Jump to content



Ο Raid Controller κολλάει στο boot


mariosalice

Recommended Posts

Με αφορμή ένα ποστ του RootX στο πείτε ότι θέλετε, γράφω τα παρακάτω προβλήματα που αντιμετώπισα πρόσφατα για να μου δώσετε τα φώτα σας.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=973670&lngDtrID=252

Defragment και format λοιπόν πριν πουλήσετε τον δίσκο σας - εγγυημένη καταστροφή δεδομένων :hang3:

Πριν δύο μέρες το αντιμετώπισα το πρόβλημα.

Ξαφνικά δεν μου αναγνωρίζει το ένα raid-0 με δύο δίσκους, αλλά τους άλλους δύο δίσκους jbod, το raid τους βλέπει.

Ε λέω να τρέξω το DOS διαγνωστικό των velociraptor να δω ποιος από τους δύο χτύπησε, να τον στείλω RMA.

Εδώ είναι που αρχίζω να σκέφτομαι με ποιο τρόπο θα διαγράψω τα αρχεία από τα platters, ώστε να μη μπορούν να διαβαστούν.

Στο διαγνωστικό είχε επιλογή να γράψει παντού μηδενικά στο δίσκο.

Τελικά και οι δύο δίσκοι βγήκαν εντάξει και δεν χρειάστηκε.

Αλλά αν έχει πραγματικά χτυπήσει ο δίσκος, με ποιο τρόπο διαγράφουμε τα περιεχόμενα αν πρόκειται για πολύ σημαντικά έγγραφα που δεν θέλουμε να πέσουν σε ξένα χέρια?

Καταστρέφουμε ένα velociraptor και χάνουμε το RMA?

Πάντως μετά που έκλεισα το τροφοδοτικό, το άνοιξα και έβαλα ξανά τους δύο δίσκους, μου αναγνώρισε άμεσα το raid και δεν είχα χάσει τίποτα.

Το πρόβλημα όμως μου το έκανε και σήμερα το πρωί, όταν άναψα τον υπολογιστή, μόνο που αυτή τη φορά δεν αναγνώριζε κανένα raid.

Έκλεισα το τροφοδοτικό, το άνοιξα ξανά και όλα ξανά ΟΚ όλη τη μέρα.

Τι θα μπορούσε να φταίει? Ο raid controller της μητρικής ή κάτι άλλο?

Το σύστημα είναι της υπογραφής και η μητρική είναι στην εγγύηση, αλλά άντε να πείσω ότι έχει πρόβλημα ο raid controller.

Από την άλλη δεν θέλω να αλλάξω τώρα υπολογιστή.

Ακούω ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Μαριε

σε πελατη που προσφατα αντιμετωπιζε το ιδιο ακριβως προβλημα

σε μητρικη Χ48 βεβαια

αλλα με velocis 300αρηδες οπως εσυ

η πλακα ειναι οτι ειχε ακριβως τα ιδια συμπτωματα με εσενα

τα οποια με το περας του χρονου εγινα χειροτερα

(παγωματα εντος Win κτλ)

το write caching απενεργοποιημενο εδειχνε να του βελτιωνει καπως την κατασταση

(αραιοτερα προβληματα)

φυσικα οταν οι δισκοι βρισκονταν σε συστοιχια

κανενα διαγνωστικο δεν εδειξε προβλημα

και ολα εδειχναν προς μητρικη μερα...

η μητρικη σταλθηκε για RMA αλλα επεστρεψε ως μη ελλατωματικη

οταν εχωντας πια σπασει το raid και φορμαρει τους δισκους

τους τσεκαραμε εναν εναν με hdtune

και ως δια μαγειας ενας δε εκ των δυο δισκων εβγαλε bad sectors

Link to comment
Share on other sites

Για διαγραφή δεδομένων (πέρα από την μέθοδο του Degaussing) υπάρχουν σχετικές εφαρμογές, http://www.heidi.ie/node/6 πχ.

Αν τώρα σου έχει χτυπήσει δίσκος και δεν θες να τον στείλεις πίσω γιατί έχεις σημαντικά δεδομένα, προφανώς τον κρατάς και τον καταστρέφεις μόνος σου ή φροντίζεις να αγοράσεις pc από κατασκευαστή που προσφέρει την KYHD(keep your hard drive) υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Βρε βρε σύμπτωσις...

Σήμερα ξημερώματα παιδευόμουνα και εγώ...

Μου έσκασε mixed mode Raid...Ο ένας δίσκος φαίνεται κομπλέ και πήρα τελικά το backup μου από το Raid-1 volume του...ο άλλος φαίνεται ως JBOD....

Μάριε θα σου έλεγα κι εγώ να κινηθείς προς δίσκους μεριά...σπάσε το raid και έλεγξέ τους...

Για να σβήσεις τα αρχεία, "write zeros" φαίνεται καλή λύση..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δεν έσπασα το raid, αν και έχω system backup, που μπορώ να το κάνω system restore σχετικά γρήγορα.

