Jump to content



Recommended Posts

καλημέρα έχω ενα pc παλιο και θα το βάλω στο σαλόνι στην τηλεόραση των γονιών μου,

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορώ να βάλω να τρέχει αυτόματα μια επιλογή οταν μπαίνει ενα cd/dvd.

Πχ οταν βαζουν cd να το ανοίχει αυτόματα ο foobar (αντι του Windows Media Player) Και όταν μπαίνει DVd να ανοιγει το PowerDVD αυτόματα

Link to comment
Share on other sites

@fits79

Αυτο που αναφερεις μου ακουγεται σαν θεμα antivirus και real-time web-scanning.

Aν εχεις το avast απενεργοποιησε μονιμα το behavior shield στα real-time shields.

Aν καποιο αλλο, δοκιμασε να το κλεισεις τελειως και δες αν στρωνει το θεμα.

Αν τελικα στρωσει και δεις οτι οντως οφειλεται στο antivirus,

googlαρε το προβλημα σου σε συνδιασμο με τον τιτλο του antivirus σου

και καταπασα πιθανοτητα θα βρεις την λυση, οπως την βρηκα και γω στο avast που σου περιεγραψα παραπανω.

@Τony_Montana στο control panel των 7 θα βρεις το "default programs".

Aπο εκει μπορεις να αλλαξεις τα auto-play settings.

Έγινε επεξεργασία από javaneze:
Link to comment
Share on other sites

@fits79

Αυτο που αναφερεις μου ακουγεται σαν θεμα antivirus και real-time web-scanning.

Aν εχεις το avast απενεργοποιησε μονιμα το behavior shield στα real-time shields.

Aν καποιο αλλο, δοκιμασε να το κλεισεις τελειως και δες αν στρωνει το θεμα.

Αν τελικα στρωσει και δεις οτι οντως οφειλεται στο antivirus,

googlαρε το προβλημα σου σε συνδιασμο με τον τιτλο του antivirus σου

και καταπασα πιθανοτητα θα βρεις την λυση, οπως την βρηκα και γω στο avast που σου περιεγραψα παραπανω.

@Τony_Montana στο control panel των 7 θα βρεις το "default programs".

Aπο εκει μπορεις να αλλαξεις τα auto-play settings.

Από antvirus εχω το microsoft security essentials 2 και το παλιοτερα που ΔΕΝ είχα κανένα antivirus πάλι μου το έκανε.

Εσένα δεν σου έχει τύχει ποτέ? Αν ναι πως το έλυσες?

Καμιά άλλη πρόταση?

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Μα είδη είπα τα στοιχεία του pc και δεν είναι ψοφίμι γιατί αν ήταν ψοφίμι το pc μου δεν θα μπορούσα να βλέπω καν hd ταινίες αφού θα μου έκανε συνεχόμενες παύσεις κ.τ.λ. έτσι δεν είναι?

Μια χαρά βλέπω hd ταινίες με την ati radeon hd 5670 512mb pci express.

Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα. Εγω πιστεύω θέμα software και όχι hardware.

Δεν έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο?

Να σας πω ότι εχω και το linksys wag200g με firmware 1.01.09 ρουτερ & forthnet 24mbit αν παιζει ρόλο.

Πάντως δοκίμασα το ίδιο ακριβώς σκηνικό σε ένα laptop λίγο πολύ ισάξιο με το desktop μου και μου έκανε τα ίδια.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Man μου εχει τυχει και μενα και το εντοπισα στο antivirus οπως σου ειπα...

Δοκιμασες με αλλον browser περαν του FF να δεις αν σου κανει τα ιδια;

και αυτο το "flash player plugin 10.2.152.26 for other browsers" δεν το πιασα. Στα plugins του FF δεν εχεις εγκατεστημενο το "Shockwave flash" ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί να εχω το shockwave αφού κατέβασα από την επισιμη σελίδα το flash plugin που είναι για το mozilla firefox 3.6.13.

Και ναι δοκίμασα και με τον Internet explorer 8 πάλι με το αντίστοιχο flash plugin για τον internet explorer.

Και αν εννοείς αυτό τότε αν το εγκαταστήσω και ΔΕΝ εχω εγκατεστημένο το flash plugin player δεν παίζουν τα flash videos στον firefox 3.6.13

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Οταν το φορτωμενο βιντεο ειναι στον explorer και οχι στον Firefox, σου κανει τα ιδια προβληματα;

Δοκιμασε να εχεις ανοιχτο τον task manager ενω σου κανει το προβλημα και παρατηρησε στο tab "processes" αν καποιο process εχει υψηλο cpu usage (ωστε να εξηγει τα σπασιματα στο βιντεο).

