Jump to content



Ρε που ζούμε...


Τζώρτζης

Recommended Posts

Ακούω τη μητέρα μου στις 7.55 (είχα κοιμηθεί στις 3.00), να με ρωτάει για το laptop που της είχα πάρει δώρο πριν 1-2 εβδομάδες.

-Που είναι το laptop μου? Δεν είναι πάνω στο τραπέζι

-Δε ξέρω άσε με το laptop ρώτα τον Τάσο (αδερφό μου).

-Και εκείνος δε ξέρει, που είναι μπήκαν και μας κλέψαν?!?!?!?

Ε δεν ήθελε και πολύ σηκώνομαι πάω κοιτάζω από εδώ, κοιτάζω από εκεί βγαίνω έξω και βλέπω το πορτοφόλι μου ανοιγμένο με όλα τα χαρτιά και τις κάρτες αραδιασμένα ένα προς ένα, μία προς μία..

Μπήκαν φίλοι μου νυχτιάτικα μέσα στο σπίτι, στο μεσοδιάστημα μεταξύ 3.00-7.00 και μας λήσταεψαν. Το ήξεραν το σπίτ, διότι μπήκαν από πίσω και κανείς δε τους πήρε χαμπάρι. Η μπαλκονόπορτα έτυχε και ήταν ξεκλείδωτη.

Λεία τους, ένα laptop αξίας 989€ και το τσαντάκι μου με ότι καλώδια στικάκια με αρχεία της δουλειάς βιβλιάρια αποδείξεις κτλπ που είχα μέσα.

Πήραμε την αστυνομία αμέσως, πρέπει να πάμε απο εκεί να το δηλώσουμε πρώτα και μετά θα έρθουν τα πάρουν αποτυπώματα.

Τι να πω, απίστευτο ξύπνημα πρωινιάτικα & πρωτομηνιάτικα. :rant::fist:

Link to comment
Share on other sites

Εγινε κατι παρομοιο και στην πολυκατοικια μας πριν μερικες μερες...

Ανοιξαν την πορτα μερα μεσημερι δεν βρηκαν λεφτα αλλα τα κανανε ολα ανω κατω, πηραν εναν παλιο υπολογιστη και εφυγαν.

Ημαρτον!!!!!

Δεν ειναι το θεμα οτι πηραν τον laptop αλλα οτι εσυ κοιμοσουν του καλου καιρου και καποιος ηταν απο διπλα σου....:blink:

Τσαμπα κοπος η αστυνομια παντως...

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας είχαν κλέψει όταν κοιμόμασταν όλοι! Προφανώς μας είχαν βάλει κάποιο υπνωτικό σπρέι για να μην τους πάρουμε χαμπάρι. Αδειασαν το σπίτι λεμε. Μέχρι και τα χαρτάκια από τις Κουκουρούκου που μάζευα μικρός μου πήραν.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που δεν σας πείραξαν να λές... τα υλικά αγαθά τα ξαναποκτάς :)

Πάντως αν ειναι σεσημασμένοι, κάτι μπορεί να βγεί, τώρα όσον αφορά το laptop αν ήταν Toshiba θα σου έλεγα να το δηλώσεις γιατί εγώ πχ το κλεμμένο laptop μου το ξαναβρήκα μετά απο 6 μήνες μέσω του S/N και έγινε κατάσχεση.

Link to comment
Share on other sites

κάτι μου λέει ότι θα πρέπει να αρχίσουμε να κοιμόμαστε σαν τον Τσακ: Με ένα μαξιλάρι κάτω από το όπλο μας...

:hehe::clap:

Έχετε το νου σας μη τυχόν πέσει στηναντίληψή σας καμμία πώληση για innovator titanium... To eshop έχει ενημερωθεί σε περίπτωση που χρειαστεί και το πάνε εκεί για service, αλλά η ισχύς εν τη ενώσει οπότε ότι πέσει στην αντίληψή σας παρακαλώ πολύ ενημερώστε με :flower:

Link to comment
Share on other sites

Πηγα οπως παντα στην δουλεια χτες και με παιρνει η μανα μου τηλ. που φευγει τελευταια απο το σπιτι και μου λεει οτι κατα την διαρκεια της νυχτας πηγαν να μας ανοιξουν την πορτα. Όταν εφευγε και πηγαινε να κλεισει την πόρτα παρατηρησε οτι η κλειδαρια κουνιονταν καθως καποιος ειχε φαει την πόρτα γυρω απο την κλειδαρια.

Απιστευτα πραγματα γινονται με οποιον γνωστο εχω συζητησει το θεμα ολοι ξερουν καποιον που εχουν κλεψει ή και εχουν κλεψει τους ιδιους.

Τρομερη εξαρση της εγκληματικοτητας και θα αυξηθει και αλλο ετσι οπως παμε στον κοινωνικοοικονομικο τομεα.

