Jump to content



Μtron ssd σε σπέσιαλ τιμή!!


gar

Recommended Posts

την ώρα που διάφορα ελληνικά καταστήματα προσφέορυν τον mobi 3.5'' 16gb στα 220 ευρώ βρισκομαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω οτι τον βρήκα στα 224 δολλάρια το κομμάτι δηλαδή κοντά 180 ευρώ, χωρίς άλλες επιβαρύνσεις στην πόρτα μας.

πιστεύω οτι το ενδεχόμενο μαζικής παραγγελιας θα ρίξει και αλλό την τιμή του. τι λέτε?

το λινκ :

http://cgi.ebay.com/MTRON-MOBI-3-5-16GB-SATA-SSD-SOLID-STATE-DISK-HDD-NEW_W0QQitemZ260299243193QQcmdZViewItemQQptZPCC_Drives_Storage_Internal?hash=item260299243193&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2|65%3A15|39%3A1|240%3A1318

και στα 32gb :

http://cgi.ebay.com/MTRON-MOBI-2-5-32GB-32G-SATA-SSD-SOLID-STATE-DISK-HDD_W0QQitemZ230307237952QQcmdZViewItemQQptZPCC_Drives_Storage_Internal?hash=item230307237952&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2|65%3A15|39%3A1|240%3A1318

στα 275 ευρώ:jump1:

επίσης

mtron pro 7500 16 gb στα 304 ευρώ

εγώ προσώπικά σκέφτομαι να χτυπήσω 2χ 16αρια mobi για raid 0 στην abit ip35 pro και να πετάξω επίτελους στα σκουπίδια τους αφάνταστα θορυβώδεις ραπτορες.

ακούω γνώμες παιδιά.....:victory:

Link to comment
Share on other sites

Έχει 10 διαθέσιμους 16άριδες οπώτε άμα πάτε για μαζική 10 άτομα θα είστε?

sorry που αργησα να απαντήσω αλλά η μαμα πατρίδα με έχει λιγο περιορισμένο αυτές τισ μέρες...

οσον αφορά τα 10 κομμάτια αν έρθουμε σε συνενόηση δεν θα παραγείλουμε από το ebay αλλά από αυτόν τον ιδιο μιας και έχει αρκετό πράγμα στοκαρισμένο.

δεν βλέπω όμως καμία προθυμία...οπως και να έχει στο τέλος της άλλης εβδομάδας εγώ θα τους χτυπίσω.

οσον αφορά τωρα τα ΤΕΛΩΝΕΙΑ. η συσκευασία είναι μικρή και θα την αποστείλει ως δώρο με αναγραφόμενη τιμή μεχρι 50 ευρώ.δεν νομίζω να έχουμε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

sorry που αργησα να απαντήσω αλλά η μαμα πατρίδα με έχει λιγο περιορισμένο αυτές τισ μέρες...

οσον αφορά τα 10 κομμάτια αν έρθουμε σε συνενόηση δεν θα παραγείλουμε από το ebay αλλά από αυτόν τον ιδιο μιας και έχει αρκετό πράγμα στοκαρισμένο.

δεν βλέπω όμως καμία προθυμία...οπως και να έχει στο τέλος της άλλης εβδομάδας εγώ θα τους χτυπίσω.

οσον αφορά τωρα τα ΤΕΛΩΝΕΙΑ. η συσκευασία είναι μικρή και θα την αποστείλει ως δώρο με αναγραφόμενη τιμή μεχρι 50 ευρώ.δεν νομίζω να έχουμε προβλημα.

Ωραία, αυτό όμως δεν σε απασχολεί ?

δεν ειναι και καμια τρελη τιμη, 19% κατω ειναι...και δεν εχεις τοπικη-γρηγορη εγγυηση και μπλεκεις με τελωνια (ειδικα αν κανεις ομαδικη που ανεβαινει πολυ το ποσο)
Link to comment
Share on other sites

φιλε felix πιστεύω οτι για 2 δισκους δηλαδη 80 ευρω φθηνότερα αξιζει τον κοπο.στην τελικη αν μου τύχει η στραβη και χαλάσει καποιος με αυτά τα 80 ε πιστεύω αν τον στείλω στην τοπική αντιπροσωπεία θα μου τον φτιαξουν.

και κάτι ασχετο. το πλαίσιο δεν δειχνει πουθενά ποσο χρόνο εγγυηση δινει για τους mtron. ποσο είναι η εγγύηση εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν ισχύει για τους δίσκους αρχηγέ. Αν πάρεις δίσκο από US και τον φέρεις Ευρώπη, με το που θα δώσεις σειριακό αριθμό πριν τον στείλεις πίσω, θα σου πούνε να τον στείλεις Αμερική.

