Jump to content



Resident Evil 5


BILL5

Recommended Posts

Μιας που το τερμάτισα, ας γράψω τις εμπειρίες μου.

Τα γραφικά είναι καταπληκτικά.

Χειρισμός κάκιστος -σαν του 4- και η κάμερα ψιλοάθλια.

Τα ζόμπι είναι πιο ηλίθια από ποτέ.

Πυροβολάω το ζόμπι στο κεφάλι και πιάνει το κεφάλι του σαν να του πέταξα πέτρα.

Άλλα πεθαίνουν με 3 σφαίρες του handgun και άλλα θέλουν 4 με το shotgun.

Τα boss το ένα μεγαλύτερο από το άλλο σε όγκο, κάποια χρειάζονται δέκα 22αρες οθόνες για να τα δεις ολόκληρα.

Ένα από τα δυνατά σημεία των Resident Evil ήταν οι γρίφοι. Μόνο ένας γρίφος υπήρχε σ'αυτό το παιχνίδι (εκεί με τους καθρέφτες).

Ένα άλλο δυνατό σημείο ήταν ο τρόμος. Call of Duty να παίξω, περισσότερο θα τρομάξω από αυτό.

Τα cutscenes ψιλοβαρετά και τα περισσότερα ανούσια.

Όταν (κάπου στο chapter 5) είδα τα ζόμπι να με πυροβολάνε με αυτόματα και να με βαράνε με ρόπαλα που σου κάνουν ηλεκτροσόκ πήγα να κλάψω.

Η ιστορία μου άρεσε, αν και την τράβηξαν πολύ. Το μόνο άσχημο στην ιστορία ήταν η "καινούρια ανθρωπότητα" που ήθελε να φτιάξει ο wesker, κάτι που δεν έστεκε και πολύ.

To inventory πολύ μικρό, αλλά το καλό είναι ότι όταν πεθαίνεις μπορείς να το ανανεώσεις.

Αν εξαιρέσουμε τα γραφικά που όντως έκαναν πολύ καλή δουλειά, όλα τα υπόλοιπα: FAIL :TD:

Θέλω πραγματικά να παίξω code veronica και το remake του 1 σε pc! :happy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν το μεταξύ έρχεται το ριμέικ του 2 για wii και πρέπει να τα σπάει

πάρτε τρεηλερ http://www.youtube.com/watch?v=bf8YK3KQEpAμακάρι να βγει και για pc :D

Δεν ειναι ρημεηκ.

Ουτε καν.

Η ιστορια του 2,σε rail-shooter με Τ Ρ Α Γ Ι Κ Α -για την εποχη - γραφικα.

Μακαρι να μην βγει για τιποτα.

Αρκετα ασελγησαν στο μυθο του.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά σας έχει τύχει το κόλλημα που ο χαρακτήρας περπατάει προσ τα πίσω από μόνος του και λύνεται μόνο αφού έσβησα τα save? δεν έφταιγαν τα control άλλαξα πληκτρολόγιο ποντίκι μέχρι και χ360 χειριστήριο έβαλ και τα έκανα default 10 φορές!τώρα΄ενώ είχε φτοιάξει την ξαναάκουσε και προφανώς θέλω τα save μου ¨(

Link to comment
Share on other sites

το παρατησα στο 5λεπτο λογο χειρισμου

Ομοιως.

Χειροτερο κι απο το camera view ειναι το ντε και καλα να μενει ακινητος ο χαρακτηρας ενω πυροβολει.

Αισχος gameplay.

Κριμα γιατι εχει ωραια ατμοσφαιρα ...

Link to comment
Share on other sites

Μην το αδικειται το game, το παίζω σε Lan και είναι αψογο.

Όσο για το move-n-shoot, είναι εφεύρεση των GAMES.

Στην πραγματικότητα από ένστικτο και μονο για να πυροβολίσει κάποιος σταματάει, ακόμα και όταν τρέχει για να ξεφύγει από κάποιον. Γιατί αλλιώς δεν πετυχαίνεις τίποτα. Η περίπτωση που πυροβολεί κάποιος (σε συνθήκες μάχης ) εν κινήσει είναι μόνο για να κάνει τον αντίπαλο να φοβηθεί και να καλυφτεί.

Για αυτό και τα games οσο περνάνε τα χρόνια μειώνουν διαρκώς το accurancy που έχεις εν κινήσει.

Φυσικά αμφιβάλω αν οι προγραμμαστές το έκαναν για αυτό ή για άλλο λόγο(console joypad), αλλά είναι αληθοφανές. ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ισχυει αυτο που λες με το accurancy γιατι εχω δει πολλες φορες τον Steven Seagal να καθαριζει αρκετους εν κινησει :p:crazy_pilot::hang2:

RESPECT

Υ.Γ. πρόσεξε μην ακούσει αυτά που λές ο Chuck Noris ;)

Link to comment
Share on other sites

Α.Επιτελους ποικιλια στους εχθρους-αν και οι ultra sized κακοι παντα δεν ειχαν λογο υπαρξης.Ειπαμε ιος αλλα απο που διαολο βρισκουν σε 5 δευτερολεπτα 6 τονους μαζα-.

τα ειπα εδω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.