Αν ναι, σημειωσε ποιο και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ίσα - ίσα που το μεγαλύτερο ποσοστό(Το εχω βάλει σε ταξινόμηση ανάλογα με το μεγαλύτερο ποσοστό στη cpu) είναι από 00 - 05 οπότε δεν νομίζω να φταίει κάτι τετοιο.

Εσένα σου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο αν ναι πως το έλυσες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον εχω υποψιν μου τον συγκεκριμενο player.

Εχει εγκατασταση ή απλα ειναι ενα *.exe που διπλοκλικαρεις και τρεχει;

Δεν εχει settings για association with files να επιλεξεις απο κει ποια θες να σου ανοιγει;

Φανταζομαι εχεις ηδη δοκιμασει το

Δεξι κλικ>open with...>choose program> τικαρεις το "always use this program..." στα file types που σε ενδιαφερουν ....

Και αυτο use at your own risk γιατι θελει πειραγμα στην registry

Default Programs in Windows 7 - adding program to program list | AkillesBlog

Έγινε επεξεργασία από javaneze:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχειτρόπος αν εχω π.χ. μια άλφα μητρική με είδη εγκατεστημένα τα windows 7 64bit ultimate sp1 greek και βάλω μια άλλη να ΜΗΝ χρειαστεί να ξανακάνω φορματ κ.τ.λ. και να δουλεύουν κανονικά τα win7 64bit ultimate sp1 greek που είχα στη παλιά μητρική απλά περνώντας τους ότι νεότερους drivers χρειάζονται.

Ποιο συγκεκριμένα είχα αυτήν και θέλω να βάλω αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχειτρόπος αν εχω π.χ. μια άλφα μητρική με είδη εγκατεστημένα τα windows 7 64bit ultimate sp1 greek και βάλω μια άλλη να ΜΗΝ χρειαστεί να ξανακάνω φορματ κ.τ.λ. και να δουλεύουν κανονικά τα win7 64bit ultimate sp1 greek που είχα στη παλιά μητρική απλά περνώντας τους ότι νεότερους drivers χρειάζονται.

Ποιο συγκεκριμένα είχα αυτήν και θέλω να βάλω αυτήν.

Κοίτα μάλλον την απρόσκοπτη λειτουργία μετά την αλλαγή είναι το θέμα αν θα έχεις.

Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις βέβαια αλλά παίζουν ρόλο τα τσιπ της μητρικής north south east κτλπ :Ρ

αλλά αν είναι ίδια πλατφόρμα λιγοστεύουν οι πιθανότητες δυσλειτουργίας χωρίς να φτάνουν στο 0.

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς intel chipset έχουν και οι δυο μητρικές αλλά διαφορετικό μοντέλο όπως είδη είδες επομένως?

Επειδή μου έχει κάτσει να μην υπάρχει πρόβλημα δε μπορω να μιλήσω γενικά διότι εσένα μπορεί να παρουσιάσει.

Κράτα τα αρχεία σου εσύ και δοκίμασε με απλή αντικατάσταση mobo και στην χειρότερη εφόσον δε μπουτάρει ή εφόσον

σου κάνει ιστορίες κολάει κτλπ κάνεις ένα φορματ και ξεμπερδεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Και πάντα ΧΩΡΙΣ να αλλάξεις το λειτουργικό έτσι?

Εν ολίγης χωρίς να κάνεις φορματ κάθε φορά που άλλαζες μητρικές στο μηχάνημα σου απλά με το που άλλαζες τη μητρική έβλεπε τι νέα είχε και πέρναγες τους αντίστοιχους drivers χωρίς μπλε οθόνες και κολλήματα των win7 64bit sp1.

Link to comment
Share on other sites

Xεχε...ναι, είμαι σε σημείο που πλέον απλά ξεκουμπώνω τον ένα σκληρό από το ένα τον βάζω στον άλλον και εκκινεί κανονικά μόνο με διαφορετικούς οδηγούς λόγω κάρτας γραφικών. Αλλά και πάλι εχουμε ξεφύγει πολύ, εσύ κράτα την πισινή σου με τα αρχεία σου γιατι ποτέ δε ξέρεις, απο μηχάνημα σε μηχάνημα....το φορμάτ πλέον είναι στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε τα αρχεια μου τα εχω κρατημένα και μια φορά το μήνα κάνω backup με το πρόγραμμα acronis true image home edition 2011(Για εμένα το καλύτερο για το σκοπό του) οπότε είμαι λίγο καλυμμένος με το θέμα αρχείων απλά βαριέμαι να κάθομαι να περνάω από την αρχή πάλι όλους τους drivers, programs, settings κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.