Jump to content



Samsung MLC/SLC thread


Recommended Posts

OCZ Summit 60άρης. To λειτουργικό (Windows XP SP3) τρέχει πάνω του. Το πέρασα από image, file-by-file αφου του έκανα πρώτα ένα secure erase. To σύστημα είναι:

DFI NF4 Ultra-D

Opteron 165 @ 2.8 GHz (350x8x3). Μνήμες στα ~250ΜΗz (3/4). Η cpu με 1.35v από CPU-ID, οι μνήμες με 2.60v.

th_summit_60_dfi.jpg

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτος ο δισκος επεστραφει στη novatech οπου απαντησαν το κατωθι στο φιλο που ανελαβε το rma του.

"Dear Customer

your return XXXX , has tested faulty and could take up to 28 days for a repair. We will contact you when we receive it back"

ειδωμεν.., υποθετω οι 28 μερες ειναι για να παει στη samsung , αν και το repair λιγο χλωμο το βλεπω. Αντε ομως τωρα να καταφερει ο φιλος (που δεν ειναι και πολυ σχετικος με το θεμα benchs και ΔΕΝ εχει desktop :( ) να τον τεσταρει οτι ολα ειναι Οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μπας κι εχει επιχειρησει κανεις flashαρισμα των 64ρηδων SLC Samsung με το τελευταιο dell firmware?
Ερωτηση : Εχω παρει απο τους παλιους του 64αρηδες Samsung SLC απο την προσφορα του Novatech. (MCCOE64G5MPP-0VA)

Ξερει κανεις εαν ειναι συμβατοι με το firmware της Dell και συγεκριμενα αυτο

http://support.dell.com/support/downloads/download.aspx?c=us&l=en&s=gen&releaseid=R214180&formatcnt=2&libid=0&fileid=303196

Εχει δοκιμασει κανεις να τους flashαρει?

Μιας και αυριο θα εχω στα χερια μου εναν 64αρη sammy SLC gen1, ρωταω μονο και μονο απο περιεργεια (το ξερω οτι δεν χρειαζεται firmware upgrade κλπ):

Τελικα, το δοκιμασε κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στης πρώτης γενιάς 64 GB MLC το trim πως γίνεται manual;

Erase κλπ ... ποιος το κάνει καιρό χωρίς πρόβλημα;

Τον έχω ένα χρόνο το δίσκο και ακόμα τίποτα δεν έχω κάνει.

Και έχει φορμαριστεί 2 φορές λόγω αλλαγής λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Στης πρώτης γενιάς 64 GB MLC το trim πως γίνεται manual;

Erase κλπ ... ποιος το κάνει καιρό χωρίς πρόβλημα;

Τον έχω ένα χρόνο το δίσκο και ακόμα τίποτα δεν έχω κάνει.

Και έχει φορμαριστεί 2 φορές λόγω αλλαγής λειτουργικού.

έχεις παρατηρήσει καμία μείωση ταχύτητας ή απλά απο περιέργεια?

ο δικός μου ακόμα στέκει γερά!

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω διαφορά να σου πω την αλήθεια αν και δεν έχω bencharei να δω τι πιάνει τώρα από τότε.

Απλά έβαλα το Crystal Mark info και έδειξε 50% good που σημαίνει ότι τα μισα έχουν γεμίσει και θέλει 'trim/erase'.

Eίχα linux από την πρώτη μέρα και τώρα τον ξαναγύρισα σε windows.

Έπρεπε να το σκεφτώ να κάνω erase πριν βάλω win αν και έχω backup οπότε ίσως το κάνω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε το Crystal Disk Info και πες αν και εσένα λέει 50% στο health:

http://sourceforge.jp/frs/redir.php?m=jaist&f=%2Fcrystaldiskinfo%2F47661%2FCrystalDiskInfo3_6_0-en.exe

Τσέκαρε επίσης αν έχεις NCQ γιατί εμένα λέει δεν έχει.

post-149-1416074488,0583_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Spyrus
Link to comment
Share on other sites

Χα χα σωστός ο παίκτης άλλο μοντέλο είναι.

Εμένα MLC MMCRE64G5MPP ενώ του Theodor MMCOE64G5MPP

Aν και είπα ότι είναι MLC στα ποστ, δεν ξέρω που έγινε μπέρδεμα

Έγινε επεξεργασία από Spyrus
Link to comment
Share on other sites

Παντως, η sammy εχει βγαλει firmware με υποστηριξη trim για τα mlc. Αν θες ριξε μια ματια, νομιζω οτι το αυτοματο βολευει... Τωρα, secure-erase εχω κανει εγω μεσω linux, σε SLC sammy χωρις κανενα προβλημα. Για MLC δεν ξερω, δεν βρισκω ομως λογο να εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως, η sammy εχει βγαλει firmware με υποστηριξη trim για τα mlc. Αν θες ριξε μια ματια, νομιζω οτι το αυτοματο βολευει... Τωρα, secure-erase εχω κανει εγω μεσω linux, σε SLC sammy χωρις κανενα προβλημα. Για MLC δεν ξερω, δεν βρισκω ομως λογο να εχεις προβλημα.

