Jump to content



Q9550 vs i7 920 για τα μελλοντικα παιχνιδια


afanas777

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

ο τιτλος ειναι: "Q9550 vs i7 920 για τα μελλοντικα παιχνιδια"

η απαντηση, αν και οχι τοσο ξεκαθαρη με τα υπαρχοντα reviews και games, ειναι ο i7 (και ακομη πιο πολυ, ειδικα αν σκεφτεσαι 3χ,4χ sli/crossfire...)

Οι διαφορες τους με μονη καρτα ειναι μηδαμινες και ουτε που θα τις καταλαβεις στα παιχνιδια...

Εγω με τον q9550 και την 4850 μια χαρα ειμαι στα 1680*1050 σε ολα τα παιχνιδια μεχρι τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι παραπάνω από τα προβλήματα της R2E...

ρε φιλε την εχω την μητρικη και δεν εχω προβληματα ουτε θερμοκρασιες περιεργες ποια προβληματα ρωταω συγκεκριμενα .τωρα για ι7 σε μελλοντικα παιχνιδια και γενικα αν υπαρχουν διαφορες διαβαστε το review και τα συμπερασματα δικα σας

http://www.guru3d.com/article/core-i7-multigpu-sli-crossfire-game-performance-review/1

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω υπομονή να διαβάσω όλα τα post προσπέρασα πολλά για να πω κι εγω την γνώμη μου.

Καταρχήν προτείνω i7 920 όχι μόνο γιατί τον πήρα κι εγω, αλλά και γιατί το σκέφτηκα ΠΑΡΑ πολύ πριν ταν αγοράσω.

Αν διαβάσετε το roadline (ή όπως λέγεται) της intel θα δείτε ότι στο socket 1366 θα μπούνε και οι μελοντικοί επεξεργαστές της οι οποίοι θα είναι 8 πύρηνοι με 16 νήματα και θα είναι κατασκευασμένοι στα 32nm.

Δηλαδή αγοράζεις σήμερα μία πολύ καλή μητρική 1366 για να σου μείνει. Παίρνεις μία GTX285 και σε 2 χρόνια αλλάζεις κάρτα και άμα θέλεις και επεξεργαστή.

Περισσότερο δεν θα σου κρατήσει ότι και να πάρεις (π.χ. 295), γιατί έρχεται το directx11 και αλλα....

Το sata 3 και 4 να το ξεχάσεις, γιατί εδώ καλα-καλά οι ssd δεν τo φτάνουν στα όρια του το sata2. Σε λίγα χρόνια θα είναι και πιο προσιτοί οι ssd έτσι και αλλιώς....

Εκτός και εαν θέλεις να κάνεις υπομονή μερκά χρονάκια που θα βγεί και το USB3 και το Sata 3 και το directx11... που έχουν ανακοινωθεί:tomato::tomato: (χωρίς να υπολογίσουμε πόσο καιρό θα κάνουν να κυκλοφορήσουν και στην αγορά και σε ποιά τιμή θα είναι)

Link to comment
Share on other sites

socket 1366

αυτό δεν σημαίνει θα μπαίνουν και οι 8 πυρηνοι επάνω

δεν μπαίνουν οι core 2 σε όλες τις μητρικές με socket 775

δώσε ένα λογικό ποσό και πάρε ένα καλό “σύστημα”

και να νε τόσο λογικό που να ξέρεις ότι θα ξανακάνεις αναβάθμιση σε ένα Α καιρό

Link to comment
Share on other sites

socket 1366

αυτό δεν σημαίνει θα μπαίνουν και οι 8 πυρηνοι επάνω

δεν μπαίνουν οι core 2 σε όλες τις μητρικές με socket 775

δώσε ένα λογικό ποσό και πάρε ένα καλό “σύστημα”

και να νε τόσο λογικό που να ξέρεις ότι θα ξανακάνεις αναβάθμιση σε ένα Α καιρό

ποιος core2 δεν μπαινει σε μια καλη μητρικη 775???πχ χ38,χ48,ρ35????

