Jump to content



Cosmos S WaterCooling & Mod's ( ProPitsiriko$ & Jason )


ProPitsiriko$

Recommended Posts

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply
:T:

Πρόσεχε όμως έτσι όπως είναι τα ψυχτρακια της πάνω κάρτας ξεκολλήσει κανένα και πέσει στρ pcb της κάτω κάρτας και πάθει κανένα βραχυκύκλωμα

:rolleyes:

το ξερω αλλα δεν μπαινανε και αλλιως τα εχω κολλησει γερα με logo στιγμης :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Mου το έχουνε πει να το κάνω και εγώ αυτό που λες αλλα το βρήκα τελείως κουλό γιατί άμα πάθει τίποτα η κάρτα και πρέπει να την κανεις rma πως θα ξεκολλήσεις το ψυχτράκι πάνω από την μνήμη χωρίς να ξεκολλήσει η μνήμη:D ή να πάθει τίποτα άλλο:nuke:?...μου λες:hm:?

Link to comment
Share on other sites

Mου το έχουνε πει να το κάνω και εγώ αυτό που λες αλλα το βρήκα τελείως κουλό γιατί άμα πάθει τίποτα η κάρτα και πρέπει να την κανεις rma πως θα ξεκολλήσεις το ψυχτράκι πάνω από την μνήμη χωρίς να ξεκολλήσει η μνήμη:D ή να πάθει τίποτα άλλο:nuke:?...μου λες:hm:?

πλακα εκανα :laughing:δεν εβαλα logo :o απλα τα κολλησα καλα με τα υπαρχον που εχουν επανω τα ψυχτρακια

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια φιλε ProPitsiriko$. 'Εχω το ιδιο κουτι και περιμενω το block της καρτας γραφικων για να μονταρω την υδροψυξη. εκεινο που σκεφτομουνα ομως ειναι το εξης: με βαση τη φυσικη πως γινεται το tank που δεν ειναι γεματο με νερο να ειναι σε πιο χαμηλο επιπεδο απο το ψυγειο που ειναι γεματο με νερο? σε ρωταω γιατι ετσι θελω να το κανω και εγω, μονο που λεω να βαλω την αντλια πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...Βασικα δεν ειναι ολοκληρομενη η υδροψυξη...ο σωληνας για την εισαγωγη του ψυγειου ειναι διπλα απο τον σωληνα εξαγωγης σωστα ?

Δηλαδη ετσι οπως το βλεπω απο την αντλια θα φευγει ενας μακρυς ισιος σωληνας προς το ψυγειο..και καθεται ασχημα στο ματι...:fun:

Επισης οσον αφορα την αντλια...Εκει που την εχεις βαλει εσυ,πανω απο το ψυγειο χαλαει ολο το airflow του ανεμιστηρα που ''λογικα'' ειναι απο κατω! :whistling

Η Δικια μου ομως...και δεν ειναι εμφανεις..και αφηνει χωρο για το airflow του κουτιου και δειχνει πιο αδιο το κουτι με αποτελεσμα να φαινεται πιο καθαρο στο ματι και ευκαταστατο και οχι γεματο hardware ;)

Οτοσι αλλως εχω χορο να την βαλω εκει την αντλια διοτι ειναι αδιος ο χωρος και αχρειαστος!

Το Τανκ μου δεν μπενει σε bay σαν το δικο σου οποτε αναγκαστικά θα το εχω εκει...:flag:

Αυτα....:nuke:

o σωλήνας περνάει στο πλάι και πάνω και δεν φενετε καθολου.

η ροή στο κάτω ψυγείο δεν με πολύ νοιάζει είναι άπλα για να ρίχνει θερμοκρασίες πριν το τανκ.

ολοκληρωμένο είναι άλλα δεν έχω new fotos.

εγώ πάλι δεν έχω χώρο

:p

16012009771ak5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mου το έχουνε πει να το κάνω και εγώ αυτό που λες αλλα το βρήκα τελείως κουλό γιατί άμα πάθει τίποτα η κάρτα και πρέπει να την κανεις rma πως θα ξεκολλήσεις το ψυχτράκι πάνω από την μνήμη χωρίς να ξεκολλήσει η μνήμη:D ή να πάθει τίποτα άλλο:nuke:?...μου λες:hm:?
ceramique + logo ανακάτεμα και είσαι οκ

:offtopic2:

οχι ανακατεμα ρε συ...

θερμοαγωγιμη στη μεση του chip

καλο απλωμα τριβωντας επανω με κυκλικες κινησεις το ψυκτρακι

το ξεκολλαμε, βαζουμε με το κεφαλι μιας καρφιτσας ή με μια οδοντοφλυφιδα

δυο μικρους κοκκους logo στις δυο πιο καθαρες διαγωνιες ακρες του

παταμε πανω το ψυκτρακι και τελος.

