Jump to content



GTX295 Προβλήματα, ζήτω η 4870χ2?


The_Blade

Recommended Posts

θα ερθει λες? μακαρι. κι εγω ξεκινησα σημερα την διαδικασια και περιμενω...

Γιατί να μην έρθει; Είσαι σε queue? Η (πρώην) δική μου είναι καθοδόν για Γερμανία, ελπίζω στα τέλη της επόμενης εβδομάδας να έχω τη νέα. Δεν έχω ξανακάνει τη διαδικασία αλλά μέχρι τώρα η evga με έχει κερδίσει με την άψογη και άκρως επαγγελματική (αλλά όχι απόμακρη) συμπεριφορά της, στην επικοινωνία που έχω μαζί τους.

Ας ελπίσουμε να συνεχίσει έτσι

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply

Τελικά κατάφερα να βάλω τους τελευταίους Official Drivers (181.22) και έτρεξα Crysis και Crysis Warhead με Default, αλλά και με ανεβασμένα ρολόγια.

GTX295 Vs 4870x2

GTX295

Driver Version: 181.22

Settings Control Panel: Default (Let application to Choose)

Clocks: Stock

4870x2

Driver Version: 8.12

Settings CCC: Default

Clocks: Stock & Οverclocked

GTX295 & 4870x2 Setup Windows Vista 32bit SP1

Crysis 1920x1200 DX10 Entusiast 16xAA

th_Crysis-2.jpg th_Crysis-3.jpg th_CrysisOC.jpg

Crysis Warhead 1920x1200 DX10 Entusiast 8xAA

th_CrysisWarhead-1.jpg th_Warhead-1.jpg th_WarheadOC-1.jpg

Μένει ακόμα να τρέξω τα 3Dmark που έτρεξα και με την 4870χ2, αλλά και με τη GTX295, αλλά με τους Drivers που έχω τώρα εγκατεστημένους.

Παίζοντας Crysis, Crysis Warhead με όλα στο Very High και Enthusiast αντίστοιχα, χωρίς ΑΑ, το πρώτο είναι απόλυτα Playable με Default ρολόγια. Το δεύτερο ζορίζει παραπάνω τη κάρτα.

Επίσης στο Mirrors Edge, η διαφορά από την 4870x2 είναι χαοτική.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικα τα τεστ σου Sektor,1frame πανω η κοκκινη στο crysis,3 η πρασινη στο warhead,το μονο θετικο που βλεπω ειναι οτι η πρασινη κανει πολυ καλο scaling κλοκαρισμενη στο Crysis,οσο για το Mirrors edge δεν τιθεται θεμα συγκρισης λογω υποστηριξης Phys-x.

Τωρα μεσα στα παιχνιδια που επαιξες βλεπεις διαφορες αναμεσα στις 2 καρτες η τα ιδια πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

στο xp 64 bit δεν μπορεις με τιποτα να παιξεις crysis και crysis warhead ( και στα δυο πτωσεις frames , ξαφανιζονται αντικειμενα, σε κουφα σημεια πρασινιζουν τα textures) οτι drivers και αν δοκιμασα!

Για την πτώση frames στο warhead στα xp64 φταίει ότι για ένα παράξενο λόγο, χρησιμοποιεί μόνο 256mb video ram.

Φτιάξε ένα αρχειο autoexec.cfg στο directory "crysis warhead", καντο edit στο notepad και βάλες τις εντολές:

con_restricted=0

sys_budget_videomem = 512

r_TexturesStreaming=0

Link to comment
Share on other sites

για το Mirrors edge δεν τιθεται θεμα συγκρισης λογω υποστηριξης Phys-x.

Εδώ είναι που τη πατάνε όλοι τα PhysX τα έχω έτσι και αλλιώς απενεργοποιημένα γιατί δεν το έχω αυθεντικό, οπότε μου κρασάρει.

Γενικά η κάρτα είναι μεγάλο όπλο, δεν το περιμένα, έχω να το λέω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλαχα την 4870χ2 με τη 295... (vista 32bit)

Τι να πώ καλά που δεν έχω χρόνο αυτό τον καιρό για games....

Drivers κάνουν Install μόνο οι 185.20.... όλοι οι άλλοι τι sweeper τι safe mode clean τίποτα...