και εξαρταται απο τα ποσα χρηματα θα δωσει

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε την εχω την μητρικη και δεν εχω προβληματα ουτε θερμοκρασιες περιεργες ποια προβληματα ρωταω συγκεκριμενα δεν παρεξηγιεμαι απλα ρωταω.τωρα για ι7 σε μελλοντικα παιχνιδια και γενικα αν υπαρχουν διαφορες διαβαστε το review και τα συμπερασματα δικα σας

http://www.guru3d.com/article/core-i7-multigpu-sli-crossfire-game-performance-review/1

Σταματα ρε μεγαλε να υπερασπιζεσαι τοσο πολυ την μητρικουλα σου,γιατι σε ακουνε και ανθρωποι που δεν γνωριζουν, κανουν την αγορα και το μετανιωνουν με τον καιρο:to_pick_ones_nose:

Καλη ειναι...απλα δεν αξιζει μια για τα λ7 που την πληρωνεις και ακομα πιο πολυ στο να ακουει στο ονομα rampage extreme ΙΙ

Η σειρα R.O.G της ASUS ειναι τα ''High End'' κομματια της και εχουν την φημη για το overclocking ability τους..Κατι που η REII δεν εχει!

Εχει πολλα προβληματα που αν ασχοληθεις και ψαχτεις με το συστημα σου θα τα ανακαλυψεις (αν δεν το εχεις καταλαβει ακομα :fun: )

π.χ οι μνημες δεν παιζουν καλα..αντιθετως παιζουν σκ@τ@ :hang2:

Φιλικα παντα...:hi:

Link to comment
Share on other sites

Σταματα ρε μεγαλε να υπερασπιζεσαι τοσο πολυ την μητρικουλα σου,γιατι σε ακουνε και ανθρωποι που δεν γνωριζουν, κανουν την αγορα και το μετανιωνουν με τον καιρο:to_pick_ones_nose:

Καλη ειναι...απλα δεν αξιζει μια για τα λ7 που την πληρωνεις και ακομα πιο πολυ στο να ακουει στο ονομα rampage extreme ΙΙ

Η σειρα R.O.G της ASUS ειναι τα ''High End'' κομματια της και εχουν την φημη για το overclocking ability τους..Κατι που η REII δεν εχει!

Εχει πολλα προβληματα που αν ασχοληθεις και ψαχτεις με το συστημα σου θα τα ανακαλυψεις (αν δεν το εχεις καταλαβει ακομα :fun: )

π.χ οι μνημες δεν παιζουν καλα..αντιθετως παιζουν σκ@τ@ :hang2:

Φιλικα παντα...:hi:

αγαπητε ProPitsiriko$ φιλικα παντα,

θελω να πιστευω οτι μπορω να εχω καλυτερη γνωμη για κατι που το χρησιμοποιω και μεχρι τωρα δεν εχω προβληματα τωρα αν εσυ εχεις διαβασει και ξερεις για κατι που δεν το εχεις δουλεψει τι να πω. η χρηση που της κανω δεν ειναι με αζωτο κλπ απλα με ελαχιστο ψαξιμο ο 920 στα 4 με 1.3 ρευμα και δεν βλεπω καποια μητρικη που να εχει οτι και αυτη με 100ε κατω για να πω οτι ειναι εξωφρενικα ακριβη γιατι σιγουρα 360 (320 την πηρα) δεν ειναι φτηνη οποια μητρικη και να παρεις. και δεν υπερασπιζομαι ουτε τη μητρικουλα μου οπως λες απλα την εχω δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα και τη προτεινω για αγορα δεν αναγκαζω κανενα για τπτ ουτε εχω καποιο προσωπικο οφελος ουτε την προτεινω για να παρω κανενα στο λαιμο μου.τωρα για τις μνημες τους δινω 1.65 ρευμα με 7-7-7-18 σταθεροτατα και με ρευμα παιδι απο εδω μεσα μου ειπε οτι πανε 1800+ αρκετα καλες για 110ε.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε ProPitsiriko$ φιλικα παντα,

