Jump to content



Ποιά από τις δύο?


venom7

Recommended Posts

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

4850 προτείνω αλλα το καλύτερο που θα είχες να κανεις είναι να βρείς 50 euro παραπάνω και να πάλης 4870 :)

Τι πήρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος σε gaming... Ειδικά με το AMD Fusion!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το υποστηρίζει η κάρτα μου αλλά δεν έχω σκοπό για cf για διάφορους λόγους στο άμμεσο μέλλον.Από διάφορα reviews και συγκρητικά που έχω διαβάσει λένε ότι η 9800γτχ+ είναι καλύτερη και αν σκεφτείτε ότι είμαι με monitor 24" full hd θα παίζω με μεγάλη ανάλυση και χωρίς AΑ.δλδ η 4850 υπερτερεί με ΑΑ κάτι το οποίο δεν θα το χρησιμοποιώ γιατί και με αυτήν την ανάλυση και ΑΑ δεν θα έχω και καλά fps και σε αυτήν την ανάλυση χωρίς πλέον ΑΑ η 9800gtx+ από όσα έχω διαβάσει τα πάει καλύτερα.Εσείς λοιπόν για πιο λόγο μου προτείνετε 4850?Και απλά για μία από τις δύο δεν θα ήθελα για κάποια άλλη χωρίς παρεξήγηση!

Link to comment
Share on other sites

η 4850 στο συστημα της υπογραφης σου και σε 24αρα οθονη θα ζοριστει.

9800 απο μενα. αλλιως αν σε παιρνει ανεβα ως την φθηνοτερη 4870.

+1. Η καλύτερη λύση για νέο σύστημα και gaming στα 1920x1200 είναι η 4870.

Sapphire - 4870 SVGA ( PCI-Express, 512MB, DDR5 )

Αξίζει τα 30 euro παραπάνω από την 9800 που κοιτάς. Αλλά αν είναι τόσο σφιχτό το budget σου τότε βουρ για την nvidia, θα σε καλύψει έστω και με αρκετά χειρότερη απόδοση...

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα του overclock όμως στις ATI τι γίνεται?Με ποιο πρόγραμμα θα μπορώ να κάνω όπως στις NVIDIA με το rivatuner?Ξέρω ότι με τους drivers ATI γίνεται o\c αλλά γίνεται μόνιμο και είναι για 24\7 με ένα (auto κάτι που εχει) και δεν γίνεται όπως στις nvidia όσο θες και όποτε θες.Και επίσης δεν ισχύει ότι οι nvidia κλοκάρονται περισσότερο ή όχι?Είμαι κάτοχος nvidia και δεν γνωρίζω πολλά περί ati!

Link to comment
Share on other sites

Kαι στις ΑΤΙ γίνεται ο/c μέσα από το πρόγραμμα που συνοδεύεται η κάρτα(Catalyst), αλλά και με το rivatuner μπορείς να κάνεις και το o/c το κάνεις όποτε και όσο θες.

Link to comment
Share on other sites

Kαι στις ΑΤΙ γίνεται ο/c μέσα από το πρόγραμμα που συνοδεύεται η κάρτα(Catalyst), αλλά και με το rivatuner μπορείς να κάνεις και το o/c το κάνεις όποτε και όσο θες.

Όμως με το catalyst δεν είναι μόνιμο?Και μπορεί να γίνει τόσο όσο και στην nvidia χωρις να πειράξουμε ρεύματα σε καμία από τις δύο?

Link to comment
Share on other sites

Nαι, από το Catalyst δεν πειράζεις τίποτα από ρεύματα και το o/c είναι μόνιμο, δηλαδή όταν ρυθμίσεις τα ρολόγια και κάνεις restart θα γίνει εκκίνηση με τα ρολόγια όπως τα είχες ρυθμίσει τελευταία φορά.Επίσης ο/c στις ΑΤΙ μπορείς να κάνεις με το ΑΜD gpu clock tool όπου δεν σου δίνει περιορισμό στα ρολόγια, γιατί ο Catalyst σε περιορίζει σε ένα συγκεκριμένο πλαίσο τιμών.Με το ο/c από τον Catalyst όποτε θες είτε αλλάζεις τα ρολόγια σε άλλες τιμές είτε τα επαναφέρεις στις default ρυθμίσεις.Επίσης ο Catalyst έχει την επιλογή Auto Tune όπου κάνει και καλά αυτόματο ο/c.Eπίσης νομίζω μπορείς να δημιουργήσεις και προφίλ με κάποιες συγκεκριμένες τίμες και κάθε φορά απλά να επιλέγεις το συγκεκριμένο προφίλ, αντί κάθε φορα να κάνεις o/c χειροκίνητα.Πάντως αν βολεύεσαι με το rivatuner το ίδιο πράγμα είναι όπως και στις nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι τα profiles που μπορείς να δημιουργήσεις είναι ότι καλύτερο.

Εγώ ας πούμε όταν σερφάρω κλπ την έχω underclocked με τον ανεμιστήρα όσο πάει πιό χαμηλά.

Όταν παίζω όλα στο full.

Επίσης μπορείς να της flash-άρεις "πειραγμένο" bios, όπως το θές εσύ, αλλάζοντας τάσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Άμα τελικά πάρεις την ΑΤΙ μην φοβάσαι τίποτα όλα σαν να είχες NVIDIA θα είναι σχεδόν από πλευρά λογισμικού, δηλαδή εύκολα και κατανοητά.Άν όμως δεν θες να μπλέκεις με Catalyst τότε μπορείς ωαιότατα με το rivatuner το τελευταίο να κάνεις τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικά

Μοντέλο

9800GTX+

Σύνδεση

PCI Express 16x

Τύπος Chipset

NVIDIA Chipset G92

Μέγιστη Ανάλυση

2560 x 1600

Μνήμη

512 MB

Engine Clock

734 MHz

Memory Clock

2200 MHz

Memory Interface

256 bit

RAMDAC

400 MHz

Χαρακτηριστικά

Μοντέλο

4850

Σύνδεση

PCI Express 16x

Τύπος Chipset

ATI

Chipset

RV770pro

Μέγιστη Ανάλυση

2560 x 1600

Μνήμη

512 MB

Engine Clock

625 MHz

Memory Clock

1986 MHz

Memory Interface

256 bit

RAMDAC

400 MHz

Αλλα η 9800 υποστηριζει Direct Χ 10, HDTP, Shader Model 4 καθώς και PCI Express 2.0.

Και η 4850 υποστηριζει Direct Χ 10.1, HDTP,Shader Model 4.1 καθώς και PCI Express 2.0

Επισης εχω να προτεινω και μια αλλη καρτα !!

Link to comment
Share on other sites

@MOS είμαι με 2γιγα μνήμη και θα είχα ψιλοπρόβλημα με κάρτα με μνήμη 1γιγα που μου προτείνεις!Επίσης είμαι με xp πράγμα που σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιώ directx 10 & 10.1.

Οπότε για ποια να πάω?Με ποια θα είμαι καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

4870 αν αντέχεις. Λάθος στα είπαν για το overclock, γίνεται όπως σου λένε τα παιδιά, μέσω rivatuner πχ όπως ακριβώς και με τις nvidia. (αρκεί να μην πέσεις σε καμιά "χαζή" υλοποίηση που δε θα είναι συμβατή, κάτι όμως που μπορεί να συμβεί και με τις nvidia). Αλλιώς 9800.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.