Jump to content



Ποικιλία και διαθεσιμότητα προιόντων ΠΛΑΙΣΙΟΥ


perp

Recommended Posts

  • Replies 332
  • Created
  • Last Reply

Μην το κάνουμε Πλαίσιο VS e-shop.

Είναι γνωστό οτι το service του Πλαισίου είναι έτη φωτός μπροστά σε σχέση με το e-shop.

Είναι επίσης γνωστό οτι η διαθεσιμότητα του Πλαισίου είναι πίσω σε σχέση με το e-shop.

Αυτά είναι δεδομένα και πολύ δύσκολα θα αλλάξουν (αν και κάτι πάει να γίνει τώρα που επανέφερε το Πλαίσιο τα internet-only προιόντα)

Link to comment
Share on other sites

btw...τι είναι αυτή η αλητεία με τα τροφοδοτικά enermax στο πλαίσιο? Μέσα σε μία μέρα έχουμε αύξηση τιμής μέχρι και 40%++ στα pro και modu 82+....:...:

Όχι μόνο αυτό, αλλά είναι και για τα μπάζα η τιμολόγηση ιεραρχικά...

Enermax PSU EMD425AWT MODU82 + 425W

Enermax PSU EPR525AWT PRO82 + 525W

Enermax PSU EMD625AWT MODU82 + 625W

Enermax PSU EMD525AWT MODU82 + 525W

Enermax PSU EPR625AWT PRO82 + 625W

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε, τελος το e-shop. Μονο για πραγματακια κατω απο 20Ε

με το συμπαθειο αλλα νομιζω πως και τα δυο μεγαλα μαγαζια κερδιζουν πιο πολυ απο τα μικροπραγματακια,οπου και τσιμπανε τις τιμες,παρα απο τα μεγαλα και ακριβα,οπου λογω ανταγωνισμου εχουν μικρα περιθωρια ανεβασματος τιμης.

Link to comment
Share on other sites

btw...τι είναι αυτή η αλητεία με τα τροφοδοτικά enermax στο πλαίσιο? Μέσα σε μία μέρα έχουμε αύξηση τιμής μέχρι και 40%++ στα pro και modu 82+....:...:

Όχι μόνο αυτό, αλλά είναι και για τα μπάζα η τιμολόγηση ιεραρχικά...

Enermax PSU EMD425AWT MODU82 + 425W

Enermax PSU EPR525AWT PRO82 + 525W

Enermax PSU EMD625AWT MODU82 + 625W

Enermax PSU EMD525AWT MODU82 + 525W

Enermax PSU EPR625AWT PRO82 + 625W

Τα παράπονα για το Πλαίσιο είναι εδώ

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=18461&page=15

Σε λάθος θέμα πόσταρες :hehe:

Εδώ έίναι για την ποικιλία και την διαθεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, απλά έβλεπα την διαθεσιμότητα αυτών των τροφοδοτικών (τα περίμενε πολύς κόσμος), και όταν είδα την αλλαγή τιμής μου ήρθε το εγκεφαλικό...και έμπλεξα τα threads...έπρεπε να ποστάρω στο άλλο πράγματι...:hm:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα πάντα και θα απαντήσω σε αρκετά.

Το Πλαίσιο δεν ανοίγει Plaisio Points γιατί έχει άλλο μοντέλο απ'ότι τα multirama και eshop.

Όπως επίσης δεν έχει φρανσάϊζ καθόλου. Τα άλλα δύο έχουν.

Οι εκπτώσεις είναι εκπτώσεις όσο και αν είναι. Δεν υπάρχει λόγος να λένε κάποιο πώς κοροϊδέυει τους πελάτες του επειδή απο 119 ένα προϊόν πήγε στα 109. Εκτός και αν αυτοί για ψυχολογικούς λόγους θέλουν να ακούνε κάτι διαφημίσεις του στύλ "Από 1999 μόνο 999" και αναφέρονται σε τηλεόραση τεχνολογίας 2005, που κάποια αλυσίδα την βρήκε απο κάποιον διανομέα που την είχε badstock απο τότε και θέλησε να την ξεστοκάρει.

