Jump to content



Q9550 vs i7 920 για τα μελλοντικα παιχνιδια


afanas777

Recommended Posts

Απο πότε ένας δίσκος επηρεάζει την απόδοση στα games? Δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε κολλήσει τόσο με τους ssd όταν μάλιστα είναι τόσο ακριβοί και οι φθηνοί έχουν πρόβλημα με multithreading. Μόνο στον χρόνο φόρτωσεις θα δείς διαφορά. Παληκάρι εγώ λέω να πάς σε ι7 και να πάρεις και 2 τέτοιους για raid0 και είσαι έτοιμος.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303718

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply
Απο πότε ένας δίσκος επηρεάζει την απόδοση στα games?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303718

από τότε που φοτώνει πιο γρήγορα τα δεδομένα. μπορεί να δίνει ένα μικρό ποσοστό frames αλλά δίνει. όπως έχουμε bottleneck στους επεξεργαστές , στην κάρτα γραφικών έτσι έχουμε κατά ένα μέρος και στους σκληρούς απλά λιγότερο εμφανές. και οι δίσκοι που ανέφερα είναι γιατί ο 8500 μπορεί να συμπεριφέρεται ακόμα και σε δυνατά προγράμματα (π.χ. multithreading όπου ο 920ι είναι καλύτερος μιας και 4 πύρινος) καλύτερα από τον 920ι ή ίσα μιας και οι σκληροί εκτελούν πιο γρήγορα της εντολές που τους δίνονται.

κι άμα το πας και το θέμα ότι οι σκληροί θα πέσουν στα επόμενα χρόνια και θα βγει καλύτερη τεχνολογία και sata3,4 που θα συμπεριφέρονται καλύτερα και.....και..... έτσι και εγώ σου λέω ότι όλα χάνουν την αξία τους πολύ γρήγορα αλλά αυτή την στιγμή στον υπολογιστή την διαφορά την κάνουν οι σκληροί δίσκοι και οι κάρτες γραφικών μιας και έχουν τόσο πολύ ισχύ που δεν χρειάζεται να δουλεύει ο cpu στο 100% όπως επί εποχή p4-athlon για να πάρεις τα frames που χρειάζεται η κάθε εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

από τότε που φοτώνει πιο γρήγορα τα δεδομένα. μπορεί να δίνει ένα μικρό ποσοστό frames αλλά δίνει. όπως έχουμε bottleneck στους επεξεργαστές , στην κάρτα γραφικών έτσι έχουμε κατά ένα μέρος και στους σκληρούς απλά λιγότερο εμφανές. και οι δίσκοι που ανέφερα είναι γιατί ο 8500 μπορεί να συμπεριφέρεται ακόμα και σε δυνατά προγράμματα (π.χ. multithreading όπου ο 920ι είναι καλύτερος μιας και 4 πύρινος) καλύτερα από τον 920ι ή ίσα μιας και οι σκληροί εκτελούν πιο γρήγορα της εντολές που τους δίνονται.

κι άμα το πας και το θέμα ότι οι σκληροί θα πέσουν στα επόμενα χρόνια και θα βγει καλύτερη τεχνολογία και sata3,4 που θα συμπεριφέρονται καλύτερα και.....και..... έτσι και εγώ σου λέω ότι όλα χάνουν την αξία τους πολύ γρήγορα αλλά αυτή την στιγμή στον υπολογιστή την διαφορά την κάνουν οι σκληροί δίσκοι και οι κάρτες γραφικών μιας και έχουν τόσο πολύ ισχύ που δεν χρειάζεται να δουλεύει ο cpu στο 100% όπως επί εποχή p4-athlon για να πάρεις τα frames που χρειάζεται η κάθε εφαρμογή.

