Jump to content



Recommended Posts

Χθες έβαλα τα 7 και μέχρι στιγμής έχω δύο προβληματάκια..το ένα είναι σχετικά με τους drivers της κάρτας γραφικών (xfx nvidia6600) τους κατέβασα από την nvidia, αλλά από εκείνη τη στιγμή κατά την εκκίνηση των windows, μου κλείνει στιγμιαία η οθόνη και ξαναανοίγει και μετά όλα καλα (όπως όταν αλλάζουμε την ανάλυση)

και το δεύτερο με την audigy 2, δεν κατάφερα να βρω drivers εκτός από αυτούς που έχουν τα win και με ένα πρόγραμμα της creative που εντοπίζει τη υλικό έχω μου λέει δεν έχω creative product..να υποθέσω ότι πρέπει να περιμένω μήπως βγάλει νεώτερους η creative?

επίσης δε μου κάνει rate το σύστημα.. βγάζει ένα μήνυμα

"the windows experience index for your system could not be computed.

the assessment or other operation did not complete successfully. this is due to an error being reported from the operating system, driver or other component."

Και μια απορία..σχετικά με τα προγράμματα, εγκαθιστώ ότι είναι κατάλληλο για vista αν δεν υπάρχει ειδική αναφορά στα 7 σωστά?

Link to comment
Share on other sites

@louis

Η RTM είναι ότι κοντινότερο κυκλοφορεί σε τελική έκδοση. Θεωρητικά είναι η τελική έκδοση. Απλώς όλοι εμείς που την πήραμε από MSDN κτλ κτλ θα έχουμε βοηθήσει στην περαιτέρω βελτίωση της μέχρι τον Οκτώβριο.

@Nikolas

Το αναβόσβημα που αναφέρεις είναι απολύτως φυσιολογικό. Είμαι οπαδός της Ati και το κάνει και εκεί όταν φορτώνεται το interface των catalyst.

Στα 7 έβαλα μόνο τους drivers που μου πρότεινε το OS και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Άλλωστε το ίδιο το λαπτοπ που τα έβαλα δε σηκώνει και πολλά παιχνίδια με βαριά γραφικά.

Όσον αφορά τη creative, λογικά αυτό περιμένεις, να βγουν σωστοί drivers από την εταιρία. Αν και δεν κατάλαβα γιατί σε χαλάνε αυτοί που προτείνονται από το OS.

Ναι, αν δεν υπάρχει έκδοση για win7 τότε βάζεις αναγκαστικά αυτή για vista.

Link to comment
Share on other sites

@louis

Η RTM είναι ότι κοντινότερο κυκλοφορεί σε τελική έκδοση. Θεωρητικά είναι η τελική έκδοση. Απλώς όλοι εμείς που την πήραμε από MSDN κτλ κτλ θα έχουμε βοηθήσει στην περαιτέρω βελτίωση της μέχρι τον Οκτώβριο.

λαθος,η RTM ειναι η τελικη εκδοση ειναι αυτη που θα κυκλοφορησει επισημα σε cd-dvd τον οκτωβρη.

δεν εχει να βοηθησει κανεις για περαιτερω βελτιωση.

αλλο τωρα αν υπαρξουν ορισμενα updates,αυτα θα γινονται μεσω του windows update και δεν θα υπαρχουν στα dvd

που φτιαχνονται ηδη απο τα εργοστασια,release to manufacturing=RTM ,αυτη την εννοια εχει η RTM

μη λεει ο καθενας οτι του κατεβει και παραπληροφορει.

το οτι vista και win7 ειναι το ιδιο λειτουργικο δεν υπαρχει καμμια αμφιβολια,τα 7 ειναι βελτιωμενα vista,

βγηκαν γρηγορα για να βγαλουν τη ζημια απο την αποτυχια και το κακο ονομα των vista,κακως κατα τη γνωμη μου αφου τα vista sp1

ειναι πολυ καλο λειτουργικο οπως αλλωστε και τα 7

Έγινε επεξεργασία από l_satsok
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λαθος,η RTM ειναι η τελικη εκδοση ειναι αυτη που θα κυκλοφορησει επισημα σε cd-dvd τον οκτωβρη.

δεν εχει να βοηθησει κανεις για περαιτερω βελτιωση.

αλλο τωρα αν υπαρξουν ορισμενα updates,αυτα θα γινονται μεσω του windows update και δεν θα υπαρχουν στα dvd

που φτιαχνονται ηδη απο τα εργοστασια,release to manufacturing=RTM ,αυτη την εννοια εχει η RTM

μη λεει ο καθενας οτι του κατεβει και παραπληροφορει.

Αγαπητέ δυστυχώς εσύ έχεις λάθος και παραπληροφορείς...