Το θέμα με την γκάμα-διαθεσιμότητα είναι γνωστό και σε εμάς και γίνονται προσπάθειες να διορθωθέι(άρχισε ήδη με μνήμες-τροφοδοτικά-κουτια και θα συνεχιστεί λογικά και στο υπόλοιπο hardware).

Ίσως σε κάποιες κατηγορίες όμως δεν υπάρχουν διαφορές απο εταιρία σε εταιρία(γκάμα) και με το να έχεις τα σωστά προϊόντα στις σωστές τιμές έστω και απο μία μάρκα να υπερνικάει την γκάμα (προσωπική μου άποψη πάντα).

Στο παγκόσμιο εμπόριο IT κατηγορίας πρώτο είναι το amazon και ακολουθέι το newegg(που παρεπιπτόντως ανήκει σε κινέζους) και άμα το ψάξετε ΠΟΛΥ το θέμα θα δείτε πώς η αγορά PC και PC Parts είναι πολύ ζορισμένη και αυτοί δεν τα έχουν όλα άμεσα διαθέσιμα. Αλλά μάλλον θα βλέπετε μόνο τα προίόντα και όχι απο κάτω που λέει "in 10 business days" ή "in 20 business days" και όπως επίσης δεν έχετε δεί πώς πουλάνει και χρυσαφικά αλλά και όργανα γυμανστικής(αναφορικά το λέω).

Κάτι σχετικά "καινούριο"(ανασχεδιασμένο θα έλεγα καλύτερα) στο Πλαίσιο που άρχισε απο σήμερα είναι τα Internet Only προϊόντα. Κάποιοι θα τα θυμούνται και απο πιο παλιά αλλά αυτήν την φορά θα είναι διαθέσιμα μόνο απο τις κεντρικές αποθήκες πρός τον χώρο του πελάτη και όχι πρός τα καταστήματα του Πλαισίου.

Με τον τρόπο αυτό θα μπορεί ο καθένας να έχει να διαλέξει απο μεγαλύτερη γκάμα προϊόντων και η διαθεσιμότητα ή η ημερομηνία που λέει το Πλαίσιο πώς θα φέρει κάτι να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη,πιο ακριβής, πιο αξιόπιστημε λίγα λόγια.

Να εξηγήσω και λίγο αυτά που βλέπετε στο site γιατί μπορεί να μην τα έχετε ξαναδιαβάσει πουθενά.

Διαθέσιμο σε 24 ώρες σημαίνει πώς υπάρχει απόθεμα και στην αποθήκη αλλά και σε καταστήματα.

Διαθέσιμο σε 48 ώρες σημαίνει πώς το προϊόν πιθανόν υπάρχει σε καταστήματα και η αποθήκη έχει κάτω απο 12τμχ.

Διαθέσιμο σε 72 ώρες σημαίνει πώς το πρόίόν πιθανόν υπάρχει σε καταστήματα σε μικρό αριθμό και η αποθήκη δεν έχει καθόλου, και θα χρειαστεί περίπου 1 με 2 ημέρες έτσι ώστε να γυρίζει απόθεμα απο τα καταστήματα και να αποσταλέι στον πελάτη.

Αναμένεται συμαίνει αναμένεται :p και μπορεί είτε το προϊόν να είναι καινούριο και να μην έχει παραληφθεί καθόλου ακόμα ή να έχει εξαντληθεί τελειώς και απο παντού και να περιμένουμε νέα παραλαβή.

Όσον αφορά τις οικονομικές καταστάσεις των μεγάλων καταστημάτων πληροφορικής στην Ελλάδα, όσοι ασχολοόυνται με τα οικονομικα του κλάδου θα ξέρουν πώς στην χειρότερη κατάσταση βρίσκεται το Eshop και τελευταίο στην κλίμακα βρίσκεται το Πλάισιο (βασικά δεν υπάρχει καθόλου πρόβλημα).

Αυτά τα ολίγα για την ώρα.

Σχόλια (αρνητικά και θετικά, τα λέω και τα δύο γιατί μόνο τα αρνητικά βλέπουμε όλοι, βάζω και τον εαυτό μου μέσα), προτάσεις, διορθώσεις και ότι άλλο θέλετε μπορείτε να τα πείτε ελέυθερα ή να στείλετε πμ.

