Jump to content



Διαρροή. Γιατί και επιπτώσεις


jimakos21

Recommended Posts

Αγαπητά μέλη του lab!

To γεγονός έχει ως εξής.

Έχω στείση μια υδροψυξούλα για τον cpu μου από TT .

Μιά μέρα παρατήρησα ότι το νεράκι στο reservoir (ήταν κοντά στο low) αλλά ως γνωστός τεμπέλης βαριόμουν να το γεμίσω. Ανοίγω το pc και ενώ τα ρακορ κτλ είναι σφιχτά και όλα είναι οκ μόλις αρχίζει η ροή του νερού είχα διαρροή απο το block .:nada:

Αυτό είχε ώς αποτέλεσμα λίγα υγρά ( δηλαδή αρκετούτσικες σταγόνες) να πέσουν στο πάνω μέρος της κάρτας γραφικών!!!!! :sick:

Εγώ βέβαια στην αρχή δεν κατάλαβα το χριστό μου γιατί η vga μου συνέχισε να λειτουργεί κανονικά!

Ρίχνω όμως μια ματιά στην vga και βλέπω ξεραμένο πράσινο υγρό πάνω της!!

Απόρω όμως πως δεν καταστράφικε η κάρτα... Και θέλω να μου πείτε τι επιπτώσεις θα έχει αυτό το συμβάν για την κάρτα.

Επίσης γιατί είχα διαρροές?? Επειδή πήρε αέρα το σύστημα? Και γιατί δηλαδή?

Αφού όταν άλλαξα νερό πριν κανά μήνα πάλι στο σύστημα έτρεχε αέρας (είχε φουσκαλίτσες)

αλλα δεν είχα διαρροή!! Γιατί έγινε?? :whip:

Εν το μεταξύ και το ξεραμένο υγρό δεν βγαίνει με τίποτα, γιατί έχει μπεί ανάμεσα στα τσιπάκια και έχει ξεράθει.

Με οδοντογλιφίδα έβγαλα λίγη μάκα!

Θέλω λιγες διευκρινίσεις ρε παιδιά για το γεγονός για να μην ξαναγίνει!

Τα φώτα σας παρακαλώ.........

Link to comment
Share on other sites

Αφού δουλεύει είσαι τυχερός.

Στο παρελθόν έχω κάψει μητρική.

Βγάλε το μπλοκ και κοίτα μήπως έχει χαλαρώσει κάποια βίδα.

Όσο για την κάρτα.Καθάρισε την όσο μπορείς.

Α και αν μπορεισ βάλε καμμιά φώτο να δούμε τι ζημιά....

Link to comment
Share on other sites

Έχω λούσει μια φορά τη μητρική με παραφλού και νεράκι.

Δεν μάσησε. Από τη στιγμή που έχει στεγνώσει και δουλεύει κανονικά μην ανησυχείς.

Αν βραχεί εν ώρα λειτουργίας ίσως γίνει κάποιο βραχυκυκλωμα.

(άντε να ανησυχείς μήπως διαβρωθεί σε 2-3 χρόνια, αλλά μάλλον θα την έχεις αλλάξει μέχρι τότε)

Link to comment
Share on other sites

Δες πού χάνει ακριβώς το μπλόκ...όσο για το άλλο, αφού δεν έπαθες καμια ζημιά, τυχερός είσαι...

....αλλά με τύχη δεν πρόκειται να ξανασωθείς δεύτερη φορά, οπότε κοίτα να κάνεις κάτι για την τεμπελιά για maintenance....

α, και...

Έχω στείση μια υδροψυξούλα για τον cpu μου από TT .

στήσει είναι....όχι στείση, ούτε στύσει (lol dubber)...

Link to comment
Share on other sites

Έχω στείση μια υδροψυξούλα για τον cpu μου από TT

μα απο thermaltake τι το καλυτερο θα περιμενες δηλαδη;

το μονο που ειχα αφησει απο το bigwater tt στο custom συστημα μου ηταν μια πλαστικη βαλβιδα

post-10637-1416073810,91_thumb.gif

και αυτην στο σωληνακι που εχω για αδειασμα του συστηματος,βρισκοταν στη βαση του κουτιου και ηταν εξαρτημα ανευ σημασιας.

