Jump to content



Q9550 vs i7 920 για τα μελλοντικα παιχνιδια


afanas777

Recommended Posts

Με ενδιαφερουν αποκλειστικα τα παιχνιδια και θα παιζω σε αναλυση 1680χ1050. Γνωριζω οτι αυτη την στιγμη δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες μεταξυ τους οσον αφορα την αποδοση τους στα παιχνιδια. Ακομα και στα παιχνιδια που εκμεταλευονται 4 πυρηνες ειναι ισαξιοι.

Υπαρχει ομως περιπτωση σε 2 χρονια να υπαρξει τεραστια διαφορα στα νεα παιχνιδια που μπορει να εκμεταλευτουν τις δυνατοτητες του i7? Το pc το θελω να μου κρατησει για 3 χρονια τουλαχιστον και να παιζει ολα τα games(οχι στο full). Αξιζει να δωσω 200 ευρο παραπανω για τον core i7 ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Θα στο θέσω διαφορετικά: 200 ευρώ επιπλέον θα έχουν μεγαλύτερο αντίκτυπο αν τα ρίξεις στην κάρτα γραφικών απ'ότι στον επεξεργαστή ;)

Τα περισσότερα παιχνίδια αποδίδουν 2-10% περισσότερο με έναν ταχύτερο επεξεργαστή και 10-40% με μια ταχύτερη κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν κρατεί για 3 χρόνια

Πάρε έναν q9550 και μετά από ενάμισι χρόνο παίρνεις και μια καλύτερη κάρτα γραφικών και είσαι άρχοντας

+1 άν στο pc γίνεται αναβάθμιση,

Άν γίνεται νέα αγορά εγώ θα πήγαινα σε I7

Link to comment
Share on other sites

+1 άν στο pc γίνεται αναβάθμιση,

Άν γίνεται νέα αγορά εγώ θα πήγαινα σε I7

Οχι για νεα αγορα λεω. Το θεμα ειναι τι προσφερει παραπανω στα games o core i7 απο τον Q9550 και μελλοντικα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλως σας βρηκα. εχω παρομοιο προβλημα επιλογης με τη διαφορα οτι το δυλιμμα ειναι αναμεσα σε q9650 & i7 920

Παω για καινουριο tower και τα υπολοιπα ειναι τα εξης:

nvidia gtx 295

3x2 gb ddr3 ram (αν παω σε i7 με μητρικη asus p6t

2x2gb ddr3 (αν παω στον quad με μητρικη asus striker II nse)

Το pc παει για παιχνιδια σχεδον αποκλειστικα. Θελω την καλυτερη δυνατη λυση αναμεσα στις 2 αυτες λυσεις που θα μου δωσει αρκετη ισχυ στα παιχνιδια τωρα και προοπτικη για το μελλον.

Εχω μπερδευτει πολυ

Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα μία μέση λύση ενός phenom II

ddr3 θα απέφευγα λόγω τιμών και της χασούρας επειδή θα πέσουν οι τιμές όπως είναι τώρα οι ddr2

775 απο μένα ή phenomII πάντα με ddr2

στα παιχνίδια άντε να χάσετε ένα 10-15% στα δύο χρόνια λόγω επεξεργαστή

αν θέλετε σφαιράτο σύστημα αφήστε τους high end επεξεργαστές και πάρτε έναν SSD καλό

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ,αλλα δεν καταλαβα τιποτα. Aς τα ξαναγραψω

ΘΕΛΩ ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ GAMES. Και λεω το εξης. Υπαρχει διαφορα στα games μεταξυ του Q9550 και του core i7? Θα υπαρξει μελλοντικα και αν ναι ,γιατι? Η διαφορα μεταξυ των 2 συστηματων ειναι ακριβως 200 ευρο. Αξιζει να δωσω 200 ευρω παραπανω για core i7 συστημα ή να παρω ενα συστημα με Q9550 και να μου μεινουν 200 ευρο για καλυτερη οθονη ή καμια GTX295 καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ,αλλα δεν καταλαβα τιποτα. Aς τα ξαναγραψω

ΘΕΛΩ ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ GAMES. Και λεω το εξης. Υπαρχει διαφορα στα games μεταξυ του Q9550 και του core i7? Θα υπαρξει μελλοντικα και αν ναι ,γιατι? Η διαφορα μεταξυ των 2 συστηματων ειναι ακριβως 200 ευρο. Αξιζει να δωσω 200 ευρω παραπανω για core i7 συστημα ή να παρω ενα συστημα με Q9550 και να μου μεινουν 200 ευρο για καλυτερη οθονη ή καμια GTX295 καρτα?

