Jump to content



Recommended Posts

καλημερα εχω το εξης προβλημα εχω τα win7 rtm και οταν εχω την αναλυση στο 1920χ1200 δεν με αφηνει να βαλω 60hz μου το εχει 59hz παω να το βαλω 60 και μου το ξαναγυριζει. ξερετε καθολου τι μπορω να κανω?

Μην τρελαίνεσαι, σε πολλούς έτσι είναι. Δεν τρέχει τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα κι εγω να αναβαθμιστω βαζοντας την τελευταια εκδοση του πολυσυζητημενου λειτουργικου, και μαλιστα στην 64bit εκδοση του.

Ολα ωραια και καλα, μεχρι που περασα τους οδηγους της καρτας γραφικων (9,8).

2χ 4890 για την ακριβεια.

Με το που κανει restart μετα την εγκατασταση, μετα την μπαρα των windows στην αρχη, απλα η εικονα δεν επανερχεται ποτε.

Μαυρη μαυριλα πλακωσε.

Στο επομενο restart, η εικονα ερχεται κανονικα αλλα το αερο εχει φυγει, και το gpu-z λεει Standard Vga Adapter αντι 4890.

Και βγαινει και ενα παραθυρακι που λεει οτι δεν υπαρχει οδηγος της ΑΤΙ η δεν εχει εγκατασταθει κανονικα

Ακριβως με την ιδιο hardware ο δισκος με τα ΧΡ εχει crossfire κανονικα

Aπεκλεισα ετσι το ενδεχομενο να τα εχει φτυσει η μια απο τις δυo καρτες, πραγμα και που το τσεκαρα βαζοντας τις δυο καρτες ξεχωριστα στο πρωτο pci-e slot χωρις κανενα προβλημα στα SEVEN.

Αλλαζοντας σε 32bit εκδοση δεν αλλαξε τιποτα.

Βαζοντας αρκετες παλιοτερες εκδοσεις drivers δεν αλλαξε τιποτα

Eνα googlarisma δεν δεν μου βρηκε τιποτα σχετικο.

Μεχρι και την προηγουμενη εκδοση των SEVEN την 7100 δεν ειχα κανενα προβλημα

Ειναι δυνατον τα καινουρια να την καναν την πατατα με το crossfire, και μαλιστα να μην εχουν βγαλει και κανα update???

Εχετε ακουσει τιποτα εσεις??

Έγινε επεξεργασία από NIKOSE
Link to comment
Share on other sites

Μη βιάζεστε να κρίνετε το νέο λειτουργικό από τον 1ο μήνα επίσημης κυκλοφορίας του (και ούτε καν δλδ διότι κανονικά κυκλοφορούν τον επόμενο μήνα). Είναι απολύτως λογικό κάποια πράγματα να μη δουλεύουν όπως πρέπει ή και καθόλου (και μένα η soundblaster δε δουλεύει σωστά, απλώς περιμένω η creative να βγάλει drivers) ιδιαίτερα αν τα συγκρίνεις με ένα λειτουργικό που κουβαλάει στη καμπούρα του χρόνια λειτουργίας όπως τα XP. Με τον καιρό όλα θα φτιάξουν :)

Τώρα για το crossfire υποθέτω ότι φταίει η Ati. Άλλωστε τα windows από αυτούς παίρνουν τους drivers (και μόνο, ότι άλλο πρέπει να κατέβει ξεχωριστά όπως το CCC)

Κάτι άλλο χρήσιμο που παρατήρησα.

Αν έχεις κάνει pair κάποιο headset BT (πχ αυτά που χρησιμοποιούνται στα κινητά, είναι απολύτως συμβατά) τότε το σύστημα το ορίζει αυτόματα σαν default μέσο επικοινωνίας. To δοκίμασα σε skype και μόνο αν βρεθεί το headset ανοικτό στέλνει τον ήχο και την ομιλία μέσω αυτού. Αλλιώς κανονικά από τα ηχεία και το μικρόφωνο.

