστά σε σχέση με τις άλλες, όχι μόνο από άποψη αισθητικής, αλλά και από άποψη ποιότητας.....Αυτά για τις DELL τις θεωρώ από τις κορυφαίες λύσεις για οθόνη....Κρίμα που δεν έχω μια:weep:

Σαπια ΤΝ πανελ εχουν αυτες οι dell. Τις βλεπω και ξενερωνω που γραφουν dell πανω. Δεν υπαρχει επαφη με καλα μοτελλα της dell...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.