Jump to content



Recommended Posts

Αντιμετωπίζω ένα περίεργο θέμα.

Με τα windows 7 ultimate rtm η εγκατάσταση στο pc μου έγινε κανονικά.

Με τα windows 7 professional msdnaa μου ζητάει cd/dvd drivers! Κάνει αναζήτηση αλλά δε βρίσκει κανέναν ούτε από το dvd της μητρικής.

Δοκίμασα ακόμα και εγκατάσταση μέσω usb stick και ζητάει τους ίδιους οδηγούς!

Αν τοποθετήσω το windows 7 ultimate rtm dvd στην αναζήτηση των οδηγών ο εγκατάσταση συνεχίζει αλλά εμφανίζει στο user agreement την ultimate εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε στα 7 Professional (όχι ultimate) να βάλουμε και άλλες γλώσσες; Πάντως εδώ στο MSDNAA (Αριστοτέλειο) δεν έχουν βάλει αυτά τα MUI.

Νόμιζα μόνο στα Ultimate γίνεται, γιατί στα Vista με πατέντα έβαζες άλλες γλώσσες. Κανά τόρρεντ να κατεβάσουμε την ελληνική pro να τελειώνουμε;

Από vista και μετά υπάρχει μόνο μία έκδοση που μέσω MUI δίνει την τελική "προσωπικότητα". Αγγλική (default), Ελληνική, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα περίεργο θέμα.

Με τα windows 7 ultimate rtm η εγκατάσταση στο pc μου έγινε κανονικά.

Με τα windows 7 professional msdnaa μου ζητάει cd/dvd drivers! Κάνει αναζήτηση αλλά δε βρίσκει κανέναν ούτε από το dvd της μητρικής.

Δοκίμασα ακόμα και εγκατάσταση μέσω usb stick και ζητάει τους ίδιους οδηγούς!

Αν τοποθετήσω το windows 7 ultimate rtm dvd στην αναζήτηση των οδηγών ο εγκατάσταση συνεχίζει αλλά εμφανίζει στο user agreement την ultimate εκδοση.

Κάνε την Ultimate RTM ένα ISO στο PC σου (αν δεν την έχεις ήδη) και με αυτό το εργαλείο ei.cfg Removal Utility μπορείς να αλλάξεις το ISO ("σβηνει" το ei.cfg) κάψε το ISO σε ένα νέο DVD. Έτσι, σε ρωτά κατα την εγκατάσταση, ποια version θες (Ultimate, Professional, Home etc), διάλεξε την Professional κατα την εγκατασταση και χρησιμοποίησε το KEY από το MSDNAA που έχεις.

EDIT: στο USB Stick (τώρα το πρόσεξα οτι προσπαθείς και έτσι) βάλε την Ultimate RTM που έχεις και πήγαινε στο SOURCES folder και απλά διέγραψε το ei.cfg.

Δες: http://www.askvg.com/how-to-choose-desired-windows-7-edition-version-during-setup/

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δουλευεουν οι lo@ders για τα windows 7 σε solid state drives?

Και αν ναι ποια version ?

Επειδη ειχα μηχανικο δισκο πριν (wd320aaks) και δουλευε αψογα ο lo@der.

Εβαλα τον intel ssd ,εστησα κανονικα τα 7 ,αλλα με το που εβαλα τον lo@der v1.2 δεν μπουταρε ο δισκος .Εκανα format και ξανα στησιμο τα windows 7 .

Link to comment
Share on other sites

Δουλευεουν οι lo@ders για τα windows 7 σε solid state drives?

Και αν ναι ποια version ?

Επειδη ειχα μηχανικο δισκο πριν (wd320aaks) και δουλευε αψογα ο lo@der.

Εβαλα τον intel ssd ,εστησα κανονικα τα 7 ,αλλα με το που εβαλα τον lo@der v1.2 δεν μπουταρε ο δισκος .Εκανα format και ξανα στησιμο τα windows 7 .

Οι εκδόσεις 1.4 και 1.5 έπαιξαν κανονικά :)

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα περίεργο θέμα.

Με τα windows 7 ultimate rtm η εγκατάσταση στο pc μου έγινε κανονικά.

Με τα windows 7 professional msdnaa μου ζητάει cd/dvd drivers! Κάνει αναζήτηση αλλά δε βρίσκει κανέναν ούτε από το dvd της μητρικής.

Δοκίμασα ακόμα και εγκατάσταση μέσω usb stick και ζητάει τους ίδιους οδηγούς!