Nice work there M$ :T:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδειά...εγκατέστησα τα Windows 7 RTM 64Bit...είναι λίγο αργά και ασταθή μπορώ να πω...αυτό που με τρελαίνει περισσότερο είναι ότι δεν έχει τα κλασικά theme των xp αλλά και αργεί πολύ να κάνει access τους δίσκους στο windows explorer...σαν να φορτώνει κάτι (πάνο στο address bar βλέπεις μια πράσινη μπάρα να προχωρά) και δεν ξέρω τι είναι...έχω κάνει disable το indexing...δεν ξέρω τι φταίει...μάλλον δεν είναι RTM ακόμα...ας ελπίσουμε σε κανα μήνα θα έχουν βελτιωθεί και άλλο...:weep:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδειά...εγκατέστησα τα Windows 7 RTM 64Bit...είναι λίγο αργά και ασταθή μπορώ να πω...αυτό που με τρελαίνει περισσότερο είναι ότι δεν έχει τα κλασικά theme των xp αλλά και αργεί πολύ να κάνει access τους δίσκους στο windows explorer...σαν να φορτώνει κάτι (πάνο στο address bar βλέπεις μια πράσινη μπάρα να προχωρά) και δεν ξέρω τι είναι...έχω κάνει disable το indexing...δεν ξέρω τι φταίει...μάλλον δεν είναι RTM ακόμα...ας ελπίσουμε σε κανα μήνα θα έχουν βελτιωθεί και άλλο...:weep:

Με παραξενεύει γιατί ίσως είσαι ο πρώτος που ακούω ότι θεωρεί τα 7 αργά. Ακόμα και σε παλιά συστήματα πάνε γρήγορα. Κάτι μάλλον δεν πάει καλά...

Σε τι σύστημά το έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Specs:

i7-920 @ 3100

ASUS P6T

Muskin 6GB @ 1700

Nvidia GTX260

SDD INTEL X-25 (SATA in ACHI mode)

4xWD διάφορα μεγέθη όλα 7200rpm

Win7 x64 RTM (Updated)

Δεν νομίζω να ξέχασα κατι ε? Αυτά είναι εν ολίγοις...είναι και πολύ ασταθή..ένα κλασσικό bug (το οποίο μπορεί να μην έχει να κάνει μόνο με το λειτουργικό) είναι ενώ έτρεχε το chrome κανονικά ξαφνικά δεν τρέχει..όσες φορές και να το πατήσω δεν φορτώνει τίποτα ούτε στο task manager...

/edit: ξέχασα...αν θελήσω να μετατρέψω avi σε dvd (πάντα με convertxtodvd) εκεί η διαφορά είναι χαοτική με τα xp 32bit!!!

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
Link to comment
Share on other sites

Specs:

i7-920 @ 3100

ASUS P6T

Muskin 6GB @ 1700

Nvidia GTX260

SDD INTEL X-25 (SATA in ACHI mode)

4xWD διάφορα μεγέθη όλα 7200rpm

Win7 x64 RTM (Updated)

Δεν νομίζω να ξέχασα κατι ε? Αυτά είναι εν ολίγοις...είναι και πολύ ασταθή..ένα κλασσικό bug (το οποίο μπορεί να μην έχει να κάνει μόνο με το λειτουργικό) είναι ενώ έτρεχε το chrome κανονικά ξαφνικά δεν τρέχει..όσες φορές και να το πατήσω δεν φορτώνει τίποτα ούτε στο task manager...

/edit: ξέχασα...αν θελήσω να μετατρέψω avi σε dvd (πάντα με convertxtodvd) εκεί η διαφορά είναι χαοτική με τα xp 32bit!!!

Εγώ είχα πάθει αυτό σε μια εγκατάσταση που είχα κάνει (τότε ήταν ακόμα RC). Δες αυτό που λέω για τις sata θύρες μήπως και.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάθει αυτό σε μια εγκατάσταση που είχα κάνει (τότε ήταν ακόμα RC). Δες αυτό που λέω για τις sata θύρες μήπως και.

είναι SATA0 ούτως η άλλως...μήπως παίζει ρόλο το partition που φτιάχνει στο setup τα windows7?? παλιά που τα είχα εγκαταστήσει δεν είχαν φτιάξει το 100μβ partition...dunno...

Link to comment
Share on other sites

σε τετοιο μηχανημα ειδικα ειναι τελειως αφυσικο να ειναι αργα.

ουτε παιζει ρολο το partition των 100mb που λες.

κατι αλλο σιγουρα πρεπει να φταιει.

τι να πουν τα δικα μου,τα εχω αλλαξει 4 δισκους!! με image απο acronis τα εχω παρει και φερει σε ολους μου σχεδον τους δισκους,δεν καταλαβαινουν τιποτα,πετανε απλα.