Θορυβος πάνω από 4870χ2, θερμοκρασία σε furmark στρες τεστ 105!!!!!!!!(4870x2=85)

Βάζω το Fallout, δεν πάιζει hang, το Φαρ κράι 2 το ίδιο, to GTA4 αλλά διαφορά δεν βλέπω στις επιδόσεις, ίσως ελάχιστη (1-2) frame....

Επίσεις¨ρε παιδιά τελικά είναι τόσο πιο χάλια το χρώμα σε NVIDIA ή μου φαίνεται????

Το προιόν το πέταχαν στην αγορά πλήρως ανέτοιμο...

Έχει κανείς καλύτερη εμπειρία ???? me ti drivers?

Δοκίμασε να αλλάξεις bios,ίσως ξεπεραστούν προβλήματα με drivers.Δες εδώ http://www.techpowerup.com/vgabios/index.php?page=1&architecture=&manufacturer=&model=GTX+295&interface=&memSize=0

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να μπω σε διαδικασία αλλαγής bios? έχω απενεργοποιήσει τον ένα πυρίνα και πάιζω μέχρι να βγάλουν driver.. . πάντως και με τον ένα το falout 3 το πάει καλύτερα από 4870χ2...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να μπω σε διαδικασία αλλαγής bios? έχω απενεργοποιήσει τον ένα πυρίνα και πάιζω μέχρι να βγάλουν driver.. . πάντως και με τον ένα το falout 3 το πάει καλύτερα από 4870χ2...

Δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό!Αλήθεια πώς απενεργοποίησες τον ένα πυρήνα?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις bios,ίσως ξεπεραστούν προβλήματα με drivers.Δες εδώ http://www.techpowerup.com/vgabios/index.php?page=1&architecture=&manufacturer=&model=GTX+295&interface=&memSize=0

Θεος φυλαξει....

ρε παιδια να μπω σε διαδικασία αλλαγής bios?

Φυσικα και οχι.Για το σκαλωμα της καρτας με τους drivers μπορει να φταινε πολλοι παραγοντες ομως για κανεναν λογο το bios.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να βάλω τους τελευταίους Official Drivers (181.22) και έτρεξα Crysis και Crysis Warhead με Default, αλλά και με ανεβασμένα ρολόγια.

GTX295 Vs 4870x2

GTX295

Driver Version: 181.22

Settings Control Panel: Default (Let application to Choose)

Clocks: Stock

4870x2

Driver Version: 8.12

Settings CCC: Default

Clocks: Stock & Οverclocked

GTX295 & 4870x2 Setup Windows Vista 32bit SP1

Crysis 1920x1200 DX10 Entusiast 16xAA

th_Crysis-2.jpg th_Crysis-3.jpg th_CrysisOC.jpg

Crysis Warhead 1920x1200 DX10 Entusiast 8xAA

th_CrysisWarhead-1.jpg th_Warhead-1.jpg th_WarheadOC-1.jpg

Μένει ακόμα να τρέξω τα 3Dmark που έτρεξα και με την 4870χ2, αλλά και με τη GTX295, αλλά με τους Drivers που έχω τώρα εγκατεστημένους.

Παίζοντας Crysis, Crysis Warhead με όλα στο Very High και Enthusiast αντίστοιχα, χωρίς ΑΑ, το πρώτο είναι απόλυτα Playable με Default ρολόγια. Το δεύτερο ζορίζει παραπάνω τη κάρτα.

Επίσης στο Mirrors Edge, η διαφορά από την 4870x2 είναι χαοτική.

απο τα tests που διεξηγαγες να συμπερανω πβς προηγειται η 4870x2 Με βραχεια κεφαλη? Ή κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τους drivers δεν μπορω να το καταλαβω με τιποτα! Εγω ρε παιδια ο μικρος Βουδας ειμαι και δουλευουν ολα ρολοι....εχω βαλει και δοκιμασει και τους 3ης drivers 181.20 , 181.22 , 185.20 beta

Δεν είσαι ο μικρός Βούδας ούτε καν ο μικρός Κούδας γιατί και σε μένα μπαίνουν μια χαρα οι drivers.