RTM: Short for release to manufacturing, the version of a software product that is given to manufacturers to bundle into future versions of their hardware products. RTM versions are typically released to manufacturers before they are released to the general public so that the manufacturers can work out any bugs the software may encounter with hardware devices. The release of an RTM version does not necessarily mean that the creators have worked out all the problems with the software; there still may be more versions of the product before it is released to the general public.

http://www.webopedia.com/TERM/R/RTM.html

το οτι vista και win7 ειναι το ιδιο λειτουργικο δεν υπαρχει καμμια αμφιβολια,τα 7 ειναι βελτιωμενα vista,

βγηκαν γρηγορα για να βγαλουν τη ζημια απο την αποτυχια και το κακο ονομα των vista,κακως κατα τη γνωμη μου αφου τα vista sp1

ειναι πολυ καλο λειτουργικο οπως αλλωστε και τα 7

Όσο για αυτό πάλι ο Μπάλμερ είχε πέι ότι τα Vista ήτανε "Work in progress". Έτσι όπως το βλέπω λάβαμε μέρος στο μεγαλύτερο beta testing που έγινε ποτέ...

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λαλακίες του Balmer τις ακούω βερεσέ. Κανονικό release ήταν τα vista - απλά οι χρήστες είναι περισσότερο educated πλέον σε θέματα H/Y και δεν έτρεξαν σαν τα γίδια. Αλλιώς ξαναέστεινες ένα PC πριν 15 χρόνια που όλα κι όλα έιχε στο σκληρό 5 GB, κι αλλιώς το 2005 που έχεις πάνω τουλάχιστον 60 GB εφαρμογές και data δεκαετιών.

Καθίστε να δείτε πώς ο ΙΕ θα γίνει ο ορισμός του "based on standards" σε λίγο καιρό. Την έφαγε τη σφαλιάρα η MS....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αφου ειμαι λαθος τοτε μη παιρνεις υποψιν σου τι γραφω

βαλε με στο ignore list σου.

αυτη η παραθεση που εβαλες εκει δε μου λεει τιποτα,η καθε ιστοσελιδα μπορει να γραφει οτι θελει,και συνηθως οτι γραφουν τα βγαζουν απο το μυαλο τους.

Έγινε επεξεργασία από l_satsok
Link to comment
Share on other sites

αφου ειμαι λαθος τοτε μη παιρνεις υποψιν σου τι γραφω

βαλε με στο ignore list σου.

η καθε ιστοσελιδα μπορει να γραφει οτι θελει,και συνηθως οτι γραφουν τα βγαζουν απο το μυαλο τους.

το ίδιο δεν μπορούσες να κάνεις κι εσύ με τον AgentCain?

Αυτοί που έχουν κάνει subscribe γιατί να παρακολουθούν αυτή τη κουβεντούλα? :fight::dots:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η wikipedia λέει τα εξής:

"RTM

The term "release to manufacturing" or "release to marketing" (both abbreviated RTM)—also known as "going gold"—is used to indicate that the software has met a defined quality level and is ready for mass distribution either by electronic means or by physical media. RTM usually does not mean the software is actually released, it would in most cases mean that the software is being released to manufacturers, for pre-installation on ready machines, or for the manufacturer to adjust the software for their manufactured hardware and settings. The term does not define the delivery mechanism, it only states that the quality is sufficient for mass distribution. The deliverable from the engineering organization is frequently in the form of a gold master CD used for duplication or to produce the image for the web.

In most if not all cases, RTM happens prior to general availability GA where the product is released to the public."

http://en.wikipedia.org/wiki/Software_release_life_cycle#RTM

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο δεν μπορούσες να κάνεις κι εσύ με τον AgentCain?

Αυτοί που έχουν κάνει subscribe γιατί να παρακολουθούν αυτή τη κουβεντούλα? :fight::dots:

η κουβεντουλα σε απασχολει;

το θεμα ειναι τι ειναι το RTM,ειναι αυτο που θα βγει τον οκτωβρη η οχι; εγω λεω οτι ειναι ,αλλοι λενε οχι

ας πουν και αλλοι τη γνωμη τους.

Link to comment
Share on other sites

αυτα που λεει το wikipedia θεωρω οτι ειναι η σωστη ερμηνεια του ορου.

τωρα ο καθενας το ερμηνευει οπως θελει.

οταν λεει is being released to manufacturers, for pre-installation on ready machines,

σημαινει οτι εγκαθισταται σε μηχανακια που θα πουληθουν,και δεν πωλουνται μηχανηματα με λειτουργικο που ακομη δοκιμαζεται,για τι αλλο δηλαδη;

η οταν λεει or for the manufacturer to adjust the software for their manufactured hardware and settings. εννοει για να προσαρμοσουν οι προγραμματιστες τα προγραμματα τους και ειδικα τους οδηγους των συσκευων στο λειτουργικο.

δεν λεει για καμια αλλαγη του ιδιου του λειτουργικου.

