Jump to content



open office και μαθηματικοί χαρακτήρες


eleozz

Recommended Posts

το πρόβλημα είναι το εξής

όταν ανοίγω αρχεία που περιέχουν μαθηματικές συνάρτησης και τύπους

η δεν τους εμφανίζει η εμφανίζει αλλα άγνωστα σύμβολα

ο υπολογιστής τρέχει ubuntu 8.10 και open office 3

παρακάτω επισυνάπτω ένα doc για παράδειγμα και δυο φωτογραφίες για το πως φαίνεται όταν το ανοίγω

έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

έψαξα αλλα δεν έχω βρει καμια λύση μέχρι τώρα

:help1:

2η_γραπτή_εργασία_2004-5.doc

post-6810-1416073706,6817_thumb.jpg

post-6810-1416073706,7102_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με ποια γραμματοσειρά το βλέπεις?

Γιατί σε μένα φαίνονται κανονικά οι περισσότεροι τύποι και λίγοι χάνουν σε αποστάσεις και συμπίπτουν τα γράμματα.

Αν βρεις από παλιά σου Windows τη γραμματοσειρά MT Extra εγκατέστησε τη προσωρινά και δες αν διορθώθηκε το πρόβλημα.

Το συγκεκριμένο έγγραφο θέλει και τις γραμματοσειρές Times New Roman, Symbol, Courier New, Comic Sans MS.

Link to comment
Share on other sites

Get the f*** outa here Master Troll!

Προφανώς δεν δουλεύεις 24/7 linux γι' αυτό δεν και δεν "καταλαβαίνεις".

http://www.codeweavers.com/

Εγώ με αυτό το πρόγραμμα κάνω τη δουλειά μου.

Κανονικά office xp/2003 σε linux, παίζει μια χαρά, διαβάζει / γράφει τα πάντα, πάναπλο interface (φτιάχνει shortcuts και στο desktop του KDE).

Επίσης με αυτό βάζεις και internet explorer για τις σελίδες που έχουν πρόβλημα στο rendering.

Τώρα αν θες να μιλήσουμε για πολιτική, ότι θα πρέπει να είναι όλα ISO και ανοικτά πρότυπα, πραγματικά βαριέμαι γιατί πάλι θα μιλάω στον τοίχο :)

Link to comment
Share on other sites

Είδα το επισυναπτώμενο κείμενο και έχω να παρατηρήσω ότι οι εξισώσεις πιθανών έχουν γραφτεί με κάποιο equation editor. Κατά συνέπεια θα πρέπει να εγκαταστήσεις έναν και στο open office.

EDIT: Δες εδώ http://www.openoffice.org/product/math.html

Link to comment
Share on other sites

To 3 έχει ενσωματωμένο equation editor, αλλά δεν αναγνωρίζει τους τύπους που έχουν φτιαχτεί με word ως equations.

Έτσι τα δείχνει μεν αλλά οι γραμματοσειρές και οι αποστάσεις δεν μετατρέπονται σωστά.

Τελικά, η μόνη λύση για διαχείριση πολλών αρχείων που έχουν equations και έχουν φτιαχτεί με Word, είναι το ίδιο το Word. Τελικά ο Σωτήρης δεν μας έκανε πλάκα αλλά σοβαρολογούσε.

http://www.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=90263

To bug αυτό είναι σχετικό, αν και όχι απόλυτα, γιατί αναφέρεται στα νέα docx αρχεία.

Πρόσθεσα και το παρόν πρόβλημα και έδωσα και δύο ψήφους, ώστε να διορθωθεί συντομότερα.

Αν και δεν έχω παλιά δικά μου αρχεία doc, καλό είναι να μπορούμε να μετατρέπουμε σωστά και να επεξεργαζόμαστε τα παλιά αρχεία doc, άλλων.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις απάντησης σας

Είδα το επισυναπτώμενο κείμενο και έχω να παρατηρήσω ότι οι εξισώσεις πιθανών έχουν γραφτεί με κάποιο equation editor. Κατά συνέπεια θα πρέπει να εγκαταστήσεις έναν και στο open office.

EDIT: Δες εδώ http://www.openoffice.org/product/math.html

υπάρχει είδη εγκατεστημένο το math στην έκδοση 3

δεν μπορεί να μορφοποίηση τους τύπους καθώς δεν τους αναγνωρίζει

Με ποια γραμματοσειρά το βλέπεις?

Γιατί σε μένα φαίνονται κανονικά οι περισσότεροι τύποι και λίγοι χάνουν σε αποστάσεις και συμπίπτουν τα γράμματα.

Αν βρεις από παλιά σου Windows τη γραμματοσειρά MT Extra εγκατέστησε τη προσωρινά και δες αν διορθώθηκε το πρόβλημα.

Το συγκεκριμένο έγγραφο θέλει και τις γραμματοσειρές Times New Roman, Symbol, Courier New, Comic Sans MS.

θα το δοκιμάσω

To 3 έχει ενσωματωμένο equation editor, αλλά δεν αναγνωρίζει τους τύπους που έχουν φτιαχτεί με word ως equations.

Έτσι τα δείχνει μεν αλλά οι γραμματοσειρές και οι αποστάσεις δεν μετατρέπονται σωστά.

Τελικά, η μόνη λύση για διαχείριση πολλών αρχείων που έχουν equations και έχουν φτιαχτεί με Word, είναι το ίδιο το Word. Τελικά ο Σωτήρης δεν μας έκανε πλάκα αλλά σοβαρολογούσε.

http://www.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=90263

To bug αυτό είναι σχετικό, αν και όχι απόλυτα, γιατί αναφέρεται στα νέα docx αρχεία.

Πρόσθεσα και το παρόν πρόβλημα και έδωσα και δύο ψήφους, ώστε να διορθωθεί συντομότερα.

Αν και δεν έχω παλιά δικά μου αρχεία doc, καλό είναι να μπορούμε να μετατρέπουμε σωστά και να επεξεργαζόμαστε τα παλιά αρχεία doc, άλλων.

απότι φαίνεται την έφαγα την πατάτα

θα δοκιμάσω την λύση του Σωτήρη

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι όσο μπορείς να μένεις με το ooo.

Είναι πάρα πολύ καλό και μόνο στις εξισώσεις - outline δεν τα πάει καλά στις μετατροπές.

Ίσως μάλιστα να μη φταίει το office και το πρόβλημα να υπάρχει ακόμα κι αν ανοίξεις το αρχείο με το τελευταίο Office.

Παλιά που το είχα κοιτάξει το θέμα, δεν φαινόντουσαν καλά όσα πρωτότυπα αρχεία είχαν καγκουριές στο φορμάρισμα.

Η μελλοντική έκδοση Office πιθανότατα θα λειτουργεί στο cloud, οπότε αν συνεχίσεις να φτιάχνεις αρχεία docx - doc δεν θα απαλλαγείς ποτέ και θα πρέπει να είσαι έτοιμος να πληρώνεις νοίκι.

Το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα άσχημο σε μένα με τις γραμματοσειρές που είπαμε, αρκεί να είναι εγκατεστημένες στο σύστημα.

post-2226-1416073709,3878_thumb.jpg

post-2226-1416073709,1615_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.