Όχι δεν έχει βγάλει για τη δική μου γενιά αλλά για τον δεύτερο MLC που είχε 200 read.

Eμένα είναι αυτό με Read/Write : 90/70

Επομένως γυρνάμε πάλ στο αρχικό ερώτημα

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062833833&postcount=664

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Λοιπόν, ξέθαμα με περίεργο ζήτημα.

2 x Samsung SLC 64GB @ RAID-0 πάνω στον ICH10R μιάς X58.

Μεχρι και χθές το βράδυ, η συστοιχία δούλευε NON-STOP εδώ και δυο χρόνια με αρκετούς κυκλους εγγραφής/διαγραφής/format. Μέχρι που έβαλα το CrystalDiskMark και μου είπε με λίγα λόγια να τους πετάξω. Νούμερα χάλια. Οπότε, πηγα να κάνω την δοκιμασμένη λύση του HDDErase 4.0. Ολα καλά μεχρι εδώ, αλλα ήθελα επίσης να δοκιμάσω να περάσω και το νεο firmware της Dell για τους SLC με firmware SD105D14.

Εν ολίγοις, το ίδιο είχε δοκιμάσει και ο papatsonis αν δεν κάνω λάθος και δεν γινόταν να περαστεί γιατι το firmware που είχαν οι περισσότεροι novatechίσιοι ήταν το SD105006 και ΟΧΙ το SD105D14 που φόραγαν οι Dell (προυπόθεση για να γίνει το update).

Ετσι λοιπόν, άλλαξα το batch της εγκατάστασης του firmware και του έδωσα σαν target δισκους με το δικό μας firmware. Τους βάζω λοιπόν σε Enhanced IDE mode. Ολα καλά, βρίσκει τον δίσκο, πάει να περάσει το firmware, (υποθέτω) πως το περνάει αλλα βγάζει ενα σφάλμα. Δεν έδωσα σημασία νομίζοντας οτι δέν γίνεται να περαστεί για άγνωστους λόγους. Μέχρι που κάνω τελικά το HDDErase και στους δυο, περνάω φρεσκαδούρα Win 7 και τι να δώ στον Intel Matrix Storage?

ssd1.png

ssd2.png

WTF. Περάστηκε το νέο firmware ή οχι; Πως μπορώ να το διαπιστώσω αν όντως περάστηκε το νεο firmware ή απλά αλλάχτηκε το όνομα* του;

*Η διαδικασία φλασαρίσματος έχει ώς εξής:

acube.exe SD105D15.bin SD105006 SD105D15

----------firmware file---τρέχον f/w---νεο f/w-

Οπότε και η απορία μου είναι αν απλά αλλάχτηκε το όνομα (μιας και το δηλώνεις manually, ή όντως είμαι ο μόνος άνθρωπος που κατάφερε και περασε το νεο f/w σε non-dell Samsung SSD?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει ακριβως το ιδιο οταν ειχα παρει τον sammy (μεταχειρισμενο). Βεβαια δεν θυμαμαι να ειχε πεταξει κανενα error. Παντως το hdparm στα linux μου τον ανεφερε κανονικα updated. Αν ειναι μονο στο ονομα, δεν ξερω, και ουτε νομιζω οτι μπορεις να δεις. Τελικα τα νουμερα εστρωσαν μετα το hdderase?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Όπως βλέπετε σε σχέση με 9 μήνες πριν, έχουν πέσει πάρα πολύ τα writes. Τότε είχα Win2k3 64bit, ενδιάμεσα έκανα 4 εγκαταστάσεις Win7 Pro 64 bit και κατέληξα προς το παρόν να είμαι με WinXP 32bit. Indexing απενεργοποιημένο. Κατά τα άλλα ΔΕΝ τον προσέχω καθόλου. Υπάρχει επιστροφή?

attachment.php?attachmentid=37479&stc=1&d=1261946854

Τελικά πήρα την απόφαση να κάνω hdderase (πέρασε ενάμισης χρόνος από το τελευταίο ποστ μου εδώ). Ενδιάμεσα είχα δοκιμάσει διάφορες λύσεις (μεταξύ άλλων και clean all με το diskpart) με αποτέλεσμα τα write 4K να έχουν πέσει στο 0.5 mb/sec. το αποτέλεσμα το βλέπετε παρακάτω :

attachment.php?attachmentid=44928&stc=1&d=1307368438

Λειτουργικό αυτή τη φορά Win 7 Pro x64.

Να σημειώσω ότι οι επιδόσεις σαν αίσθηση του συστήματος δεν είχαν πέσει σε αντιληπτό βαθμό.

post-1002-1416075261,2801_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος είναι ο 32GB SLC της υπογραφής; Έχει σχεδόν ίδιες επιδόσεις

με τον 64 MLC μου μετά από HDD Erase

http://www.thelab.gr/1062852784-post676.html

Μάλλον λόγω χωρητικότητας γιατί τα writes λόγω SLC θα έπρεπε να είναι καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.