Φιλικά πρός όλους,

Βασίλης :yu:

Α βρε Gorilako που είσαι καλό παιδί και δεν θέλω να σε πικράνω. Καλοπροαίρετα λοιπόν θα σου πω πως το Πλαίσιο από την μία, το πρώτο 9μηνο του 2008 είχε αύξηση πωλήσεων κατά 12% και από την άλλη μειωμένη κερδοφορία κατά 10,5%. Γιατί (?) Το μεγάλο αφεντικό είπε εξαιτίας δαπανών όπως αυτών του νέου κέντρου διανομής στη Μαγούλα - όσο και εξαιτίας της ανάγκης διατήρησης δυο παράλληλων δομών παραγωγής. Αν όμως πραγματικά σημαίνει αυτό τότε γιατί το Πλαίσιο Βουλγαρίας σημείωσε αύξηση κατά 48%?

Θα σου λοιπόν εγώ τι πιστεύω. Πέρα από αυτά που είπε ο Γεράρδος, θεωρώ πως είχε μειωμένο EBITDA και έξαιτίας της αγοράς και ιδιαίτερα της ελλινηκής αγοράς που με τον αυστηρό πλέον ανταγωνισμό τιμών μεταξύ των μεγάλων καταστημάτων λιανικής (πλαισιο – eshop- Saturn κλπ ), μειώνεται το καθαρό κέρδος τους.

Πως αλλάζει αυτό όταν οι τιμές λιανικής δεν μπορούν να αυξηθούν? Με την μείωση του κόστους αφενός και αφετέρου με την αύξηση τζίρου…. Και εδώ είναι το βασικό ερώτημα? Πως αυξάνω τις πωλήσεις και μειώνω το κόστος σε μία περιορισμένη καθώς και ενημερωμένη αγορά? Πολλά έχουν ειπωθεί και όλα είναι αλληλένδετα. Επειδή όμως δεν θέλω να θεωρηθεί ότι κάνω μάθημα θα μείνω στα πολύ βασικά όπως

1) Με μείωση της αρχικής τιμής αγοράς

2) Με στοχευμένο Marketing σε επίπεδο B2B

3) Με πολύ καλή εξυπηρέτηση – RΜΑ

4) Με ΑΡΙΣΤΟ Ε-SHOPING

Αναφορικά λοιπόν με το 4 σημείο που είναι και το θέμα μας, θα ήθελα να μου πεις πως το πετυχαίνεις όταν ο κόσμος-καταναλωτής βλέπει το οποιοδήποτε παλιό και ιδιαιτέρα νέο προϊών - ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ. Η τεχνική του να διαφημίζω νέα προϊόντα που δεν είναι όμως διαθέσιμα, επι της ουσίας είναι παλιά και απευθύνεται σε μονοπολικές αγορές. Σου λέει ο άλλος ..Δεν το έχει εσύ? Το παίρνω από τους overclocker.co.uk. από το eshop :tomato:. Επί της ουσίας η τεχνική αυτή είναι πετυχημένη για το ένα σινεμά του χωριού που σου διαφημίζει το έργο της επόμενης εβδομάδας ώστε να σε ξαναβάλει μέσα. Σαν να λέμε …Λιαν προσεχώς το έργο - ο Ταρζαν αντεπιτίθεται!, Λίαν προσεχώς τροφοδοτικό- OCZ Fatal1Ty PSU (400W). Εδώ λοιπόν το έχει χάσει, γιατί τουλάχιστον στο σινεμά το Λιαν προσεχώς είναι η επόμενη εβδομάδα ενώ το Λίαν προσεχώς στο Πλαίσιο ένας θεός ξέρει πότε.

Από την άλλη θα μου πεις όμως το ότι να διαφημίζουν τα νέα προϊόντα που δεν είναι ακόμα διαθέσιμα είναι θεμιτό γιατί δουλεύει σαν κράχτης για το υπάρχων stock αλλά δίνει και στο καταναλωτή την εντύπωση πως το Πλαίσιο είναι τεχνολογικά ενημερωμένο. Τι κανείς λοιπόν στο τέλος της ημέρας?

ΜΕΙΩΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΧΟΝΔΡΕΜΠΟΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΜΙΑ ΙΣΟΡΟΠΟΙΑ ΣΤΟ ΤΙ ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΙΣ.

