Jump to content



wd 750 gb =12 evro


oldhag

Recommended Posts

Το πως χειρίστηκε το eshop, το πλαίσιο και το κάθε μαγαζί την δική του γκάφα είναι άλλο θέμα... εδω σχολιάζουμε την συμπεριφορά μας απέναντι σε ενα λαθος που μόνο χριστουγεννιατικα φωτάκια και την λέξη ΛΑΘΟΣ σε bold με κόκκινα γράμματα δεν είχε στην τιμή του...

...αλλά μην ακούω τώρα ότι νομίζατε οτι εγινε το θαυμα των Χριστουγέννων με τον συγκεκριμένο δίσκο και ξαφνικά χωρίς κανένα logo προσφοράς, εκπτωσης κτλ η τιμή πηγε απο τα 130€ πόσο έκανε, στα 12,5€? Και το πιστέψατε και απο πάνω?

Είπαμε να πούμε 5 καλαμπούρια, να κάνουμε 5-10-100 παραγγελίες μπας και κάτσει και όντως είναι τέτοια η τελική τιμή, γεμίσαμε 15 σελίδες, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας...εκεί που μας χρωστάγανε, μας πηραν και το βόδι.

Το eshop φυσικά και δεν υφίσταται αυτο που λεει, δεν το συζητώ... και εγώ την θυμάμαι την σελίδα... ουτε προσφορά, ουτε έκπτωση έλεγε πουθενά...ουτε stock βέβαια.

Και εμένα θα μου άρεσε να πάρω 4870Χ2 στα 50€ επωφελούμενος απο ένα λάθος αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα αρχίσω να μανουριάζω γιατί εν τέλει δεν μου την έδωσαν γιατί ενώ κατάλαβαν το λάθος μου λένε άλλη δικαιολογία... πόσο μάλλον οταν ξέρω απο την αρχή οτι στηρίζομαι σε ένα λάθος και κάνω τον κινέζο και απο πάνω... στην δικαιολογία κολλήσαμε δηλαδη?

Ειπαμε... φαινότανε ότι ήταν λάθος, τώρα αν δεν θέλατε να το δείτε κάποιοι και εν τέλει δεν σας έκατσε, οκ δεκτό. ΗΤΑΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ όμως.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 323
  • Created
  • Last Reply
Τρίτον το τι κάνει ο καθένας με τις αγορές του δεν πέφτει λόγος σε κανέναν μας.Άμα γουστάρω εγώ και ο κάθε εγώ μπορώ να πάρω 5000 σκληρούς και να τους πουλάω όσο γουστάρω.ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ .Και θα σε παρακαλούσα να πάρεις πίσω το σχόλιο σου και να μας παρομοιάζεις με τους κουκουλοφόρους.Είναι το λιγότερο απρεπές αυτό που κάνεις.....
Αυτό το ξαναείπαμε. Αν πας και αγοράσεις προϊόν που δεν έχεις ανάγκη για να το ξαναπουλήσεις μόλις βγει out of stock σε μεγαλύτερη τιμή για να βγάλεις κέρδος σε αυτούς που δεν πρόλαβαν την ίδια προσφορά, ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟΣ. Τέλος. Έχεις το δικαίωμα να κάνεις ότι θέλεις, και εγώ το δικαίωμα να σε κράξω κανονικά γιατί κάνεις παρεμπόριο. Απλά πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Και το e-shop παίρνει τον δίσκο απο τη wd 50€ και τον πουλά 125€.Κάνει παρεμπόριο?Δηλαδή όποιος το αγοράζει πιο φτηνά πρέπει να το πουλά στην ίδια τιμή αλλιώς κάνει παρεμπόριο?Ή μήπως σε ανάγκασε κανείς να αγοράσεις απο αυτόν?