επισης ξερω οτι τα 7 που εχω τωρα δεν θα χρειαστει να τα εγκαταστησω παλι οταν βγουν επισημα στο εμποριο,οτι αλλαγη υπαρξει στο μελλον θα μπει με μορφη updates.

το ιδιο ειχε γινει και με τα vista RTM και με τα XP ακομη ακομη θυμαμαι και τα windows 2000 RTM,παντα ετσι γινοταν.

αλλα ειπαμε,ο καθενας μπορει να τα ερμηνευσει οπως θελει

Link to comment
Share on other sites

αφου ειμαι λαθος τοτε μη παιρνεις υποψιν σου τι γραφω

βαλε με στο ignore list σου.

αυτη η παραθεση που εβαλες εκει δε μου λεει τιποτα,η καθε ιστοσελιδα μπορει να γραφει οτι θελει,και συνηθως οτι γραφουν τα βγαζουν απο το μυαλο τους.

Αγαπητέ, δεν υπάρχει λόγος να εξάπτεσαι. Εγώ να σε βάλω στο ignore list μου, αλλά δεν παυει η δημοσίευση σου να διαβάζεται και από άλλους. Εάν είναι εφαλμένη, τότε μιλάμε για παραπληροφόρηση, όπως παρατήρησες για το ποστ του AgentCain, όπου το θεώρησες μάλιστα και δικαίωμα σου να το χαρακτηρίσεις έτσι.

Σύμφωνα με την wikipedia

Software_dev2.png

Η GA (General Availibility) από την RTM διαφέρουν κατά ένα βήμα (milestone) και δεν είναι το ίδιο. Μπορεί να είναι ίδιες μπορεί και να διαφέρουν ελαφρώς. Πάντως σε καμία περίπτωση "Release to Manufacturing" δεν σημαίνει ότι τώρα καίνε δισκάκια με την εικόνα του RTM.

Link to comment
Share on other sites

Release to manufacturers σημαίνει "release και στους περισσότερους πελάτες στον κόσμο".

Οι κόπιες Windows 7 που θα πουλήσουν η Dell και η ΗΡ σε 3 από τους μεγαλύτερους πελάτες τους, είναι περισσότερες από τις κόπιες που θα πουλήσει το Newegg σε όλη την Αμερική.

Αυτό σημαίνει ότι το προϊόν είναι final και κατά 99% θα είναι και αυτό που θα δεις στο ράφι με την γενική διαθεσιμότητα.

Λέω 99% γιατί θα βγούνε και εκδόσεις Ν και εκδόσεις ΚΝ κλπ (ο νοών νοήτο), ή και κάποια άλλη μικροαλλαγή π.χ. default keyboard layout, ή extra drivers για κάποιες συσκευές.

Αλλά σε καμία περίπτωση οι διαφορές μεταξύ RTM & GA δε μπορούν να συμπεριλαμβάνουν ριζικά στοιχεία του λειτουργικού συστήματος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως ορισμών κτλ, εγώ πιστεύω ότι η RTM είναι και η τελική.

Οι μεγάλοι θέλουν περίπου 2 μήνες για να στοκάρουν έτοιμα συστήματα για το φθινόπωρο και μετά. Και το 22/10 δεν είναι τυχαίο - είναι 2 μήνες πριν τα Χριστούγεννα, περίοδος που γίνεται ο μεγάλος τζίρος καθώς στο εξωτερικό τα μαγαζια ...στολίζουν τα δένδρα από Οκτώβριο.

Θυμάμαι (αόριστα) για προϊόντα που έχασαν την αγορά των χριστουγέννων επειδή δεν ήταν έτοιμα στα ράφια τον Οκτώβριο.

Για τα παραπάνω πιστεύω είναι η τελική. Και η έκδοση που πήρα από τα MSDNAA (academic aliance) τελική φαίνεται στα όλα της.

Link to comment
Share on other sites

και το δεύτερο με την audigy 2, δεν κατάφερα να βρω drivers εκτός από αυτούς που έχουν τα win και με ένα πρόγραμμα της creative που εντοπίζει τη υλικό έχω μου λέει δεν έχω creative product..να υποθέσω ότι πρέπει να περιμένω μήπως βγάλει νεώτερους η creative?

Σιγουρα θα βγάλει drivers αλλά μην χρησιμοποιείς το αυτόματο σύστημα τους. Δε δουλεύει σωστά.

Δες και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

η τελικη ειναι αυτη που θα βγει στο δισκακι στο ραφι . αυτο θα πει τελικη για το καταναλωτη, περαν τουτου ειναι παρανομοι εξ'ορισμου οσοι εχουν την RTM οποτε δεν εχει και πολυ σημασια αν ειναι ή δεν ειναι η τελικη , μονο για να γινεται κουβεντα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.