Jump to content



Ομαδικη Dell PE1950 Perc5/i PCI-e SAS RAID 256Mb


Qlim4X

Recommended Posts

στο πρώτο ποστ

930 δολάρια / 20 τεμάχια = 46 δολάρια ανα τεμάχιο

καλορίζικος :)

τελωνείο?

πόσο πλήρωσες συνολικά σε ευρώ?

1)ξεχασες μεταφορικα μπαταριες καλωδια τελωνειο...

2)αμα γινει η ομαδικη σφυρα μου:whistling (ειλικρινα το ευχομαι αλλα δεν το βλεπω)

πληρωσα συνολικα 116euro

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

ειμαι μεσα για 1 κομματι αλλα θελω και bbu kaι φοβαμαι το τελωνιο. Αν βρεθει κατι απο Αγγλια ειναι προτιμοτερο γιατι σε μεγαλη παραγγελια το βλεπω απιθανο να γλιτωνουμε τελωνιο απο Αμερικη και δεν ειμαστε για κερατιατικα τωρα...

το pci bracket δε χρειαζεται παιδια, 10$ ειναι ληστεια, ξεκοληστε απο μια παλια s3 virge ξερωγω που εχετε και με 2 απλες βιδουλες μπαινει...ολο και καποια καρτουλα πεταμενη θα εχετε στο παταρι

Link to comment
Share on other sites

1)ξεχασες μεταφορικα μπαταριες καλωδια τελωνειο...

2)αμα γινει η ομαδικη σφυρα μου:whistling (ειλικρινα το ευχομαι αλλα δεν το βλεπω)

πληρωσα συνολικα 116euro

1) άντε να ανέβει 70-80 όλα μαζί

2) καλά δεν τον έχω και ανάγκη :)

αλλά με 110 ευρώ που κάνει δεν τα δίνω χωρίς τα βασικά...εγγύηση και για ένα εξάρτημα που θέλει μόντες να δουλέψει.

άσε που με 170 ευρώ θα προτιμούσα retail αυτόν

http://www.adaptec.com/en-US/products/Controllers/Hardware/sas/entry/SAS-2405/

Link to comment
Share on other sites

το pci bracket δε χρειαζεται παιδια, 10$ ειναι ληστεια, ξεκοληστε απο μια παλια s3 virge ξερωγω που εχετε και με 2 απλες βιδουλες μπαινει...ολο και καποια καρτουλα πεταμενη θα εχετε στο παταρι

Ορθόν! Σούπερ μάρκετ κανονικό, με τον PERC5 στο ένα χέρι και την κούτα με τις παλιές PCI κάρτες στο άλλο, μου πήρε 1-2 λεπτά να βρω μια που να ταιριάζουν οι τρύπες.

Link to comment
Share on other sites

2) καλά δεν τον έχω και ανάγκη :)http://www.adaptec.com/en-US/products/Controllers/Hardware/sas/entry/SAS-2405/

ουτε εγω τον εχω αναγκη φιλε μου.. σχεδον τπτ απο οσα βλεπεις στην υπογραφη μου δεν εχω αναγκη αλλα το μικροβιο μας τρωει ;)

άσε που με 170 ευρώ θα προτιμούσα retail αυτόνhttp://www.adaptec.com/en-US/products/Controllers/Hardware/sas/entry/SAS-2405/

no raid 5? :suicide:

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω τον εχω αναγκη φιλε μου.. σχεδον τπτ απο οσα βλεπεις στην υπογραφη μου δεν εχω αναγκη αλλα το μικροβιο μας τρωει ;)

εγώ μόνο το συγκεκριμένο δεν έχω ανάγκη

απλά με τόσο χαμηλή τιμή, κάνω την πλάκα μου αρχικά και μετά τον πουλάω

no raid 5? :suicide:

έχω περάσει απο τη μόδα του raid 5 :T:

εξάλλου τί να το κάνω με τους ssd που σκοπεύω να αγοράσω?

