Jump to content



Χ58 Τσουχτερες τιμες...


Vicious_Angel

Recommended Posts

300 M/B

285 CPU

260 RAM

150 PSU

240 GPU

100 2x HDD

150 κουτι

1485 χωρις να εχω βαλει την 24" που προκειται να αγορασω:fie:

edit: Καλα με τον 965.. αστο παω να παρω αμαξι καλυτερα

Θεωρητικά μπορείς να το βγάλεις και πιο κάτω αν θέλεις "οπωσδήποτε" να πάρεις i7. Για παράδειγμα πας σε 3Χ1GB (139€), δεν χρειάζεσαι 150€ για psu (καλύπτεσαι και με ποιο μικρά), κάρτα γραφικών μπορείς να πέσεις και εκεί και πάει λέγοντας...

Αν τα βάλεις πάντως κάτω μην νομίζεις ότι υπάρχει τρελή διαφορά από το ότι να έφτιαχνες ένα C2 σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι Αρχη ακομα....Ολες οι νεες τεχνολογιες παντα ηταν ακριβες....Μην κλεγεστε λες και δεν ξερετε τι τιμες θα εχουν...:fun:

Εχουν να βγουν mobo ακομα...ουυυυ και περισσοτεροι i7 θα βγουν...ηρεμα...ακομα δεν ηρθαν...και εσεις τους αποπαίρνετε...:suicide2:

Χαλαρωστε λιγο....

Οταν περνατε μια Καρτα γραφικών 500+ ευρω καποτε δεν σας κακοφαινοταν...Στο κατω κατω και ο 8600 εχει 260 και μια Evo 240... ενω πριν απο 2-3 μηνες η Evo ειχε κοντα στα 280 ευρω...

Αλλωστε με το X58 μπορεις να κανεις SLi αλλα και Crossfire...(Οχι μαζι εννοείται |για να μην ρωτησει κανεις| )

Αρα ειναι σαν να εχεις κατι σαν 2σε1:o

Οποτε Για εμενα τα αξιζει τα 299 ευρω η Asus P6T Deluxe

EDIT: Η MSI x58 Eclipse φοραει Creative X-Fi Xtreme καρτα ηχου...γιαυτο θα εχει καποια αύξηση στην τιμη της :D

Link to comment
Share on other sites

Οι ακριβές μητρικές στην Intel πλατφόρμα δεν είναι κάτι το νέο. Άλλωστε η Intel φροντίζει να βγάζει και από εκεί μπόλικα λεφτά. Βάλτε και την extra ταρίφα της Nvidia για το SLi και θα έλεγα ότι είναι λογικές οι τιμές. Για αρχή έστω.

Αυτό που θα μάθετε όλοι οι Intelάδες :p είναι ότι ο IMC δεν είναι απλά κάτι το χαζό και ανούσιο που δεν βελτιώνει τα σκορ στο super pi. Θα σας πρότεινα να κάνετε υπομονή για τις ποιο προσιτές μητρικές μιας και ο IMC θα εξασφαλίζει ταχύτατη πρόσβαση στις μνήμες ασχέτως μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Yanni , δεν χρειαζεται να στησεις ι7 για να εχεις καλυτερο συστημα απο αμδ . Και με τον πιο φθηνο c2q με mobo των 50ε και ddr2 εισαι γρηγοροτερος . Οταν μιλάμε για ι7 λεμε για κατι καλυτερο απο intel 775 .... Επισης οι μητρικες ειναι ακριβες ( ακομη... ) αλλα δεν νομιζω πως εχουμε ξαναδει αλλη προταση που να κανει sli + cfire σε ενα mobo .

Link to comment
Share on other sites

To καλύτερο παντα ειναι ακριβο(τερο) . τα εχουμε ξαναπει . Ποσο μαλλον οταν εισαι η ιντελ στη θεση που βρισκεται τωρα . Αν κυνηγουσε πρωτια θα ηταν φθηνοτερα . Τωρα εχει την πρωτια με τις ''αλλαγες'' (775) . Να πουλησει φθηνοτερα τα ι7 γιατι ?

Link to comment
Share on other sites

Nα πω την αληθεια εγω το περιμενα το όλο concept και πιο ακριβο...

απο λιγο που ειδα σε μερικα πραγματα ειναι καλυτεροι...

υπαρχουν καποια καινουρια πραγματα...

... σιγουρα γενικά όταν υπαρχουν αυτες οι τιμες στους προηγουμενους δεν αξιζει...

απο εκει και περα όπως και ειπατε θα ακολουθησουν παρα πολλες εκδοσεις τους

θα πεσουν οι τιμες...

το θεμα ειναι να κανει και τιποτα η AMD

γιατι οk με το tic αλλα με το toc τι θα γινει

μη γυρισουμε στις παλιες εποχες....

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά τιμές είναι αν σκεφτείς ότι με περίπου 1200Ε φτιάχνεις ένα πολύ καλό σύστημα με C2D.Μην παραπονιόμαστε για τις τιμές καινούργια τεχνολογία είναι πόσο να κοστίζει δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Yanni , δεν χρειαζεται να στησεις ι7 για να εχεις καλυτερο συστημα απο αμδ .

Ποιος μιλάει για AMD? Αυτό που λέω είναι ότι πλέον αλλάζουν τα δεδομένα και στην πλατφόρμα της Intel και ότι το όποιο χάσμα ανάμεσα σε hi end και lo end μητρικές θα μικρύνει σημαντικά.

Με έχεις παρεξηγήσει εσύ εδώ και χρόνια :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικα παιδες οι i7 ειναι μονοδρομος για μενα μιας και το κυριο software που τρεχω (home studio) ειναι ηδη multithreading.

Το θεμα μου για την ωρα ειναι οτι έχω μια 8800gt ενα seasonic ss-500ht 500w.

To ερωτημα ειναι θα τα σηκωνει το τροφοδοτικο?

Επισης η προταση της foxconn με τα -eSAS ειναι .... ενα σκληρο στα 15κrpm.

edit: Βασικα δεν κλαιγομαι για τα λεφτα αλλα δεν περιμενα να χρειαζονται 300 για μητρικη.

Να προσθεσω οτι απο τo amd2X 64 @ 2.01ghz που εχω νομιζω οτι ειναι χαζομαρα να παρω quad και οχι i7. Ε και το θεμα ειναι μηπως την βγαλω καθαρη με λιγοτερα χρηματα με psu+gpu που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.