Τους δοκίμασα όλους και τους beta 185,2 χωρίς fοrmat

futuremark X10900 P23500 με τους beta

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@FREY REACTOR

Στο 3dmark βγάζει παραπάνω η 4870x2, αλλά λίγη σημασία έχει, αφού σε τέτοιες αναλύσεις που τα τρέχουμε, είναι CPU Limited.

Με τα εργαλεία της EVGA, κλόκαρα λίγο παραπάνω με λίγο καλύτερα αποτελέσματα στο Crysis.

th_Capture-23.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τους οδηγούς το έχω κι εγώ. Με τη διαφορά ότι δε μπαίνει κανένας. Ούτε ο 185.20. Τελικά με το workaround (το έκανα κατά λάθος μόνος μου πριν το ακούσω εδώ μέσα) που αναφέρθηκε παίζουν. Από εκεί και πέρα εγώ έχω απογοητευτεί εντελώς από την κάρτα. Γρήγορη είναι εντάξει αλλά υπάρχουν κι άλλα πράγματα σ'αυτή τη ζωή όπως ας πούμε το ότι θέλει καλώδιο spdif για να δώσει ήχο από το hdmi. Το καλώδιο εντωμεταξύ είναι με 4 πινάκια και το ένα βουλωμένο και άρα δε μπαίνει πουθενά. Είχα κι ένα διπλό από μια evga αλλά πάλι δεν παίζει. Επίσης είναι δυνατόν σε κάρτα των 500 ευρώ να μη μπορείς να δουλεύεις δύο οθόνες ταυτόχρονα αν δεν απενεργοποιήσεις το SLI? Αυτά είναι απλά τραγικά. Η 4870Χ2 κάνει τα πάντα με περισσή άνεση. Άρα 4870Χ2 για μένα. Επίσης ζεσταίνεται πολύ και αυτό δεν είναι μύθος. Είναι σχετικά ψυχρή μόνο όταν είναι σε στοκ. Ποιος την έχει σε στοκ όμως? Με το ανεμιστηράκι στο 70% διατηρεί βέβαια λογικές θερμοκρασίες ακόμα και με την τάση στο 1.15. Κάνει σαν ελικόπτερο όμως. Η Gecube 4870X2 που είχα overclocked στα 850-1000, με το ανεμιστηράκι στο 40% και πολύ λιγότερο θόρυβο από τη 295 δεν περνούσε ποτέ τους 70 βαθμούς. Το λάθος που έκαναν όλοι με τη 4870 είναι ότι άφηναν τον ανεμιστήρα στο Auto. Έτσι έβλεπαν θερμοκρασίες τρομακτικές.

Τώρα θα πει κάποιος γιατί την κρατάς ακόμα...Ε λοιπόν από αύριο επιστρέφω στη 4870Χ2.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τους οδηγούς το έχω κι εγώ. Με τη διαφορά ότι δε μπαίνει κανένας. Ούτε ο 185.20. Τελικά με το workaround (το έκανα κατά λάθος μόνος μου πριν το ακούσω εδώ μέσα) που αναφέρθηκε παίζουν. Από εκεί και πέρα εγώ έχω απογοητευτεί εντελώς από την κάρτα. Γρήγορη είναι εντάξει αλλά υπάρχουν κι άλλα πράγματα σ'αυτή τη ζωή όπως ας πούμε το ότι θέλει καλώδιο spdif για να δώσει ήχο από το hdmi. Το καλώδιο εντωμεταξύ είναι με 4 πινάκια και το ένα βουλωμένο και άρα δε μπαίνει πουθενά. Είχα κι ένα διπλό από μια evga αλλά πάλι δεν παίζει. Επίσης είναι δυνατόν σε κάρτα των 500 ευρώ να μη μπορείς να δουλεύεις δύο οθόνες ταυτόχρονα αν δεν απενεργοποιήσεις το SLI? Αυτά είναι απλά τραγικά. Η 4870Χ2 κάνει τα πάντα με περισσή άνεση. Άρα 4870Χ2 για μένα. Επίσης ζεσταίνεται πολύ και αυτό δεν είναι μύθος. Είναι σχετικά ψυχρή μόνο όταν είναι σε στοκ. Ποιος την έχει σε στοκ όμως? Με το ανεμιστηράκι στο 70% διατηρεί βέβαια λογικές θερμοκρασίες ακόμα και με την τάση στο 1.15. Κάνει σαν ελικόπτερο όμως. Η Gecube 4870X2 που είχα overclocked στα 850-1000, με το ανεμιστηράκι στο 40% και πολύ λιγότερο θόρυβο από τη 295 δεν περνούσε ποτέ τους 70 βαθμούς. Το λάθος που έκαναν όλοι με τη 4870 είναι ότι άφηναν τον ανεμιστήρα στο Auto. Έτσι έβλεπαν θερμοκρασίες τρομακτικές.