Αν τοποθετήσω το windows 7 ultimate rtm dvd στην αναζήτηση των οδηγών ο εγκατάσταση συνεχίζει αλλά εμφανίζει στο user agreement την ultimate εκδοση.

Ωχ.. τι κουλα ειναι αυτα.. και εγώ απο το msdnaa εχω κατεβασει αλλα δεν την εχω δοκιμάσει.. ελπίζω να μην εχουν πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την Ultimate RTM ένα ISO στο PC σου (αν δεν την έχεις ήδη) και με αυτό το εργαλείο ei.cfg Removal Utility μπορείς να αλλάξεις το ISO ("σβηνει" το ei.cfg) κάψε το ISO σε ένα νέο DVD. Έτσι, σε ρωτά κατα την εγκατάσταση, ποια version θες (Ultimate, Professional, Home etc), διάλεξε την Professional κατα την εγκατασταση και χρησιμοποίησε το KEY από το MSDNAA που έχεις.

EDIT: στο USB Stick (τώρα το πρόσεξα οτι προσπαθείς και έτσι) βάλε την Ultimate RTM που έχεις και πήγαινε στο SOURCES folder και απλά διέγραψε το ei.cfg.

Δες: http://www.askvg.com/how-to-choose-desired-windows-7-edition-version-during-setup/

Δοκίμασα με τα ultimate αφού έσβησα μέσω του tool το ei.cfg η εγκατάσταση προχώρησε κανονικά αλλά στη τελευταία επανεκκίνηση πριν την ολοκλήρωση της εγκατάστασης και της δημιουργίας της επιφάνειας εργασίας, κολλάει μένει σε μαύρη οθόνη.

Μπήκα με safe mode αλλά ενημερώνει πως η εγκατάσταση θα ολοκληρωθεί εφόσον γίνει επανεκκίνηση χωρίς safe mode.

Ακόμα δεν έχω εισάγει το cd key διότι δεν μου ζήτησε κατά την εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με τα ultimate αφού έσβησα μέσω του tool το ei.cfg η εγκατάσταση προχώρησε κανονικά αλλά στη τελευταία επανεκκίνηση πριν την ολοκλήρωση της εγκατάστασης και της δημιουργίας της επιφάνειας εργασίας, κολλάει μένει σε μαύρη οθόνη.

Μπήκα με safe mode αλλά ενημερώνει πως η εγκατάσταση θα ολοκληρωθεί εφόσον γίνει επανεκκίνηση χωρίς safe mode.

Ακόμα δεν έχω εισάγει το cd key διότι δεν μου ζήτησε κατά την εγκατάσταση.

κατα την εγκατασταση ποσους δίσκους έχεις επάνω ? Ο δισκος στον οποίο κάνεις εγκατάσταση πόσα partitions έχει ? έχεις και άλλα λειτουργικά στον ίδιο δίσκο ?
Link to comment
Share on other sites

κατα την εγκατασταση ποσους δίσκους έχεις επάνω ? Ο δισκος στον οποίο κάνεις εγκατάσταση πόσα partitions έχει ? έχεις και άλλα λειτουργικά στον ίδιο δίσκο ?

Ναι έχω τα windows 7 ultimate στον ίδιο σκληρό σε άλλο partition (4 partition 3 * 70gb 1 *390gb με συνολικό χώρο 597GB (ονομαστικά 640gb)).

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που μου προέκυψε, κατέβασα τα Win 7 από το msdnaa του ntua και έκανα κανονικά το setup στο pc μου.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο cd-key για να κάνω setup και στης αδερφής μου το pc ή θα κλειδώσουν τα δικά μου μετά?

Link to comment
Share on other sites

Παράνομος as in account deactivation και με το genuine advantage notification να χτυπάει κόκκινο, ή παράνομος από νομική (σύμφωνα με το EULA) άποψη ? :patsak:

σίγουρα το δεύτερο

για το πρώτο δεν ξέρω και επειδή ενδιαφέρομαι αμα μπορείς δοκίμασε το :whip:

το πολύ πολύ να χάσεις ένα κλειδί :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω τα windows 7 ultimate στον ίδιο σκληρό σε άλλο partition (4 partition 3 * 70gb 1 *390gb με συνολικό χώρο 597GB (ονομαστικά 640gb)).

Όλα οκ τελικά ήταν πολύ λάθος το πρόβλημά μου!

Ιδέα μου είναι ή τα professional πετάνε? :hi:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.