Jump to content



asrock AOD790GX τι λεει σαν μητρικη?


cabdik

Recommended Posts

Επειδή μου έχουν σπάσει τα νεύρα με το πρόβλημα με το standby

Δουλεύει σε κανέναν με Windows XP SP3 με τους default Drivers;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας να εντοπίσω ακριβώς το πρόβλημα.

Για instant boot μιλάς ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Οχι είμαι πολύ μακρια από το να δουλέψει το Instant Boot :angry:..

Από την αρχή δεν μου δούλευε ούτε το Standby (κατά την επαναφορά δεν μου ξεκινάει η οθόνη )

ούτε το Hybernation (μετά το φόρτωμα από τον δίσκο κολλάει ο υπολογιστής και θέλει restart, πριν μπει στα windows)

Έχω δοκιμάσει διάφορα patches από Microsoft, έχω δοκιμάσει με ενεργοποίηση και απενεργοποίηση του sideport memory αλλά δεν έχω δεί διαφορά :-(

Έχω windows xp SP3 με phenom II 2.8Ghz, 2x1GB DDR2 στα 1066 και χρησιμοποιώ την onboard κάρτα γραφικών.

To τροφοδοτικό μου είναι 450watt Corsair και σηκώνει άνετότατα το σύστημα, γιατί είχα ακούσει περιπτώσεις που ήταν αυτό το πρόβλημα.

Εσείς τι configuration έχετε; Φοβάμαι μήπως φταίει το SP3...

To bios που έχω είναι το 1.30. Έστειλα και report στην ASSrock αλλά ούτε που μου απάντησαν και έβγαλαν BIOS που να διορθώνει το Logiteck Illuminated Keyboard αντί να ασχοληθούν με τίποτα σοβαρό

όπως το SMART και το Standby. Πραγματικά απογοητεύτηκα εντελώς από την εταιρεία. Περίμενα οτι το budget της υπόθεσης θα εξαντλούταν σε minor πράγματα όπως το ελλειπές manual και την έλλειψη brackets

για τις υπόλοιπες USB θύρες και οτι σε κάτι τόσο ουσιώδες...

Ποτέ ξανα...

Link to comment
Share on other sites

Eχεις εγκατεστημένο το AMD OVERDRIVE ή κάποιο άλλο πρόγραμμα που ρυθμίζει μνήμες κ.λ.π. από win? Aν ναι βγάλτο τελείως !!! Σε εμένα με την ΑSROCK A780GXE/128 το instant boot και το standby δεν δούλευε αν είχα εγκατεστημένο το overdrive !!!Μου έβγαζε μαύρη οθόνη κατά την επανεκκίνηση/επαναφορά!! Ακριβώς ότι βγάζει σε εσένα!

Σε ASUS μητρική είχα παρόμοιο πρόβλημα με ότι πρόγραμμα ρυθμιζε μνήμες από win! Με το που έμπαινε το pc στα win μετά από επανεκκίνηση πάγωνε το σύμπαν!!!

Στην ASROCK είχα προβλήματα με παγώματα (έπαιζα με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών 3200) όταν μοίραζα την μνήμη του συστήματος με την κάρτα και το sideport!!! Eβαλα μόνο sideport και δεν ξανακόλλησε!! Ακόμα και στην εγκατάσταση των win κολλούσε !!

Ενεργοποίησε το q&q ! Βάλε τους drivers της AMD (για q&q) !!! Eγκατέστησε ξανά drivers του sb!

Άρχισε να βγάζεις τα utilities, να μείνουν μόλο οι βασικοί drivers και προγράμματα που δεν επεμβαίνουν στην εκκίνηση στις ρυθμίσεις του σύστηματος ! Όλα τα ASROCK O/C TUNER, IES, κ.λ.π. διώξτα!

Θα βρεθεί το πρόβλημα!!! Είναι καλή η μητρική, αλλά κάποια τέτοια βλακεία σου χαλάει όλη την συνοχή του συστήματος!! Στο τέλος θα δεις πως έκανες καλή επιλογή!

ΕDIT!!!! Εγώ παίζω με win xp sp3 με ies και instant boot χωρίς πρόβλημα πια!!!

Αν λυθούν τα προβλήματα με κάτι από τα παραπάνω και θές να βάλεις την κάρτα γραφικών να παίρνει μνήμη από το σύστημα κάνε τον κόπο να ρυθμίσεις τις μνήμες σε ganged mode από unganged που είναι και δοκίμασε να δεις αν κολλάει! Αλλά αυτό κάντο στο τέλος αφού έχεις βρει άκρη! Προς το πατόν παίξε μόνο με sideport!

Aν λυθούν τα προβλήματά σου πες μας τι έκανες και πως!

Link to comment
Share on other sites

Απεγκατέστησα το Overdrive και το Assrock OC και μου έφτιαξε η αναμονή!! :dance3::clap::clap::happy:

Η αδρανοποίηση ενώ φαίνεται να δουλεύει (μπαίνει στα windows) μετά κολλάει όταν πάω να ανοίξω winamp ή ανοίγω το My Computer ( δεν παγώνει, απλά τα παράθυρα είναι νεκρά σαν να κολλάει καποιο πολύ βασικό component των windows, πιθανότατα rundll32 γιατί ούτε κανονικό shutdown ή restart δεν κάνει :tomato:)

Παίζει να είναι θέμα με ήχο η/και webcamera γιατί έχω δει αρκετά αντίστοιχα προβλήματα όταν έψαχνα...

Τώρα που τουλάχιστον ανοίγει θα ξαναδοκιμάσω...

PS: Και εγώ έχω ενεργοποιημένο το IES...

Αν έχετε καμία ιδέα πείτε!

Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Ούτε που φανταζόμουν οτι το Overdrive θα προκαλέσει τέτoιο πρόβλημα...

:clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.