θελω να πιστευω οτι μπορω να εχω καλυτερη γνωμη για κατι που το χρησιμοποιω και μεχρι τωρα δεν εχω προβληματα τωρα αν εσυ εχεις διαβασει και ξερεις για κατι που δεν το εχεις δουλεψει τι να πω. η χρηση που της κανω δεν ειναι με αζωτο κλπ απλα με ελαχιστο ψαξιμο ο 920 στα 4 με 1.3 ρευμα και δεν βλεπω καποια μητρικη που να εχει οτι και αυτη με 100ε κατω για να πω οτι ειναι εξωφρενικα ακριβη γιατι σιγουρα 360 (320 την πηρα) δεν ειναι φτηνη οποια μητρικη και να παρεις. και δεν υπερασπιζομαι ουτε τη μητρικουλα μου οπως λες απλα την εχω δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα και τη προτεινω για αγορα δεν αναγκαζω κανενα για τπτ ουτε εχω καποιο προσωπικο οφελος ουτε την προτεινω για να παρω κανενα στο λαιμο μου.τωρα για τις μνημες τους δινω 1.65 ρευμα με 7-7-7-18 σταθεροτατα και με ρευμα παιδι απο εδω μεσα μου ειπε οτι πανε 1800+ αρκετα καλες για 110ε.

Που κολανε τα αζωτα,το ποσο την πηρες και το ποσο παει ο cpu σου και το τι προσφερει η μητρικη...εκτως αν κανει και φραπα και δεν το ξερω :sarcastic:

Το θεμα ειναι οτι εχει προβληματα...ετρεξε η Asus να την βγαλει τσακα τσακα να προλαβει τις κυκλοφοριες των i7 και εβγαλε ενα πρωημο προιον, που κανονικα ηθελε πιο πολυ δουλεια..

Τελος παντον..Εγω την δουλεψα μαζι με τον gregorisvas και μας εβγαλε την πιστη που δεν bootαρε στα 2000 τις μνημες (D9 chips)..και τελικα παιξαμε στα 1800... οποτε οτι και να μου λες εσυ δεν μου αλλαζεις την γνωμη..απλα το θεμα ειναι να μην συναντισει ο ανθρωπος προβληματα...

Υ.Γ: Ο Γρηγορης την σουταρε την REII και ευτυχως που εφυγε ζωντανη και οχι απο το παραθυρο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

μαλλον τα ελληνικα δεν τα καταλαβαινεις και ξαναλεω στα 4 που εχω τον 920 δεν εχω κανενα προβλημα τωρα αν επεσε στη περιπτωση ο αλλος τι να πω εσυ μην την αγορασεις αν δεν σου κανει πολυ απλα στο λεω τωρα με το ζορι να σου πω οτι εχω προβλημα δεν εχω και αναφερθηκα σε αζωτο κλπ γιατι πολυ απλα σε απαιτητικες ρυθμισεις μπορει να μην εχει αποτελεσματα στα οποια δεν μπορω να γνωριζω γιατι πολυ απλα δεν τα χρησιμοποιω.και θα ειναι ωραιο να μιλας χωρις ειρωνια φραπες κλπ γιατι πολυ απλα δεν σου απανταω ετσι και δεν εχω να χωρισω κατι ΑΠΛΑ λεω τη γνωμη μου και δικαιωμα μου και δικο σου να διαφωνεις χωρις να ειρωνευεσει ειτε αν εχεις 1 η 2.000.000 post φιλικα παντα :happy2:

Link to comment
Share on other sites

ποιος core2 δεν μπαινει σε μια καλη μητρικη 775???πχ χ38,χ48,ρ35????

και εξαρταται απο τα ποσα χρηματα θα δωσει

Οι Motherboard Που αναφέρεις φοράνε chipset τα οποία έχουν βγει στο τελευταίο διάστημα των 775..Για θυμήσου τα chipset ου φόραγαν τα Mobo πριν απο 2 χρόνια και πες μου ποιό απο αυτά υποστηριζει τους τελευταίους επεξεργαστές της σειράς 775..

