Jump to content


Αυξηση απολαβής σε WIFI κάρτα


pas2007

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

http://lifehacker.com/software/macgyver-tip/boost-your-wi+fi-antenna-for-less-than-a-dollar-324681.php

Ένας απο πολλόυς απλούς τρόπους.Εγώ έκανα αυτό με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα

Πρινα αγοράσεις κάτι δοίμασε αυτά μπορεί να σε ικανοποιήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που σκέφτηκα. Να αγοράσω μόνο καλώδιο και να το συνδέσω στην ήδη υπάρχουσα κεραία. Τι τιμή έχει περίπου το wifi καλώδιο?

Ευχαριστώ πολύ.

δεν ξερω αν καταλαβα ακριβως αυτο που λες αλλα ετσι θα μειωσεις την απολαβη λογω μεγαλυτερων απωλειων αρχηγε μου.WIFI καλωδιο ..ανοιγεις μεγααααααααααλη συζητηση τωρα.Τι μηκος καλωδιου χρειαζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δωσε φωτο απο την υποδοχη καλωδιου της καρτας η ακομη καλυτερα πες μας απο το μανουαλ πως ονομαζεται η υποδοχη.Αν θελεις μαζι με το εξτρα καλωδιο να βαλεις και νεα κεραια τοτε οι απωλειες δεν μας πολυαπασχολουν.Τι κεραια σχεδιαζεις να παρεις?

αν θελεις οντως μονο ενα μετρο μας κανει και RG213 /LMR200 αλλα αντε να βρεις με ετοιμους κοννεκτορες και σωστους κοννεκτορες.(Να τους περασεις μονος σου ξεχασε το εκτος αν εισαι απο τους τυπους που μπορουν να κολλησουν με το κολλητηρι 2 καρφιτσες πανω απο το γυμνο μπουτι τους χωρις να σταξει πανω τους)

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα σου έχει R-SMA κονέκτορα...

Καλό θα είναι να απομακρύνεις την κεραία από το κουτί, παράλληλα ανεβάζοντάς την σε μεγαλύτερο ύψος...

Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς το "Τurbo" που γράφεις ( η κάρτα σου είναι 54Μbps και όχι 108 που είναι η WP01-GT )...θα σου πρότεινα να πάρεις μία προέκταση R-SMA/Μ σε R-SMA/F 1.5m σαν αυτή εδώ και στην άκρη της να συνδέσεις την επιθυμητή κεραία ( π.χ. αυτήν )...

Στο 1.5m που είναι η προέκταση οι απώλειες δεν είναι και μεγάλες...μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με μία μικρότερη κεραία, ενδεικτικά στην έδωσα...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Έχω την εξής κάρτα WIFI --> Gigabyte GN-WP01GS PCI WLAN (TURBO)

και θέλω να μάθω αν υπάρχει δυνατότητα για αύξηση της απολαβής της.

Ευχαριστώ.

Πριν αρχίσεις να ψάχνεις για αύξηση απολαβής, πες μας τί θέλεις να κάνεις (π.χ. που είναι το AP και που είσαι εσύ και τί υπάρχει ανάμεσά σας).

΄

Υπάρχει περίπτωση με αύξηση απολάβής της κεραίας να είναι χειρότερη η απόδωση που θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πήρα μια μουφα pci κάρτα(χωρίς αποσπώμενη κεραία) από το ebay και ίσα που πιάνει από το free ασύρματο του γείτονα!

Λέω να πάρω αυτήν εδώ την κάρτα.

Να πάρω και αυτό το καλώδιο ή να πάρω αυτήν την κεραία και να βγάλω τελείωσ αυτήν της κάρτας;

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

πήρα μια κάρτα TP-LINK WN651G....θα ήθελα να μου προτείνετε μια κεραία εσωτερικού χωρου για να βελτιώσω την απολαβή ..ενδιαφέρομαι να συνδεθώ σε ξεκλειδωτα δύκτια γειτόνων στον ιδιο όροφο ισογειο αλλά μας χωρίζουν και τρεις τοίχοι:boxed:

με την μαμίσια κεραία της κάρτας το σήμα μου έιναι -90dbi για καποια ασυρματα δίκτυα -wep που υπάρχουν τριγύρω....με τι indoor κεραία και πόσα dbi θα μπορούσα να βελτιώσω την απολαβή μου και να έχω μια "αξιοπρεπη" σύνδεση" Η απόσταση από το router δεν είναι μεγαλύτερη από 20-25 μέτρα αλλά μεσολαβούν αρκετοι τοίχοι παλίας πολοικατοικίας στο ίδιο όροφο πάντα.