Για παράδειγμα σήμερα που στα λέω αυτά, στο section με τα τροφοδοτικά σχεδόν το 50% από αυτά αναμένεται!!!! Σήμερα άνοιξε το Πλάισιο?

Τέλος πάντων. Είπα πολλά και σε κούρασα. Κράτα όμως το τελευταίο. Η κριτική που δέχεται το Πλαίσιο ή το κάθε Πλαίσιο από όλους εμάς τους ανώνυμους και μη, δεν αποσκοπεί στο να το κατηγορήσουμε αλλά στο να το καλυτερεύσουμε άμεσα προς το δικό μας συμφέρον και έμμεσα προς το συμφέρον του ιδιοκτήτη - εργαζομένων. Τα περισσότερα παιδία από δώ μέσα είναι αντικειμενικοί, με πολύ καλές γνώσεις στο χώρο και με σεβασμό ό ένας προς τον άλλων Θεωρώ λοιπόν όπως και να έχει, την γνώμη όλων, συμπεριλαμβανομένης και της δική σου, σεβαστή.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έλεγα να αφήσετε το Πλαίσιο και το κάθε Πλαίσιο να κάνει τη δουλειά του, χωρίς ο καθένας να γίνεται ο Γεράρδος στη θέση του Γεράρδου. Ως γνωστόν στην Ελλάδα όλοι ξέρουμε να κάνουμε καλύτερα τη δουλειά που κάνει κάποιος άλλος.

Δεν μιλάω για την κριτική, ακούστηκαν πολλές δεκτές κλπ. Αλλά έχουμε κάνει εδώ 7 σελίδες όπου ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Δημιουργούμε εντυπώσεις για το πως συμπεριφέρονται οι σωστές αλυσίδες καταστημάτων κλπ, λες και γεννηθήκαμε πρόεδροι.

Όλοι έχουμε "inside infos" και ξέρουμε πληροφορίες και οικ. αποτελέσματα.

Η πλάκα είναι ότι όλοι λένε κάτι διαφορετικό, αλλά κανείς δεν γκρινιάζει για τις "λεπτομέρειες" γιατί ο στόχος είναι κοινός.

Ας αφήσω κάτι που είπε πρόσφατα ο Ιάσωνας και σας αφήνω να συνεχίσετε το ξεκατίνιασμα με το Πλαίσιο και με τον Γορίλλα, τον οποίο όταν τον χρειαστούμε θα πούμε "Βασιλάκη" και τις άλλες φορές "καημένε γορίλα"

Παλι 12 σελιδες θα ηταν το θεμα αν εκανε κατι τετοιο

θελω να πω οτι δεν υπαρχει σωστο η λαθος , αλλα υπαρχει θελω να κραξω γιατι με τιποτα δεν ειμαι ευχαριστημενος

Άμα θέλαμε να κρατήσουμε τα πράγματα απλά: πας στο Πλαίσιο βλέπεις ότι αυτο που θες αναμένεται, τελείωσε. Άμα θες να σκαλίσεις και να γκρινιάξεις, αυτό θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ δεν βγάζω μαχαίρια, την άποψη μου θέτω, η οποία καθαρά είναι: ΟΚ λέω τη γνώμη μου αλλά το να γκρινιάζω 5 χρόνια είναι άσκοπο, απλά να κάνω τη δουλειά μου κι εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως όσα παράπονα και να υπάρχουν και ότι και να γίνεται από πίσω και από μπρος, προσωπικά εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι πως όταν χρειαστεί να κάνω μια αλλαγή, rma κτλ, απλά θα πάω εκεί και 99% θα φύγω με αλλαγμένο το προϊόν την ίδια στιγμή... Αυτό δεν το αλλάζω με τίποτα και δυστυχώς μόνο το Πλαίσιο με έχει εξυπηρετήσει έτσι...

Τώρα για την διαθεσιμότητα, ok, υπάρχει ένα πρόβλημα το οποίο αγγίζει και το B2B και εκεί υπάρχει και μεγαλύτερο πρόβλημα, γιατί είναι καλό κομάτι της πίτας... ελπίζω να το αλλάξουν και νομίζω ότι θα γίνει σύντομα...