Link to comment
Share on other sites

Το partition το φτιάχνουν μόνο αν ο δίσκος που θα τα εγκαταστήσεις είναι αφορμάριστος αν είναι είδη φορμαρισμένος τότε δεν δημιουργούν αυτό το 100mb partition που λες φίλε raven g20.

Με το δικό μου θέμα(Ότι κατά καιρούς κολλάει όλο το pc εκτός από το ποντίκι και ακούω το δίσκο να προσπαθεί να διαβάσει κάτι ξανά και ξανά) τι θα γίνει ρε παιδιά?

Και drivers για τα win7 64bit και την κάρτα γραφικών nvidia geforce go 7300 που μπορώ να βρω?

Στο επίσημο σάϊτ της nvidia δεν έχει και τώρα είμαι με τους drivers της nvidia για τα vista 64bit που δουλεύουν κανονικά και με aero.

Link to comment
Share on other sites

Το partition το φτιάχνουν μόνο αν ο δίσκος που θα τα εγκαταστήσεις είναι αφορμάριστος αν είναι είδη φορμαρισμένος τότε δεν δημιουργούν αυτό το 100mb partition που λες φίλε raven g20.

Με το δικό μου θέμα(Ότι κατά καιρούς κολλάει όλο το pc εκτός από το ποντίκι και ακούω το δίσκο να προσπαθεί να διαβάσει κάτι ξανά και ξανά) τι θα γίνει ρε παιδιά?

Και drivers για τα win7 64bit και την κάρτα γραφικών nvidia geforce go 7300 που μπορώ να βρω?

Στο επίσημο σάϊτ της nvidia δεν έχει και τώρα είμαι με τους drivers της nvidia για τα vista 64bit που δουλεύουν κανονικά και με aero.

αυτό το κόλημα που λες το έχω και εγώ...υποψιάζομαι κάρτα γραφικών...κολάει όλο το σύστημα και δεν κάνει ούτε reset...2 φορές το έχω πάθει και τις 2 όταν έπαιζα Anno 1404....οπότε λογικά είναι η κάρτα γραφικών...αν και κοιτάζωντας το event viewer δεν έλεγε κάτι σχετικά με αυτό...στο δικό σου έλεγε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε φίλε μπορεί να έχεις δίκιο καθότι οι drivers που εχω βάλει εγώ τουλάχιστον δεν είναι για τα win7 αλλα για τα vista οπότε έχει κάποια λογική.

Άντε να βγουν drivers και για τα win7 64bit και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει "upgrade" από Vista64 σε Seven 64?

Έχω έκδοση του msdnaa (rtm) αλλά βαριέεεμαι πολύ να κάνω πάλι όλα τα install.. προγράμματα και settings χάνω? Διάβασα στο νετ ότι κάνει το λιγότερο 2-3 ώρες :crazy::hang2:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παίζει να βρήκα την λύση...μετά από πολύ ψάξιμο (googling!!) και αρκετές περιηγήσεις σε διάφορα forum βρήκα το εξής:

Λόγω του ότι τα Win7 χρησημοποιούν πολύ μνήμη (πόσο μάλλον αν φορτώσεις κάποιο game/application το οποίο θέλει αρκετή μνήμη βλ. Αννο 1404) είναι απαραίτητο να ανεβάσεις ελάχιστα τα voltages σε μνημη, cpu και fsb...το δοκίμασα ανεβάζοντας τα κατα 0.5 και έπιασε. Είχα αφήσει το παιχνίδι επίτηδες μόνο του να τρέχει για κανα 2ωρο χωρίς κανένα πρόβλημα!! Εγώ έχω 6gb μνήμη σε triple channel διάταξη και ο τρόπος αυτός αν μη τι άλλο με βοήθησε (ούτως η άλλος έχω κάνει και overclock)...αν θες δοκίμασε το και εσύ...είναι ρίσκο βέβαια αν δεν ξέρεις τι κάνεις...προσεκτικά γιατί μπορεί να κάψεις και τίποτα...πάντως αν το δοκιμάσεις πεσμου τα αποτελέσματα...thnx!

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω...εμένα πάντως έπιασε...μνήμη την πήγα από 1.6 σε 1.64 και τον cpu από 1.3 σε 1.35...δεν άλλαξα μόνο το fsb...και δούλεψε...είναι ρίσκο...και εγώ ψιλοφοβάμαι αλλά δεν μου προκάλεσε πρόβλημα...κ με stress tests όλα καλά..ιτσ απ του γιου....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.