- Δεν αρκεί ο έλεγχος των δίσκων με το πρόγραμμα που δίνει η WD Data Lifeguard Diagnostic for DOS (CD) χωρίς να σπάσουν οι δίσκοι? To πρόγραμμα βλέπει και ελέγχει τους δύο δίσκους ξεχωριστά και όχι ως έναν. Θεωρείτε απαραίτητο να σπάσω το RAID? Μήπως το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ είναι ανεπαρκές?

- Αν ο δίσκος απλά βγάζει λάθη και μπορεί να γραφούν μηδενικά με το πρόγραμμα της WD είναι ασφαλής τρόπος διαγραφής των δεδομένων? Υπάρχει κάποιο τρυκ που να μπορούμε να απομαγνητίσουμε το δίσκο μόνοι μας?

Ξέχασα να πω ότι σήμερα το πρωί, ενώ ο υπολογιστής κόλλαγε στο boot, εκεί που ο raid controller διαβάζει τους δίσκους, χωρίς να βλέπει κανένα δίσκο, (ενώ πριν δυο μέρες έβλεπε μόνο τους δύο jbod και όχι το raid-0), όταν έκλεισα το τροφοδοτικό, έβγαλα έναν μόνο από τους jbod δίσκους στην τύχη, έκανα boot κι έτσι δούλεψε ο controller. Μετά πρόσθεσα τον jbod και όλα ΟΚ έκτοτε μέχρι και τώρα. Τι να πω. Ας μου έδινε τουλάχιστον μόνιμα σφάλματα κάποιο εξάρτημα, να το κάνω RMA. Τώρα δεν ξέρω τι θα μου ξημερώσει. Και δεν είναι φθηνοί οι velociraptors να πω δε βαριέσαι, αγοράζω άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Μαριε

σε πελατη που προσφατα αντιμετωπιζε το ιδιο ακριβως προβλημα

σε μητρικη Χ48 βεβαια

αλλα με velocis 300αρηδες οπως εσυ

η πλακα ειναι οτι ειχε ακριβως τα ιδια συμπτωματα με εσενα

τα οποια με το περας του χρονου εγινα χειροτερα

(παγωματα εντος Win κτλ)

το write caching απενεργοποιημενο εδειχνε να του βελτιωνει καπως την κατασταση

(αραιοτερα προβληματα)

φυσικα οταν οι δισκοι βρισκονταν σε συστοιχια

κανενα διαγνωστικο δεν εδειξε προβλημα

και ολα εδειχναν προς μητρικη μερα...

η μητρικη σταλθηκε για RMA αλλα επεστρεψε ως μη ελλατωματικη

οταν εχωντας πια σπασει το raid και φορμαρει τους δισκους

τους τσεκαραμε εναν εναν με hdtune

και ως δια μαγειας ενας δε εκ των δυο δισκων εβγαλε bad sectors

Ευχαριστώ πολύ όλους για τη μετάδοση γνώσης.

Ακολούθησα όσα είπατε. Και η δική μου ιστορία εξελίσσεται με τον ίδιο τρόπο.

Έσπασα το raid-0 και ο πρώτος δίσκος δεν φορμάρεται με full format, αλλά γίνεται γρήγορο format .

Εν τούτοις ο δίσκος δίνει σφάλματα και χάνεται.

Το διαγνωστικό της WD επιμένει ότι ο δίσκος είναι εντάξει.

Όταν όμως του ζήτησα να γράψει μηδενικά σε όλο το δίσκο, μου έβγαλε σφάλμα

IRQ Timeout

ERROR/STATUS CODE: 0112

και μου ζήτησε να επικοινωνήσω με την εταιρία Western Digital.

Θα ελέγξω ακόμα το καλώδιο (αλλαγή) και το port και θα σας ενημερώσω.

Ο άλλος ίδιος δίσκος που είχα στο raid και φορμάρεται με full format και δεν χάνεται και μηδενικά γράφονται.

Να τον πάω για RMA ή να επικοινωνήσω πρώτα με τη WD?

Το πρόβλημα είναι ότι αν τον ελέγξουν, θα γίνει γρήγορο format και θα φαίνεται εντάξει ο δίσκος, ενώ δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους για τη μετάδοση γνώσης.

Ακολούθησα όσα είπατε. Και η δική μου ιστορία εξελίσσεται με τον ίδιο τρόπο.

Έσπασα το raid-0 και ο πρώτος δίσκος δεν φορμάρεται με full format, αλλά γίνεται γρήγορο format .

Εν τούτοις ο δίσκος δίνει σφάλματα και χάνεται.

Το διαγνωστικό της WD επιμένει ότι ο δίσκος είναι εντάξει.

Όταν όμως του ζήτησα να γράψει μηδενικά σε όλο το δίσκο, μου έβγαλε σφάλμα

IRQ Timeout

ERROR/STATUS CODE: 0112

και μου ζήτησε να επικοινωνήσω με την εταιρία Western Digital.