Διαφορες στα games υπαρχει ελαχιστη μεταξυ Q9550 και i7 ......και αυτο δεν οφειλεται σε παραπανω επεξεργαστικη ισχυ......αλλα στην αμμεση αποκριση ( memory responce - hyperthrading - ktl ktl ) που εχει ο νεοτατος i7....... Μελλοντικο PC σαφως και ειναι ενα pc οπου εχει i7 ..... Αυτα περι επεξεργαστη ομως....... Τεραστιο ρολο "παιζει" η καρτα γραφικων για τα games ..... που πλεον εχει γινει λιγοτερο διαχρονικη απο τους επεξεργαστες.....

Οποτε χωρις να βασανιζεσαι παρα πολυ ...... Φτιαξε ενα i7 PC , βαλε λιιιιιιγο "βαθυτερα το χερι στην τσεπη" και παρε και μια καλη καρτα γραφικων .... και σιγουρα θα εχεις ενα διαχρονικοτατο game-station PC ( σχετικο φυσικα ειναι και αυτο....χεχεχεχε )

Μπορεις να διαβασεις λιγο το thread οπου εχει φτιαξει ο Dr.Paneas ..... σιγουρα θα σου φανει αρκετα κατατοπιστικο.......Read Me ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ,αλλα δεν καταλαβα τιποτα. Aς τα ξαναγραψω

ΘΕΛΩ ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ GAMES. Και λεω το εξης. Υπαρχει διαφορα στα games μεταξυ του Q9550 και του core i7? Θα υπαρξει μελλοντικα και αν ναι ,γιατι? Η διαφορα μεταξυ των 2 συστηματων ειναι ακριβως 200 ευρο. Αξιζει να δωσω 200 ευρω παραπανω για core i7 συστημα ή να παρω ενα συστημα με Q9550 και να μου μεινουν 200 ευρο για καλυτερη οθονη ή καμια GTX295 καρτα?

Αν υπαρχει διαφορα στα games και ειδικα στην αναλυση που παιζεις 1680χ1050 θα σου απαντησω ξερα. ΟΧΙ.

Συγκεκριμενα στα περισσοτερα παιχνιδια μενει και πισω απο τον q9550.

Πραγματικα δε μπορω να καταλαβω τις απαντησεις μερικων τη στιγμη που οι ερωτησεις σου ειναι απλες και ξεκαθαρες.Τι διαφορες θα δω στο gaming και ειδικοτερα στην αναλυση 1680χ1050 και βλεπω απαντησεις οτι να ναι και με στιβαρα επιχηρημματα προσθεσης η εκμαθησης Αγγλικης συντομογραφιας που το μονο που προσφερουν ειναι + post counting.:TD:

Ξεκινα το διαβασμα απο εδω και δες τα αποτελεσματα των επεξεργαστων στην αναλυση 1680χ1050. Και οπωσδηποτε επενδυσε τα χρηματα σου στην αγορα μιας καρτας με τα +200 euro.

http://www.hwbox.gr/showthread.php?t=3189&garpg=22

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει ούτε έναν να λέει ότι έχει διαφορά ο 920 από τον 9550. Περίεργο, γιατί έχει διαφορά. Και όποιος λέει ότι δεν έχει γελιέται οικτρά. Και όσο μειώνεται η ανάλυση τόσο ανεβαίνει η διαφορά. Στη 1680χ1050 υπάρχει μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του 920 παρά στην 1920χ1200. Θα συμφωνήσω βεβαίως ότι η κάρτα γραφικών παίζει σημαντικότερο ρόλο πλέον, ιδίως όσο ανεβάζουμε ανάλυση. Εγώ προσωπικά έχω δει διαφορά από 3 μέχρι και 12% clock for clock από τον qx9650 που είχα στον 920. Και αν υπερχρονιστεί κιόλας ο 920, εκεί έρχεται το χάος. Και μιλάω για 1920χ1200 πάντα. Αν πάμε σε 1680 η διαφορά επαναλαμβάνω αυξάνεται γιατί η κάρτα γραφικών πλέον ζορίζεται λιγότερο και δίνει περιθώριο στον επεξεργαστή να δείξει τα δόντια του. Μιλάω πάντα για παρατήρηση και μετρήσεις στο δικό μου υπολογιστή και με την ίδια κάρτα γραφικών (4870Χ2).

Τώρα το αν αξίζει να δώσει τώρα 200 ευρώ παραπάνω για τον i7 αντί να τα δώσει για καλύτερη κάρτα γραφικών, μάλλον όχι. Αλλά αν τον ενδιαφέρει να κρατήσει τον υπολογιστή χρόνια ίσως να αξίζει τελικά το κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ευχαριστω για τις απαντησεις σας εχω μαζι με τις απαντησεις σας αλλα και κατι benchmarks απο το ιντερνετ, παρατηρω οτι o 17 920 υπερτερει σε πολλα σημεια και ειναι επεξεργαστης με μελλον.

Το configuration λοιπον¨

CPU ι7 920

GPU: Evga gtx 295

Mobo: Asus P6T

Ram: 3x2 gb ddr3 triple channel

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.