Τα μισά προϊόντα στις αγγελίες και στο e-bay είναι προϊόντα απο ανθρώπους που τα παίρνουνε χοντρική και τα πουλάνε με ένα άλφα κέρδος.Εκεί όμως επειδή δεν έχει γίνει τζερτζελές δεν σε πειράζει.......

Link to comment
Share on other sites

Και το e-shop παίρνει τον δίσκο απο τη wd 50€ και τον πουλά 125€.Κάνει παρεμπόριο?Δηλαδή όποιος το αγοράζει πιο φτηνά πρέπει να το πουλά στην ίδια τιμή αλλιώς κάνει παρεμπόριο?

ο ένας πουλάει νόμιμα ο άλλος όχι.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν καταλαβαίνεις τι γράφω. Την στιγμή που:

1> Δεν σε ενδιαφέρει ένα προϊόν χρηστικά.

2> Στερείς το προϊόν από άτομα που το χρειάζονται.

3> Και μετά το προσφέρεις για προσωπικό όφελος σε χειρότερες για αυτούς τιμές.

Είσαι ηθικά λάθος κατά την γνώμη μου. Τώρα για τους υπόλοιπους, οι περισσότερες αγγελίες είναι για προϊόντα που έχουν αγοράσει κάποιοι σαν καταναλωτές, χρησιμοποιήσει, και μετά βάλει σε αγγελία λόγω συνήθως αναβάθμισης. Σε αυτή την περίπτωση τα προϊόντα είναι μεταχειρισμένα, και δίνονται συνήθως με κόστος για τον κάτοχο, όχι κέρδος.

Αν υπάρχει, και όπου υπάρχει παρεμπόριο, και πάλι το καταδικάζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Έχει τεράστια διαφορά φίλε μου.

1) Αν παίρνεις χονδρική από κάποιον και το πουλάς, το κάνεις με απόδειξη, άρα αποδίδεις φόρους κλπ, άρα είναι κανονικό εμπόριο.

2) Αν παίρνεις κάτι χονδρική, από δική σου άκρη, από review, από γνωστό κλπ, δεν το στερείς από κανέναν γιατί δεν είναι δημόσια διαθέσιμο.

3) Αν παίρνεις όμως κάτι, το οποίο είναι σε προσφορά, για να το πουλήσεις εσύ, βγάζοντας μαύρο χρήμα και στερώντας το από όσους θα το είχαν ανάγκη και εφ 'όσων το έχουν θα το πληρώσουν παραπάνω, κάνεις παραεμπόριο.

Αν δεν σας αρέσει ο όρος παραεμπόριο να σας το κάνω πιο λιανά.

Αυτά δεν μας αρέσουν εδώ, και δεν περνάνε.-

Link to comment
Share on other sites

1)Πολοί εδω στο Lab δουλεύουνε σε εταιρίες για τις οποίες παίρνουνε πράγματα σε εξευτελιστικές τιμές και αν δεν τα χρειάζονται τα πουλάνε σε τιμή που βγάζουνε και ένα κέρδος αλλά για αυτούς δεν μας περιάζει.

Μας πειράζει που κάποιος υποθετικά παρείγγειλε 50-60-100 δισκους απο το e-shop με σκοπό να τους πουλήσει στο ebay ή στο lab ή όπου γουστάρει.

ΟΚ.Δικό σας το site και ότι θέλετε κάνετε και πρεσβέυετε.

Εγώ δεν το συνεχίζω.Απλά θα ήθελα να λείπουνε τα επικριτικά και ειρωνικά σχόλια απο πολούς.

Ίσως και απο μένα........

Καλή χρονιά να έχουμε και καλο υπόλοιό εορτών.

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που πολλοί λέτε ότι δεν θα σας πείραζε να βγουν και να παραδεχτούν το λάθος τους.

Ναι, ναι, γι'αυτό αρχίσατε να μιλάτε για καταγγελίες πριν σας στείλουν καν το e-mail.

