Jump to content



GTX295 Προβλήματα, ζήτω η 4870χ2?


The_Blade

Recommended Posts

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply

@ The_Blade : περίεργα πράγματα διαβάζω... τι να σου πω man, εγώ είχα 181,20 drivers και κανένα απολύτως πρόβλήμα. Και temps πάρα πολύ καλές σε ένα stacker 830 καθόλου καλά αεριζόμενο...

Link to comment
Share on other sites

οσο για το fallout 3 που ειπε ο φιλος μας (εχω δυο λειρουργικα πανω και το περασα και στα δυο XP 64 BIT kai VISTA ULTI 64 BIT) λοιπον

1) VISTA 64 BIT (DRIVERS 181.22 λογο mirror edge) δεν μου παιζει καθολου , μεχρι τα μενου με παει και μετα error (αλλα δεν φταει η nvidia αλλο φταει φανταζομαι χαχαχαχα)

2) ΧP 64 BIT EDITION (DRIVERS 185.20) το παιχνιδι παιζει μια χαρουλα με τερμα ολα 1920χ1200+χ8ΑΑ+Χ16ΑΦ ποτε δεν επεσε κατω απο 60 fps! Μιση ωρα επαιξα φιλος και δεν παρατηρησα κατι το περιεργο!

Οσο για το fur mark βαρεσα 95 βαθμους! Αλλα τι να το κανεις ρε φιλος το furmark οταν στα games και σε ολα τα αλλα δεν περναει τους 75 !

Link to comment
Share on other sites

Οκ τώρα συμφωνούμε λογική η θερμοκρασία!., Μήπως οι Driver XP 64 Bit είναι καλύτεροι από Vista 32 bit ? Πολύ πιθανόν τα προβλήματα να είναι θέμα των Vista 32...... για αυτό είδα κι τόσα post στο εξωτερικό αφού είναι και το πιο εγκατεστημένο Gaming λειτουργικό. Το θετικό από τη διαφορά θερμοκρασίας se Games και Stress Testers είναι ότι η κάρτα έχει μεγάλο ποσοστό απόδωσης που προς το παρόν είναι αναξιοποίητο, καλό για εμάς λοιπόν. Περιμένω με ανυπομονησία καλύτερους Driver gia Vista 32....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα 4870χ2 και τωρα εχω BFG 295 , στην 4870χ2 δεν ειχα δει θερμοκρασιες να συγκρινω αλλα η 295 σε furmark χτεσ δοκιμασα με ανοικτο κουτι φτανει 95 βαθμους. Απο θορυβο η 295 ειναι ελαχιστα ποιο ησυχη σε LOAD. Απο Drivers εχω βαλει τους 181,22 σε VISTA 32 και μπηκαν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω κατι , οι drivers ειναι βρεφικο σταδιο ακομη....θα σου πω το εξης , στο xp 64 bit δεν μπορεις με τιποτα να παιξεις crysis και crysis warhead ( και στα δυο πτωσεις frames , ξαφανιζονται αντικειμενα, σε κουφα σημεια πρασινιζουν τα textures) οτι drivers και αν δοκιμασα! Αντιθετα στο VISTA 64 BIT παιζει νερακι και χαρμα οφθαλμου, γενικα στα vista 64 bit παιζουν τελεια, τωρα το fallout μαλλον φταει ο θειος απο την αμερικη που μου εστειλε το game γιατι μεχρι τα μενου παει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

λες και οι drivers των ati ειχαν λιγοτερα προβληματα!δεν ειμαι υπερασπιστης της nvidia,ειχα στο παρελθον ati,αλλα στα παιχνιδια παντα η nvidia ειχε τα λιγοτερα προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

το backblate της evga το εχει δοκιμασει κανεις??? ενα παλικαρι στο xs με το backplate επεσε 20βαθμους..

γιατι και πως δεν εχω καταλαβει μιας και το backplate ουτε επαφη με την καρτα εχει ουτε τπτ..:...:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι από 4870x2 πήγα σε GTX295. Οι μόνοι Drivers που μπαίνουν σε Vista 32bit είναι αυτοί του CD (180.87).

Κρίμα, δεν περίμενα να έχει η nVidia πρόβλημα με Drivers. Μέχρι και Format έκανα. Ελπίζω τουλάχιστον να είναι καλύτερη, αν και με μία γρήγορη ματιά σε 3Dmark είναι πιο αργή και στο Crysis μέσα στο παιχνίδι πιο γρήγορη, θα πάρω μετρήσεις έστω και με αυτούς τους Drivers.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα τη GTX295 στο σύστημα της υπογραφής μου όπως και είχα πει.

Πήρα τη πρώτη κρυάδα όταν δεν κατάφερα να βάλω τους τελευταίους οδηγούς 181.22, αλλά ούτε τους 185.20 (beta). Οι μόνοι Drivers που μπόρεσαν να εγκατασταθούν ήταν αυτοί του CD με έκδοση 180.87.

Μερικές φωτογραφίες από τη κάρτα:

th_DSC00370.jpg th_DSC00373.jpg th_DSC00376.jpg th_DSC00380.jpg

Προς το παρόν έχω μετρήσεις από τα παρακάτω 3Dmark. Δεν πρόλαβα να τρέξω Vantage, αλλά εντός των ημερών θα έχω μετρήσεις.