Link to comment
Share on other sites

κάτι μου λέει ότι θα πρέπει να αρχίσουμε να κοιμόμαστε σαν τον Τσακ: Με ένα μαξιλάρι κάτω από το όπλο μας...

Εγω προσωπικα κοιμαμαι κ διπλα εχω ενα οπλο που ριχνει μπαλακια γεματα σκονη πιπεριας (κοινως σου γ@μαει τα ματια/μυτη) και μια πεταλουδα/μαχαιρι. Χωρια τον συναγερμο με παγιδες σε οτι θα μπορουσε να ανοιξει κ να μπει κατι !

Εχουν κλεψει 3 σπιτια στην περιοχη κ το γελοιο (μονο ετσι περιγραφεται) ειναι οτι στα 2 τετραγωνα ειναι η Αστυνομια Ανω Γλυφαδας !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα κοιμαμαι κ διπλα εχω ενα οπλο που ριχνει μπαλακια γεματα σκονη πιπεριας (κοινως σου γ@μαει τα ματια/μυτη) και μια πεταλουδα/μαχαιρι. Χωρια τον συναγερμο με παγιδες σε οτι θα μπορουσε να ανοιξει κ να μπει κατι !

Εχουν κλεψει 3 σπιτια στην περιοχη κ το γελοιο (μονο ετσι περιγραφεται) ειναι οτι στα 2 τετραγωνα ειναι η Αστυνομια Ανω Γλυφαδας !!!

Αμα περιμενεις απο την αστυνομια.... το 2004 μας ανοιξαν μια αποθηκη και πηραν κατι πραγματα ... ακομα περιμενουμε τους μπατσους ... ευτυχως εχουμε 2008...

Link to comment
Share on other sites

Άν τους πάρεις πρέφα την ώρα που είναι μέσα, απλά κάνεις μόκο και περιμένεις να φύγουν χωρίς να κουνηθείς καν...

Γι'αυτούς το να σε καθαρίσουν δεν είναι τίποτα... ενώ αν (τα καταφέρεις και) τους καθαρίσεις/τραυματίσεις εσύ, θα πας και φυλακή από πάνω... ούτε ξέρεις πόσοι έιναι, ούτε αν έχουν όπλα και μαχαίρια...

Εν τω μεταξύ και την αστυνομία να πάρεις θα περιμένουν καμιά ωρά να τελειώσει η φάση και μετά θα έρθουν... η πλειοψηφία των αστυνομικών δεν θα θυσιαστεί για την πάρτυ σου, ούτε θα γίνουν ήρωες, δημόσιοι υπάλληλοι είναι... ακόμα και μερικοί ένθερμοι και άξιοιο μετά από λίγο καιρό το/τους χάνουν...

Όταν σε ένα κράτος αφήνεις να σε πάρει η κατρακύλα, δεν έχει επιστροφή... μια η ανεξέλεγκτη εισροή αλλοδαπών (κατά τις προεκλογικές συνήθως περιόδους) που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα και τους φαινόμαστε σαν το βάζο με τα μπισκότα και μια η έλλειψη πρόληψης και καταστολής της εγκληματικότητας, φτιάχνουν την κατάλληλη συνταγή για να οργιάζει όποιος θέλει... τουλάχιστον έτσι όπως τα έκαναν ας μας δώσουν άδεια οπλοχρησίας και το ελεύθερο να σκοτώνουμε, ώστε να προστατευόμαστε μόνοι μας... η Ελλάδα δεν μπορεί να δώσει δουλειά σε όλον τον κόσμο που ζει σε αυτήν και αν έρχονται και δύσκολες μέρες όπως λένε, θα σε καθαρίζουν μέρα μεσημέρι σε κεντρικό δρόμο για να σου πάρουν την τσάντα...

καλή μας τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Πεύκη, βράδυ (10-11) καλοκαιριού (ανοιχτα παράθυρα, κόσμος στα μπαλκόνια κλπ), δυο κοπέλες (κάτω των 18 - πόσα λεφτά να είχε μαζί της?) περπατάνε στο δρόμο, τις πλησιάζει μηχανή, ο ένας τύπος αρπάζει την τσάντα της μιας, κι όταν εκείνη αντιστέκεται τη μαχαιρώνει. Όλα αυτά πριν 2-3 χρόνια, σε μια ήσυχη περιοχή της Αθήνας. Ειλικρινά, δε θέλω να φανταστώ τι θα συμβαίνει σε 5-6 χρόνια σε πιο "σκοτεινές" περιοχές της Αθήνας...

Και οι αστυνομικοί, πάντως, έχουν το ελαφρυντικό ότι δεν έχουν δικαίωμα χρήσης του όπλου αν δεν τους πυροβολίσουν οι άλλοι πρώτοι, οπότε δεν είναι εύκολο να ρισκάρεις τη ζωή σου, έτσι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.