Jump to content



Ομαδικη Dell PE1950 Perc5/i PCI-e SAS RAID 256Mb


Qlim4X

Recommended Posts

η OCZ ήδη ετοιμάζει sata 3 ssd

και μιλάμε για μία άσχετη εταιρία

το ότι τον βρίσκουμε ευκαιρία δε σημαίνει ότι κερδίζουμε :)

αν κάποιος τον έχει ανάγκη ας τον πάρει

απλά εν όψη σατα 3 όποιος μπορεί να περιμένει απλά περιμένει :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply
Αμερικα ομως ρε?

Κινδυνος με τελωνεια κλπ δεν παιζει ρε Κωστα?

εμένα μου ήρθε με αναγραφόμενη τιμή στα 150 όσο το αγόρασα σαν gift και με αληθινά στοιχειά του προϊόν ...

και πλήρωσα έξοδά τελωνείου στο ταχυδρομείο τρία ευρώ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@ thedor_ch εχουν ενα point αυτα που λες αλλα πιστευω οτι μεχρι να ενσωματωθει σε ολες τις μητρικες και να υπαρχουν πολλα και αξιοπιστα προιοντα sata3 θελουμε 1-2χρονια.

και εγω ειχα στο μυαλο μου raid0 με mtron στον perc,απλα πλεον δεν αξιζει... περιμενω να πεσουν οι τιμες στους 80αρηδες τους ιντελαδες... δλδ οσοι σκεφτονται να κανουν raid0 με τους 'φθηνους' ssds (<200e) τωρα γνωμη μου ειναι να το ξανασκεφτουν...

ΑΛΛΑ οσοι πανε για raid 5 για τα πολυτιμα δεδομενα τους πιστευω οτι αυτη η αγορα ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ. τελος

προσωπικα οπως ειπα εχω βγαλει απο το μυαλο μου το raid με 3-4 mtron και τον προοριζω μονο για raid5

αυτα...

Link to comment
Share on other sites

ο controller αυτος απευθυνεται σχεδον αποκλειστικα για raid5 πολλων μεγαλων δισκων. Διαφορετικα, για raid0, SSD, επιδοσεις κλπ δεν εχει και σημαντικη διαφορα απο τα onboard, οποτε ολα αυτα περι sata3, ssd κλπ ειναι εκτος θεματος κατα τη γνωμη μου.

Για να κανεις καλο raid5 θες value4money θες μεγαλους δισκους με αξιοπρεπεις επιδοσεις αλλα κυριως καλη αναλογια κοστος/gb , να τοςυ βαλεις ολους πανω στον Perc που παλι εχει τρελο value4money, και αντι να σερνεται το συστημα σου με 20mb/s write που θα επθιανε στον onboard, να χτυπας 60mb/s. το κερδος ειναι σημαντικο σε αυτη μονο την περιπτωση, για ολα τα αλλα κακως ασχολειστε με τον perc, δωστε τα λεφτα που θα βαζατε σαυτον, να παρετε ακομα καλυτερους SSD για raid0 στο onboard controller...

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλο με καλή τιμή αλλά με μπαταρία μόνο και από αμερική!

πολυ καλη τιμη. Δεν ειναι καινουριος βεβαια, αλλα εχει και BBU και "γρηγορα" μεταφορικα και ερχεται τελικη 87 ευρω!

2 καλωδιακια μετα και καθαρισες...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα από τον ίδιο πωλητή (από αμερική) κι άλλο πακετάκι με μπαταρία και καλώδια. Του έστειλα ένα μήνυμα αν στέλνει κι ελπίζω να απαντήσει.. να του πω να γράψει πάνω gift αν μου το στείλει ή δεν με συμφέρει για άλλους λόγους? Γιατί αν είναι να χάσω κάποιου είδους παραπάνω "ασφάλεια" λόγο πραγματικής αναγραφόμενης τιμής για να μην πληρώσω τα 6 ευρώ του τελωνείου να το βράσω... :)

Ζητώ την κατανόησή σας λόγω πρώτης μου επαφής με το ebay :confused:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα από τον ίδιο πωλητή (από αμερική) κι άλλο πακετάκι με μπαταρία και καλώδια. Του έστειλα ένα μήνυμα αν στέλνει κι ελπίζω να απαντήσει.. να του πω να γράψει πάνω gift αν μου το στείλει ή δεν με συμφέρει για άλλους λόγους? Γιατί αν είναι να χάσω κάποιου είδους παραπάνω "ασφάλεια" λόγο πραγματικής αναγραφόμενης τιμής για να μην πληρώσω τα 6 ευρώ του τελωνείου να το βράσω... :)