ε αυτη η βαλβιδα μετα απο 2 μηνες αρχισε ετσι απο μονη της να σταζει.

την πεταξα κι αυτην.

Link to comment
Share on other sites

Ελουσα κάρτα και μητρική... έφυγαν και τα 2:happy2:....700Ε ζημια:fist:...

προσοχή και πάλι προσοχή...:victory:

Σε συστηματάκι με το ίδιο Τt ομως, για να μην λέμε μόνο τα στραβά που έχει ενας φίλος, παίζει εδώ και καιρό, αλλά στην αρχή είχε τα ίδια προβλήματα με διαρροές..οπώτε μάλλον δεν κάνει αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι'εγώ το ίδιο πρόβλημα.... το tank το γεμίζω εντελώς μέχρι πάνω και μετά απο καμμια βδομάδα βλέπω οτι έχει πέσει 4-5 εκατοστά η στάθμη του νερού. Διαρροές δεν παίζουν, έχω τσεκάρει τα πάντα. Που αλλού μπορέι να οφείλεται ?

Link to comment
Share on other sites

Το νερό εξατμίζεται + ότι υπάρχει κάποια πίεση όταν αρχίζει να δουλεύει η αντλία και γενικά όσο πιο πολύ καιρό δουλεύει τόσο αυξάνεται η πίεση..

Αν προσπαθήσεις να ξεβιδώσεις το καπάκι του tank όταν δουλεύει η υδρόψυξη θα εστανθείς μια πίεση και δεν θα ανοίγει εύκολα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις δεν το βλέπω. Δηλαδή, το καπάκι του tank ανοίγει κανονικά και δεν αισθάνομαι κάποια πίεση. Επίσης, βλέπω οτι μέσα στο τανκ, ειδικά απο τη μία πλευρά, έχουν μαζευτεί υδρατμοί στην επιφάνεια του plexi (απο την μέσα μεριά)... να ανησυχώ για αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι'εγώ το ίδιο πρόβλημα.... το tank το γεμίζω εντελώς μέχρι πάνω και μετά απο καμμια βδομάδα βλέπω οτι έχει πέσει 4-5 εκατοστά η στάθμη του νερού. Διαρροές δεν παίζουν, έχω τσεκάρει τα πάντα. Που αλλού μπορέι να οφείλεται ?

Το ίδιο και σε μένα αλλά το νερό βράζει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει τα πάντα (μόνο με Ultrex δεν έχω λουστεί) αλλά ακόμα το πρόβλημα συνεχίζεται. Επισυνάπτω φωτογραφία. Το τανκ τελευταία φορά το γέμισα μέχρι πάνω πριν 1 βδομάδα. Αυτή τη στιγμή δείτε που βρίσκεται. Διαρροές δεν έχω σε καμμιά περίπτωση, που αλλού μπορεί να οφείλεται και τι κάνουμε ???

Απο θερμοκρασίες είμαι μια χαρά, δεν έχω πρόβλημα, απλά δε μπορώ κάθε 2 βδομάδας να γεμίζω το τανκ.

post-2933-1416073821,1932_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να μην είχες κάνει σωστά εξαέρωση.

Είναι λογικό να πέφτει λίγο η στάθμη με τον καιρό, αλλά όχι έτσι γρήγορα.

Γέμισε το και έχε το νου σου. Μάλλον δεν θα κατέβει ιδιαίτερα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις:tomato:

Link to comment
Share on other sites

καπου χανει! δεν παιζει να χανει τοσο νερο και συνεχεια! Ποσο αερα ειχε μεσα, η αντλια θα επρεπε να κυκολοφορει αερα κοπανιστο τοσο καιρο !

αυτο λεω και γω,οι φυσικοι νομοι δεν αλλαζουν αναλογα με την περιπτωση.

καπου χανει που δεν φαινεται.

το ψυγειο το εχεις στον πατο του κουτιου; μηπως ειναι τρυπιο και φευγει εξω το νερο χωρις να το παιρνεις χαμπαρι;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.