Τώρα θα πει κάποιος γιατί την κρατάς ακόμα...Ε λοιπόν από αύριο επιστρέφω στη 4870Χ2.

Τι να κανουμε δεν εχουμε τα ιδια γουστα ολοι μας, εσυ προτειμας Paradise (4870χ2) ενω εγω την ΚΟΛΑΣΗ (295 GTX) :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανουμε δεν εχουμε τα ιδια γουστα ολοι μας, εσυ προτειμας Paradise (4870χ2) ενω εγω την ΚΟΛΑΣΗ (295 GTX) :hehe:

Δεν είναι θέμα γούστου, είναι θέμα αν κάνω τη δουλειά μου και με τη 295 δεν την κάνω. Κι εγώ τότε που είδα τις πρώτες μετρήσεις το Δεκέμβριο, περίμενα πως και πως να τη χτυπήσω και να διώξω τη 4870Χ2. Έλα όμως που τελικά ήταν ελαφρά γρηγορότερη και όχι όπως φαινόταν στα previews....Και προέκυψαν και τα προβλήματα που ανέφερα παραπάνω και βγήκαν και οι catalyst 9.1 που μείωναν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα....Για κάποιον πάντως που δεν έχει δυο οθόνες και δεν τον ενδιαφέρει το να περνάει ήχο από το hdmi η κάρτα είναι μια χαρά. Ανεβαίνει και αρκετά και είναι πολύ γρήγορη και τα προβλήματα με την εγκατάσταση των οδηγών λύνονται εύκολα τελικά.

και ειμαι στο τσακ να την παρω την 295 και εχω και 2 οθονες και με ενοχλει αυτο με το sli off να την παρω η να βαλω αλλη μια 280????????

Βάλε άλλη μια 280. Καμμία σχέση σε επιδόσεις με τη 295 και έχεις και δύο οθόνες ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

-Το προβλημα με τις δυο οθονες δεν το ξερω αν και εχω δυο fullhd monitor στο δωματιο μου δεν το εχω κανει. Ποτε δεν συναντησα προβλημα με εγκαταστασης drivers σε vista 64 bit και win xp 64 bit, τους δοκιμασα ολους μα ολους!

-Επισης θερμοκρασιες κλοκαρισμενη που την εχω μεγιστο 75 βαθμους στα παιχνιδια, σε full load δεν κανει περισοτερο θορυβο απο την 280 gtx που ειχα πριν την αλλαξω! Εκτως αναφερεσαι σε fur mark που εκει ολες κανουν σαν αεροπλανα...

-Με 1.10 για καθε μερα ταση εχεις ανετα τα 715/1550

-Τα physics ειναι αυτα που προσφερουν το κατι παραπανω στο gaming , και η ΑΤΙ δεν μπορει να τα τρεξει! Ειναι το αλατοπιπερο πιστευω στα gaming! Μου αρεσει προσωπικα να τα βλεπω και ας ειναι προς το παρων δυο πανια και βρακια να κουνιουνται.

-Τα 2χ280 gtx δεν το συνιστω με τιποτα απο θεμα ΘΟΡΥΒΟΥ, ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΩΝ, και δυσκολια μεταπωλησης 2 καρτων και χασιμο πολλων ευρω για ενα 10 εως 15% παραπανω σε επιδοσεις!

Εαν καποιον δεν το ενοχλουν τα αρνητικα που παρεθεσα παιρνει 2χ280

Christara να η ευκαρια σου ο φιλος πουλαει, ΧΤΥΠΑ ΤΗΝ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.