Ζητώ την κατανόησή σας λόγω πρώτης μου επαφής με το ebay :confused:

προφανως λες αυτο :

http://cgi.ebay.co.uk/Dell-PERC5i-PERC-5i-5-i-256MB-RAID-battry-and-cables_W0QQitemZ190280189569QQcmdZViewItemQQptZCOMP_EN_Networking_Components?hash=item190280189569&_trksid=p3911.c0.m14&_trkparms=72%3A1301|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318

αλλα δε νομιζω οως αξιζει σε σχεση με την αλλη του αγγελια χωρις καλωδια. Η τιμη ειναι 30$ παραπανω, και αλλα 18$ παραπανω τα μεταφορικα συνολο 48$ για τα 2 καλωδια? Δεν αξιζει...χωρια οτι οσο ανεβαινει η τιμη τοσο πιο πολυ ρισκαρεις για τελωνιο (αν και οκ λογικα δε θα υπαρξει τετοιο θεμα).

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τον φθηνό τελικά... καλώδια θα τα παραγγείλω από το κατάστημα που προτείνει ο ίδιος. Βλέπω πως έχουν free shipping οπότε μέχρι να τα παραγγείλω κι αυτά, αν θέλει και κάποιος, να του πάρω!!!! Δεν έχω κανένα πρόβλημα.. απλά ενημερώστε σχετικά σύντομα για να ξέρω πόσα θα βάλω και στην χρεωστική! :D

Link to comment
Share on other sites

η OCZ ήδη ετοιμάζει sata 3 ssd

και μιλάμε για μία άσχετη εταιρία

το ότι τον βρίσκουμε ευκαιρία δε σημαίνει ότι κερδίζουμε :)

αν κάποιος τον έχει ανάγκη ας τον πάρει

απλά εν όψη σατα 3 όποιος μπορεί να περιμένει απλά περιμένει :)

Ναι, έχεις ένα δίκιο, αλλά πόσο παραπάνω να σου δώσει το SATA-3 από αυτό εδώ?

http://img207.imageshack.us/img207/1917/dell3xmobiraid0crystaldui7.jpg

Και σκέψου, αυτοί εδώ είναι οι 3x Mtron Mobi που έκανε review o Πέτρος, που να είχε εδώ πάνω 3x Intel X-25E (που πιάνουν κάτι 80άρες στα 4Κ από μόνοι τους)?

Και να βγει το SATA-3 (σε 6-12 μήνες) μέχρι να βγουν οι Vertex II στην αγορά και να απαντήσει η Samsung και η Micron (Intel)...άστο, πάει μακριά η βαλίτσα.

Εγώ πάντως ψήνομαι για τον Perc με το full πακέτο, ο X25-E είναι ήδη κλεισμένος ;)

Link to comment
Share on other sites

λογικά σε κανένα χρόνο το πολύ θα έχουν βγεί οι πρώτοι σατα 3 δίσκοι

όταν ο "vertex 2" έπιανε κάτι 400άρες μόνος του

θα χάνει σε επιδόσεις αν τον βάλεις στον perc

εγώ τον πήρα γιατί έχω ήδη 3 500άρηδες και θα μπούν στο μέλλον με άλλους 5 σε ένα raid 10 στο σπιτο-server

(άσχετα που η τιμή του είναι χώμα και τον πουλάω ανα πάσα στιγμή ακόμα και με 0 χασούρα!)

να προσθέσω ότι στο ΧS κάνουν κάτι ωραία τεστ αυτές τις μέρες με τους ιντελ επάνω σε hardware controller και τα αποτελέσματα είναι ανάμεικτα

επειδή βιάζομαι για να βρώ λινκ, αν ενδιαφέρεσαι κοίταξε στην ενότητα general hardware -> storage (ένα θέμα απο τον χρήστη One_hertz κάπως έτσι)

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε και εδω για raid sas

http://www.span.com/

Αγόρασε ένας τεχνικός από την εταιρία που δουλεύω...και αν θέλουμε κάτι μπορώ να τον ρωτήσω. Σχετικά με την ταχύτητα παράδωσης, είναι άμεση 2-3 μέρες

Εκτός αν μιλάτε για τον συγκεκριμένο controler οπότε είμαι off....:cry:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.