Θα ελέγξω ακόμα το καλώδιο (αλλαγή) και το port και θα σας ενημερώσω.

Ο άλλος ίδιος δίσκος που είχα στο raid και φορμάρεται με full format και δεν χάνεται και μηδενικά γράφονται.

Να τον πάω για RMA ή να επικοινωνήσω πρώτα με τη WD?

Το πρόβλημα είναι ότι αν τον ελέγξουν, θα γίνει γρήγορο format και θα φαίνεται εντάξει ο δίσκος, ενώ δεν είναι.

σε δισκους WD σπανια γινεται ενδελεχης ελέγχος

εκτος ειδικων περιπτωσεων εμφανους εξωτερικης φθορας

συνηθως γινεται ευκολα η αντικατασταση

αν δεν βαριεσαι τραβα κι ενα screenshot ή/και photo απο το report του διαγνωστικου

και μια συντομη παραγραφο με το τι παρουσιαζει

για να λυσεις τα χερια του τεχνικου

και θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να αμφιβάλλω ότι υπάρχει πράγματι πρόβλημα στο δίσκο.

Εμένα πάντως θα με τρελάνει αυτό το σύστημα.

Όποτε θέλει παίζει, όποτε θέλει δεν παίζει.

Αυτή τη φορά έβαλα τα καλώδια του πρώτου δίσκου στο δεύτερο και αντίστροφα.

Επίσης έβαλα τον πρώτο δίσκο στο port 1 και τον δεύτερο στο port 0.

Tώρα ξαναδουλεύουν και οι δύο δίσκοι.

Αλλά και τις άλλες φορές που έκλεινα το τροφοδοτικό, έβγαζα ένα sata καλώδια και το ξαναέβαζα στην ίδια θέση, οι Veloci δούλευan για λίγες μέρες ή ώρες, ανάλογα με τα κέφια.

Έκανα full format και έγραψα μηδενικά και στους δύο δίσκους, που περνάνε ξανά όλους τους ελέγχους.

Αυτή η δουλειά γίνεται. Άλλοτε είναι ΟΚ, άλλοτε χάνεται ο ένα δίσκος.

Μετά από λίγες ώρες ή μέρες λειτουργίας, χωρίς να κουνήσω τίποτα, ξαφνικά αρχίζουν τα σφάλματα, επιδεινώνονται και στο τέλος δεν αναγνωρίζεται ο ένας δίσκος, πάντα ο ίδιος.

Με ένα full system restore, τώρα ο υπολογιστής λειτουργεί ξανά με τους δύο Velociraptors σε raid-0.

Αλλά είμαι βέβαιος ότι ένα πρωινό, θα ανοίξω τον υπολογιστή και θα χάνει τους veloci (τους άλλους τους βλέπει πάντα).

Έχω λειτουργικά και στους δύο άλλους δίσκους (windows 7 και Windows Vista64 SP2) και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με αυτούς.

Που θα πάει, κάποια στιγμή θα δείξει οριστικά ποιο είναι το πρόβλημα.

Για να δούμε τώρα που άλλαξα ports σε ποιο δίσκο θα εμφανιστούν τα προβλήματα.

Πάντως είναι εφιάλτης μια τέτοια κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έλεγξα το smart, αλλά έχω την εντύπωση ότι με raid ή αν το έχουμε απενεργοποιήσει στο BIOS, δεν καταγράφει την κατάσταση του δίσκου και δεν μας δίνει αξιόπιστες πληροφορίες, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πως και δεν είχα μυριστεί το thread νωρίτερα?:p

τα ραπτόρια βαρέσανε μετά απο 1 χρόνο λειτουργίας....αρχικά με SMART στον ένα δίσκο και λίγο αργότερα μπλε οθόνες και τυχαία παγώματα.......ελεγχθήκανε και φάνηκαν και οι 2 με bad sectors.

(να δούμε αύριο τι θα γίνει που στήνω raid1 σε pci controller και σήμερα ψάχνω floppy) :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι όλα αυτά συμβαίνουν με normal ταχύτητες και όχι o/c.

Επίσης, το quick format δεν είναι λύση καθώς απλά διαγράφει τον κατάλογο αρχείων, δεν ελέγχει την επιφάνεια του δίσκου. Το quick γίνεται μόνο όταν ο δίσκος είναι οκ 100%.

Παλια ο Norton είχε το εξαίρετο NDD (Norton Disk Doctor) που περνούσε κάθε sector από 40 κύματα μέχρι να τον κρίνει οκ. Μιλάμε για 10ώρο test σε δίσκο WD 250ΜΒ που είχε πέσει από 1 μέτρο σχεδόν στο πάτωμα και μετά το test δούλεψε ως 180άρης (τα υπόλοιπα bad sectors) για άλλα 2 χρόνια μέχρι που ....βγήκε σύνταξη.

Πρέπει να υπάρχουν και τώρα τέτοια διαγνωστικά προγράμματα. Απλά με τα GB των δίσκων πρέπει να τα περιμένεις μερικές μέρες να ολοκληρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.