:TD:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε παιδιά εγώ πάντως πήγα σήμερα από το e-shop μαζί με το δικηγόρο μου και τους πηρα τους 50 που παραγγειλα... μάλιστα μου έδωσαν και 3 δώρο (ο ένας ήταν πιο μακρύς...)

11905609.jpg

ΟΥΦ... Μου βγήκε η παναγία να τους κουβαλήσω...

ΩΧ...

01-hdds.jpg

Μου έπεσαν μερικοί στο πάτωμα... Ποιος τους μαζεύει με έπιασε η μέση...!

:hehe::hehe::hehe::hehe::sarcastic::sarcastic::sarcastic::sarcastic::hehe::sarcastic::hehe::sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

@3likos

Έλα ρε φίλε. Και εγώ έτσι ξηγήθηκα. Άντε να τους πουλήσουμε σιγά-σιγά τώρα.

Πλάκα είναι ρε παιδιά, όπως και του φίλου παραπάνω. Αφού πρώτον δεν είναι εξωτερικοί και δεύτερον άλλοι είναι wd άλλοι sg.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αλλα αυτη η κατασταση που δειχνετε ειναι ΑΠΛΑ εξευτελιστικη. Δεν λεω για την αγορα που κανατε... και εγω εκανα ετσι για το χαβαλε. ΑΛΛΑ δεν πιστευα ΠΟΤΕ οτι θα βγει κατι απ' αυτο! Και δεν παιζει ρολο αν εχει καποιος χρηματα ή οχι και δεν ειναι τροπος αυτος να βγαζει καποιος χρηματα!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να τους πάρω (παρείγγηλα 4, τους μισους για δώρα), αλλά περίμενα οποσδήπωτε μια άλλη αντιμετόπιση από το e-shop. Έχει τύχει να πέσω δυο φορές σε λάθος καταστήματος και να ψωνίσω. Την τελευταία φορά ήταν στο you.gr μια Κυριακή βράδυ που είχαν μπλέξει τα μπούτια τους και τσίμπησα μια Maximus Extreme για 90Ε. Το επόμενο πρωί είχε 245 αλλά παρά το λάθος τους μου τη στείλανε κανονικά. (Όχι δεν ήταν προσφορά στο crazy you, είχε σε αρκετές motherboard λάθος τιμές, άλλοι πήρανε p35 στα 30Ε.)

Αναγνωρίζουν λοιπόν το λάθος τους (όπως το πλαίσιο που ανέφερε ο φίλος παραπάνω) και ή κάνουν την πάπια και το πουλάνε στη συμφωνηθήσα τιμή, ή κάνουν κάτι άλλο για να γλυκάνουν τους πελάτες τους, πχ κάποια έκπτωση (σοβαρή, όχι 3%) για την επόμενη αγορά. Ένα λάθος έγινε, αλλά κάθε λάθος στο εμπόριο κάποιος πρέπει να το πληρώσει. Αν κάνετε εσείς ένα λάθος στη δουλειά σας, δε θα κάνετε κάτι για τους πελάτες σας; Αν κάνανε λαθος στα βιβλία ή στην απόδοση του ΦΠΑ δε θα τρώγανε πρόστιμο από την εφορία, ή μηπως θα έστελναν mail με συγνώμες;

PS: Κι εμένα ακόμα εκρεμμεί η παραγελία

PS2: Για να ακυρώσουν την παραγγελία δεν πρέπει να συμφωνήσω και εγώ κανονικά; Μπορεί να λένε ότι δεν έχουν απόθεμα αλλά εγώ είμαι διατεθιμένος να περιμένω μέχρι να ξαναφέρουν...:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες εσύ το λάθος θα ήθελες να πλήρωνες (123-12,3)*500 (και λίγους λέω) από την τσέπη σου;

Πολύ σωστό. Άνθρωποι ήμαστε, θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα. Και η δικιά μου ακόμα δεν έχει απορριφθεί, αλλά και αν απορριφθεί δεν έγινε τίποτα. Τι είχα τι έχασα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.