Όσο για τον Gorillako, οι περισσότεροι ξέρουμε ποιος είναι και δεν βρίσκω το λόγο να τον κάνουμε να απολογείται για το Πλαίσιο... από την στιγμή που είναι ικανός και καλός στην δουλειά του εκεί και βοηθάει όποτε χρειαστεί και παρεμβαίνει, επειδή το θέλει ο ίδιος και όχι επειδή τον αναγκάζουν, είναι προς τιμήν του και δεν είναι υπόλογος για τα προβλήματα κανενός εδώ μέσα με το μαγαζί, απεναντίας θα βοηθήσει και χωρίς να είναι υποχρεωμένος... και στην τελική αν βγει και υπερασπιστεί τον χώρο εργασίας του, καλά θα κάνει, το ίδιο θα έκανα και κάνω και εγώ... δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να κριθεί γι' αυτό από την στιγμή που δεν έχει κάποιο όφελος, οπότε μην είμαστε άδικοι, τουλάχιστον μαζί του, γιατί από ένα σημείο και μετά και ο άλλος χάνει την όρεξη του να προσφέρει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πηγα σημερα να παρω την samsung 2333hd και δεν την ειχε...επειδη ηθελα να παρω μια να τελειωνω ζητησα την τ240hd ουτε αυτην την ειχε....ακομη απογραφη εχουνε>????

πολυ στοκαρια παντως το πλαισιο ειχε 3-4 μοντελα 22αρες+ σαν demo αλλα κανενα απο αυτα διαθεσιμα, και καμια 30αρια μοντελα 18-19 ιντσες..

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα να παρω την samsung 2333hd και δεν την ειχε...επειδη ηθελα να παρω μια να τελειωνω ζητησα την τ240hd ουτε αυτην την ειχε....ακομη απογραφη εχουνε>????

πολυ στοκαρια παντως το πλαισιο ειχε 3-4 μοντελα 22αρες+ σαν demo αλλα κανενα απο αυτα διαθεσιμα, και καμια 30αρια μοντελα 18-19 ιντσες..

Nα ξερεις οτι απο αυτα τα μοντελα φευγουν καθημερινα πολλα κομματια απο τα καταστηματα...απλα στο λεω πληροφοριακα

Link to comment
Share on other sites

η εμπειρια μου με το πλαισιο παντως ειναι οτι τωρα τελευταια εχει προβλημα στις διαθεσημοτητες. δεν ξερω αν ειναι επειδη πουλανε παρα πολλα η εχουν μειώσει τα αποθεματα αλλα σε μια προσφορα συνηθως τα μισα αντικειμενα δεν ειναι διαθεσιμα.

και σας μιλαω ως καποιος που κανει σχεδον το 90% των αγορών της εταιριας απο το πλαισιο

Link to comment
Share on other sites

Nα ξερεις οτι απο αυτα τα μοντελα φευγουν καθημερινα πολλα κομματια απο τα καταστηματα...απλα στο λεω πληροφοριακα

μητρικη δεν ειχε, μνημες δεν ειχε, vga δεν ειχε, software antivirus δεν ειχε, οθονες δεν ειχε...τηλεορασεις που κοιταξε ο θειος μου ειχε μονο 40αρες....ε δεν νομιζω οτι δεν εχει γιατι πουλαει και δεν τα προλαβαινει..και τετοια εποχη μαλιστα που οσες φορες πηγα δεν ειχε ψυχη μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανα συμβολαιο πως θα αγοραζεις μονο απο το Πλαισιο?

τι εννοεις????το πλαισιο με το προβλημα διαθεσιμοτητας που παρουσιαζει στελνει ουσιαστικα δικους του πελατες -η αυτους που το εχουνε σαν 1η επιλογη - στον ανταγωνισμο...που κολλαει το συμβολαιο?

Link to comment
Share on other sites

ε ας ψωνισουν κι απο αλλου οι πελατες του....

το Πλαισιο και το καθε μαγαζι τετοιου διαμετρηματος θα ανταποκριθει στην κατασταση αυτη σιγουρα...

αυτο δεν μπορεις να καταλαβεις ....απο ενα μαγαζι τετοιου διαμετρηματος δεν περιμενεις να ανταποκριθει σε μια τετοια κατασταση αλλα να μην την αφησει ποτε να δημιουργηθει..οσο για την σιγουρια κρατησε την για τον εαυτο σου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.