Και να τα δώσεις τα 60-70 ευρώ μεταφορικά για να τον στείλεις Αμερική, τα μαγαζιά από κει μπορούν να σου στείλουν αντικατάσταση μόνο σε αμερικάνικη διεύθυνση. Έχει ψαχτεί :)

Αυτό το κάνουν όλοι οι κατασκευαστές δίσκων, ενώ από κάρτες γραφικών το κάνουν όλοι εκτός από την BFG που είναι και οι μόνοι που σου δίνουν το δικαίωμα για RMA αμερικάνικης κάρτας στο UK :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν ισχύει για τους δίσκους αρχηγέ. Αν πάρεις δίσκο από US και τον φέρεις Ευρώπη, με το που θα δώσεις σειριακό αριθμό πριν τον στείλεις πίσω, θα σου πούνε να τον στείλεις Αμερική.

Και να τα δώσεις τα 60-70 ευρώ μεταφορικά για να τον στείλεις Αμερική, τα μαγαζιά από κει μπορούν να σου στείλουν αντικατάσταση μόνο σε αμερικάνικη διεύθυνση. Έχει ψαχτεί :)

Αυτό το κάνουν όλοι οι κατασκευαστές δίσκων, ενώ από κάρτες γραφικών το κάνουν όλοι εκτός από την BFG που είναι και οι μόνοι που σου δίνουν το δικαίωμα για RMA αμερικάνικης κάρτας στο UK :)

Για να το λες κατι παραπάνω θα ξέρεις.

κριμα ομώς και ψινόμουν αγρια. πέρα όμως από την εχσάτη των περιπτώσεων, αυτοί οι δίσκοι διαφημηζονται ως τέρμα ανθεκτικοι πιο πολυ και απο τους μαγνητικους. μέχρι σήμερα δεν μου έβαλε προβλημα κανένας απλός δισκος. λέτε να μου τύχει σε σσδ? τι ακούγεται για την αξιοπιστία τους στην πραξη?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν ισχύει για τους δίσκους αρχηγέ. Αν πάρεις δίσκο από US και τον φέρεις Ευρώπη, με το που θα δώσεις σειριακό αριθμό πριν τον στείλεις πίσω, θα σου πούνε να τον στείλεις Αμερική.

Και να τα δώσεις τα 60-70 ευρώ μεταφορικά για να τον στείλεις Αμερική, τα μαγαζιά από κει μπορούν να σου στείλουν αντικατάσταση μόνο σε αμερικάνικη διεύθυνση. Έχει ψαχτεί :)

Αυτό το κάνουν όλοι οι κατασκευαστές δίσκων, ενώ από κάρτες γραφικών το κάνουν όλοι εκτός από την BFG που είναι και οι μόνοι που σου δίνουν το δικαίωμα για RMA αμερικάνικης κάρτας στο UK :)

Αυτό ΔΕΝ ισχύει

το έχω κάνει παλαιότερα σε δύο δίσκους WD

στον ένα μάλιστα δεν είχα απόδειξη μιας και είναι triple hand!

Προσθήκη:

Η εγγύηση ήταν απο Αμερική και μου την άλλαξαν κατόπιν επικοινωνίας σε Ευρωπαϊκή

Link to comment
Share on other sites

Δεν φοράνε τον Jmicron απ'όσο ξέρω, και μόλις μου απάντησε το τυπάκι για κάτι που τον ρώτησα, ότι θέλεις (προφανώς για 32GB λες, τους 64GB τους έχει στο ebay-shop του τύπου), στείλε του μία ερώτηση και θα σου πεί διαθεσιμότητα, τιμή και έξοδα αποστολής...

P.S. : για τα Γερμανικά --> translate.google.com

Link to comment
Share on other sites

fyi τα ΜΟΒΙ 3500 λένε 100/100 ενώ τα προγούμενα (3000) είναι 100/80. Αυτό που δεν λένε είναι ότι τα παλιά είχαν random writes 60Mb/sec ενώ τα καινούρια έχουν τα μισά (30Mb/sec). Απλά για να ξέρετε που πάτε :)

Link to comment
Share on other sites

fyi τα ΜΟΒΙ 3500 λένε 100/100 ενώ τα προγούμενα (3000) είναι 100/80. Αυτό που δεν λένε είναι ότι τα παλιά είχαν random writes 60Mb/sec ενώ τα καινούρια έχουν τα μισά (30Mb/sec). Απλά για να ξέρετε που πάτε :)

Πρακτικα και από αποψη εφαρμογών μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο γιατι δεν το πολυκαταλαβα..?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.