GTX295 Vs 4870x2

GTX295

Driver Version: 180.87

Settings Control Panel: Default (Let application to Choose)

Clocks: Stock

4870x2

Driver Version: 8.12

Settings CCC: Default

Clocks: Stock

GTX295 & 4870x2 Setup Windows Vista 32bit SP1

3Dmark 2001

th_3Dmark01.jpg th_3dmark01-1.jpg

3Dmark 2003

th_3Dmark03.jpg th_3DMark03-1.jpg

3Dmark 2005

th_3Dmark05.jpg th_3DMark05-1.jpg

3Dmark 2006

th_3Dmark06.jpg th_3DMark06-1.jpg

Σε όλα όπως μπορούμε να δούμε μεγαλύτερο Score βγάζει η 4870x2. Σίγουρα οι Drivers της GTX295, δεν είναι καλοί οπότε περιμένουμε νέους ώστε να συγκρίνουμε και τους Drivers μεταξύ τους, αλλά και τη 4870x2 με την GTX295.

Αυτές τις μέρες θα έχω μετρήσεις και από Crysis και Crysis Warhead.

Link to comment
Share on other sites

Πιαδιά θα συμφωνήσω και γω με το format αφου όπως και να χει ειναι καλύτερο απο το να βγάζεις και να βαζεις συνεχως drivers......άλλαξα πολλές καρτες και όποτε δεν εκανα format ειχα διάφορα προβληματάκια και αστάθεια...:bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Οι καινούριοι drivers (181.22) μπαινουν παιδες απλά θέλει ένα workaround:

Aφου γινει η εγκατάσταση και το reboot, κάντε απο το device manager απεγκατάσταση του unknown 3d device που εμφανίζεται εκεί, στην επόμενη επανεκκίνηση θα τη δεί κανονικά τη 295 και θα είναι διαθέσιμο και το NV control panel.

Άντε να έρθει και η δικιά μου από το step-up :jump:

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα τη GTX295 στο σύστημα της υπογραφής μου όπως και είχα πει.

Πήρα τη πρώτη κρυάδα όταν δεν κατάφερα να βάλω τους τελευταίους οδηγούς 181.22, αλλά ούτε τους 185.20 (beta). Οι μόνοι Drivers που μπόρεσαν να εγκατασταθούν ήταν αυτοί του CD με έκδοση 180.87.

Μερικές φωτογραφίες από τη κάρτα:

th_DSC00370.jpg th_DSC00373.jpg th_DSC00376.jpg th_DSC00380.jpg

Προς το παρόν έχω μετρήσεις από τα παρακάτω 3Dmark. Δεν πρόλαβα να τρέξω Vantage, αλλά εντός των ημερών θα έχω μετρήσεις.

GTX295 Vs 4870x2

GTX295

Driver Version: 180.87

Settings Control Panel: Default (Let application to Choose)

Clocks: Stock

4870x2

Driver Version: 8.12

Settings CCC: Default

Clocks: Stock

GTX295 & 4870x2 Setup Windows Vista 32bit SP1

3Dmark 2001

th_3Dmark01.jpg th_3dmark01-1.jpg

3Dmark 2003

th_3Dmark03.jpg th_3DMark03-1.jpg

3Dmark 2005

th_3Dmark05.jpg th_3DMark05-1.jpg

3Dmark 2006

th_3Dmark06.jpg th_3DMark06-1.jpg

Σε όλα όπως μπορούμε να δούμε μεγαλύτερο Score βγάζει η 4870x2. Σίγουρα οι Drivers της GTX295, δεν είναι καλοί οπότε περιμένουμε νέους ώστε να συγκρίνουμε και τους Drivers μεταξύ τους, αλλά και τη 4870x2 με την GTX295.

Αυτές τις μέρες θα έχω μετρήσεις και από Crysis και Crysis Warhead.

Αυτο με τους drivers δεν μπορω να το καταλαβω με τιποτα! Εγω ρε παιδια ο μικρος Βουδας ειμαι και δουλευουν ολα ρολοι....εχω βαλει και δοκιμασει και τους 3ης drivers 181.20 , 181.22 , 185.20 beta και στα XP 64 BIT και στα VISTA 64 BIT που εχω

xp 64 bit -> 185.20

vista 64 bit -> 181.22 λογο mirror edge

Μην το αφινεις ετσι κανε ενα φορματ και θα στρωσει!

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασία σε furmark στρες τεστ 105!!!!!!!!(4870x2=85)

Πολλά είναι τα 105.

Μάλλον μπορεί να έχεις πέσει σε ελαττωματική.

Πέρσι είχα πάρει την EVGA gtx280 που ανέβαζε 104 βαθμούς για πλάκα και μετά έσβηνε το PC.

Την πήγα πίσω και μου δώσανε πιστωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να περνάω τις αναβαθμίσεις των drivers από την nvidia κάνω το παρακάτω.

Aποσυμπίεση του πακέτου και install χωρίς το PhysX , τελειώνει η εγκατάσταση πάντα και μετά περνάω το PhysX , αλλιώς δεν γίνεται.

Βέβαια αυτό δεν με χαλάει γιατί δεν αντιμετωπίσω πρόβλημα μετά πουθενά.

Ούτε uninstall τους άλλους drivers ούτε τίποτα. :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Επίσεις¨ρε παιδιά τελικά είναι τόσο πιο χάλια το χρώμα σε NVIDIA ή μου φαίνεται????

ναι ειναι!

εκανα συγκριση με ιδια 24αρα οθονη με ιδια ακριβως settings και η nvidia εχω φτωχα χρωματα

νομιζα τα τελευταια χρονια οτι ειναι ποια μουφα αλλα τελικα φανηκε οτι ειχα λαθος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.