Link to comment
Share on other sites

αυτή λέει τίποτα για την περίπτωση μου http://www.wirelesslan.gr/product_info.php?products_id=1004

ηθέλω κατι με περισσότερα dbi:unsure:

για την εφαρμογη που θες μαλλον ομνι σου χρειαζεται,και οχι κατευθυντικη οπως αυτη.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να με κατευθύνεις λίγο περισσότερο η να μου προτείνεις κατι συγκεκριμένο....γιατί έχω πελαγωσει....:tw:

http://www.aerial.net/shop/product_info.php?cPath=35_37&products_id=172

περιπου σαν αυτην...

θυμισου,πρεπει να εστιασεις στα εξης:

α)η κεραια που θα παρεις να μην ειναι directional/κατευθυντικη

β)θες κατι σε omni

γ)δες τι βυσμα βγαζει η καρτα σου και παρε σωστο βυσμα η προσαρμογεα

δ)αν κανεις επεκταση με καλωδιο μην το παρακανεις γιατι αυξανεις πολυ τις απωλειες,αναλογα και με το καλωδιο.

ε)οι omni εκπεμπουν και λαμβανουν απο μια περιοχη γυρω τους που μοιαζει με λουκουμα περιπου.Ο,τι ειναι απο κατω και απο πανω ακριβως απο την κεραια ειναι σε "τυφλο σημειο".Αρα με αυτο η συζευξη εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να γινει μεσω ανακλασης.

στ)καλο θα ηταν να ελεγχεις τα διαγραμματα εκπομπης στις κεραιες... πχ εδω βλεπεις το διαγραμμα εκπομπης μιας κατευθυντικης http://www.aerial.net/shop/product_info.php?cPath=35_40&products_id=455 ..αμα χρησιμοποιησεις τετοια θα πιανεις μονο Deutsche Welle.

εαν απελπιστεις και εχεις ορεξη για μοντες...βγαλε με επεκταση κεραια στο μπαλκονι,οποτε ξεφευγουμε απο την ομνι.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aerial.net/shop/product_info.php?cPath=35_37&products_id=172

περιπου σαν αυτην...

θυμισου,πρεπει να εστιασεις στα εξης:

α)η κεραια που θα παρεις να μην ειναι directional/κατευθυντικη

β)θες κατι σε omni

γ)δες τι βυσμα βγαζει η καρτα σου και παρε σωστο βυσμα η προσαρμογεα

δ)αν κανεις επεκταση με καλωδιο μην το παρακανεις γιατι αυξανεις πολυ τις απωλειες,αναλογα και με το καλωδιο.

ε)οι omni εκπεμπουν και λαμβανουν απο μια περιοχη γυρω τους που μοιαζει με λουκουμα περιπου.Ο,τι ειναι απο κατω και απο πανω ακριβως απο την κεραια ειναι σε "τυφλο σημειο".Αρα με αυτο η συζευξη εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να γινει μεσω ανακλασης.

στ)καλο θα ηταν να ελεγχεις τα διαγραμματα εκπομπης στις κεραιες... πχ εδω βλεπεις το διαγραμμα εκπομπης μιας κατευθυντικης http://www.aerial.net/shop/product_info.php?cPath=35_40&products_id=455 ..αμα χρησιμοποιησεις τετοια θα πιανεις μονο Deutsche Welle.

εαν απελπιστεις και εχεις ορεξη για μοντες...βγαλε με επεκταση κεραια στο μπαλκονι,οποτε ξεφευγουμε απο την ομνι.

μην την συγκεκριμένη κεραία που προτείνεις πόσο πιστευεις ότι θα βελτιωθεί το σημα μου δηλ τα -90db θα πάνε -75bd τουλάχιστον η μπορεί και να μην γίνει τίποτα ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.