για αυτό εξάλλου σκέφτομαι και τον controller :)

Link to comment
Share on other sites

Teodor_ch, καλός είναι και ο adaptec, αλλά μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα... ο ένας είναι entry level και ο άλλος enterprise... αυτό σαν ονομασία μπορεί να μη λέει τίποτα, αλλά τα σωθικά τους είναι τελείως διαφορετικά... για τα λεφτά του perc δεν υπάρχει ανταγωνισμός από κανένα controller...

καλό το raid 1+0 του adaptec, αλλά καλύτερο το 5 (προσωπική άποψη, κάποιοι μπορεί να διαφωνήσουν)... επίσης ο adaptec δεν υποστηρίζει write-back, με ups δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά με bsod μπορεί να τα χάσεις τα data... επίσης στα i/o πρέπει να έχουν τεράστια διαφορά, ειδικά στο write, καθώς ο perc έχει 2 επεξεργαστές έναν ARM που υλοποιεί το interface με τα sata/sas και έναν XScale o οποίος είναι ο βασικός επεξεργαστής που κάνει την βαριά δουλειά της σύνθεσης και της επεξεργασίας, o adaptec 2450 έχει έναν με την μισή μνήμη για τα κάνει όλα μόνος του και ας είναι στα 800ΜΗz πάλι πρέπει να κάνει περισσότερες δουλειές από τον iop333 που έχει σκλάβο του έναν arm7...

αν δεν υπήρχε ο perc, ο adaptec με τα 170€, θα ήταν ωραία κάρτα (όχι ότι δεν είναι, αλλά υπάρχει ο perc στα ίδια και λιγότερα λεφτά)...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης 4-ports Vs 8-ports, κάποια configs με 2 SSD σε RAID0 και 3 κανονικούς δίσκους σε RAID5 δεν είναι εφικτά. Αν αποφασίσεις να βάλεις SAS expanders προετοιμάσου για επιπλέον έξοδα.

Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλός controller κι ο Adaptec, αλλά πάντα θα έκανα μια αναζήτηση για έλεγχο συμβατότητας ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σ' ενδιαφέρει η bbu καλύτερα να μην τον πάρεις... σε write-through χωρίς την μπαταρία είναι χάλια, καλύτερα ο onboard...

O onboard ειναι σχεδον full με 5/6 ports πιασμενα. Σε λογικη τιμη με 4+ ports και pci-e μονο τον perc βλεπω. Τωρα την μονη μετρηση που βλεπω να εχετε κανει σε write-through ειναι σε raid5, οποτε εκει ισως καθυστερει το επεξεργαστης του controller, γιατι δεν εξηγειτε αλλιως τοσο χαμηλη ταχυτητα, στην περιπτωση μου με software raid5 λογικα δεν θα εχω τετοιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σ' ενδιαφέρει η bbu καλύτερα να μην τον πάρεις... σε write-through χωρίς την μπαταρία είναι χάλια, καλύτερα ο onboard...

Τι κανει και που χρειαζεται το write back caching?

Αυτη τη στιγμη ειμαι σε Raid 5 αλλα σκοπευω να περασω σε 5.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι αρκετά πράγματα το write-back και το write-through, καλύτερα να το googl-άρεις και να διαβάσεις όσα περισσότερα μπορείς...

Σε γενικές γραμμές, πριν γράψει στους δίσκους, κάνει buffering στην cache ή ram...

Δες και αυτό... είναι από την ibm, αλλά θέλει προσοχή στα συμπεράσματα...

http://www-903.ibm.com/kr/techinfo/xseries/download/write_back_vs_write_through.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι κ εγω για:

1. Controller perc 5/i

2. 2x sas to sata cables

3. bbu

Το προβλημα ειναι οτι δεν μενω Αθηνα.Υπαρχει περιπτωση αποστολης στην επαρχια, εννοειται με δικα μου εξοδα, ή μονο απο Αθηνα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.