Όλα πέφτουν σε τιμή. Τα σατα3,4 για μένα είναι διαφημιστικά τρικ. Δεν είδαμε διαφορά απο σατα1 σε σατα2. Γιατί να δούμε με τα σατα3,4. Εξάλλου πιο εύκολα αλλάζεις δίσκο παρά πλατφόρμα. Για τα frames θα σου πω ότι αφού η διαφορά σε ram δεν τα επηρεάζει πως θα τα επηρεάζει στους δίσκους? Για μένα όλη η διαφορά είναι στο πόσο γρήγορα φορτώνει. Εκεί οι ssd δεν παίζονται αλλά με τέτοια τιμή δεν αξίζει η διαφορά. Προσωπικά θα έδινα λεφτά για cpu,mobo,gpu παρά για δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά ram τα επηρεάζει ειδικά άμα έχεις μόνο 2gb αλλά άμα έχεις 4 είσαι πολύ καλά. παραπάνω χρειάζονται σε αναλύσεις 1920 και πάνω ιδίως στα 2560*1600 υπάρχουν reviews που δείχνουν ότι τα 8gb υπερτερούν των 4 gb κατά ένα αξιοπρεπές ποσοστό. όλα πέζουν ρόλο στην απόδοση ενός μηχανήματος και όπως είπα και πολύ παραπάνω ο 920i δεν έχει να δείξει στα παιχνίδια τίποτα παραπάνω από τον 8500 ίσα ίσα που στο 90% των παιχνιδιών είναι πίσω. σε καθημερινή χρήση οι ssd-slc καλύπτουν την διαφορά που υπάρχει σε multithreading προγράμματα μεταξύ 4πύρινου και 2πύρινου και σε λειτουργία απλών προγραμμάτων απλά οι δίσκοι κάνουν την δουλειά. άρα δεν υπάρχει κάτι που το σύστημα με τον 920ι να είναι καλύτερο από αυτό που του προτείνω. από άποψη αναβάθμισης στο μέλλον δεν θα χρειαστεί να το σκεφτεί μιας και οποιοδήποτε σύστημα να έπερνε έτσι και πήγαινε να βάλει τα αντιστοιχα hardware κομμάτια στο κάθε μηχάνημα το ίδιο κόστος θα είχε. μην σου πω ότι το κόστος των σκληρών θα κρατηθεί ψηλά περισσότερο απ' ότι η πλατφόρμα της intel. μιας και η intel με το που τελειώσουν τα μεγάλα αποθέματα chipset που υπάρχουν στις εταιρείες τύπου msi,asus... απευθείας θα ρίξει τις τιμές 50% κάτω στα παρόντα προϊόντα και θα βγάλει και καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας οσα χρηματα και να σκασεις σημερα μετα απο 3 χρονια το μηχανημα σου θα ειναι αρχαιο και κατα πασα πιθανοτητα δεν θα συμφερει καν να το αναβαθμησεις μετα απο τοσο καιρο, αλλα να προβεις στην αγορα καινουργιου...Οποτε ειναι εντελως ακυρο να επιλεξεις μια συνθεση pc με βαση αυτο το κριτηριο...

Τωρα κατα δευτερον αν ο υπολογιστης προοριζεται για χρηση gaming δεν βλεπω τον λογο να προβεις σε αγορα πλατφορμας i7...Mπορεις με πολυυυυυ λιγοτερα χρηματα να πας σε socket 775 με ενα ε8500 και μια ati 4870x2 και να κανεις εξισου καλα την δουλεια σου σε games και θα σου μεινουν και ενα σωρω χρηματα...Τα υπολοιπα ειναι λεφτα να εχουμε να δινουμε....

Κατα τριτον δικη σου ειναι η τσεπη δικη σου και η αποφαση:hm:

Link to comment
Share on other sites

Αν ο λόγως είναι της αναβάθμισης είναι τα παιχνίδια πήγαινε σε μια φθηνή πλατφόρμα και δώσε όλα τα λεφτά σε κάρτα γραφικών. Όλα τα άλλα είναι φιλολογική κουβέντα. Προσωπικά δεν θα τα έσκαγα για ssd αλλά θα προτιμούσα να δώσω φράγκα για ι7 και Χ58. Και αυτό έκανα. Επειδή και φίλοι μου έχουν καινούρια συστήματα και εχώ δεί πόσο γρήγορα δουλεύουν θα σου πώ ότι όταν πήρα τον ι7 δεν περίμενα τέτοια διαφορά σε απόκρυση στο σύστημα σε σχέση με έναν intel q9550@3.2GHZ. Και το παληκάρι είχε 2 ραπτορ σε ραιδ0. Εγώ με έναν ραπτορ δεν έχω δει να κολλάει πουθενά το σύστημα. Και γι'αυτό δεν πήρα και δεύτερο. Τώρα πόσο παραπάνω θα μου έδινε ένας ssd δεν το ξέρω. Δεν μιλάω για ταχύτητα μεταγωγής δεδομένων αλλά για την αίσθηση που σου αφήνει το σύστημα δουλεύοντας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας οσα χρηματα και να σκασεις σημερα μετα απο 3 χρονια το μηχανημα σου θα ειναι αρχαιο και κατα πασα πιθανοτητα δεν θα συμφερει καν να το αναβαθμησεις μετα απο τοσο καιρο, αλλα να προβεις στην αγορα καινουργιου...Οποτε ειναι εντελως ακυρο να επιλεξεις μια συνθεση pc με βαση αυτο το κριτηριο...

Το μηχάνημα της υπογραφής μου είναι πανάρχαιο μετά απο 2 1/2 χρόνια?

Μόνο κάρτα γραφικών έχω αλλάξει, και άσχετες @@κίες πού δέν βοηθάνε την απόδοση του.

ΆΑΑΑ ναι σόρρυ τα πάει χάλια στα benchmark:tongue:

To αγόρασα όταν βγήκαν οι C2D όπως θα κάνει τώρα και ο φίλος μας με τον i7 .

Για καινούριο μηχάνημα μόνο i7, τέλος.

Όσο για την κάρτα γραφικών μία 4870 1GB είναι αρκετή, μετά απο ενάμιση χρόνο θα την αλλάξει και θα πάρει την αντίστοιχη, μήν του λέτε να δώσει πιό πολλά , γιατί πάλι σε ενάμιση χρόνο θα την αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα της υπογραφής μου είναι πανάρχαιο μετά απο 2 1/2 χρόνια?

Μόνο κάρτα γραφικών έχω αλλάξει, και άσχετες @@κίες πού δέν βοηθάνε την απόδοση του.

ΆΑΑΑ ναι σόρρυ τα πάει χάλια στα benchmark:tongue:

To αγόρασα όταν βγήκαν οι C2D όπως θα κάνει τώρα και ο φίλος μας με τον i7 .

Για καινούριο μηχάνημα μόνο i7, τέλος.

Όσο για την κάρτα γραφικών μία 4870 1GB είναι αρκετή, μετά απο ενάμιση χρόνο θα την αλλάξει και θα πάρει την αντίστοιχη, μήν του λέτε να δώσει πιό πολλά , γιατί πάλι σε ενάμιση χρόνο θα την αλλάξει.

+10

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα της υπογραφής μου είναι πανάρχαιο μετά απο 2 1/2 χρόνια?

Μόνο κάρτα γραφικών έχω αλλάξει, και άσχετες @@κίες πού δέν βοηθάνε την απόδοση του.

ΆΑΑΑ ναι σόρρυ τα πάει χάλια στα benchmark:tongue:

To αγόρασα όταν βγήκαν οι C2D όπως θα κάνει τώρα και ο φίλος μας με τον i7 .

Για καινούριο μηχάνημα μόνο i7, τέλος.

Όσο για την κάρτα γραφικών μία 4870 1GB είναι αρκετή, μετά απο ενάμιση χρόνο θα την αλλάξει και θα πάρει την αντίστοιχη, μήν του λέτε να δώσει πιό πολλά , γιατί πάλι σε ενάμιση χρόνο θα την αλλάξει.

Εγω απλα την γνωμη μου ειπα...Προσωπικα αν αγοραζα καινουργιο pc για games θα πηγαινα σε socκet 775 με τον ε8500 που μια χαρα τα παει στα παιχνιδια...