με αυτή την λογική οι τωρινές μητρικές για ι7 δεν θα επαρκούν για μελλοντική καλή αναβάθμιση. :flower:

Link to comment
Share on other sites

Οι Motherboard Που αναφέρεις φοράνε chipset τα οποία έχουν βγει στο τελευταίο διάστημα των 775..Για θυμήσου τα chipset ου φόραγαν τα Mobo πριν απο 2 χρόνια και πες μου ποιό απο αυτά υποστηριζει τους τελευταίους επεξεργαστές της σειράς 775..

με αυτή την λογική οι τωρινές μητρικές για ι7 δεν θα επαρκούν για μελλοντική καλή αναβάθμιση. :flower:

με αυτη τη λογικη εχεις δικιο ελπιζω να μην γινει ετσι

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα συγκριση επεξεργαστων σε ολοκαινουργιο παιχνιδι...ο i7 κανει την διαφορα κατα με.

Dawn of War II: Benchmark review with 25 CPUs

και στο thread με την 295 σε far cry2 μεγαλες διαφορες με ενα 2core και ειδικα με τον ι7 πανω απο τα 4 ghz 68 φραμες στα 3.9 και 90+ frames στα 4.05 και στην 5 σελιδα με την ιδια καρτα με τον 8500 στα 4.1 26 frames κατω

http://thelab.gr/showthread.php?p=889125#post889125

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα συγκριση επεξεργαστων σε ολοκαινουργιο παιχνιδι...ο i7 κανει την διαφορα κατα με.

Dawn of War II: Benchmark review with 25 CPUs

θεωρεις οτι 5 frame σε q9550 VS 920 ειναι διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

5-6 frames στα 40 είναι 12.5 - 15 % διαφορά, δεν είναι μεγάλη αλλά ούτε και αμελητέα

απλως δεν με ικανοποιει το τεστ.

θεωρω οτι τοσο massive test πρεπει να γινω τουλαχιστον σε 1900x1200 για μια πιο πληρη εικονα.

αυτο.

Link to comment
Share on other sites

απλως δεν με ικανοποιει το τεστ.

θεωρω οτι τοσο massive test πρεπει να γινω τουλαχιστον σε 1900x1200 για μια πιο πληρη εικονα.

αυτο.

Λογικα μικροτερη διαφορα...οσο μεγαλυτερη αναλυση. Παλι ομως ειναι αρκετο το 15% για μενα σημερα...αυριο θα ειναι 30%.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον τα ελληνικα δεν τα καταλαβαινεις και ξαναλεω στα 4 που εχω τον 920 δεν εχω κανενα προβλημα τωρα αν επεσε στη περιπτωση ο αλλος τι να πω εσυ μην την αγορασεις αν δεν σου κανει πολυ απλα στο λεω τωρα με το ζορι να σου πω οτι εχω προβλημα δεν εχω και αναφερθηκα σε αζωτο κλπ γιατι πολυ απλα σε απαιτητικες ρυθμισεις μπορει να μην εχει αποτελεσματα στα οποια δεν μπορω να γνωριζω γιατι πολυ απλα δεν τα χρησιμοποιω.και θα ειναι ωραιο να μιλας χωρις ειρωνια φραπες κλπ γιατι πολυ απλα δεν σου απανταω ετσι και δεν εχω να χωρισω κατι ΑΠΛΑ λεω τη γνωμη μου και δικαιωμα μου και δικο σου να διαφωνεις χωρις να ειρωνευεσει ειτε αν εχεις 1 η 2.000.000 post φιλικα παντα :happy2:

Δεν το συνεχιζω γιατι απλα θα φαω κιτρινη..Απλα εκφερα την γνωμη μου με την μητρικη..και δεν ειμαι ο μονος που το λεω..anyway...

α! και τα ποσα ποστ εχω κανει δεν μου δινουν κυρως..οποτε μην το παιρνεις ετσι...:flag:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.