βγαινει πανευκολα με κυκλικη κινηση (στριψιμο)

καθαριζει ευκολα με μια μυτη κοπιδιου

και περναει rma μια χαρα εφοσον ειμαστε προσεχτικοι στην αποτοποθετηση

και δεν πεσουμε σε τεχνικο - ανηψακι του Δρ. Ουωτσον

εαν η καρτα ειναι ο ερωτας του πισι μας,

και δεν προβλεπεται να την αποχωριζομαστε συντομα

εναλλακτικα χρησιμοποιουμε arctic epoxy thermal compound 2 συστατικων

τα κανει ολα και συμφερει

απλα ξεκολαει πιο δυσκολα

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2:

οχι ανακατεμα ρε συ...

θερμοαγωγιμη στη μεση του chip

καλο απλωμα τριβωντας επανω με κυκλικες κινησεις το ψυκτρακι

το ξεκολλαμε, βαζουμε με το κεφαλι μιας καρφιτσας ή με μια οδοντοφλυφιδα

δυο μικρους κοκκους logo στις δυο πιο καθαρες διαγωνιες ακρες του

παταμε πανω το ψυκτρακι και τελος.

βγαινει πανευκολα με κυκλικη κινηση (στριψιμο)

καθαριζει ευκολα με μια μυτη κοπιδιου

και περναει rma μια χαρα εφοσον ειμαστε προσεχτικοι στην αποτοποθετηση

και δεν πεσουμε σε τεχνικο - ανηψακι του Δρ. Ουωτσον

εαν η καρτα ειναι ο ερωτας του πισι μας,

και δεν προβλεπεται να την αποχωριζομαστε συντομα

εναλλακτικα χρησιμοποιουμε arctic epoxy thermal compound 2 συστατικων

τα κανει ολα και συμφερει

απλα ξεκολαει πιο δυσκολα

Ευχαριστω πολυ Κοπριτη για τις info...αμα μου ξεκολλήσει κανενα θα τιμήσω την μεθοδο σου:giveup:

Αλλα τωρα εχω ενα μικρο προβληματακι με κατι μικρα Mosfetακια...γιατι εχω τα thermaltake ψικτρακια και ειναι μεγαλα και βαρια για να κολισουν καλα σε 3 mos fet που θελω...:hang2: Καμια extra ιδεουλα για αυτο ? Tnx:thank_you2:

@D.J.AleXXX_gr Ολη μερα γραφεις δισκακια ? τι ειναι ολα αυτα ? :-O

α! και βγαλε καμια photo..Κανε εναν κοπο...:fun: να τα δουμε ολοκληρωμένα και ομορφα :o

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Κοπριτη για τις info...αμα μου ξεκολλήσει κανενα θα τιμήσω την μεθοδο σου:giveup:

Αλλα τωρα εχω ενα μικρο προβληματακι με κατι μικρα Mosfetακια...γιατι εχω τα thermaltake ψικτρακια και ειναι μεγαλα και βαρια για να κολισουν καλα σε 3 mos fet που θελω...:hang2: Καμια extra ιδεουλα για αυτο ? Tnx:thank_you2:

@D.J.AleXXX_gr Ολη μερα γραφεις δισκακια ? τι ειναι ολα αυτα ? :-O

α! και βγαλε καμια photo..Κανε εναν κοπο...:fun: να τα δουμε ολοκληρωμένα και ομορφα :o

αν δεν εχεις dremel ή σεγα & μεγγενη ωστε να κοψεις τα ψυκτρακια στη μεση

τοτε προφανως χρειαζεσαι ενα τετοιο κιτακι (ή κατι παρομοιο)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Κοπριτη για τις info...αμα μου ξεκολλήσει κανενα θα τιμήσω την μεθοδο σου:giveup:

Αλλα τωρα εχω ενα μικρο προβληματακι με κατι μικρα Mosfetακια...γιατι εχω τα thermaltake ψικτρακια και ειναι μεγαλα και βαρια για να κολισουν καλα σε 3 mos fet που θελω...:hang2: Καμια extra ιδεουλα για αυτο ? Tnx:thank_you2:

@D.J.AleXXX_gr Ολη μερα γραφεις δισκακια ? τι ειναι ολα αυτα ? :-O

α! και βγαλε καμια photo..Κανε εναν κοπο...:fun: να τα δουμε ολοκληρωμένα και ομορφα :o

ακου τι σε λεει ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ,EINAI O ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΟΣ που μπορει να σε συμβουλευσει(κοπριτης):T:

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις dremel ή σεγα & μεγγενη ωστε να κοψεις τα ψυκτρακια στη μεση

τοτε προφανως χρειαζεσαι ενα τετοιο κιτακι (ή κατι παρομοιο)

Τα ειχα δει στο extreme αυτα...:yes4:

Με πριονι δεν τα εχω? να τα κοψω ?:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.