Ειναι μεγαλη η διαφορα χρηματων για τον i7 920, +mobo που πρεπει να τον συνοδευει ,+ddr3 και η διαφορα που θα δει στα games δεν ειναι σε καμια περιπτωση εφαμιλη της χρηματικης διαφορας...

Υ.Γ Ενοειται πως η 4870χ2 ειναι υπερβολη για 1680χ1050 που ειπε οτι θα παιζει και πως μια 4870 ειναι υπερ αρκετη απλα την ανεφερα επειδη αναφερθηκε ακομη και σε GTX295 που ειναι ακομη μεγαλυτερη υπερβολη...

Link to comment
Share on other sites

Και τι γεύση!!! Πάντως και εγώ πιστεύω ότι καλύτερα να δαπανήσεις περισσότερα σε μία ή 2 αντίστοιχα κάρτες γραφικών παρά να πάρεις έναν πάρα πολύ δυνατό επεξεργαστή! Αναλόγως πάντα τα χρήματα που μπορείς να δώσεις στην παρούσα φάση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κατα την γνωμη μου καλυτερα να δωσεις λιγα λεφτα παραπανω να παρεις οτι πιο καινουργιο ωστε να κρατηθει λιγο περισ καιρο το pc σου μαχημο.αν δεν το κανεις παρε μεταχ πραγματα να σου πανε αρκετα πιο φτηνα.επισης ssd δεν θα επαιρνα ακομα

Link to comment
Share on other sites

Εαν το θες το μηχανημα σε παιχνιδια τοτε δεν αξιζει να δωσεις τα λεφτα που θελει η αποκτιση ενος I7!

Την υπογραφη μου δες και θα καταλαβεις! Το setup μου ειναι ΚΟΛΑΣΜΕΝΟ σε παιχνιδια! Οτι γουσταρεις τρεχω σε 1920χ1200+χ8ΑΑ+Χ16ΑΑ = 60 ΦΠΣ και το CRYSIS 1920χ1200+χ2ΑΑ = ultra high graphics 45 average!

Θεωρω υπερτιμημενο το πακετο i7+x58+ddr3 , και ειδικα σε games αντε στην καλυτερη να δεις ενα 10%, πολυ λεω αλλα πες οτι θα ειναι καπου τοσο!

Εγω απο το μηχανημα μου το οποιο κοστιζει 1/3 του setup Ι7 ειμαι σουπερευχαριστημενος!

Link to comment
Share on other sites

I7 ρε παιδια...στα ιδια χρηματα που λεει πως βρηκε και τα 2 συστηματα, ποιος απο εσας θα διαλεγε τον q? και 50-100 ευρω διαφορα παλι σε i7 θα πηγαινα...

ι7 920

6gb

4870

ssd δεν ειναι ακομα ο καιρος -sorry chosen :) - (περιμενε να πεσουν και οι τιμες!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα γινω πολυ συγκεκριμενος τωρα. Ειμαι αναμεσα σε 2 configuration:

1) ΒΑΣΙΣΜΕΝΟ ΣΕ core i7 920

Mobo: ASUS P6T DELUXE - X58

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522679

Ram: 3x2 gb ddr3 1333mhz

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553029

Gpu: Nvidia gtx 295 (Μαλλον την evga)

με λιγα λογια αυτο που λες, αν και μια 4870 θα σε καλυψει κατα την γνωμη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για 3way sli παντως οι i7 αποτι βλεπω σπερνουν και αυτο φαινεται σε ολες τις αναλυσεις http://enthusiast.hardocp.com/article.html?art=MTYwNyw1LCxoZW50aHVzaWFzdA== , σε single gpu καταστασεις δεν ξερω αν παιζουν ακομα σκηνικα σαν αυτο http://www.thelab.gr/showpost.php?p=852313&postcount=123 αλλα what the hell εδω περα βλεπω εναν 3.2 I7 να κερναει τσαγακι τον QX9770 στα 3.8 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.